Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
White YouTube içerik oluşturucuları, geçmişte ırkçı karakterlerin kullanımını ele almakta zorlanıyor
Yorumları: 1,478
Konuları: 1,478
Kayıt Tarihi: 07-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Shane Dawson, geçmişte birçok kez kara surat, Yahudi karşıtı ve ırkçı dil kullandığı ve çocuklar ve hayvanlar hakkındaki rahatsız edici yorumları için özür diledi ve izleyiciler ona büyük ölçüde izin verdi. Ancak Cuma günü, bazı yüksek profilli izleyicilerin hoşuna gitmeyen yeni bir özür videosu yayınladıktan sonra, bu aniden değişmeye başladı.

Hedef, Dawson'ın kitaplarını taşımayı bırakacağını söyledi. Makyaj şirketi Morphe'nin Dawson'ın ürünlerini raflarından temizlediği bildirildi. YouTube, 22 milyondan fazla aboneye sahip olan ana hesabı da dahil olmak üzere Dawson’ın üç kanalındaki reklamları geçici olarak askıya aldı. Ve bu hesap geçen hafta yaklaşık 1 milyon abonesini kaybetti.

"Bu, kurtulamamam gereken bir şey - bunun için her şeyi kaybetmeliyim."

Dawson, bu hafta komik videolarda geçmişte ırkçı tasvirler, karakterler ve klişeler kullanımlarını ele almaya çalışan bir dizi beyaz YouTube yıldızından biri. Irkçı videolar için özürler de Jenna Marbles ve David Dobrik'ten geldi ve hayranlar büyük içerik oluşturucuları geçmiş eylemlerinden nasıl sorumlu tutacaklarını anlamaya çalışırken izleyicilerden gelen tepkiler karışık oldu.

Dawson gibi içerik oluşturucular, kısmen ırkçı görüntüler içeren videolardan kar elde ettiler ve bu videolarda bir kariyer kurdular ve Dawson bile davranışının cezayı hak ettiğini kabul ediyor.

"Ben tam olarak bilmiyorum. Onarılamaz bir şey gibi göründüğü için nasıl özür dileyeceğini biliyorum, ”dedi Dawson son özür videosunda. "Bu, kurtulamamam gereken bir şey - bunun için her şeyi kaybetmeliyim."

Videonun başlığı "Sorumluluk Almak" idi, ancak çok sayıda YouTube kullanıcısı ve hayranı, Dawson'ı aslında herhangi bir ırkçılık karşıtı eylemde bulunmadığı veya yaptıklarının sorumluluğunu üstlendiği için eleştirdi. YouTube içerik oluşturucusu Adam McIntyre, bir videoda, "bu videoyu sizin yapmak istediğiniz bir şey olmadığını gösteren" eleştirel gönderilerin etiketini kaldırarak yıllarca eleştiriyi görmezden gelmeye çalıştığı bir açıklamayla açılış yaptı.

"Muhtemelen köklü içerik oluşturucularla göreceğimiz bir dalganın başlangıcı"

Dawson'a yönelik tepki, özellikle, 11 yaşındaki Willow'un bir resmine mastürbasyon yapıyormuş gibi davrandığı bir videoya odaklandı Smith. Jaden ve Jada Pinkett Smith, Twitter'daki videoları kınayarak onun dikkatini çekti.

"Shane'in geçmişi daha önce de gündeme getirildi, ancak zamanlama bu tarihin etkisini farklı bir şekilde etkilemiş görünüyor. popüler bir YouTube içerik oluşturucusu olan Roberto Blake, The Verge'e söyledi.

Aynı zamanda, tartışmalı bir geçmişi olan yerleşik içerik oluşturucularla göreceğimiz bir dalganın başlangıcı da olabilir. ”

Gerçek soyadı Mourey olan Marbles, 2011'deki iki video için özür diledi. Birinde, pembe bir peruk taktı ve Nicki Minaj izlenimi vermek için tenini koyulaştırdı. Mourey, seçimlerini ve videoları neden kaldırdığını anlatan yeni bir videoda, başlangıçta onları kaydederken niyetinin ne olduğunun önemli olmadığını söyledi ve "İnsanlar kırıldı ve onlara zarar verdi" dedi.

Sorun, YouTube'un geçmişte bu videolara izin vermesi ve bu içerik oluşturucuları tanıtmasıdır

Mourey, "Bunun için inanılmaz derecede üzgünüm," dedi. Bu tamam değil. Ve internette uzun süredir yok çünkü sorun yok. ”

Mourey ve Dawson, YouTube’un platformdaki en uzun soluklu içerik oluşturucularından ikisi. Kanallarını sırasıyla 2010 ve 2008'de başlattılar ve YouTube'un tam zamanlı içerik oluşturucular için bir platform haline gelmesine yardımcı oldular.

Sorumluluk alma çabasının bir parçası olarak Mourey, YouTube'dan uzun bir ara veriyor. Aynı videodaki izleyicilere platforma ne zaman veya dönüp dönmeyeceğinden emin olmadığını söyledi.

Yorumcu Tyrone Magnus, Mourey'i savundu ve aynı zamanda siyah yüz kullanımını kınadı. "O zamanlar fark edilmeden mi yoksa kabul edildi çünkü onlara" hayır "diyecek kimse yoktu."

Sorunun bir kısmı, YouTube'un geçmişte bu videolara izin vermesi ve bu içerik oluşturucuları tanıtmasıdır. YouTube, 12 yıl önce bir komedi taslağı için Latinx insanlarının ırkçı tasvirlerini kullandıkları için özür dileyen bir başka YouTube içerik oluşturucusu olan Dawson, Mourey ve Colleen Ballinger gibi içerik oluşturucuları öne çıkararak devasa reklam gelirini elde etmeyi başardı. YouTube, içerik oluşturucuların şu anda kaldırmakta olduğu video türlerini yasaklayan ancak bunları uygulamayan içerik kurallarına sahipti. YouTube, The Verge tarafından harekete geçilmesinin neden bu kadar uzun sürdüğü sorulduğunda yorum yapmayı reddetti.

Uzun süredir YouTube içerik oluşturucusu olan Josh Pescatore, The Verge'e verdiği demeçte, YouTube'un "o zamanlar 4Chan'a benzediğini" söyledi. Dawson gibi "OG içerik oluşturucuları" "o günlerde kamerada bir şey deniyorlardı."

"O zamanlar fark edilmeden mi yoksa kabul edildi çünkü onlara 'hayır' diyecek kimse yoktu. Aksi takdirde, ”dedi.

Bugün çalışan en önde gelen YouTube içerik oluşturucularından biri olan David Dobrik, yakın tarihli bir podcast bölümünde geçmişte sayısız videoda ırkçı klişeleri kullanmasıyla ilgili uzun uzun konuştu.

Açık olan şey, YouTube’un içerik oluşturucu topluluğunun hesaplaşma sürecinden geçtiği ve tüm sektörün bundan sonra ne olacağını anlamaya çalıştığı.

Sorunu çözmenin dahili olarak başladığını söyledi. "YouTube’un organizasyon şemasına bakın, YouTube’un liderlik ağacına bakın. YouTube'un gelecekte bu sorunlara yardımcı olmak için ele almaları gereken birkaç sorunu vardır. YouTube'da toplulukla bu tür sorunları üstlenebilecek bir liderlik görmemiz gerekiyor. " Blake, YouTube'daki kişilerin YouTube'da olup bitenlerden haberdar olmasına yardımcı olabilecek yöneticilerle doğrudan bağlantıya sahip, daha aktif ve çeşitli içerik oluşturucular paneli önerdi. Aksi takdirde, işler başaramayana kadar görmezden gelinmeye devam eder.

< /

.
Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YouTube, TikTok rakibi YouTube Shorts'i piyasaya sürmeye başladı hoppa 0 927 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: hoppa
  Mozilla, korkunç YouTube önerilerini düzeltmek için yardımınızı istiyor LazyMt 0 628 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: LazyMt
  YouTube ’un web sitesi artık Premium için ödeme yapmadığınız sürece iOS 14 ’ün resim içinde resim modunu engelliyor li0n 0 1,076 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: li0n
  YouTube, AI sistemlerinde aşırı sansür uygulandıktan sonra daha fazla insan moderatörü geri getiriyor niggaTR 0 592 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: niggaTR
  Eski YouTube içerik moderatörü, TSSB semptomları geliştirdikten sonra şirkete dava açtı berhank 0 624 15-11-2020, Saat: 00:39
Son Yorum: berhank

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi