Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tesla, Rivian'a ticari sır hırsızlığı iddiasının 'rahatsız edici modeli' nedeniyle dava açtı
Yorumları: 1,546
Konuları: 1,546
Kayıt Tarihi: 07-01-2020
Rep Puanı: 2
#1

Tesla, ilk olarak Bloomberg tarafından bildirilen yeni bir davaya göre, EV başlangıcı Rivian'da yeni işlere giderken gizli bilgileri ve ticari sırları alan eski çalışanların "rahatsız edici bir modelini" keşfettiğini söylüyor. Hatta Tesla, Rivian'ın bu davranışı "bilerek teşvik ettiğini" ve "aşağılık, ahlaksız, baskıcı, kasıtlı, kötü niyetli [ve] ikiyüzlü" davranış olduğunu iddia ettiği şey için belirtilmemiş cezai tazminat talep ettiğini iddia ediyor. Rivian iddiaları "temelsiz" olarak adlandırıyor.

Rivian, geçen bir buçuk yılda 5 milyar dolardan fazla para toplayan, belki de dünyanın en zengin elektrikli araç girişimidir. Tesla’nın Cybertruck’ın yola çıkması beklenen tarihten önce 2021’in başlarında birinci sınıf bir elektrikli kamyonet teslim etmeye başlaması planlanıyor. Şirket aynı zamanda elektrikli bir SUV satmaya da başlayacak. Rivian, bu lansman öncesinde, 70'i doğrudan atlayış yaparak, 178 eski Tesla çalışanı da dahil olmak üzere otomotiv ve teknoloji endüstrilerindeki en iyi uçuş şirketlerinden 2.400 çalışanı işe aldı.

Rivian, iddiaların " temelsiz ”

Geçen haftanın sonlarında açılan dava, dört eski Tesla çalışanını ve Rivian'ı sanık olarak gösteriyor, ancak Tesla, başka kişileri de tespit edip EV girişimine gizli şirket bilgilerini getirdiğini söylüyor.

"Rivian'a katıldıktan sonra, tüm çalışanlardan eski işverenlerin fikri mülkiyetini Rivian sistemlerine dahil etmediklerini ve etmeyeceklerini onaylamalarını istiyoruz. Bu davanın iddiaları temelsizdir ve Rivian'ın kültürüne, ahlakına ve kurumsal politikalarına aykırıdır. ”

Tesla, adı geçen iki sanığın gizli bilgi aldığını kabul ettiğini söylüyor. Bunlardan biri, Tesla’nın personel departmanında kıdemli bir yönetici olan Tami Pascale. Tesla, Pascale'in Rivian'ın teklif mektubunu imzaladıktan bir gün sonra, aday listeleri, otomobil üreticisinin potansiyel işe alımları nerede bulduğuna dair bilgiler ve bir yönetici düzeyinde aday. "

Tesla, iki eski çalışanın karşı karşıya geldikten sonra belgeleri aldıklarını iddia ediyor

Tesla, Pascale'in Temmuz ayı başlarında şirketin soruşturma ekibiyle karşı karşıya geldiği zaman bunu reddettiğini, ancak sonuçta "gizli ve tescilli belgeleri aldığını itiraf ettiğini söylüyor . " Ancak Pascale'in dosyaları silmeyi kabul etmediği iddia ediliyor ve şirket hala iş dizüstü bilgisayarına sahip olduğunu iddia ediyor. Tesla, telefonunun ekranını şirketin müfettişlerinden biriyle paylaştığını ve şirketin adını araması istendiğinde "çok sayıda dosyanın" görünür olduğunu, ancak Pascale'in "oturumu aniden bitirdiğini" söyledi.

Tesla'nın çevre, sağlık ve güvenlik departmanında yönetici olan Jessica Siron'un, Rivian'dan bir teklif mektubunu imzaladıktan üç gün sonra kişisel Gmail hesabına belgeler gönderdiği iddia ediliyor.

Tesla'nın şikayeti, sadece birkaç hafta öncesine kadar Tesla'da personel işe alan Kim Wong'un durumu dışında, Rivian’ın herhangi bir yanlış yapma konusundaki bilgisi veya teşviki hakkındaki ayrıntılara ışık tutuyor. Tesla, şikayete göre, bir Rivian işe alma müdürünün Wong ile iletişime geçtiğini ve kendisine "Rivian'ın işe alım şablonlarına, yapılarına, formüllerine veya ihtiyaç duyulacak belgelere sahip olmadığını" söylediğini iddia etti. Bu sohbetle aynı gün Tesla, Wong'un, otomobil üreticisinin işe alma ve işe alma süreciyle ilgili ayrıntıların yanı sıra maaş bilgilerini içeren gizli Powerpoint sunumları da dahil olmak üzere "Tesla’nın ağından Gmail hesabına en az on altı son derece gizli işe alma dokümanı" gönderdiğini söyledi.

"Şövalye tavrı"

Tesla'ya göre Rivian’ın baş hukuk müşaviri suçlamalara karşı "şövalye tavrı" aldı ve "gizli bilgilerin sektörde yaygın olduğunu iddia etti." Rivian, The Verge'e bu çerçeveye katılmadığını söyler. “İyi niyetle, herhangi bir iddiada bulunduğumuz ciddiyeti Tesla ile tartıştık. Sözcü, bu belge avukat arasındaki bir konuşmayı yanlış yansıtıyor "dedi.

Tesla davada, soruşturma ekibi" yakın zamanda gelişmiş elektronik güvenlik izleme araçları edindiği "için tüm bunları çözebildiğini söylüyor. Tesla'nın araştırma ekibi, yıllar boyunca çalışanları bir kereden fazla hacklemek ve casusluk yapmakla suçlandı.

Tesla'nın davası, Silikon Vadisi nakliye şirketleri arasında sürekli bir ticari sır savaşı akışı haline gelen davanın sadece sonuncusu. .

(Dava nihayetinde çözüldü.)

Bu da Tesla'nın ilk ticari sır davası değil. Kısa süre önce, sürücüsüz bir girişim olan Zoox'a karşı bir dava açtı ve Zoox, Tesla'dan kiraladığı birden fazla çalışanın çalıntı belgelerle geldiğini kabul etti. 2019'da Tesla, eski bir çalışana ticari sırları Çin'in yeni şirketi XPeng'e götürdüğü iddiasıyla dava açtı. Bu dava keşif aşamasına giriyor, ancak eski çalışan geçen yıl bir mahkemede Otopilot kaynak kodunu kişisel iCloud hesabına yüklediğini itiraf etti.

Eski bir Apple çalışanı, XPeng'de de iş bulmaya çalışırken ticari sırları çaldığı iddiasıyla 2018 yılında tutuklandı.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rivian ’ın elektrikli kamyonunun ve SUV ’nin 2021 ’de çıktıklarında ne kadara mal olacağı burada. niggaTR 0 682 14-11-2020, Saat: 23:10
Son Yorum: niggaTR
  Amazon, Instagram'ın sahte olduğu iddiasıyla etkileyiciye dava açtı hoppa 0 458 14-11-2020, Saat: 00:21
Son Yorum: hoppa
  Bir Amazon depo organizatörü, şirkete ırk ayrımcılığı nedeniyle dava açıyor chaitra 0 440 14-11-2020, Saat: 00:16
Son Yorum: chaitra
  GM, pil yangını endişeleri nedeniyle 68.000 elektrikli Chevy Cıvatasını geri çağırdı hoppa 0 410 14-11-2020, Saat: 00:15
Son Yorum: hoppa
  Lucid Air, Tesla'ya rakip olacak hız ve güce sahip lüks bir elektrikli sedan sercantelli 0 433 10-09-2020, Saat: 02:17
Son Yorum: sercantelli

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi