Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Yasaklı komplo kanalları, QAnon karşıtı moderasyon baskısı nedeniyle YouTube'a dava açıyor

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : KennethFoups
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
406
mesajlar
406
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
13-11-2019
(Kayıt Tarihi)
Gizli
(Cinsiyet)
#1
15-11-2020, Saat: 00:36

YouTube, platformun QAnon hesaplarına yönelik son moderasyon eylemleri nedeniyle haklarının ihlal edildiğini söyleyen bir grup kanal sahibinin davasıyla karşı karşıya. Birçoğu platformda yüz binlerce takipçiye sahip olan kullanıcılar, hesaplarını geri yüklemek için geçici bir kısıtlama emri arıyorlar.

"YouTube'un 2020 Başkanlık döneminden sadece üç hafta önce gerçekleşen büyük platform kaldırma işlemi seçim, hem muhafazakar içerik oluşturucuların hem de içeriklerini arayan Amerikalı seçmenlerin ağır zararına yol açtı, ”diye iddia ediyor şikayet. "YouTube bu acımasız eylemi o kadar hızlı gerçekleştirdi ki, Davacılar ... önceden haber alamadı ve kendi içeriklerini indiremediler."

230.Bölüm nedir?

Kısım 230 1996'da kabul edilen İletişim Ahlakı Yasası, "etkileşimli bilgisayar hizmetinin" üçüncü taraf içeriğin yayıncısı veya sözcüsü olarak değerlendirilemeyeceğini söylüyor. Bu, korsan ve fuhuşla ilgili materyal için istisnalar olmasına rağmen, bir kullanıcı yasadışı bir şey yayınlarsa web sitelerini davalardan korur.

Sen. Ron Wyden (D-OR) ve Temsilci Chris Cox (R-CA), web sitesi sahiplerinin yasal sorumluluk konusunda endişelenmeden siteleri yönetebilmesi için Bölüm 230'u hazırladı.

Electronic Frontier Foundation, buna "İnternette konuşmayı koruyan en önemli yasa" diyor.

Bununla birlikte, giderek daha tartışmalı hale geliyor ve sıklıkla yanlış yorumlanıyor. Eleştirmenler, geniş korumalarının güçlü şirketlerin kullanıcılara gerçek zararları görmezden gelmesine izin verdiğini savunuyor. Öte yandan, bazı milletvekilleri yanlış bir şekilde, yasayla ilgisi olmayan bir terim olan "tarafsız platformları" koruduğunu iddia ediyor.

İletişim Ahlakı Yasası'nın 230. Bölümü, genellikle platformları ılımlılık eylemleri yerine davalardan korur ve Yasa, YouTube'un yasal savunmasının temelini oluşturabilir. Cumhuriyetçiler, 230. maddeye, bu türden davaların başarılı olmasını kolaylaştıracak bir “inanç görevi” maddesi eklemeyi önerdiler. Ancak bu çabaların hiçbiri onu kanun haline getirmedi. Sonuç olarak, davanın hukuki dayanağı belirsizliğini koruyor.

Yoruma ulaşan Google, tarafsız bir şekilde denetime olan bağlılığını vurguladı. Bir şirket temsilcisi, "Bekleyen dava hakkında yorum yapamayız, ancak politikalarımız, gerçek dünyadaki şiddeti haklı çıkarmak için kullanılan zararlı komplolar gibi yeni zorlukları karşılamak için düzenli olarak güncellenmektedir" dedi. "Politikalarımızı incelemek ve gerektiği gibi düzenlemek için çalışan özel bir politika ekibimiz var.

Davanın baş davacısı tarafından yönetilen SGT Raporu kanalı, Hillary Clinton ve Huma Abedin'in küçük bir çocuğu terörize ettiği yönündeki asılsız iddiaları destekledikten sonra 2018'de askıya alındı ​​- ancak aboneler şikayet ettikten sonra kanal yeniden açıldı. Hesaplardan bir diğeri olan TRU Reporting, Twitter'da Biden ailesindeki çocukların seks kaçakçılığı kurbanı olduğu iddiaları da dahil olmak üzere bir dizi Pizzagate'e komşu komplo teorisini tanıttı.

YouTube uzun süredir komplo içeriği ile mücadele ediyor. ancak yakın zamanda yayılmasını azaltmak için somut adımlar attı. Platform 2018'de, gerçek bilgilerin kullanıcıları daha çılgın teorilerden uzaklaştıracağı umuduyla, Ay'a iniş veya Oklahoma Şehri bombalaması gibi komplolarla ilgili konularla ilgili videolara "yetkili" bağlantılar eklemeye başladı. Ertesi yıl YouTube, komplo içeriklerini alt sıraya koymak için algoritmasını değiştirdi ve platform moderatörleri komplo videolarına karşı daha sert bir tavır aldı, hatta popüler komploları araştıran bir Shane Dawson videosunu yasakladı.

15 Ekim 2020'de YouTube, "gerçek dünyadaki şiddeti meşrulaştırmak için kullanılan komplo teorileriyle bir bireyi veya grubu hedefleyen içeriği yasaklamak için" nefret ve taciz politikalarını genişletiyor. Politikalar özellikle QAnon komplo teorisine odaklandı ve on binlerce QAnon videosunun ve yüzlerce kanalın derhal kaldırılmasına neden oldu.

Ancak davada davacılar, denetleme hareketini muhafazakar YouTube'u hedef aldığı şeklinde çerçevelendirdi. kanallar daha genel olarak, platformlarda anti-muhafazakar önyargı hakkında uzun süredir devam eden Cumhuriyetçi endişelerle oynuyor.

Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YouTube, TikTok rakibi YouTube Shorts'i piyasaya sürmeye başladı hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: hoppa
  Mozilla, korkunç YouTube önerilerini düzeltmek için yardımınızı istiyor LazyMt 0 0 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: LazyMt
  YouTube ’un web sitesi artık Premium için ödeme yapmadığınız sürece iOS 14 ’ün resim içinde resim modunu engelliyor li0n 0 0 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: li0n
  YouTube, AI sistemlerinde aşırı sansür uygulandıktan sonra daha fazla insan moderatörü geri getiriyor niggaTR 0 0 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: niggaTR
  Eski YouTube içerik moderatörü, TSSB semptomları geliştirdikten sonra şirkete dava açtı berhank 0 0 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: berhank

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.