Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Steam, özel hakaret veya küfür listelerini filtrelemenize izin verir
Yorumları: 1,551
Konuları: 1,551
Kayıt Tarihi: 24-12-2019
Rep Puanı: 5
#1

Valve, Steam'in sohbet sistemine özelleştirilebilir bir küfür ve çamur filtresi ekliyor. Bu özellik artık Steam Lab beta programı aracılığıyla kullanılabilir ve yakında bunu evrensel bir seçenek haline getirme planları vardır. Yaygın olarak kullanılan "ağır küfürlerin" varsayılan bir listesini ve "ırksal, dini, etnik ve diğer tanımlayıcı gruplar" için hakaretleri filtreler, ancak kullanıcılar belirli kelimeleri ekleyip kaldırmayı veya terimlerin tam blok listelerini yüklemeyi seçebilir.

Steam, forum gönderileri ve incelemeler de dahil olmak üzere, genel platformunda saldırgan dili sansürlemektedir. Ayrıca, Counter-Strike: Global Offensive ve Destiny 2 gibi belirli oyunlar için isteğe bağlı bir küfür filtresi uyguladı. Yeni özellik, Steam'in sohbet hizmetinde ve desteklenen oyunlarda çalışır ve blok listeleri, filtreyi etkinleştirmek veya devre dışı bırakmaktan daha fazla seçenek sunar .

Bu özellik özellikle küfür veya hakaretleri engellemiyor, sadece bireysel kullanıcıların kişisel olarak onları görmekten kaçınmasına izin veriyor, ancak bunlar filtre olmayan kişilere normal görünecek. Valve bir blog gönderisinde, "Sohbette kullanıcıları sansürlemek değil, başkalarından gördüklerini seçmeleri için onları güçlendirmek istiyoruz" diye yazıyor. Bu, Valve'ın Steam'i yönetmeye yönelik genel yaklaşımıyla tutarlıdır - örneğin, vitrininde çok çeşitli oyunları kabul eder, ancak kullanıcıları alışveriş yaparken önerilerini filtrelemeye teşvik eder.

Steam üzerinde küfür, görünüşe göre oldukça tekrarlayıcıdır

Valve, bu özelliği gelecekte "kullanıcı tarafından oluşturulan daha fazla içerik biçimine" de ekleyin. Ayrıca, kendi filtre listelerini yükleyerek sistemlerini organik olarak iyileştirmelerine yardımcı olmak için kullanıcılara güveniyor. Bu, trollerin bu filtreleri aşmak için kullandıkları sonsuza dek gelişen terimleri yakalamaya yardımcı olabilir. Mevcut liste, görünüşe göre "oyun içi sohbetin büyük bir örneğinden" oluşturulmuş ve Steam, "en yaygın olarak kullanılan en çok küfürlü veya nefret dolu kelimelerin varyantlarını" filtreleyerek saldırgan dilin yaklaşık yüzde 75'ini kaldırabileceğini söylüyor. Varyasyonların sayısı son derece yüksek olsa da: Örnekteki küfür ve hakaretlerin "yüzde 56'dan fazlası" "f ***" (muhtemelen "siktir") varyantlarıydı ve başka bir yüzde 10 da "s **" nin varyantlarıydı * ”(Muhtemelen" bok ").

Valve, marjinal grupların çoğu bağlamda saldırgan kabul edilen kelimeleri geri kazandığına dikkat çekerek, hakaret gibi kelimelerin tamamen yasaklanmasının ikincil zarara neden olacağını savunuyor. Öte yandan, çok kişili bir sohbette birisi sizi sözlü olarak taciz ediyorsa, başkaları da onların söylediklerini görebilir.

Steam'in, kullanıcıların gördüklerini seçmelerine izin verme stratejisi her zaman olmayabilir çalıştı. Geliştiriciler, tartışma panolarında denetim eksikliğinden duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler, örneğin, sonunda Valve'ı daha uygulamalı bir yaklaşım benimsemeye itti. Valve, dil filtrelerinin beta sürümde olduğunu, böylece ekibin ne kadar iyi çalıştıkları hakkında geri bildirim alabileceğini söylüyor. Duyuru, "Bu deneyin amacı, sağladığımız araçların kullanıcıları Steam'de deneyimlediğiniz sohbet içeriğini kontrol etme konusunda başarılı bir şekilde güçlendirip desteklemediğini anlamaktır," ifadesi okundu.


Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Microsoft ’un yeni Xbox uygulaması, Xbox One oyunlarını iPhone'unuzda yayınlamanıza izin verecek Tolga 0 1,001 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: Tolga
  Microsoft, çalışanların kalıcı olarak evden çalışmasına izin veriyor soulmy 0 418 15-11-2020, Saat: 23:12
Son Yorum: soulmy
  Microsoft ’un yeni Xbox uygulaması, Xbox One oyunlarını iPhone veya iPad'inize aktarmanıza olanak tanır social 0 802 15-11-2020, Saat: 22:45
Son Yorum: social
  Microsoft, canlı özel veri türleriyle Excel'i elden geçiriyor enis 0 478 15-11-2020, Saat: 22:41
Son Yorum: enis
  Best Buy, 2021'e kadar mağazalardan PS5 veya Xbox Series X satın almanıza izin vermeyecek omer.dundar 0 441 15-11-2020, Saat: 22:40
Son Yorum: omer.dundar

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi