Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Xbox Series X ve S: Xbox'ın yeni nesli hakkında bilmeniz gereken her şey

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : li0n
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
443
mesajlar
443
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
24-12-2019
(Kayıt Tarihi)
Gizli
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 00:18

Yeni nesil Xbox oyunları, alıştığımızdan biraz daha karmaşık. Geçtiğimiz hafta Microsoft, bir değil iki yeni kgramol yayınladığını duyurdu: Xbox Series X ve Xbox Series S. Sadece bu değil, Microsoft'un ilk birinci taraf oyunları da son nesil Xbox Xbox'ta oynanabilecek. Windows PC'lerin yanı sıra bir. Ve bu, Microsoft'un oyun akış hizmeti olan xCloud'a girmeden önce, bu da en son oyunların çoğunu oynamak için hiçbir Xbox donanımına ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelebilir.

Her yeni nesil, aşağıdakiler için büyük değişiklikler yapma eğilimindedir. kgramol oyunları ve Microsoft'un Xbox One'daki halefleri farklı değil. Oyunların daha iyi görünmesini bekleyin (daha güçlü grafik donanımı ve daha gerçekçi aydınlatma teknolojisi için yerleşik destek sayesinde) ve bazı durumlarda (120 fps'ye kadar kare hızları desteği sayesinde) daha duyarlı hissedin. Oyunlar ayrıca daha hızlı yüklenmelidir çünkü artık her iki kgramol da hızlı katı hal depolamaya sahiptir ve bu, Xbox One'da bulunan mekanik sabit sürücüye göre büyük bir gelişme.

Series S ve Series X, çok farklı iki kgramol

Ancak Microsoft Bu yeni nesle yönelik yaklaşım, kgramol lansmanlarının daha önce nasıl çalıştığından büyük bir sapma.

Sony de yıllardır bir oyun yayın hizmeti işletse de, genellikle PlayStation Now'ı xCloud gibi yepyeni sürümler yerine eski oyunlara erişim sağlamak için kullanılıyor.

Microsoft'un yeni kgramolları size veriyor. yeni oyunlarını nasıl oynadığınızda çok daha fazla özgürlük var, ancak onları nerede oynamayı seçtiğinize bağlı olarak, tam olarak aynı deneyimi yaşamayacaksınız. Xbox Series X, örneğin Series S veya mevcut Xbox One'dan çok daha güçlü bir makinedir ve performans üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.

Microsoft'un iki yeni kgramolu

Geçen hafta Microsoft, Xbox Series X ile birlikte ikinci bir yeni nesil Xbox yayınlamayı planladığı söylentilerini doğruladı. Xbox Series S, 10 Kasım'da 299 $ (249 £, 299 €) aynı gün piyasaya sürülecek olan 499 $ (449 £, 499 €) X Serisi.

Kgramol üreticilerinin lansman sırasında birkaç farklı donanım seçeneği sunması alışılmadık bir durum değil, ancak normalde farklar küçüktür . Örneğin PS3 başlangıçta iki modelde mevcuttu. 60 GB sabit sürücülü bir sürümün yanı sıra daha küçük 20 GB sabit sürücülü, Wi-Fi desteği olmayan ve daha az bağlantı noktasına sahip daha ucuz bir sürüm vardı.

Microsoft, X Serisi'nin tam 4K çözünürlükte 60 fps'de çalışan oyunları hedeflediğini söylerken, Seri S bunun yerine 60 fps'de daha düşük bir 1440p çözünürlüğü hedefleyecektir. Bu, Xbox One ve Xbox One X arasında gördüğümüze benzer şekilde büyük bir güç eşitsizliği, ancak bu sefer, iki kgramol yıllar arayla yayınlamak yerine birinci gün satışta olacak. Xbox Series X, bir disk sürücüsüyle birlikte gelir. Resim: Microsoft Microsoft'un Seri S'si daha az güçlü ve yalnızca dijitaldir. Resim: Microsoft

Microsoft, web sitesinde Xbox Series X ve Series S arasındaki temel farkların iyi bir özetine sahiptir. Her ikisinin de 8 çekirdekli CPU'ları var, ancak X'in S Serisinde 3,6 GHz yerine 3,8 GHz'lik biraz daha yüksek maksimum saat hızı var.

Her ikisi de oyunlarda daha gerçekçi aydınlatma için donanım hızlandırmalı ışın izlemeyi destekler, her ikisi de Dolby ’nin üst düzey Atmos ses teknolojisini destekler ve her ikisi de Dolby Vision HDR standardını destekler. Kinect kamerasını destekleme planları olmasa da, her ikisi de denetleyiciler ve kulaklıklar gibi resmi lisanslı tüm Xbox One aksesuarlarıyla geriye dönük olarak uyumludur.

Ancak ikisi arasında büyük farklar vardır. Series X'in 4K Ultra HD Blu-ray sürücüsü vardır, ancak Series S yalnızca dijitaldir, bu nedenle oyunlarınızı diskten satın almak yerine indirmeniz gerekir. Yine de, disk tabanlı X, 512 GB yerine 1 TB ile iki kat dahili depolama alanına ve 10 GB ile karşılaştırıldığında 16 GB'ta daha fazla RAM'e sahiptir. Fiziksel olarak S Serisi, X Serisinden çok daha küçüktür; Microsoft kgramolu "şimdiye kadarki en küçük Xbox" olarak adlandırıyor.

Fotoğraf: Tom Warren / The Verge

Belki de en önemli farklar grafik bölümünde. Her iki kgramol da AMD ’nin RDNA 2 grafik mimarisini kullanmasına rağmen, Seri X 52 hesaplama birimine sahiptir.

Toplamda, bu, Series X'in Microsoft'a göre 12.15 teraflop grafik beygir gücüne sahip olduğu anlamına gelirken, Seri S için 4 teraflop'a kıyasla.

Bu, Xbox Series X'i PS5'ten daha güçlü bir gölge haline getirmelidir. grafik departmanı da. Sony ’nin kgramolları da AMD ’nin RDNA 2 mimarisini temel alırken, PS5 ’in her iki modeli de 10,28 teraflop GPU gücüyle çalışıyor. Daha az sayıda işlem birimine sahipler (36), ancak maksimum sınırları 2,23 GHz'de daha yüksek. Ayrıca 8 çekirdekli CPU'ları da var, ancak saat 3,5 GHz'de çalışıyorlar. Bununla birlikte, PS5 ’in CPU ve GPU saat hızlarının toplam iş yüküne bağlı olarak değişken olduğunu unutmamak önemlidir, bu nedenle yeni Xbox kgramollarıyla karşılaştırılması pek de iyi değildir. Bu yaklaşım PS5'e belirli senaryolarda fayda sağlayabilir ancak diğerlerinde sınırlayabilir. Aksi takdirde, PS5 ’in kağıt üzerindeki özellikleri X Serisine benzer. 16 GB RAM, 825 GB depolama alanı ve 4K Ultra HD Blu-ray sürücüsü vardır.

Microsoft gibi Sony de bir sonraki kgramolunun kademeli bir salt dijital sürümüne sahip, ancak burada farklar çok daha basit. Disk sürücüsünün olmaması, dijital kgramolun biraz daha ince olduğu anlamına gelir, ancak aksi halde PlayStation CEO'su Jim Ryan, CNET'e iki kgramolunun "aynı ürünler" olduğunu söyledi. Bu, Microsoft ile aynı güç eşitsizliğini görmememiz gerektiği anlamına gelir.

Xbox Series X, Series S, PS5 Kategoriler Xbox Series X Xbox Series S PS5 PS5 (yalnızca dijital) Kategoriler Xbox Series X Xbox Series S PS5 PS5 (yalnızca dijital) CPU 3,8 GHz'de 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU (SMT Etkin 3,6 GHz) 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU @ 3,6 GHz (3,4 GHz SMT Etkinleştirilmiş) 8x Zen 2 Çekirdek @ 3,5GHz SMT ile (değişken frekans) 8x Zen 2 Çekirdek @ 3,5GHz (değişken frekans) GPU AMD RDNA 2 GPU 52 CU @ 1,825GHz AMD RDNA 2 1.565GHz'de GPU 20 CU'lar AMD RDNA 2 GPU 36 CU @ 2.23GHz (değişken frekans) AMD RDNA 2 GPU 36 CUs @ 2.23GHz (değişken frekans) GPU Gücü 12.15 TFLOPS 4 TFLOPS 10.28 TFLOPs 10.28 TFLOPs < RAM 16GB GDDR6 RAM 10GB GDDR6 RAM 16GB GDDR5 RAM 16GB GDDR5 RAM Performans Hedefi Hedef 4K @ 60 FPS.120 FPS Hedef 1440p @ 60 FPS'ye kadar. 120 FPS Hedef TBD'ye kadar. 8K'ya kadar. 120 FPS Hedef TBD'ye kadar. 8K'ya kadar. 120 FPS'ye kadar Depolama 1 TB PCIe Gen 4 NVMe SSD (2,4 GB / sn sıkıştırılmamış, 4,8 GB / sn sıkıştırılmış) 512 GB PCIe Gen 4 NVMe SSD (2,4 GB / sn sıkıştırılmamış, 4,8 GB / sn sıkıştırılmış) 825 GB PCIe Gen 4 NVMe SSD (5,5 GB / sn sıkıştırılmamış, tipik 8-9 GB / sn sıkıştırılmış) 825 GB PCIe Gen 4 NVMe SSD (5,5 GB / sn sıkıştırılmamış, tipik 8-9 GB / sn sıkıştırılmış) Genişletilebilir Depolama 1TB Genişletme Kartı 1TB Genişletme Kartı NVMe SSD Yuvası NVMe SSD Yuvası Geriye Dönük Uyumluluk Xbox One, Xbox 360, orijinal Xbox oyunları "Binlerce". Xbox One aksesuarları. "Binlerce" Xbox One, Xbox 360, orijinal Xbox oyunları. Xbox One aksesuarları. PS4 oyunlarının "ezici çoğunluğu" PS4 oyunlarının "ezici çoğunluğu" Disk Sürücüsü 4K UHD Blu-ray Yok 4K UHD Blu-ray Yok Görüntü Çıkışı HDMI 2.1 HDMI 2.1 HDMI 2.1 HDMI 2.1 MSRP 499 $ / 449 £ / 499 € 299 $ / 249 £ / 299 € Habersiz Habersiz

Microsoft'un donanım farklılıklarının oyun performansı üzerindeki etkisini biz görene kadar bilmek imkansız olacak gerçek dünyada koşu oyunları. Ancak Microsoft'un şu anda bahsettiği temel fark çözünürlük.

Çözünürlükteki farklılıklara rağmen Microsoft, her ikisinin de saniyede 60 karelik kare hızlarını hedeflediğini, ancak 120 fps'ye kadar destekleyebileceğini söylüyor. Oranlar ve Sonlar

Yeni ile ilgili küçük soruları yanıtlıyor kgramollar.

Bu kgramollar ne kadar büyük? Lütfen bana yeni bir eğlence merkezi veya TV standı almam gerekmediğini söyleyin.

Xbox Series X, 15,1 cm (5,9 inç) x 15,1 cm (5,9 inç) x 30,1 cm boyutlarında (11,1 inç), S Serisi ise 27,5 cm (10,8 inç) x 15,1 cm (5,9 inç) x 63,5 cm (2,5 inç) boyutlarında yüzde 60 daha küçük. Her ikisi de yatay veya dikey olarak durabilir, ancak işlevsel olmayan sahte birimlerle uğraşırken, Xbox Series X'in kesinlikle dik duracak şekilde tasarlandığını ve bazı eğlence merkezlerine sığmakta zorlanabileceğini gördük. Yine de S Serisi tam olarak uymalıdır.

Genişletilebilir depolamayla ilgili anlaşma nedir?

Microsoft, yeni modeli için özel genişletme kartları üretmek üzere Seagate ile ortaklık kurmuştur. kgramollar. Mevcut sabit disklerinizi yeni kgramolda kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak Series X ve Series S oyunlar yalnızca yeni kartlara yüklenebilir. Xbox One ve daha eski kgramollar için yapılan oyunlar, standart USB harici sabit disklerde gayet iyi çalışacak.

PS5'in yalnızca davetliler olduğunu duydum.

Target ve Best Buy gibi büyük perakendecilerden veya doğrudan Microsoft'tan ön sipariş verebileceksiniz, ancak işlemin yalnızca davetle yapıldığına dair herhangi bir duyuru yapılmadı. Kgramolları lansman gününde bulmanın zor olup olmayacağını bilmek imkansız.

4K TV'ye ihtiyacım var mı?

Kesinlikle hayır. Her iki kgramol - özellikle X Serisi - en iyi şekilde bir HDR 4K TV'de görünse de, mevcut 1080p setlerde gayet iyi çalışması gerekir. PS3 çağında, bazı oyunlardaki küçük metinlerin eski standart tanımlı TV'lerde okunmasının zor olduğuna dair bazı raporlar vardı, ancak 1080p setler çoğu metin için yeterince yüksek çözünürlükten daha fazla olduğundan, bu sefer sorun olma ihtimali düşük. .

Kaydedilen oyunlarıma ne olacak?

Microsoft, kaydettiğiniz oyunların yeni kgramola çok iyi bir şekilde aktarılması gerektiğini söyledi. Microsoft bir süredir bulut kayıtlarını desteklemektedir ve bazı durumlarda, Xbox One'ınızda bir oyun oynamaya başlayıp PC sürümüyle kaldığınız yerden atlamak zaten mümkündür.

Microsoft'un iddiaları doğruysa , o zaman oyunlar hangi kgramolda oynadığınızdan bağımsız olarak oynanacak kadar pürüzsüz hissetmelidir, ancak daha düşük hedef çözünürlüğü nedeniyle daha ucuz makinede o kadar ayrıntılı olmayacaktır.

Çözünürlük ve kare hızıyla ilgili bu tür iddiaların tarihsel olarak oyunların üzerinde çalıştığını gördüğümüzden farklı olduğunu unutmamak önemlidir. Microsoft, Xbox One X'i 60 fps'de 4K oyun oynayabilecek şekilde faturalandırsa da, gerçekte, etrafındaki en popüler oyunların çoğu tam 4K'da çalışmadı. Örneğin Fortnite, Xbox One X'te maksimum 1728p'de çalışırken, Doom: Eternal 1800p'de zirvede. Her iki modern kgramoldaki oyunların kare hızlarını tutarlı tutmak için çözünürlüklerini dinamik olarak ölçeklendirmeleri de yaygındır. Digital Foundry, Gears of War 5'in bazen çözünürlüğünü 1584p'ye kadar düşürdüğünü, örneğin maksimum 2160p'de çalışabildiğini buldu. Çözünürlük her şey değildir ve bu oyunlar, ekranda kaç pikselin görünür olduğuna bakılmaksızın genellikle harika görünüyordu, ancak bu varyasyonu akılda tutmaya değer.

Xbox One X oyunlarının, özellikle yerel 4K'da çalışırken 30 fps'de çalışması da yaygındır. Middle Earth: Shadow of War, örneğin, maksimum 2160p, ancak 30 fps'de çalışıyordu. Bu arada Rise of the Tomb Raider, Xbox One X'te 1080p'de çalışırken 60 fps yapabilirdi, ancak doğal 4K modunda 30 fps'ye yaklaştı.

Microsoft'un önceki denetleyicileri için kullandığı tasarıma büyük ölçüde benzese de, biraz daha küçüktür ve ekran görüntüleri ve video klipleri yükleme sürecini basitleştirmek için özel bir paylaşma düğmesi vardır. D-pad'i de Xbox One'daki gibi bir çarpıdan ziyade son Xbox Elite Series 2 kontrolcüsü gibi bir çemberdir. Yeni oyunlar, yeni donanım

Yeni donanım en iyi şekilde yararlanmak için yeni oyunlara ihtiyacı var ve Microsoft ve ortakları, yeni kgramoluna gelecek olan bir dizi oyunu duyurdu. Bunların en büyüğü, 2001'deki ilk çıkış yolundan bu yana Xbox markasıyla eşanlamlı hale gelen, uzun süredir devam eden bilim kurgu birinci şahıs nişancı serisinin en yeni girişi Halo: Infinite.

Maalesef Microsoft kısa süre önce ertelenen Halo: Infinite, yani yeni kgramolla birlikte gelmek yerine şimdi 2021'de piyasaya sürülecek. Microsoft'un kısmen pandemiye atfettiği gecikme haberi, oyunun ilk tanıtımının ardından oyunun görsellerinin eleştiriyle karşılanmasının ardından geldi ve geliştiricinin 343 Industries'in "Bu alanlardan bazılarını ele almak ve yükseltmek için yapacak işimiz var. son oyunun aslına uygunluk düzeyi ve genel sunum. "

Yayın tarihleri ​​olmayan Fable ve Forza Motorsport gibi diğer Xbox zımbaları ile gecikme, üçüncü taraf yayıncıların lansman serisinin geri kalanını doldurmasına neden oldu Assassin's Creed Valhalla, Marvel's Avengers, Dirt 5, Watch Dogs Legion ve Tetris Effect: Connected dahil.

Örneğin, Microsoft'un sitesine göre Watch Dogs Legion 4K olarak çalışacak ve daha gerçekçi görünümlü aydınlatma için ışın izlemeyi destekleyecek, ancak Assassin ’s Creed Valhalla sayfasında ışın izleme desteğinden söz edilmiyor. Lansman dizisindeki bir başka ilginç başlık, Xbox Series X'te 120 fps'ye kadar çalışabilen Dirt 5'tir. Bunun gibi yüksek bir kare hızı, hızlı tempolu bir yarış oyununda özellikle önemlidir ve Dirt 5'in daha duyarlı hissetmesini sağlamalıdır. uyumlu TV'lerde oynamak.

Bu oyunların çoğunun paylaştığı ortak özelliklerden biri de Xbox One ve PS4 gibi güncel nesil kgramollar için de mevcut olacak olmasıdır. Daha şaşırtıcı olan, Microsoft'un kendi amiral gemisi oyunları için bile doğru olacağını söylemesiydi. Microsoft bu sözünü tutarsa, kgramol üreticilerinin geçmişte bu özel oyunlara yaklaşımından büyük bir sapma olur. Bu özel oyunlar, daha önce yeni donanım satış sahasının önemli bir parçasıydı.

Yeni oyunlar, eski donanım

Microsoft, yakında çıkacak birinci taraf oyunlarının keyfini çıkarmak için yeni donanım satın almanız gerekmeyeceğini söyledi çünkü bunların çoğu Xbox One'a da gelecek. Xbox şefi Phil Spencer, şirketin önümüzdeki birkaç yıl içindeki her Xbox Game Studios oyununun Xbox One'da oynanabilir olacağını söylediği Temmuz ayında şirketin yaklaşımını şöyle anlattı.

Bu nedenle, önümüzdeki birkaç yıl içinde yayınlayacağımız Xbox Game Studios oyunları - Halo Infinite gibi - Xbox Series X ve Xbox One'da kullanılabilir olacak ve harika oynayacak. Xbox'a özel oyun oynamak için sizi başlangıçta Xbox Series X'e yükseltmeye zorlamayacağız.

Ve daha çok bir bilgisayar oyuncusuysanız ve bir Xbox One'a sahip değilseniz, o zaman Microsoft ayrıca tipik olarak ana başlıklarını da orada yayınlıyor ve bu yıl bu politikaya devam etmeyi planladığını söylüyor.

Xbox One'ı desteklemeye devam etmeye çalışmanın Microsoft ’un yeni nesil oyunlarını engelleyebileceğine dair bazı endişeler bile var, bu da Sony'ye tüm dikkatini yeni donanıma odaklayabileceği için bir avantaj sağlayabilir. Spencer, bunun bir sorun olmaması gerektiğini söyledi, ancak önceki kgramollarda bulunan sözde "cross-gen" oyunlar hiçbir zaman en yeni donanımlardan en iyi şekilde yararlanamadı.

Yeni oyunlar, donanım yok

Bir Xbox veya oyun PC'niz olmadığını, ancak bir Android telefonunuz olduğunu varsayalım. Microsoft'un sizin için yeni nesil oyun seçenekleri var mı? Oyun akışı sayesinde öyle. 15 Eylül'de Microsoft, Xbox Games Pass Ultimate'a aylık 14,99 ABD doları olan oyun akışını ekliyor. Daha önce xCloud olarak bilinen özellik, size en büyük Xbox Series X oyunlarının çoğunu herhangi bir oyun donanımına sahip olmak zorunda kalmadan oynamanın bir yolunu verebilir. Bunları örneğin bir Android telefon kadar basit bir cihaza aktarabilirsiniz (ancak bir saniyede devreye gireceğimiz iOS değil).

Oyun akışı tamamen yeni bir fikir değil - Sony PlayStation Now hizmetini 2014'te sessiz bir yanıt olarak başlattı - ancak Microsoft çok daha ilginç bir yaklaşım benimsiyor.

Photo by Nick Statt / The Verge

Buradaki en büyük uzlaşma, oyunların kendileri güçlü bir donanım üzerinde çalışıyor olsa bile (Microsoft, hizmetin başlangıçta Series X donanımına yükseltilecek Xbox One S kgramolları tarafından destekleneceğini söyledi. Gelecek yıl), tüm bu bilgileri internet bağlantınız üzerinden size ulaştırmak zorlu kısımdır. İnternet hızınıza ve konumunuza bağlı olarak, beta sırasında xCloud'u denediğimizde bulduğumuz gibi, giriş gecikmesi kesin bir olasılıktır.

Oyun akışının iPhone'larda geleceği belirsiz

Ayrıca xCloud'un gelecekte hangi cihazlarda akış yapabileceği konusunda da sorular var. Şu anda Android için xCloud desteği duyuruldu, ancak Apple'ın oyun akışı hizmetlerine koyduğu kısıtlamalar, başlangıçta iOS için kullanılamayacağı anlamına geliyor. Apple ’ın kuralları geçen hafta sağladığı sınırlı tavizlerin ötesinde değişmedikçe, iPhone veya iPad sahiplerinin xCloud'u mevcut haliyle kullanması pek olası değil.

xCloud, bir Xbox Game Pass Ultimate aboneliğine dahil edileceğinden, oyun akışının ötesinde çok sayıda içeriğin yanında sunulmaktadır. Xbox Game Pass Ultimate ’in aylık 14,99 $ 'lık aboneliği ayrıca 100'den fazla oyunu doğrudan Xbox veya Windows 10 PC'nizin yanı sıra EA Play'e indirmenize ve oynamanıza olanak tanır.

PlayStation Now elbette hala ortalıkta, ancak Sony onu son oyunlarını oynamanın bir yolu olarak tanıtmıyor. 800'den fazla başlıktan oluşan devasa bir kataloğa sahip olabilir, ancak aylık 9,99 ABD dolarına yakın bir fiyat düşüşünden sonra bile Microsoft ’un oyun akışıyla rekabet etmek için ciddi bir girişim gibi görünmüyor.

Geriye dönük uyumluluk sorusu

Yeni donanımınızda (sözde "geriye dönük uyumluluk") önceki neslin oyunlarını oynama yeteneği, farklı kgramollar ve nesiller arasında farklılık göstermiştir. Nintendo ’nun Wii U ’su her Wii oyununu mutlu bir şekilde oynayabilirdi ve Wii ondan önceki her GameCube oyununu oynayabilirdi. Buna karşılık, PS4, önceki PlayStation'lar için piyasaya sürülen hiçbir oyunu yerel olarak oynayamaz - ancak bazıları PlayStation Now üzerinden yayınlanabilir.

Microsoft, yeni kgramolları ile eski oyunlarınızın nasıl olacağını özetledi. yeni donanımında oynanabilir. Bazı oyunlar geriye dönük olarak uyumlu olacak, bazıları geliştirmeler alacak ve diğerleri daha yeni sürümler yayınlandığında ücretsiz yükseltme alacak.

Önceki Xbox kgramolları için "Binlerce" oyun yeni donanımda çalışacak

Xbox ile Series X, Microsoft, eski Xbox oyunlarınızı yeni donanımında oynayabilmeniz konusunda büyük sözler veriyor.

Buna, Kinect kamera aksesuarı gerektirenler hariç olmak üzere Xbox One için piyasaya sürülen hemen hemen her oyun dahildir.

Xbox Series S, daha eski oyunları oynamaya devam edebilecek, ancak Microsoft bunun dahil olmayacağını onayladı daha yüksek çözünürlükler gibi Xbox One X geliştirmeleri. Bu nedenle çoğu durumda, oyunun daha az güçlü olan Xbox One S için tasarlanmış sürümünü oynuyor olacaksınız (ancak bazı durumlarda oyunlar, daha hızlı bir katı hal sürücüsü gibi daha modern donanımlardan yararlanabilir).

Series S, oyunlar için Xbox One X geliştirmelerini içermeyecektir. Fotoğraf: Tom Warren / The Verge

Bu temeldir, ancak bazı durumlarda Microsoft, oyunların orijinal olarak piyasaya sürüldüklerinden daha yüksek çözünürlüklerde ve kare hızlarında çalışarak ve HDR gibi yeni teknolojileri destekleyerek geliştirileceğini söylüyor. Microsoft'un Xbox One X'te bu tekniklerle bazı etkileyici sonuçlar elde ettiğini gördük ve yeni donanımla mağazada daha fazla iyileştirme olup olmadığını görmek ilginç olacak.

Akıllı Teslimat, alacağınız anlamına gelir. belirli oyunların ücretsiz yeni nesil kopyası

Son olarak, Assassin's Creed: Valhalla, Cyberpunk 2077 gibi bir Xbox One oyununu yeniden satın almak zorunda kalmayacağınız anlamına gelen ücretsiz bir yükseltme programı olan Smart Delivery var. veya Doom Eternal - yeni donanımda da yayınlanırsa.

Örneğin, Xbox One için orijinal Kontrolü daha önce satın aldıysanız, yeni nesil sürüme ücretsiz yükseltme alamazsınız. Bu, Control ’ün yeni Ultimate Edition sahiplerine ayrılmıştır.

Sony, PS5'te çalışan PS4 oyunları için yapılan iyileştirmelerden pek bahsetmedi. Mart ayında, PS4 oyunlarının "ezici çoğunluğunun" yeni donanımında çalışacağını doğruladı ve bazılarının "daha kararlı kare hızlarından ve potansiyel olarak daha yüksek çözünürlüklerden" yararlanmasını beklediğini ekledi. Bungie gibi bazı geliştiriciler, oyunlarının PS5 sürümleri için ücretsiz yükseltmeler sunacaklarını söylediler.

Bedelini ödemek

Donanımınız için ödeme yapmaya devam etmek istiyorsanız ve oyunlar önde, o zaman bu hala Microsoft'un yeni Xbox'ları için bir seçenek olacak. Yukarıda belirtildiği gibi, Xbox Series X 499 $ 'a perakende satış yapacak, S Series ise 299 $' a mal olacak. Bu arada büyük sürümler, benzer şekilde veya potansiyel olarak mevcut nesil oyunlara 10 $ prim üzerinden fiyatlandırılacak. Sony henüz PS5'in fiyatını açıklamadı.

Ancak gelecek nesile geçerken Microsoft, paralarını aylık taksitlerle oyunlara harcamak isteyen insanlara büyük bir iddiaya giriyor.

Tam Erişim bu yıl 12 ülkede kullanıma sunulacak: Avustralya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Güney Kore, İsveç, Birleşik Krallık ve ABD. ödeme

Bu, kgramolu önceden satın almaktan daha pahalıdır, ancak Xbox Tam Erişim'e dahil olan Xbox Game Pass Ultimate - Tell Me Why, Ori gibi yeni büyük oyunlar da dahil olmak üzere 100'den fazla Xbox One oyununa ücretsiz erişim sağlayan bir abonelik hizmeti ve Will of the Wisps ve Forza Horizon 4 - EA Play aracılığıyla ücretsiz oyunlar, Xbox Live Gold (kendi aylık ücretsiz oyunlarının yanı sıra çevrimiçi çok oyunculu erişimle birlikte gelen bir abonelik) ve xCloud aracılığıyla oyun akışı. Oh, ve ayrıca yakın zamanda piyasaya sürülen Microsoft Flight Simulator gibi 100'den fazla Windows 10 oyununa ücretsiz erişim sağlar.

Donanımınızı doğrudan satın almayı ve Microsoft'un oyun hizmetlerinden birine ayrı olarak abonelik satın almayı tercih ediyorsanız, Xbox Game Pass birkaç farklı varyasyonda mevcuttur. Bu aboneliklerin toplam Xbox Tam Erişim fiyatına maliyeti ve kgramol donanımının fiyatı ayda yalnızca 10 veya 20 ABD dolarına düşüyor.

Xbox Game Pass karşılaştırması Xbox Kategorileri Game Pass Ultimate Xbox Game Pass PC için Xbox Game Pass Kategorileri Xbox Game Pass Ultimate Xbox Game Pass PC için Xbox Game Pass Platform PC / Xbox Xbox PC Oyunlar dahildir 100'den fazla oyun 100 + oyunlar 100+ oyun Xbox Live Gold Evet Hayır Hayır xCloud Evet Hayır Hayır EA Play Evet Hayır Evet Aylık fiyat 14,99 $ / 10,99 € / 12,99 $ 9,99 $ / 7,99 £ / 9,99 $ 9,99 / 7,99 £ / 9,99 € (17 Eylül'den itibaren)

Büyük bir peşin alım yapmak için nakit paranız yoksa, o zaman Microsoft hala sizi yeni nesil kgramollarına dahil etmek istiyor.

Abonelik yoluyla edinilebilen ve mevcut Xbox oyunlarınızın büyük bir bölümünü oynayabilen iki kgramol, mevcut Xbox One'ınızda oynanabilecek yeni bir oyun listesi, sürekli olarak PC oyunlarına odaklanma ve bir oyun akışı hizmeti, hayır Sahip olduğunuz donanım ne olursa olsun, Microsoft'a oyunlarını oynaması için ödeme yapma şansınız çok yüksektir.

Premium donanım yerine abonelik satmaya odaklanmanın ne anlama geldiğini daha önce yazmıştık. "gerçek yeni nesil Xbox", üzerinde oynadığı donanımdan ziyade aboneliğin kendisidir. Microsoft ağını geniş bir yelpazede yayınlıyor ve herhangi bir donanım gereksiniminin abone olmanıza engel olmasını istemiyor (oyun akışı konusunda Apple'ın başka fikirleri olsa bile).

Bu arada Sony, her zaman yaptığı şeyi yapıyor: yeni bir kgramol yapıyor, bunun için özel oyunlar geliştiriyor ve satıyor. Şimdiye kadar şirket için bu kadar iyi yapıldığında, özellikle de PS4 ile bu yaklaşımla fazla tartışmak zor.

Bu yazı itibariyle, PS4'ün Xbox One'dan ikiye bir kat daha fazla sattığı bildirildi, bu nedenle Sony'nin neden stratejisini bu kadar çok değiştirmek istediğini anlamak zor.

Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Xbox Series X ve S ön siparişleri temelde tükendi - şimdilik chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 23:17
Son Yorum: chaitra
  Microsoft, Series X'inizi açmadan önce 14 Ekim'de Xbox Design Lab'i duraklatıyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 23:17
Son Yorum: hoppa
  Xbox Series X denetleyicisine ve 1 TB genişletme kartlarına daha yakından bakış soulmy 0 0 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: soulmy
  Microsoft ’un 219,99 ABD doları fiyatıyla Xbox Series X 1 TB genişletilebilir depolama alanı chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: chaitra
  Doom Eternal, Microsoft ’un ZeniMax ’ı satın almasının ardından Xbox Game Pass ’a gelen ilk oyundur berhank 0 0 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: berhank

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.