Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yelp CEO'su Jeremy Stoppelman sizi Antitrust Ekibine davet ediyor
Yorumları: 1,478
Konuları: 1,478
Kayıt Tarihi: 07-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Amazon, Apple ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerine yönelik antitröst eleştirileri, tüketicilerin ağzından onlarla rekabet eden teknoloji şirketlerine kadar her zamankinden daha yüksek sesle. Yelp CEO'su Jeremy Stoppelman, Google'ın haritalardaki, yerel aramadaki ve incelemelerdeki hakim pazar payıyla ilgili sorun hakkında yıllardır sözlerini dile getiriyor.

Stoppelman, "On yıldan fazla bir süredir üzerinde çalışıyorum ve daha fazla insanın gemiye atladığını görmek harika," diyor. "Google'ı eleştirmeye ve bazı ihlallerini vurgulamaya başladığımızda, özellikle Silikon Vadisi'nden çok fazla göz yuvarlaması aldık."

Verge'den Nilay Patel ve Casey Newton, kısa süre önce Stoppelman ile görüşerek, medyanın ve halkın teknoloji tekellerine ilişkin gelişen görüşlerini ve Yelp'in kendi rekabetiyle ilgili sorunları nasıl ele aldığını ve olası değişiklikleri tartışmak üzere görüştüler. hükümet düzenlemelerinden kaynaklanabilir.

Aşağıda, sohbetin hafifçe düzenlenmiş bir alıntıdır.

Nilay Patel: Yelp, antitröst açısından Google'ı sonsuza kadar zorluyor. Şimdi her zamankinden daha fazla inceleme var.

Senin görüşün nedir? İstediğiniz sonuçları alıyor mu?

Jeremy Stoppelman: Demek istediğim, on yılı aşkın süredir üzerinde çalışıyorum ve bunu daha fazlasını görmek harika insanlar gemiye atladı. Google'ı eleştirmeye ve bazı ihlallerinin altını çizmeye başladığımızda, özellikle Silikon Vadisi'nden çok fazla göz yuvarlaması ve "Ah, sadece bir grup sızlanıyorsun." Ve bence sohbet, giderek daha fazla iş liderinin, girişimcinin, tüketicinin, sadece sıradan insanların, "Hey, büyük bir konsolidasyon sorunumuz var" ı anladığı daha üretken bir yere kaydı.

Bunlar işletmeler bilgiye açılan kapıdır. Ve aslında tamamen düzenlenmemişler. Çıldırıyorlar, aslında algoritmalarını - çoğu durumda - en ilgi çekici içeriği vurgulamak için ayarlıyorlar, ki bu en iyi içerik olmayabilir, en yararlı olmayabilir, belki de en doğru olanı olmayabilir. Ve buna kim karşı çıkıyor? Ve bunun gerçek bir sorun haline geldiğini düşünüyorum. Sanırım herkes bu konsolidasyon sorununa uyandı.

Şimdi soru şu, bu konuyu ne kadar hızlı halledebiliriz? Elbette konuşulacak birden fazla şirket var.

Dikkatin ve odaklanmanın çoğunluğunu hangisi alır? Açıkçası, Google'ın odaklanılması için harika bir yer olduğunu düşünüyorum. Ancak daha geniş bir antitröst konuşması var. Bence çok sağlıklı. Sanırım daha erken gelebilirdi, ama şikayet etmiyorum. Şikayet etmenin bir anlamı yok. Biz buradayız ve artık Team Antitrust'ta pek çok insanımız var. Ve bu iyi bir şey.

NP: Baskı yapan diğer şirketlerle konuştunuz mu? Tim Sweeney ile Fortnite oynadınız mı? Sen ve Daniel Ek bir Discord'da takılıyor musunuz? Bu şirketlerin aslında kendi başlarına konsolide bir pazar gücü sağlamak için bir araya geldikleri hakkında bazı konuşmalar var.

Demek istediğim, Microsoft davasına geri dönecek olursanız, bir şirket olarak sizin işleyiş şekliniz - çünkü bu devleri üstlenmek son derece pahalı, çok zor. Nihayetinde bunun politik bir bileşeni var. Bu nedenle ideal olarak, hükümetin herhangi bir şirketten çok daha fazla kaynağa sahip olduğu için harekete geçmesini istiyorsunuz, kesinlikle Yelp gibi bir şirket. Ve düzenleyiciler harekete geçerse, bir şeyleri ortaya çıkarmaya başlarlar ve e-postalar çıkar, bilgi ortaya çıkar. Baskı ve inceleme aynı zamanda bazen rekabet dinamiklerine de yardımcı oluyor.

Bu nedenle, stratejimiz her zaman yardımcı olmak, desteklemek, yardım etmek, düzenleyicilere işlerini yapmaları için teşvik etmek ve bir küfürlü tekel gücü.

Ancak tarihsel olarak, hükümet Google gibi birine karşı harekete geçmeden önce bireysel olarak dava açan, sizden çok daha küçük, daha az güçlü bir şirketten ziyade kazanan strateji buydu. Yani bizim pozisyonumuz bu. "Hâlâ ayakta duruyor olmamız küçük bir mucize"

Casey Newton: Ama yine de Google'dan, sanki tek olası giriş noktasıymış gibi bahsediyoruz Yelp'e. Ve şirketinizin kuruluşundan bu yana olan şey cep telefonlarının yükselişiydi; uygulama mağazaları var, değil mi? Yelp uygulamasının o kadar iyi olduğu bir dünya var ki, herkes tükenmek ve indirmek zorunda kalıyor ve tüm yerel bilgilerine bu şekilde erişiyorlar. Öyleyse, sadece şeytanın avukatlığını oynamak için bile, "Hadi Yelp, antitröst vakaları olmayan müşterilerin dikkatini çekmek için gerçekten biraz daha zor rekabet edebilir misin?"

Evet, trafik yapımıza bakabileceğinizi söyleyebilirim. Hala trafiğimizin büyük bir bölümünü Google'dan alıyoruz. Bu yüzden, pazardaki konumumuz hakkında kendimi daha iyi hissediyor olsam ve trafik açısından daha çeşitlenmiş olsak da ve mobil uygulama ekosistemi ortaya çıkmasaydı, çok daha kötü bir durumda olurduk - açıkçası nerede olurduk - eğer bu olmasaydı .

Endişelenecek birşey yok. Siz bir grup mızmızsınız, bu yüzden şikayet etmeyi bırakın ve işe geri dönün. ”

Bence hatırlanması gereken bir diğer şey de, tekel gücünün sahip olduğu ve size karşı koyabileceği muazzam kaynakları düşünün. Haritalama teknolojisine bakarsınız, artık pek çok insan haritalama uzay döneminde oynayamaz. Navteq'e ve bu büyük harita oyuncularının bazılarına ne oldu? Google pazara girdi, şimdi bunun için ücret almalarına rağmen esasen ücretsiz bir ürün verdiler ve sonuç olarak bazı bağımsız harita oyuncuları düştü. Yani bu büyük tekeller savaşmak için çılgınca kaynaklar getiriyor.

Bu yüzden hala ayakta olmamızın küçük bir mucize olduğunu söyleyebilirim. Başarılı bir şekilde rekabet ettiğimiz için çok gurur duyuyorum. Ancak, Google'ın adil oynamış olsaydı ve içeriklerinin ve yerel sonuçlarının her zaman aynı kalmasını sağlamak için ölçekleri kendi lehlerine çevirmemiş olsaydı, yatırım için daha fazla kaynağa sahip önemli ölçüde daha büyük bir şirket olacağımızı düşünmüyorum. ve giderek daha fazla sayfanın daha fazla yer alması. Yerel söz konusu olduğunda, Google'da yerel bir arama yaparsanız - özellikle de mobil - artık organik sonuçlar bulmak bir angarya.

Ne istiyorsun?

TripAdvisor gibi diğer bazı şirketlerle birlikte, odakontheuser.com adında nelerin var olabileceğine dair bir demo üzerinde çalıştık. Ne olduğunu bir şekilde görebilirsiniz, ancak esasen o yerel kutuyu alıp birlikte çalışabilir hale getiriyor. Aslında tarif kategorisine bakarsanız oldukça iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum. İlginç çünkü tariflerde çok para olduğunu düşünmüyorum. Sonuç olarak Google, Google'ın eskiden yaptığı şeyi yaptı, yani dünyanın tariflerini organize ediyor. Ve sadece bir tarif görmek için sizi sitede tutmak yerine, sizi birilerinin bağımsız bloguna göndermekten mutlu olurlar. Ve böylece yemek tarifi alanında tam bir canlı oyuncu ekosistemi var. Öyleyse neden bunu yerelde yapamıyorlar? Oldukça basit görünüyor.

NP: Google'ın yerel aramaya girmesine izin verilmemesi gerektiğini düşünüyor musunuz? Sadece sonucu sunmak için yeterli veri kümesine sahip oldukları başka bir kategoriye girmelerine izin verilmemeli mi?

Kesinlikle rekabet edebilirler, ancak eşit şartlarda rekabet etmeleri gerekir. Ve aslında, denediklerinde kaybediyorlardı. Artık e-posta üzerinden herkese açık olan, "Ah evet, Yelp çok fazla geliyor.

Tamam. Yelp üst düzey sonuçlar gösterecekse, harita kutumuzu tetiklemeli ve sonuçlarımızın bunun üzerinde olmasını sağlamalıyız. " Kodlarında kelimenin tam anlamıyla bir "eğer" ifadesi vardı, "Yelp ise, o zaman bize yukarıdaki öğemizi gösterin." Tekel konumunda iseniz, sırf o geliri kendinize istediğiniz için, temelde herkesi sayfadan uzaklaştırmamalısınız. Bu güveni tüketicilerle inşa ettiniz, hepsi size güvenmeyi öğrendi. Tüm arama kutusu pazar payını satın aldınız, böylece arama yapan herkes - ister Safari ister Firefox olsun - doğrudan sitenize gidiyor ve sonra nesnel olarak daha iyi içeriği gömüyorsunuz. Üzgünüm, bu oyunu adil bir şekilde oynamıyor.

NP: Google'ın sahip olduğu tüm rakiplerden biri - kesinlikle Yelp, ama aynı zamanda Bing veya Alta Vista ya da her neyse - miktar bu Google'a gelen kullanıcı verilerinin oranı çok yüksek. Bunu düzenleyici bir bakış açısından nasıl bozarsınız? Amerika'daki herkesin Google'a yetişebilmek için Bing'i iki ay boyunca kullanmasını sağlayamam, değil mi? Gördüğümüz birçok veri tekelinin kalbi gibi görünen bu geri bildirim döngüsünü nasıl çözersiniz?

Sanırım Google'ın hepsini alamasın diye bunu ideal olarak yaparsınız. Şu anda işgal etmediği kazançlı alanlar ve ardından bir ürünü o alana sıkıştırıp ardından tüm pazar payını emiyor.

Gittiler ve tüm büyük oyuncuların güvendiği uçuşların nereye gidip geldiği ve ne kadara mal oldukları ve benzeri tüm verileri içeren kritik bir seyahat araştırması bileşeni satın aldılar, bu şirket ITA. Ve biraz da yaptılar, "Ah evet, onu kesinlikle alçakça amaçlarla kullanmayacağız." Ve şimdi bir seyahat araması veya havayolu araması yaparsanız, birdenbire, havayolu arama için tüm büyük oyuncuları görmek yerine, mutlaka en iyi uçuşları, en iyilerini kapsamayan bir Google kutusu alırsınız. fiyatlar - bununla ilgili bazı çalışmalar var. Bunun gerçek bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Bunu yapmalarına neden izin verildi? Bu, düzenleyicilerin "Whoa, tamam. Web aramasında zaten bir tekeliniz var. Bunu durduracağız. " Ve aslında, Amerikan tarihinde, düzenleyicilerin bu tür şeyleri önemsediği, bunun olmasına izin vermedikleri pek çok kez olmuştur. Bence Obama harika bir adam. O çok iyi bir adam. O çok havalı bir adam. Ancak antitröst konusunda Beyaz Saray, Google ile çok uyumluydu. Beyaz Saray'da kimin en çok zaman geçirdiğine bakarsanız, Google lobicilerinin bir mil ötede olduğunu görürsünüz.

Microsoft döneminin Jeremy Stoppelmanıydı. Novell'deydi. Ayakkabılarımdan gördü. Oyun kitabını öğrendi. Microsoft'un yaptığı hataları çözdü. Ve böylece Google, tekel konumuna geldiğinde, son derece stratejikti ve Google'ın mümkün olduğu kadar uzun süre korunmasını sağlamak için tüm temelleri attı. Ve oldukça iyi çalıştı.

2011 yılında ifade verdiğimde botlarımın içinde titriyor gibiydim. Eric Schmidt de ifade verdi. Ve Chuck Schumer çıktı ve konuyla ilgili söylediği her şeyi - Google o noktada zaten bir tekele sahip olmasına rağmen, yüzde 70 gibi bir web paylaşımıydı, mobil çok daha kötü görünüyordu - az önce çıktı ve "Oh , iyi. Eric, seni burada görmek çok güzel. Bölgeme bir ofis açtığınız için teşekkür ederim. " Sonra toplantıdan ayrıldı.

CN: Peki, mahallesine bir ofis açmayı düşündünüz mü?

Onun bölgesinde bir ofisim var!

Vergecast

Haftalık teknoloji özeti ve teknoloji dünyasından önemli isimlerle röportajlar. Abone Ol

.
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Oyun endüstrisi, en önemli ürünlerini satmakta sefil bir şekilde başarısız olmaya devam ediyor chaitra 0 533 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: chaitra
  Microsoft Surface, Xbox ve bulut hizmetleri sayesinde pandemik bir artış elde ediyor niggaTR 0 433 15-11-2020, Saat: 22:42
Son Yorum: niggaTR
  YouTube bu yıl Geri Sar'ı iptal ediyor çünkü 2020 çok fazlaydı soulmy 0 483 14-11-2020, Saat: 00:22
Son Yorum: soulmy
  Walmart’ın yeni oyun bilgisayarları temellerle mücadele ediyor LazyMt 0 734 12-09-2020, Saat: 07:38
Son Yorum: LazyMt
  HP, nihayet korkunç trackpad'lerini tamir ediyor li0n 0 368 12-09-2020, Saat: 05:00
Son Yorum: li0n

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi