Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
xCloud, gelecekte nasıl oyun oynayabileceğimize dair bitmemiş ama ilham verici bir bakış
Yorumları: 1,461
Konuları: 1,461
Kayıt Tarihi: 21-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Bir Android telefonda bir Xbox One oyununu ilk kez başlattığınızda gerçeküstü olabilir. Bu ayın başlarında, Game Pass uygulamasını bir Pixel 3A telefonda açtım, cihaz ayarlarından Bluetooth aracılığıyla bir Xbox One kumandası bağladım ve Halo 5: Guardians sayfasındaki "oynat" düğmesine dokundum. Biraz uzun bir yükleme süresinden sonra, menü ekranındaydım ve 2016'da tamamlamadan bıraktığım Halo 5 kampanyasının aynısını oynamaya hazırdım.

Kaydetme dosyamın sağlam ve erişilebilir olması beni şaşırttı. bulutun içinde bıraktığım yerden devam etmeme izin veriyor. En iyi yanı: Oyunu oynadığım yerde Xbox One'ı açmak zorunda bile değildim. Yaz sonunda Doğu Kıyısı'na geri döndüğümden beri tam olarak bıraktığım yerde bir kutuda fişten çekilmiş olarak duruyor.

xCloud, Microsoft'un ihtiyaç duyduğu son teknoloji platformun kabaca taslak bir sürümüdür

Halo 5'e girdim ve bir kez daha oynamaya başladım, gecikme biraz dikkat çekiciydi, ancak oyun bozmadı ve grafikler keskin küçük bir Piksel ekranda oynamak için yeterli. Ayda 15 dolarlık Game Pass aboneliği ve 15 dolarlık PowerA MOGA denetleyici klibiyle, artık dairemin her yerinde oynayabileceğim rahat bir mobil oyun kgramoluna sahibim - Halo 5 ve hiç sahip olmadığım oyunlar dahil düzinelerce başka oyun ve Farkında bile değildim.

Microsoft ’un yeni bulut oyun beta sürümünün mevcut Game Pass hizmetine ve daha geniş Xbox vizyonuna girme kolaylığı, xCloud'un oldukça kaba bir taslak olduğu gerçeğini belirsizleştiriyor. Bu, şirketin ileride daha güçlü, daha dayanıklı bir oyun işi kurması için ihtiyaç duyacağı son teknoloji platform türünün çok erken bir sürümüdür. Şu anki haliyle, xCloud yeterince iyi çalışıyor ve Microsoft'un Sony ile yedi yıl aradan sonra tutarlı bir geri dönüş planı olduğuna bizi ikna etmek için yeterince benzersiz avantaj sağlıyor.

Yine de, xCloud şirketin ayda 15 dolarlık abonelik hizmetinde yerini alacak ve Google Stadia ve Nvidia GeForce Now gibi daha tam biçimlendirilmiş hizmetlerle rekabet edecekse, iyileştirilmesi gereken çok şey var. bunlardan birden fazla platformda zaten mevcut.

Fotoğraf: Nick Statt / The Verge xCloud nasıl çalışır ve ne kadar iyi çalışır

xCloud mevcut haliyle aldatıcı derecede basit bir üründür. Kullanmak için fazla bir şeye ihtiyacınız yok - 6.0 veya sonraki bir sürümü çalıştıran bir Android telefon yeterli, ayrıca minimum 10Mbps internet bağlantısı ve umarım 5GHz Wi-Fi ağı ve muhtemelen bir Bluetooth kontrol cihazı isteyeceksiniz.

(Ayrıca, bir bulut oyun hizmetinde dokunmatik ekranla oynamak genellikle berbat bir deneyim olmuştur.)

Ayrıca Game Pass Ultimate aboneliği için ayda 15 ABD doları ödemeniz gerekir, ancak xCloud yalnızca avantaj: telefonunuza oyun akışının yanı sıra Xbox ve PC'de 100'den fazla oyuna erişim sağlar. Game Pass uygulamasının kullanımı kolay, duyarlı ve iyi tasarlanmış.

Bluetooth denetleyiciyle kolayca hareket ettirilebilen tutarlı bir liste düzeni vardır, bu nedenle belirli bir oyunu aramanıza gerek kalmaz. Yakın zamanda eklenen Doom Eternal gibi üst sıralarda yer alan amiral gemisi oyunlarının özel bir listesi, daha önce oynadığınız oyunlar için "geri dönme" bölümü, son eklenen oyunların listesi, "mobil cihazlarda harika oyunlar" koleksiyonu ve en popüler afiş.

Microsoft üzerinde çalıştığı donanımı yükselttiğinde xCloud ileride daha hızlı hale gelebilir

Herhangi bir oyuna dokunmak, oyunun akış yoluyla oynatılıp oynatılamayacağını veya yalnızca eşleştirilmiş bir PC'ye indirilip indirilemeyeceğini size bildirir veya Xbox. (Burada Game Pass için fiyatlandırmanın ve çeşitli abonelik katmanlarının dökümünü ve burada bir xCloud nasıl yapılır kılavuzunu bulabilirsiniz.)

Microsoft, hizmeti Xbox One S donanımını kullanarak özel sunucu blade'lerinde çalıştırıyor ancak şirket, performansı artırmak için platformu Xbox Series S / X sınıfı donanıma geçirmeyi planlıyor.

Şu anda, xCloud yükleme süreleri ve gecikmesi oldukça belirgin ve Stadia ve GeForce Now'ın gerisinde kalıyor. New York merkezli Spectrum indirme hızı kabaca 110Mbps ve 5GHz Wi-Fi ağı üzerinden bile olsa, Gears 5 ve Halo: The Master Chief Collection gibi oyunlar, oyunların ne zaman hassaslık gerektirdiğini ve yüksek yoğunluklu itfaiyelerde hızlı refleksler. Ancak, bir oyun ne kadar az grafik yoğunsa, akışta o kadar iyi hissettirdiğini söyleyeceğim. Ori and the Will of the Wisps, bilgisayarımdaki deneyime kıyasla neredeyse kusursuz bir şekilde oynadı.

Yükleme sürelerine gelince, modern Xbox One ve Gears 5 ve The Outer Worlds gibi PC oyunlarında, xCloud yükleme ekranını geçmek için yaklaşık bir ila bir buçuk dakikalık yükleme sürelerine bakıyorsunuz , oyunun kendi yükleme ekranı ve oyun içi menünün bir giriş kaydettiği noktaya kadar. Başka bir şey yapamayacağınız için ekrana bakıp oyunun yüklenmesini beklediğiniz için bu, mobil cihazlarda biraz tuhaftır. Başka bir uygulamaya geçmek veya ana ekrandan çıkmak, yükleme işlemini askıya alır.

Stadia, mobil cihazlarda çok daha hızlı yükleniyor ve daha fazla platformda çalışma avantajına sahip

Google Stadia'da, Destiny 2 gibi tam teşekküllü kgramol oyunlarıyla oyunların iki ila üç kat daha hızlı yüklendiğini gördük. Shadow of the Tomb Raider, Stadia'nın Android mobil uygulamasında genellikle sadece 20 ila 30 saniye sürüyor.

Ve Destiny 2'nin her iki platforma yüklenmesi neredeyse aynı süreyi alırken (ve PC kayıt dosyanızı Stadia'da tutarken), xCloud'da oynamayı çok daha kesikli buldum.

xCloud yükleme sürelerini Game Pass abonelerinin izlemek isteyebileceği en popüler Xbox One oyunlarından 15'iyle test ettim ve sonuçları aşağıda bulacağınız grafikte derledim. Bunların deneyimlerime dayalı tahminler olduğunu unutmayın - sonuçlarınız değişebilir.

xCloud Beta Performansı Xbox One Games xCloud yükleme süresi (dakika) Xbox One Games xCloud yükleme süresi (dakika) Doom Eternal 1:03 Gears 5 1:24 Ori and the Will of the Wisps 1 : 25 Halo: Master Chief Collection 0:51 Halo 5: Guardians 1:06 The Outer Worlds 1:42 Forza Horizgram 4 0:53 Minecraft Dungegram 1:19 Mortal Kombat X 1:01 No Man's Sky 0:43 Sea of ​​Thieves 0 : 49 Ark: Survival Evolved 1:19 Resident Evil 7: Biohazard 1:31 Overcooked 2 1:51 Grounded (önizleme) 1:24

Bunlar korkunç yükleme süreleri değil, ancak kesin bir gecikme: Sık sık buldum koltuğuma bağlı Pixel ile kumandamı dinlendiriyor ve bir oyunun yüklenmesini beklerken iPad veya dizüstü bilgisayarımda geziniyordum. Ve farklı oyunlar farklı zamanlarda yüklendiğinden, ne bekleyeceğinizi asla tam olarak bilemezsiniz.

Fotoğraf: Nick Statt / The Verge Yükleme sürelerinin ve gecikmenin ötesinde

Microsoft'un potansiyel olarak Yükseltme sözü verilen sunucular dahil olmak üzere yükleme sürelerini ve gecikmeleri azaltın. Ancak xCloud, Google Stadia, GeForce Now ve yakında çıkacak olan Amazon Luna arasında tartışmasız daha büyük bir ayırt edici faktör, iş modelidir - nasıl para kazanmayı ve kendilerini sürdürmeyi amaçladıkları, oyun üreticilerine onları gemiye atlamaya ikna etmeleri için sunabilecekleri şeyler ve her biri sizin gibi oyunculara hangi oyunları sunabilir.

Google, kullanıcı ister ücretsiz katmanı kullansın ister ayda 10 dolarlık Stadia Pro aboneliği için ödeme yapsın, bu da size 4K akış ve ücretsiz bir kitaplığa erişim sağlayan Stadia oyuncularını bireysel oyunlar için ücretlendirir PlayStation Plus veya Xbox Live Gold'a benzer oyunlar. GeForce Now, ayda yalnızca 5 ABD doları tutarındadır (çok sınırlı bir ücretsiz katmanı vardır), ancak yalnızca zaten sahip olduğunuz ve Steam aracılığıyla satın aldığınız oyunları yayınlamanıza izin verir ve yalnızca bir yayıncı Nvidia'nın bunları bulut platformu üzerinden yeniden dağıtmasına izin vermeyi kabul ederse .

Ancak genellikle çok yeni Sony oyunlarını içermez, Xbox Game Pass gibi çevrimdışı oynamak için oyunlarının her birini indirmenize izin vermez (2018'de belirli oyunlar için özellik eklemesine rağmen) ve mobil uygulama, Mac ve Windows PC'de olmasına rağmen. PS Now, satın almak istemediğiniz oyunları deneyimlemenin ve indirmeyi beklemenin bir yolu olarak, zaten sahip olduğunuz bir Sony kgramolunda çalışan bir hizmet olarak en iyi şekilde tasarlanmıştır.

Bu çeşitli iş modelleri ve ne Google'ın ne de Nvidia'nın kendi oyun kataloglarına erişimi olan yayıncılar olmaması (henüz), bulut oyuncularının farklı erişim seviyelerine sahip farklı yazılım kitaplıkları aldığı anlamına geliyor. Destiny geliştiricisi Bungie gibi bazı oyun yapımcıları oyunlarını Stadia Pro aracılığıyla kullanıma sunarken, Larian Studios (Baldur ’s Gate 3'ün yaratıcısı) gibi diğerleri oyunlarını Google'ın platformunda yalnızca tam fiyattan satacak. Epic gibi bazı oyun yapımcıları GeForce Now'ın bir parçası olmayı tercih ederken, Activision Blizzard gibi diğerleri ne olursa olsun Nvidia'nın oyunlarını yayınlamasına izin vermeyecek.

Kimin neye sahip olduğuna bağlı olarak, tıpkı filmlerin ve TV şovlarının Netflix, Hulu ve diğer video yayın hizmetlerinde gelip gitmesi gibi, bir bulut oyununa erişiminiz de istediğiniz zaman iptal edilebilir.

Microsoft, tıpkı Sony gibi, oyun endüstrisinin en büyük geliştiricilerinin büyük bir kısmına sahip olma avantajına sahip ve son olarak devasa Bethesda Softworks kitaplığını kendi kadrosuna ekledi. Bu, xCloud'a büyük bir destek sağlar, ancak Game Pass'in mimarisi xCloud'a PlayStation Now'a göre belirgin bir avantaj sağlar çünkü Game Pass oyunları, kaydettiğiniz ilerlemeyi cihazlar arasında taşıma avantajıyla birlikte bir Xbox veya PC'de indirilebilir ve oynanabilir. Ve Sony'nin aksine Microsoft, bulut platformunu çoğunlukla daha eski oyunlarla sınırlamak yerine en yeni oyunlarını Game Pass'e getirmeyi taahhüt etti.

İşte xCloud'un gerçek vaadini görmeye başladığımız yer burası. En yeni Microsoft oyununu Xbox'ınızda yerel olarak oynamaya başlayabilir, Game Pass Ultimate aracılığıyla PC'nize indirdiğiniz aynı oyunu oynamaya devam edebilir ve ardından Android'de xCloud aracılığıyla hareket halindeyken yayınlayabilirsiniz. Çapraz satın alma ve çapraz ilerleme ile her şey bulutta senkronize edilir.

xCloud'un gerçek gücü, oyunlarınızı alıp dosyaları kaydetmektir; bunların tümü bulutta senkronize edilir

Bu, başka herhangi bir hizmetle kopyalayamayacağınız bir senaryo ve şu anda Microsoft'un xCloud için en büyük satış noktası Herhangi bir Game Pass abonesinin tüm bu avantajlardan fiilen yararlanma olasılığı zayıf kalsa bile.

Microsoft, ağ altyapısını yükselttiği ve süreci kolaylaştırmak için donanım ve yazılım verimlilikleri sunduğu için deneyimi iyileştirecek. Ve platform akıllı TV'leri / akışlı set üstü cihazları, tarayıcıları ve özel masaüstü uygulamalarını desteklediğinde, xCloud üzerinden oynanan oyunlar, kablolu bir bağlantıda çok daha iyi hissedecek ve oynayacak.

Ancak rekabet edebilmek için bu şeyleri yapması gerekiyor ve Microsoft, bunları ne zaman ve nasıl gerçekleştireceğini henüz detaylandırmadı - ancak şimdi xCloud'u mobil aracılığıyla iOS'a getirmeyi planladığını biliyoruz uygun bir PC sürümünde çalışırken tarayıcılar da. Şimdilik, yalnızca Android beta, bugüne kadar sahip olduğumuz tartışmasız en ileri görüşlü bulut oyun hizmetinin avantajlarından yararlanmanın sadece küçük ölçekli bir yolu. Ancak şu anda tek başına Microsoft ’un Game Pass Ultimate ’ına ayda 15 ABD doları harcamak için yeterince zorlayıcı bir neden değil.

Ancak şu anda xCloud'un gerçekten olması gereken tek şey bir beta. Oyun donanımı ve yazılımı dağıtımı için yeni, belirsiz bir dönemi başlatan ve başlatan yeni nesil kgramollardan bir ay uzaktayız. Google, Amazon ve diğerleri, bulutu kullanarak herhangi bir ekranda herhangi bir yerde oynamanıza izin vererek sizi yalnızca birkaç yeni oyunla parlak yeni bir kutu olasılığından uzaklaştırabileceklerini iddia ediyorlar - ancak Luna henüz başlamadı ve Stadia hala Piyasaya sürüldükten yaklaşık bir yıl sonra tüketici güveni oluşturmak için mücadele ediyor.

Bu arada Microsoft, yeni Xbox'ında ayda 15 dolara oynayabileceğiniz eksiksiz bir oyun kitaplığı sunuyor ve bulut oyunlarının önemli bir tadı veriyor. Bedava.

Microsoft hala Xbox One döneminde kaybettiği bir nesil oyuncuların güvenini geri kazanmaya çalışıyor

Ben de dahil olmak üzere birçok eski Xbox oyuncusu Xbox markasından ayrıldı ve temel arkadaş ağları kurdu. PlayStation platformundaki oyun kitaplığı ve Microsoft'un bu tüketicileri geri kazanması zor olacak.

xCloud ve Game Pass, Microsoft'un oraya ulaşmasına yardımcı olabilir. Bu araçlar, bir Bethesda satın alması isterse Sony ’nin oyununu oynaması için kendisine daha fazla kaynak sağlasa bile, Microsoft'un Sony ile son yedi yıldır denediği şekilde rekabet etmek zorunda olmadığı anlamına geliyor. Xbox 360 yıllarında sadık bir Xbox hayranıydım ve geri dönmek için bir sebep arıyordum.

xCloud sayesinde, Microsoft'un kitaplığımı taşıyabileceğim ve dosyaları istediğim ekrana kaydedebileceğim bir yol çizeceğinden eminim. Bu, oyunlarımın nereye gidersem gideyim benimle gelmesi anlamına geliyorsa, yeni bir Xbox almam için yeterli bir sebep olabilir.

.
Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Xbox Series X denetleyicisine ve 1 TB genişletme kartlarına daha yakından bakış soulmy 0 544 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: soulmy
  Oyun endüstrisi, en önemli ürünlerini satmakta sefil bir şekilde başarısız olmaya devam ediyor chaitra 0 559 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: chaitra
  Amazon ’un Luna oyun akış hizmeti, Windows ve Nvidia GPU'lar tarafından desteklenmektedir Tolga 0 848 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: Tolga
  Bu 3B yazdırılmış parçalarla Xbox One oyun kumandanızı bir kısma ve çubuk kurulumuna dönüştürün soulmy 0 483 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: soulmy
  Xbox Series X ile bir hafta: yükleme süreleri, oyun performansı ve daha fazlası chaitra 0 530 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: chaitra

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi