Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : YouTube, AI sistemlerinde aşırı sansür uygulandıktan sonra daha fazla insan moderatörü geri getiriyor

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : niggaTR
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
459
mesajlar
459
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
22-12-2019
(Kayıt Tarihi)
Gizli
(Cinsiyet)
#1
15-11-2020, Saat: 00:39

YouTube, şirketin yapay zeka filtrelerinin doğruluklarını karşılayamamasının ardından salgın sırasında "çevrimdışına alınan" insan moderatörleri geri getirdiğini söylüyor.

Mart ayında YouTube, nefret söylemi ve yanlış bilgi gibi şeylere ilişkin politikalarını ihlal eden içeriği işaretlemek ve kaldırmak için makine öğrenimi sistemlerine daha çok güveneceğini söyledi. Ancak YouTube, Financial Times'a bu hafta Financial Times'a verdiği demeçte, AI moderasyonunun daha fazla kullanılmasının video kaldırma ve hatalı yayından kaldırma işlemlerinde önemli bir artışa yol açtığını söyledi.

Nisan ve Haziran ayları arasında YouTube'dan yaklaşık 11 milyon video kaldırıldı, FT veya normal oranın yaklaşık iki katı. Bu yayından kaldırmaların yaklaşık 320.000'i temyiz edildi ve temyiz edilen videoların yarısı eski haline getirildi. Yine FT, bunun normal rakamın kabaca iki katı olduğunu söylüyor: Yapay zeka sistemlerinin zararlı içeriği tespit etme girişimlerinde aşırı hevesli olduklarının bir işareti.

"Kullanıcılarımızın korumalı ”

YouTube'un baş ürün sorumlusu Neal Mohan'ın FT'ye verdiği demeçte:" [Pandeminin başlangıcında] insanlar kadar kesin olamayan makineler söz konusu olduğunda verdiğimiz kararlardan biri, [a] biraz daha yüksek sayıda videonun indirilmesine yol açmış olsa bile, kullanıcılarımızın korunduğundan emin olma konusunda hata yapacağız. ”

Bu başarısızlık itirafı dikkate değerdir. Twitter'dan Facebook'a ve YouTube'a kadar tüm büyük çevrimiçi sosyal platformlar, sitelerinde nefret dolu ve yanıltıcı içeriğin yayılmasıyla başa çıkma konusunda giderek daha fazla baskı altındadır. Ve hepsi, algoritmik ve otomatik filtrelerin, platformlarının muazzam ölçeğiyle başa çıkmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Yine de zaman zaman yapay zeka ve ılımlılık alanındaki uzmanlar bu iddialar hakkındaki şüpheleri dile getirdiler. Komplo teorileriyle ilgili bir videonun ırkçı inançlara yönelik ince selamlar içerip içermediğine karar vermek, bir insan için bir meydan okuma olabilir, diyorlar ve bilgisayarlar bu iddiaların tam kültürel bağlamını ve nüansını anlama yeteneğimizden yoksundur. Otomatik sistemler, şüphesiz yararlı olan en bariz suçluları tespit edebilir, ancak daha ince kararlar için hala insanlara ihtiyaç vardır.

Daha basit kararlar olsa bile, makineler yine de işleri batırabilir. Örneğin Mayıs ayında YouTube, Çin Komünist Partisi'ni (ÇKP) eleştiren belirli ifadeleri içeren yorumları otomatik olarak sildiğini itiraf etti. Şirket daha sonra hatalar için "uygulama sistemlerimizdeki bir hatayı" suçladı.

Ancak Mohan'ın FT'ye söylediği gibi, en bariz suçluları ortadan kaldırmak olsa bile, makine öğrenimi sistemlerinin kesinlikle yeri var. "Bu 11 milyon videonun yüzde 50'den fazlası gerçek bir YouTube kullanıcısı tarafından tek bir görüntüleme olmadan kaldırıldı ve yüzde 80'den fazlası 10'dan az görüntülemeyle kaldırıldı" dedi. "Ve makinelerin gücü de budur."

Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YouTube, TikTok rakibi YouTube Shorts'i piyasaya sürmeye başladı hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: hoppa
  Mozilla, korkunç YouTube önerilerini düzeltmek için yardımınızı istiyor LazyMt 0 0 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: LazyMt
  YouTube ’un web sitesi artık Premium için ödeme yapmadığınız sürece iOS 14 ’ün resim içinde resim modunu engelliyor li0n 0 0 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: li0n
  Eski YouTube içerik moderatörü, TSSB semptomları geliştirdikten sonra şirkete dava açtı berhank 0 0 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: berhank
  YouTube, daha fazla videonun yaşını kısıtlamak üzere hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.