Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trump'ın TikTok yasağı Facebook'u neden endişelendiriyor?
Yorumları: 769
Konuları: 770
Kayıt Tarihi: 29-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Geçen yılın 2 Ağustos'unda TikTok ilk doğum gününü kutladı. Bu vesileyle, şirketin karşı karşıya olduğu en büyük dört risk hakkında yazdım. Biri yeni müşteriler bulmaktı. İki tanesi ilgi çekici yeni özellikler geliştirmeye devam ediyordu. Üçü en iyi etkileyicileri çekiyordu. Ve dördü düzenleyicilerle ilişkisini yönetiyordu.

Geçtiğimiz haftalardaki en büyük haber, TikTok'un büyük ölçüde kendi kontrolü dışındaki nedenlerden dolayı nihayetinde dördüncü görevde başarısız olmasıydı. Başkan Trump, Çinli ByteDance şirketinin TikTok'u elden çıkarmasını ve tüm varlıklarını bir Amerikan şirketine devretmesini emretti. Ve Pazartesi günü TikTok, Trump yönetimine dava açtı. İşte New York Times'tan Mike Isaac ve Ana Swanson:

TikTok Pazartesi günü ABD hükümetine dava açtı ve Trump yönetimini Başkan Trump acil ekonomik güçlerini Uygulamanın ülkede çalışmasını engelleyecek bir yönetici emri çıkarır. [...]

"Hükümete dava açmayı hafife almıyoruz; ancak, haklarımızı ve toplumumuzun ve çalışanlarımızın haklarını korumak için harekete geçmekten başka seçeneğimiz olmadığını düşünüyoruz ”dedi.

bu platformu inşa etmek için her gün kalplerini dökün ”diyen şirket, önümüzdeki yıllarda sekiz eyalette 10.000'den fazla çalışanı işe almayı planladığını belirtti.

TikTok hakkında iki şey durum aynı zamanda doğru görünmektedir. Birincisi, TikTok'a, Trump onu yasaklamaya karar vermeden önce gerekli sürecin sağlanıp sağlanmadığı gerçekten belirsiz. İlk eylemi idari emir şeklini aldı ve birçok Trump yürütme emri gibi aceleyle yazılmıştı ve iddialarını destekleyen hiçbir kanıt sunmuyordu. Birleşik Devletler'deki Yabancı Yatırım Konseyi, bir yıl boyunca ayrı bir soruşturma yürüttü, ancak gizlice açıldı ve hiçbir rapor kamuoyuna açıklanmadı.

Ancak ikincisi, Trump’ın buradaki eylemlerini rahatsız edici bulsanız bile, şimdiye kadar tartıĢan çoğu uzman, baĢkanın eyleminin muhtemelen yasal olduğunu öne sürmüĢtür. Mahkemeler genellikle başkanlara yalnızca ulusal güvenlikten bahsedilmesi konusunda geniş bir serbestlik tanır ve Çin'in sahip olduğu baskın bir Amerikan sosyal platformuna karşı açılacak meşru bir ulusal güvenlik davası vardır.

Tüm bunlar soruyu gündeme getiriyor: neden dava? Sonuç önceden belirlenmiş değil mi? Şart değil. Uzun bir şans gibi görünüyor, ancak bir mahkeme teorik olarak Trump'ın icra kararını engelleyebilir.

CFIUS'a gelince, konseyin kararlarına itiraz etmek için çok sınırlı seçenekler vardır; ByteDance şimdiye kadar deneyip denemeyeceğini söylemedi. Bu arada, konuya aşina bir kaynak, TikTok'un yatırımcılarıyla bir satış görüşmesi yapmaya devam ettiğini söyledi.

Hukuki dava devam ederken, TikTok'un koyduğum ilk üç riski ne kadar etkili yönettiğini belirtmek gerekir. geçen yıl dışarı. Şirket, bugün yasal dosyalamasında büyük başarısının altını çizdi. Alex Sherman, CNBC'de öne çıkan bazı konuları özetledi:

TikTok, başvurunun yaklaşık 11 milyon Amerikalı tarafından kullanıldığı Ocak 2018'den bu yana aylık aktif kullanıcılarının yaklaşık% 800 büyüdüğünü açıkladı. . Yaklaşık bir yıl sonra, bu rakam iki kattan fazla artarak 27 milyona ulaştı. Haziran 2020'ye kadar, aylarca pandemik karantinaya girdi, TikTok’un ABD’deki toplam aylık aktif kullanıcı sayısı 91 milyonu aştı. Şirket, bu ayın başlarında 100 milyondan fazla Amerikalının bugün aylık aktif kullanıcı olduğunu söyledi. Şirket ayrıca günde 50 milyondan fazla ABD kullanıcısı olduğunu açıkladı.

Yeni müşteriler mi buldunuz? Kontrol et - özellikle karantina sırasında popülaritesi arttı. Heyecan verici yeni özellikler mi geliştiriyorsunuz? Kontrol edin: Şirket, popüler yeni yaratıcı efektler yayınlama konusunda tüm rakiplerini geride bıraktı.

Ürün ve yönetim açısından, TikTok geçen yıl neredeyse kusursuz bir şekilde geçti. Yardım edemem ama Trump onu ana şirketinden başarılı bir şekilde ayırırsa, TikTok'un kalıntıları şirketi bugüne kadar bu kadar başarılı kılan tüm unsurları koruyup tutmayacağını merak ediyorum.

Başka bir yerde, Trump'ın idari emrinin arkasındaki gizli el ... Facebook CEO'su Mark Zuckerberg? Bu, Wall Street Journal'daki Zuckerberg’in geçen yıl Washington lobiciliğiyle ilgili, Amerikan teknoloji şirketlerinin dünya çapında yumuşak güç projeksiyonundaki önemine odaklanan bu (biraz zayıf) öneri. Zuckerberg, ByteDance’in kısıtlayıcı konuşma politikalarını alenen eleştirdi, bu yüzden parça takip ediyor. Ancak hikaye kabul edilmeye devam ettikçe ve burada ilk bildirdiğim gibi, Zuckerberg çalışanlarına Trump'ın TikTok yasağı koyduğu emsalden rahatsız olduğunu söyledi.

Buradaki okuduğum şey, Zuckerberg'in büyük, antitröst korumalı bir Facebook'un ulusal çıkarlara hizmet ettiği fikrini desteklediği. Bu amaçla, TikTok zaman zaman faydalı bir folyo olmuştur. Ancak Facebook, bir ülkenin iktidar partisinin hoşuna gitmediğinde bir sosyal ağın yasaklanabildiği bir sosyal ağdan çok, TikTok ile rekabet etmek zorunda olduğu bir dünyada yaşamayı tercih eder.

Facebook'un kesinlikle kendi iradesine karşı koyduğu bu yasak, şirketin sık sık dile getirdiği insanlara söz hakkı verme misyonuyla çelişiyor. Ancak bu tür bir yaptırım, artık hızla parçalanan internetteki şirketler için kabul edilmenin bedeli. TikTok'un Amerika'daki kaderinden öğrenilecek bariz bir ders varsa, o da Facebook ve meslektaşlarının da düzenleyicilerle ilişkilerini yönetmesi gerektiğidir. Oran

Bugün, büyük teknoloji platformlarının kamuoyunun algısını etkileyebilecek haberlerde.

Eğilim düşüşü : "Plandemic" in devamı niteliğindeki bir filmin yüklemeleri, web sitesinde 100.000'den fazla birleşik görüntülemeyle YouTube , şirketin koronavirüs yanlış bilgilendirme kurallarını ihlal ettiği için filmin kopyalarını kaldırma çabalarına rağmen. (Alex Kaplan / Media Matters)

Eğilim düşüşü : Kamboçya hükümetiyle bağlantılı bir karalama kampanyası, bir Budist keşişi sürgüne göndererek Facebook 'ta viral oldu kendini korumak için. Düşüşü, baskıcı hükümetlerin rakiplerini şaşırtıcı bir hızla utandırmak için sosyal medyayı nasıl silahlandırabileceğini gösteriyor. (Hannah Beech ve Sun Narin / The New York Times)

Trump , Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2020 seçimlerinin sonuçlarına itiraz etmek için platformu kullanıyor.

The New York Times'tan Mike Isaac ve Sheera Frenkel:

Son haftalarda sosyal medyayı megafon olarak kullanan Bay Trump, seçimlerle ilgili yorumlarını netleştirdi. Postayla oy vermenin meşruluğunu sorguladı, insanların postayla gönderilen oy pusulalarının sayılmayacağını ve kaybederse istifa edip etmeyeceğini yanıtlamaktan kaçınılacağını söyledi.

Stanford Üniversitesi İnternet Gözlemevi direktörü Alex Stamos ve eski bir Facebook yöneticisi, Facebook, Twitter ve YouTube'un "başkana potansiyel olarak kötü bir aktör muamelesi yapmak zorunda oldukları" ve demokratik süreci baltalayabilecek tekil bir durumla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Facebook'un buradaki yaklaşımı, reklamların yanlış bilgilendirmenin ana vektörü olmadığı gerçeğini görmezden geliyor. 2016'da Rus İnternet Araştırma Ajansı çalışanları tarafından tanıtılan en başarılı içerik organik olarak yayıldı. (Nina Jankowicz / Wired)

Önde gelen, Washington merkezli muhafazakar bir savunuculuk kuruluşu Facebook 'ta aldatıcı bir reklam kampanyası yürütüyor ve bu da postayla oy verme konusundaki korkuları artırıyor. Bazı reklamlarda LeBron James'in bir resmi yer alıyor ve basketbol yıldızından bir alıntıyı yanlış yorumluyor.

Haber, Facebook yöneticisi Ankhi Das'ın bazı Hindu milliyetçilerine nefret söylemi kurallarının uygulanmasına karşı olduğunu tespit eden bir Wall Street Journal makalesinin ardından geldi. (Aditya Kalra ve Nigam Prusty / Reuters)

Facebook yöneticisi Ankhi Das, Facebook sayfasında Hindistan'daki Müslümanların "yozlaşmış bir topluluk" olduğunu belirten bir gönderi paylaştıkları için Müslüman çalışanlarından özür diledi. "Dinin saflığı ve şeriatın uygulanmasından başka hiçbir şey önemli değildir." (Pranav Dixit / BuzzFeed)

Bu makale, Facebook'un sürekli olarak Hindistan'da nefret söylemini platformdan kaldırma pahasına sağcı milliyetçilerle dalga geçtiğini savunuyor. 290 milyondan fazla kullanıcısıyla ülke, teknoloji devi için kritik bir pazar konumunda. (Rana Ayyub / The Washington Post)

Facebook , "Tehlikeli Bireyler ve Örgütler politikasının" genişlemesinin bir parçası olarak anti-faşist ve anti-kapitalist örgütleyici grupların sayfalarını kapattı. Hareket, örgütlü, ırkçı faşistler ile onlara karşı çıkan antifaşistler arasında yanlış eşdeğerlikler çizen, Trump yönetimi tarafından oluşturulan bir modeli takip ediyor. (Natasha Lennard / The Intercept)

Facebook ve Twitter gibi platformlarda içerik denetimi özellikle Afrika ülkelerinde zordur.

(Tomiwa Ilori / Slate)

Facebook , Federal Ticaret Komisyonu'ndan kullanıcı gizliliğini ihlal etmeden yeni "veri taşınabilirliği" yasalarına nasıl uyulacağı konusunda net bir rehberlik istedi. Kanunlar, Avrupa ve Kaliforniya'daki tüketicilerin kişisel verilerini toplamasına ve yeni web sitelerine taşımasına izin vermektedir. (Sarah Frier / Bloomberg)

Facebook’un Fransız yan kuruluşu, hesapları üzerinde Fransız yetkililer tarafından on yıllık bir denetimden sonra 118 milyon dolardan fazla vergi ödemeyi kabul etti. Fransa, büyük teknoloji şirketlerinin önemli satışları olan ülkede çok az vergi ödediğini söyledi. (Mathieu Rosemain / Reuters)

QAnon destekçileri, Facebook 'ta "Save The Children" mitingleri düzenliyor ve komplo teorisini internetin kenarlarından düzinelerce şehre taşıyor. Hareket ana akım haline geldi ve protestoları haber yapan yerel TV haber istasyonlarının güvenilir haberinden yararlandı. (Brandy Zadrozny ve Ben Collins / NBC)

TikTok 'un platformdaki nefret söylemini engellemek için uzun bir yolu var. Mediabrands tarafından yapılan bir araştırma, uygulamanın YouTube , Twitter ve Facebook dahil olmak üzere tüm sosyal medya platformları arasında medya sorumluluğunda en düşük sırada yer aldığını ortaya çıkardı.

Hareketi inceleyen akademisyenler, komplo teorisinin ilk günlerinde Rusya'nın eli olduğuna dair hiçbir işaret olmadığını söylüyor. (Joseph Menn / Reuters)

Startup'lar ve diğer küçük işletmeler, Big Tech'i denemek ve dizginlemek için antitröst davalarını kullanıyor. Bazıları devlet kurumlarının soruşturmalarında çok yavaş ilerlediğini düşünüyor. (Reed Albergotti ve Jay Greene / The Washington Post)

Epic Games , teknoloji devinin tehdit ettiğini iddia ederek Apple aleyhine açtığı davada yeni bir öneri sundu oyun geliştiricilerinden oluşan eksiksiz bir ekosistem. Hareket, Apple'ın Epic’in daha geniş geliştirici ayrıcalıklarını kaybetmesinin bir parçası olarak iptal etmekle tehdit ettiği Unreal Engine için iOS desteğine odaklanıyor. (Kim Lyons ve Russell Brandom / The Verge)

Trump yönetimi, Apple da dahil olmak üzere teknoloji şirketlerine ulaşarak onlara hâlâ yapabileceklerine dair güvence veriyor. WeChat ile iş yapın. Hareket, Başkan Trump'ın Çin'in sahip olduğu hizmeti ABD'ye yasaklamasını emrettikten iki hafta sonra geldi. (Jennifer Jacobs, Saleha Mohsin ve Jenny Leonard / Bloomberg)

Apple , Güney Kore'deki antitröst endişelerini gidermek için küçük işletmeler için 84,02 milyon dolarlık hibe dahil yeni önlemler önerdi.

(Reuters)

Facebook , Google , Netflix ve Disney şirketlerde yaklaşık 13.500 teknoloji çalışanı güçlü> rekabetçi eyalet düzeyindeki yarışlarda Demokrat adayların oylamasına yardımcı olmak için gönüllü olarak zaman ayırıyorlar. Kampanyalar için Teknoloji, Demokratlara dijital araçlar ve pazarlama konusunda yardımcı olmayı amaçlamaktadır. (Ashley Gold / Axios)

Sektör”

⭐ Dolandırıcılar, insanları hedeflemek için Facebook 'u kullanıyor Kenya'da. BuzzFeed, 245.000'den fazla takipçisi olan 52 dolandırıcılık kredisi ve işe alma Facebook sayfası belirledi. İşte BuzzFeed'den Odanga Madung:

Dolandırıcılık sayfaları, yanlış bir şekilde tanınmış bankalara, süpermarketlere, benzin istasyonlarına ve kredi verdiği veya çok sayıda insanı işe aldığı bilinen diğer şirketlere ait olduğunu iddia ediyor. Elizabeth gibi insanları sahte kredi başvurusu yapmaya veya gerçek ücretler gerektiren var olmayan işler için tuzağa düşürmek için gerçek markaların güvenilirliğinden yararlanıyorlar.

Bu reklamlar işe yarıyor gibi görünüyor. Bir iş görüşmesi için kısa listeye alınmak için 350 Kenya şilini isteyen Tuskys süpermarket dolandırıcılığının 24.772 etkileşimi vardı. CrowdTangle tarafından sağlanan analitik verilere göre, bir iş için kısa listeye dahil olmak için 370 Kenya şilini talep eden Naivas markasını kullanan bir başka süpermarket dolandırıcılığı, 6.576 etkileşime sahipti.

Facebook'taki mevcut etkileşim oranlarına bakıldığında, bu, dolandırıcıların platformun reklam programı sayesinde milyonlarca Kenyalıya ulaşabileceği anlamına geliyor.

Facebook'un "klasiği" üstteki ikonik mavi gezinme çubuğunun bulunduğu arayüz, Eylül ayında tamamen ortadan kalkıyor. Önümüzdeki aydan itibaren herkes yeni tasarıma sahip olacak. (Jon Porter / The Verge)

Facebook pazarlama müdürü Antonio Lucio iki yıl sonra istifa ediyor. Lucio, Cambridge Analytica skandalının ortaya çıkardığı serpintinin ortasında şirkete geldi. (Paige Leskin ve Tanya Dua / Business Insider)

TikTokRoom gibi dedikodu hesapları, etkileyiciler topluluğundaki dramları belgeleyen ve sosyal medyada paylaşan TMZ gibi satış noktalarına ayak uyduruyor. Her ikisi de 20 yaşın altında olan içerik oluşturucularla bir röportaj. (Kate Lindsay / NoFilter)

Mevcut ve eski Google çalışanları, hazırlık yapmayı amaçlayan çevrimiçi bir okul oluşturuyor Koronavirüs salgını nedeniyle okuldan izin alıyorlarsa işgücü için öğrenciler. Google yöneticileri, üniversite öğrencilerine danışmanlık yapmak için gönüllü oldu. (Jennifer Elias / CNBC)

Bazı uzmanlara göre, uzaktan çalışmaya geçiş, iş yerinde zorbalığın artmasına neden oldu.

(Chip Cutter ve Aaron Tilley / The Wall Street Journal)

Zoom bu sabah erken saatlerde yaygın kesintiler yaşadı. Ne yazık ki, hizmet şimdi geri yüklendi. (James Vincent / The Verge)

Ayrıca : Alex Kantrowitz ile Facebook'ta haber yapan teknoloji gazetecilerine karşı tepkinin nedenini ve haber bülteni yazmayı neden sevdiğimi konuştum. Bu konuşma metni tartışmanın tadını yansıtıyor, ancak tam podcast'i dinlemenizi gerçekten tavsiye ediyorum - bir saatten kısa sürüyor ve temelde şu anda tüm dünya görüşümün haritasını çıkarıyor. Alex'e beni davet ettiğiniz ve uzun uzun konuşmama izin verdiği için teşekkürler!

Bu güzel tweet'ler

ağustos ayının sonu bunun ne anlama geldiğini öğrenin pic.twitter.com/xQNKa29Rg8

— Jade (@jadevvictoria) 21 Ağustos 2020

Ham banyoya gittim (telefonumu oturma odasında bıraktı)

- Sabina (@sabinameschke) 13 Ağustos 2020

tanrım bu uygulamadan nefret ediyorum pic.twitter.com/20eubiduYf

— carter hambley (@carterhambley) 24 Ağustos 2020 < p lang = "en" dir = "ltr" xml: lang = "en"> bloob bağışlayın pic.twitter.com/zy4yxktA7b— Alyssa Stonoha (@astonoha) 23 Ağustos 2020 Bizimle konuşun

Bize TikTok için ipuçları, yorumlar, sorular ve dostça özetler gönderin: casey@theverge.com ve zoe@theverge.com.

.
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bugün kendi DIY akıllı gözlüğünüzü yapabilecekken neden Apple veya Facebook'u bekleyesiniz? niggaTR 0 513 14-11-2020, Saat: 23:19
Son Yorum: niggaTR
  Mahkeme, Facebook'un dünya çapında Avusturyalı politikacılara yönelik hakaretleri silmesi gerektiğini söyledi social 0 415 14-11-2020, Saat: 23:17
Son Yorum: social
  Facebook'un Messenger ve Instagram'daki Kaybolma Modu, kaybolan mesajlar göndermenizi sağlar hoppa 0 544 14-11-2020, Saat: 00:22
Son Yorum: hoppa
  ABD hükümeti, mahkeme kararından sonra TikTok'u kapatmaya zorlamayacağını söyledi hoppa 0 442 14-11-2020, Saat: 00:20
Son Yorum: hoppa
  Facebook artık daha hızlı denetleme için içeriği sıralamak için AI kullanıyor social 0 423 14-11-2020, Saat: 00:18
Son Yorum: social

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi