Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YouTube, topluluk altyazıları özelliğini sona erdiriyor ve işitme engelli içerik oluşturucular bundan memnun değil
Yorumları: 1,467
Konuları: 1,467
Kayıt Tarihi: 07-01-2020
Rep Puanı: 1
#1

Şirket, YouTube'un "nadiren kullanıldığından ve spam / kötüye kullanımla ilgili sorunları olduğu için" izleyicilerin videolara altyazı eklemesine olanak tanıyan topluluk altyazı özelliğini sonlandırmayı planladığını duyurdu. Altyazıları kaldırdığını ve "diğer içerik oluşturucu araçlarına odaklanacağını" söylüyor. Özellik 28 Eylül'den itibaren kaldırılacaktır. YouTube, yardım sayfasındaki bir güncellemede, "Kendi altyazılarınızı, otomatik altyazılarınızı ve üçüncü taraf araç ve hizmetlerini kullanmaya devam edebilirsiniz" dedi.

Ancak sağır ve işitme güçlüğü çeken içerik oluşturucular, topluluk altyazıları özelliğinin kaldırılmasının erişilebilirliği boğacağını söylüyor ve şirketin sorunları ortadan kaldırmak yerine gönüllüler tarafından oluşturulan altyazılarla düzeltmeye çalıştığını görmek istiyorlar Baştan sona. Sağır YouTuber Rikki Poynter, Mayıs ayında kanalında, topluluk altyazılarının "sağır ve işitme güçlüğü çeken kişilerin altyazılı videoları izlemelerine izin veren, aynı zamanda altyazılara mali olarak yatırım yapma gücü olmayan içerik oluşturucuların da izin veren bir erişilebilirlik aracı" olduğunu söyledi.

Perşembe günü, YouTube'un kararından hayal kırıklığına uğradığını tweetledi:

Tam bir ucube için onlara söyledim Toplum katkısına ihtiyacımız olan saat. Sadece sağır insanlar için değil, bu yüzden daha fazla kanalda altyazılar olacak, aynı zamanda bunları manuel olarak yapamayan veya onlar için ödeme yapacak geliri olan engelli içerik oluşturucular için: ki bu çoğumuz. Bizi önemsemiyorlar.

- Rikki Poynter ‍♀️ (@rikkipoynter) 31 Temmuz 2020

Kanalının 550.000'den fazla abonesi olan YouTuber JT, topluluk altyazıları özelliğinin dezavantajını vurguladı Geçen yıl, izleyicilerin videolara popüler içerik oluşturucular tarafından nasıl kötü niyetli yorumlar eklediklerini gösteriyor.

Ancak birçok içerik oluşturucu, altyazılara yalnızca sağır ve işitme güçlüğü çeken izleyicilere daha iyi ulaşmak için değil, çeviriye yardımcı olmak için de güvendiklerini söylüyor. videolarını diğer dillere çevirerek onlara daha geniş bir kitle sağlar.

YouTube'un topluluk yapımı altyazıları elinden alması utanç verici. Videolarımın İngilizce dışındaki dillerde altyazılı olması benim için finansal veya pratik olarak uygun değil, korkarım, şimdiye kadar yabancı dil alt yapmaları için nazik gönüllülere güvendim

- Philosophy Tube (@PhilosophyTube) 30 Temmuz 2020

YouTube'un kararını ilk kez bildiren İngiliz gazeteci Liam O'Dell, işitme engelliler topluluğundaki pek çok içerik oluşturucunun topluluk altyazılarını yeterince tanıtılmayan bir özellik olarak gördüğünü ve geçen Ağustos ayında içerik oluşturuculara ihtiyaç duyma kararıyla daha karmaşık hale geldiğini söylüyor altyazıları manuel olarak onaylamak için. Birkaç kullanıcı, YouTube'un bu özelliğin reklamını iyi yapmadığını veya kullanıcı arayüzünde onu yakalamak için yeterince belirgin hale getirmediğinden şikayet etti.

YouTube, Cuma günü The Verge'ye gönderdiği bir e-postada, son 60 günde en az üç videoda topluluk katkısı özelliğini kullanan içerik oluşturuculara, Amara altyazı hizmeti için altı aylık ücretsiz abonelik sağlayacağını söyledi. Uygun içerik oluşturuculara önümüzdeki haftalarda bilgi verilecektir. İçerik oluşturucular anlaşmaya hak kazanmasalar bile, YouTube'a göre Amara'nın ücretsiz bir altyazı editörü içeren araçlarını kullanmaya devam edebilirler.

O'Dell, şirketin bu özelliğin iyi olduğunu ima ettiğini belirtiyor. bir süreliğine uzaklaşmak; YouTube ürün yöneticisi James Dillard, Nisan ayında Creator Insider kanalında yayınlanan bir videoda "sonuçta pek çok içerik oluşturucunun nihayetinde onu kullanmadığı anlamına gelmediğini" söyledi.

Google'dan kararı tersine çevirmeye çağıran bir imza kampanyası toplandı. Cuma sabahı itibariyle 49.000'den fazla imza. Dilekçe sahibi Emma Wolfe, "Topluluk altyazılarının kaldırılması, pek çok izleyiciyi deneyimden mahrum bırakıyor" diye yazdı.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YouTube, TikTok rakibi YouTube Shorts'i piyasaya sürmeye başladı hoppa 0 917 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: hoppa
  Mozilla, korkunç YouTube önerilerini düzeltmek için yardımınızı istiyor LazyMt 0 623 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: LazyMt
  YouTube ’un web sitesi artık Premium için ödeme yapmadığınız sürece iOS 14 ’ün resim içinde resim modunu engelliyor li0n 0 1,064 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: li0n
  YouTube, AI sistemlerinde aşırı sansür uygulandıktan sonra daha fazla insan moderatörü geri getiriyor niggaTR 0 586 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: niggaTR
  Eski YouTube içerik moderatörü, TSSB semptomları geliştirdikten sonra şirkete dava açtı berhank 0 618 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: berhank

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi