Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Twitch ’in müzik endüstrisi ile mücadelesinde yayıncılar bedelini ödüyor

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : social
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
473
mesajlar
473
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
16-10-2019
(Kayıt Tarihi)
Gizli
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 00:21

Twitch ortağı Kate Stark, Twitch'ten bazı videolarının müziğin telif hakkına sahip olduğunu ve silindiğini söyleyen bir e-posta aldığında bir toplantıdaydı. Panikledi. "Sonra Twitter'a gittim," diyor Stark, "ve sanki herkes bir tane almış gibiydi. İşte o zaman "Tamam, neler oluyor?" Dedim.

Stark yalnız değildi. 20 Ekim'de, binlerce yayıncı Twitch'ten aynı mesajı aldı ve onlara, Twitch'in daha sonra sildiği telif hakkıyla korunan müzik içeren videoları barındırdıkları için kanallarına karşı şikayette bulunulduğunu bildirdi. Twitch, "Bu bildirimleri işleme koyduk ve size telif hakkı yasası ve kanalınızdaki içeriği yönetmek için kullanılabilecek araçlar hakkında bilgi edinme şansı vermek için bir kerelik bir uyarı veriyoruz" diye yazdı. Yayından kaldırma bildirimlerinden önce yayıncılara hesaplarını temizlemeleri için üç gün verildi ve hesap ihtarları tekrar gelmeye başladı.

@Twitch'in ortaklara içeriklerini sildiklerini ve ne olduğunu bulmak için HİÇBİR tanımlama sistemine sahip olmalarına rağmen daha fazla içerik ihlal edildiğini bildiren INSANE. DMCA'ya yönelik çözümleri, içerik oluşturucuların hayatlarının çalışmalarını silmeleri içindir.

pic.twitter.com/mhdXU5lEc5— Devin (@DevinNash) 20 Ekim 2020

Stark ve diğer yayıncılar zor bir seçimle karşı karşıya kaldılar: kalan tüm klipleri silin (bir videonun dakika uzunluğundaki bölümleri) canlı yayın) ve VOD'lar (tüm canlı yayınların tekrar oynatılması) güvenli bir şekilde oynatmak veya videoların devam etmesine izin vermek ve hiçbirinin telif hakkıyla korunan müzik içermemesini umarak Twitch'ten kalıcı olarak yasaklanma riskini alır.

Şirket, yayıncılara başka bir seçim yapmaları için gerekli araçları vermemişti; hangi kliplerin ve videoların hak ihlalinde bulunan müzikler içerebileceğini veya Twitch'in önceden sildiği videoları göremediler. Yetkisiz kullanım süresi sona erdiğinde, yayıncılar yine Twitch ’in telif hakkı yaptırımı konusundaki politikasına tabi olacaktı. Stark, "Üç ihtar ve kanalınız gitti" diyor.

Stark, şirketten Twitter'da hangi materyalden kurtulduğunu açıklamasını istedi, çünkü birçok yayıncı gibi yıllardır sitede bulunuyordu ve telif hakkıyla korunan pasajları manuel olarak aramak için çok fazla klibi ve VOD'si vardı. müzik. "Ayrıca hepsini silmek istemedim çünkü bu, kariyerimin dört yıllık bir not defteri" diyor. "Yaşadığım her daireyi görebiliyorum. Sahip olduğum her dere katmanını görebiliyorum.

O sırada sohbet eden insanları görüyorum. Oynadığım oyunları görebiliyorum. "

Bu yüzden Stark meseleleri kendi halletti. İki terabaytlık bir sabit disk satın aldı, eski Twitch çalışanlarının yazdığı veya yayıncılar arasında bağlantı kurduğu komut dosyalarını yükledi ve Twitch ’in yetkisiz kullanım süresi sona ermeden önce alabileceği her şeyi indirmeye başladı.

Söylediğiniz, kanalımdaki tüm potansiyel olarak metin yazımı müzik klipleri / VODS zaten tanımlanmış ve silindi, yani şu anda hiçbir şeyi silmeme gerek yok mu?

4 yıllık kliplerin üzerinden geçecek zamanım olmadığı için açıklamaya ihtiyacım var.

- Kate (@katestark ) 20 Ekim 2020

"Bir komut dosyasını 72 saat çalıştırdım ve olabildiğince çok klip indirdim. Ve son teslim tarihine ulaştığında, hâlâ binlerim kalmıştı ”diyor Stark. Twitch, Twitter'daki sorularına hala yanıt vermemişti ve bu da ona tek seçenek bırakmıştı. Artık devam edemezdim. Ve sadece hepsini silmek için karar vermem gerekiyordu. "

Stark ’ın videoları, Twitch ile müzik endüstrisi arasında yıllardır devam eden bir kavganın en son kurbanları.

Variety tarafından alınan mektup, hangi büyük müzik endüstrisi ticaret gruplarının - diğerlerinin yanı sıra Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA), Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği ve SAG-AFTRA - Twitch'in yaygın telif hakkı ihlaline tolerans gösterdiğini belirtti.

Ve doğru: Twitch, platformunda yıllarca telif hakkı ihlaline müsamaha gösterdi. Akışların arka planında müzik çalmak sitenin kültürünün bir parçasıdır ve kimse uygun lisansları gerçekten kontrol etmez. Twitch, telif hakkıyla korunan müziği siteden işaretleme veya siteden kaldırma konusunda proaktif davranmamıştır çünkü Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasasının (DMCA) "güvenli liman" hükmü, Twitch'in, haktan gelen telif hakkı ihlali bildirimlerine yanıt verirse telif hakkı ihlalinden sorumlu olmadığı anlamına gelir. sahipleri - ve bu bildirimleri göndermek hak sahibinin sorumluluğundadır. Ve yakın zamana kadar, müzik endüstrisi Twitch'e fazla ilgi göstermiyordu. Şimdi öyle.

Müzik endüstrisi ile telif hakkı konusundaki savaş yıllar geçtikçe yoğunlaştıkça ve daha büyük yayıncılar yayınlarında ihlal edici müzikler çaldıkça, Twitch yarı önlemlere başvurdu.

Daha yakın zamanlarda klipleri susturmaya başladılar. Ve son zamanlarda, içinde telif hakkıyla korunan müzik varsa klipleri otomatik olarak silmeye başladılar. Öyle olsa bile, telif hakkıyla korunan müziği olan bazı klipler Twitch'in filtresinden geçebilir çünkü lisanssız akışlarda müzik kullanmak akış kültürüne özgüdür.

"Ama asla kimseyi cezalandırmadılar. Çok aniden yaptılar, ”diye devam ediyor. "Ve şok ediciydi çünkü sanki çok uzun süredir bir şey yapmamışsın."

Yakın zamana kadar müzik endüstrisi Twitch'e pek ilgi göstermiyordu - şimdi öyle

Twitch ve yayıncıları için müzik endüstrisi ile bir savaşın riskleri varoluşsal. Kanallar, telif hakkı yasasını rutin olarak ihlal ettiği için Twitch tarafından yasaklandı. Twitch'in kendisi de benzer bir konumda. Dava açılırsa ve bir mahkeme, telif hakkıyla korunan materyalin bilerek barındırıldığını tespit ederse, platform tüm önemli DMCA güvenli liman korumasından çıkarılabilir ve bildiğimiz haliyle sitenin varlığı sona erebilir.

Müzik endüstrisi de Twitch'in müzakere masasına gelmesini ve yayıncıların sitede telif hakkıyla korunan müziği kolayca kullanmasına izin vermek için ihtiyaç duyduğu lisansları ödemesini istiyor. Sektör ayrıca platformda daha iyi, daha proaktif bir telif hakkı yaptırımı istiyor - YouTube ’un Content ID sistemi gibi, çok agresif (ve bu nedenle kendi başına sorunlu).

Müzik endüstrisi bu gelişmeden memnun değil. Variety'nin yayınladığı mektup, Soundtrack'i doğrudan hedefliyor. Sektör grupları, müziğin çeşitli şekillerde kullanılmasına ve çoğaltılmasına izin veren standart lisanslara atıfta bulunarak, "Twitch ’in Soundtrack aracı için ne senkronizasyon ne de mekanik lisansların gerekli olmadığı şeklindeki açık duruşu bizi şaşırttı," diye yazdı. (Genel olarak, senkronizasyon hakları, müziğin görsellerin arka planı olarak kullanılması için gereklidir ve mekanik haklar, bir şarkıyı Spotify'da CD veya akış gibi fiziksel veya dijital ortamda çoğaltma hakkıdır.)

Ve sonra, mektubun ilerleyen kısımlarında: "Twitch aldığı binlerce müzik ihlali bildirimine yanıt olarak hiçbir şey yapmıyor gibi görünüyor, ne de şu anda bunları aldığını kabul etmiyor. geçmiş. "

Twitch, Soundtrack'in tamamen lisanslı olduğunu iddia ediyor, ancak müzik endüstrisi aynı fikirde değil. Ve sonraki öfkesi öğreticidir, çünkü ufukta daha ciddi bir şeyin olduğunu öne sürüyor. Bu arada, Stark gibi yayıncılar çapraz ateşe yakalandı.

Twitch Soundtrack oldukça basit. Spotify benzeri bir tasarıma sahip bir yazılım parçasıdır ve Twitch'in ortak olduğu etiket ve dağıtımcılardan seçilmiş oynatma listelerini barındırır.

Soundtrack'i kullanmak için, müzik akışını görsel-işitsel akıştan gerçekten ayıran müzik akışını ayrı bir kaynak olarak kurarsınız, böylece daha sonra çıkarılabilir - örneğin, bir plak şirketi bir yayından kaldırma talebinde bulunursa. Sonuç, müziği olmayan akışlı VOD'lardır; Twitch kanallarında herhangi bir müzik telif hakkı sorunu olmaksızın arşivlenmiş biçimde yaşayabilirler.

"Soundtrack'in Twitch yaratıcıları için yararlı bir araç olmasını istiyoruz, ancak aynı zamanda çok ihtiyaç duyulan bir sinyal güçlendirici sağlamasını da istiyoruz. büyük plak şirketlerinin Spotify gibi yayın hizmetlerinde keşfedilmesi ve duyulması yoluyla keşfedilmeyi ve duyulmayı amaçlayan bağımsız sanatçılar için, ”diye yazdı Twitch müzikten sorumlu Başkan Yardımcısı Tracy Chan bir e-postada.

Son birkaç aydır kendi yayınlarımda Soundtrack'in beta sürümünü test ediyorum; biraz fazla hevesli olmasına rağmen, çoğunlukla ilan edildiği gibi çalışır. Yazılım akış bilgisayarımda çalışmadığında bile, Twitch'teki arşivlenmiş yayınlarımın müziği çıkarıldı - hatta uygulama kapalıyken çaldığım telifsiz müzikler ve kaynakları OBS'de silindi. Twitch'ten bir sözcü bunun bir hata olduğunu söyledi, ancak bu, Soundtrack'in ne yapması gerektiği konusunda daha geniş bir tasarım seçimine işaret ediyor: müziği video akışlarından izole tutun, böylece akışın geri kalanını etkilemeden yönetilebilir, çünkü Twitch bunu yapmaz Müziğin arşivlenmiş VOD'larda kalmasına izin verecek gerekli lisanslara sahip olun.

Twitch, Soundtrack için senkronizasyon haklarına sahip değildir

Açıkçası, Twitch, Soundtrack için senkronizasyon haklarına sahip değil çünkü öyle olmadığını iddia ediyor Onlara ihtiyacım yok.

"Mekanik haklar da dahil olmak üzere diğer tüm haklar, plak şirketleriyle yaptığımız sözleşmelerde kapsanmaktadır."

Müzik endüstrisinin geri kalanı, Twitch'in müziğinin üzerinde olması için daha fazla müzik kullanımını kapsayan daha geniş bir anlaşmaya ihtiyacı olduğuna inanıyor. platform. Bir şarkının herhangi bir kaydı, ilgili telif hakkı koruma katmanlarına sahiptir: temeldeki şarkının kendisi, bir müzik yayınevi tarafından temsil edilebilecek bir şarkı yazarı tarafından yazılmıştır; o şarkının ayrı bir kaydı şirkete veya sanatçıya aittir ve bu da farklı bir haklar dizisi sağlar; ve bu kayıttaki herhangi bir örnek ek telif hakları kapsamında olabilir.

Ve oyunda pek çok tür müzik hakkı vardır: belirli bir parçayı video üzerinden kullanma hakkı plak şirketleri tarafından lisanslanırken, halka açık yerlerde müzik çalma hakkı (örneğin, bir restoranda veya canlı yayında) müzik yayıncıları tarafından verilir.

Her şeyi sıralamak kolay değil. Twitch'in stratejisi en az şeyi yapıyor gibi görünüyor - yayıncılara canlı performans hakları için ödeme yapmak - ve ardından sadece müziği silmek.

"Ayrıca, gibi icra hakları kuruluşlarına telif ücreti ödeyerek müzik ekonomisini desteklemeye devam ettik. Twitch, müzik endüstrisinin mektubuna yanıt olarak Variety'ye yaptığı açıklamada, ASCAP, BMI, SESAC ve GMR ile Twitch'in kendi prodüksiyonlarında ve projelerinde müzik kullanımı için plak şirketlerine ve yayıncılara lisans ücretleri, ”diye yazdı.

her şeyi sıralamak kolay

Ancak müzik endüstrisinin kayıt tarafı - etiketler - bunların yayıncıların canlı yayında müzik çalmasına izin vermek için yeterli olmadığını iddia ediyor.

Twitch için Soundtrack, teknik bir orta yol: Twitch, onu metaforik restoranında, yalnızca işletmenin açık olduğu saatlerde çalan çalma listesi olarak konumlandırıyor. Restoran yemek sunmuyorsa (bir kanal canlı değilse) müzik çalmıyordur. Tartışma Twitch'in canlı doğasına dayanıyor.

Pretzel Aux'un kurucusu ve CEO'su Nate "Knaught" Beck, "Film müziği sadece teneke kutuyu yoldan aşağı atmaya çalışıyor" diyor. Twitch'te çalmak üzere müziği lisanslayan bir akış hizmeti. Pretzel Aux, bağımsız bir plak şirketi olan Ninety9Lives'ın da sahibidir. Beck, Twitch'in Soundtrack'i endüstri için bir nimet olarak konumlandırdığını söylüyor - ancak aslında lisans için ödeme yapmadıklarını ve platformdaki diğer lisanssız telif hakkı alınmış müziklerle uğraşmadıklarını söylüyor. Beck, "Plak şirketleri Soundtrack'ten hiç para almıyor" diyor. Billboard, ortak markaların "Twitch ’in muazzam kullanıcı tabanına maruz kalabilmek için kataloglarının bazı bölümlerine erişim alışverişinde bulunduklarını" bildirdi. Büyük şirketler bu seçimi kabul etmiyor.

Film müziği, Facebook Gaming'in Eylül ayı ortasında duyurulan ve site ortaklarının istedikleri hemen hemen her müziği kendi aralarında çalmalarına olanak tanıyan müzik teklifiyle tam bir tezat oluşturuyor. yayınlar.

Olma şekli oldukça basitti: Facebook, doğrudan sektörle pazarlık yaptı ve bir kralın fidyesini lisans ücretlerine harcadı. Facebook ’un küresel oyun ortaklıkları direktörü Leo Olebe, ona telefonla ulaştığımda, "Temel fikir, müziği olabildiğince çok içerik oluşturucu için mümkün olduğunca çok sayıda içerik oluşturucu için mümkün olduğu kadar uzun süre kullanılabilir hale getirmemiz," dedi. "Ve bu taahhüt ettiğimiz bir şey."

Twitch ile müzik endüstrisi arasındaki mücadele yaz boyunca devam ediyor. Haziran ayında, etiketlerden gelen bir DMCA yayından kaldırma bildirimi dalgası, yayıncıları yıllardır eski kliplerle vurdu. RIAA'nın CEO'su, DMCA ’nın bildirim ve yayından kaldırma sistemiyle ilgili Senato duruşmasındaki hoşnutsuzluğunu dile getirmesinden beş gün sonra gönderildiler. O sırada RIAA ’nın başkanı Mitch Glazier, "Dünkü duruşma, DMCA ’nın bozulduğunu ve değişim zamanının geldiğini sorgusuz sualsiz doğruladı," dedi. "Sistem, yenilikçiliği, kültürümüzü ve ekonomimizi teşvik eden yaratıcı çalışmalar için etkili çevrimiçi koruma sağlamak üzere içerik oluşturucuların ve teknoloji platformlarının işbirliği yapmasına yönelik teşviklere sahip olmalıdır."

Yayın yaparken çaldıkları müzik yüzünden hiç kimse yayıncıları izlemiyor

Müzik endüstrisinin Twitch ile mücadelesi eski bir oyun kitabından işliyor.

Kavga yedi yıl sürdü ve 2014'te taraflar ve Google anlaşana kadar bir temyiz başvurusunda bulundu. Hak sahiplerinin telif hakkıyla korunan ses ve videolar için bir kimlik dosyası oluşturmasına olanak tanıyan ve bugün kullanılan bir parmak izi teknolojisi olan Content ID'nin oluşturulmasına yol açtı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu sisteme yönelik bir ton eleştiri var: hizmeti yalnızca belirli hesaplar kullanabilir ve bu mükemmel olmaktan uzaktır. Ancak sitenin telif hakkıyla korunan materyalle ilgili bazı sorunlarını çözdü.

Karşılaştırmayı daha açık hale getirmek için: Twitch, YouTube'un 2007'de olduğu gibi çalışıyor ve yayıncılara hak sahiplerinden ihlal haberleri aldıklarında ihtarlar gönderiyor. . Ancak Soundtrack, Content ID değildir ve plak şirketlerine göre Twitch'teki telif hakkıyla korunan müzikle ilgili temel sorunları ele almamaktadır.

Müzik endüstrisi Twitch'e DMCA yayından kaldırma talepleri göndermeye devam ederse ve kanallar ihlal nedeniyle askıya alınmazsa, Twitch'in platformunda telif hakkı ihlaline bilerek izin verdiği ve artık güvenli limandan yararlanmaması gerektiği konusunda yasal bir durum oluşturabilir DMCA'nın korunması. Ve bu, Twitch'in sonu veya sitenin doğrudan etiketlerle Content ID gibi bir şeyi müzakere eden başlangıcı olabilir.

Twitch'in yayınlar üzerinden müzik çalma kültürü vardır ve Twitch'in yayıncıların akışları sırasında telif hakkıyla korunan müzik çalmalarına müsamaha gösterdiği doğrudur; Bu Haziran DMCA yayından kaldırma bildirimleri başka türlü mevcut olmazdı.

Ancak net olmalıyım: kimse yayıncıları yayın yaparken çaldıkları müzik nedeniyle izlemiyor ve hiçbir yayıncı, kanallarının kaldırılması için telif hakkıyla korunan müzik çalmıyor. Müzik endüstrisinin iddiası, Twitch'in finansal çıkarlarını korumak için yeterince şey yapmadığı, ancak bu arada flamalar bedelini ödediği yönünde.

Facebook doğrudan sektörle pazarlık yaptı

Bu ay, Twitch rahatsız edici klipleri sildikten sonra, birçok yayıncı yasaklanmamak için ellerini kaldırdı ve klip ve VOD arşivlerini tamamen sildi - hayatlarının işi - çünkü Twitch hala içerik oluşturucularının hangi videoların hak ihlalinde bulunduğunu görmesine olanak tanıyan bir araca sahip değil. (Yakın tarihli bir blog gönderisinde, şirket sorunu çözmek için yeni araçlar üzerinde çalıştığını söyledi.)

​​Hoşçakal pic.twitter.com/mw6nqnqPt8

— iamBrandon ️‍ (@iamBrandonTV) 23 Ekim 2020

“İnanılmaz derecede çelişkili ve cesaret kırıcıydı.

Beş yıldır Twitch'teyim. hayatımı değiştirdi ve bu benim tam zamanlı işim. Bu platforma inanmak istiyorum. Ancak böyle şeyler yaptıklarında bunu yapmak zorlaşıyor. "

Durumun yakın zamanda iyileşip iyileşmeyeceği açık bir sorudur. Savaşın son cephesi, telif hakkıyla korunan müzik içeren bir oyun yayınladıkları için DMCA ihtarı alan içerik oluşturuculardır. Yayıncı, YouTuber ve yayıncılar ve YouTube kullanıcıları için telifsiz müzik hizmeti StreamBeats'in yaratıcısı Harris Heller, "Plak şirketleri geri adım atacak gibi değil" diyor. "Yayıncıların çoğu yayınlarında hâlâ telif hakkıyla korunan müzik kullanıyor. Bu devam ettiği sürece çok daha kötüye gidecek, ”diyor Heller.

Ayrıca telif hakkı konusundaki bu kavganın yayıncıları terk ettiği yer konusunda gerçekçi. "İçerik oluşturucular - en nihayetinde harcanabilir ve platformlar, kurallara uymazlarsa içerik oluşturucuları platformlarından uzaklaştıracak. Aksi takdirde, tüm platform kapanır ”diyor. "Twitch senin arkadaşın değil, YouTube senin arkadaşın değil. Onlar bir platform ve siz aslında onların çalışanısınız. Ve milyonlarca çalışanı var. " Bu sırada savaş devam eder ve flamalar savaş alanında mahsur kalır.

Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Oyun endüstrisi, en önemli ürünlerini satmakta sefil bir şekilde başarısız olmaya devam ediyor chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: chaitra
  Ninja Twitch'e geri dönüyor enis 0 53 11-09-2020, Saat: 01:13
Son Yorum: enis
  Twitch, kapalı beta sürümünde yayıncılara özel e-spor yarışmaları getiriyor sercantelli 0 73 10-09-2020, Saat: 00:10
Son Yorum: sercantelli
  Şarkıları YouTube Müzik'e aktarmak için erken erişim için kaydolun LazyMt 0 50 08-09-2020, Saat: 11:48
Son Yorum: LazyMt
  Facebook’un TikTok'tan ilham alan en son uygulaması, Collab adlı bir müzik yapma platformudur berhank 0 82 08-09-2020, Saat: 11:48
Son Yorum: berhank

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.