Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SpaceX, otostop yapan iki uzay aracı ile en son Starlink uydu grubunun fırlatılmasını geciktirdi
Yorumları: 1,461
Konuları: 1,461
Kayıt Tarihi: 21-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Güncelleme 11 Temmuz 09:30 ET: SpaceX, "ödeme işlemlerine daha fazla zaman tanımak için" Cumartesi sabahı lansmanı tekrar erteledi. Şirket, onaylandıktan sonra yeni bir lansman gününü açıklayacağını söyledi.

Orijinal Hikaye: Uzay Kuvvetleri için bir GPS uydusu fırlattıktan bir haftadan biraz daha uzun bir süre sonra SpaceX, İnternet ışınlı Starlink uydularının bir başka lansmanı. Şirketin Falcon 9 roketinin Florida, Cape Canaveral'dan kalkması ve 57 Starlink uzay aracının yanı sıra operatör BlackSky'den otostop yapan iki Dünya gözlem uydusu fırlatması planlanıyor.

Uçuş, SpaceX'in devam eden et arayışının en sonuncusu. uzaydan geniş bant internet bağlantısı sağlamayı amaçlayan, önerilen devasa Starlink takımyıldızını ortaya çıkardı. Şirket, İnternet kapsamını dünyanın her noktasına ışınlayacak bir uzay aracı topluluğu olan Federal İletişim Komisyonu'ndan yaklaşık 12.000 Starlink uydusunu başlatma iznine sahip. Bu lansmandan sonra, SpaceX, Starlink uydusundan 595 tanesini fırlatacak (en az biri yörüngeden çıkmış olsa da, uzaya çıktığından beri birkaçı başarısız oldu).

Bu görev, başka bir şirketin uydularını içeren ikinci Starlink lansmanıdır

Misyon, yolculuk boyunca başka bir şirketin uydularını da içeren ikinci Starlink lansmanıdır.

Ancak Haziran ayında yapılan bir önceki lansmanda SpaceX, Planet şirketinden 58 Starlink uydusunun yanı sıra üç küçük görüntüleme uydusunu da piyasaya sürdü. Yaklaşan fırlatmalarda uydulara yer bulan bir komisyoncu olan Spaceflight şirketi, BlackSky uydularının bu görevde uçmasını sağladı. SpaceX'in ayrıca Falcon 9 roketinde yolculuk paylaşımları düzenlemek için kendi programı var ve son Planet yolculuk paylaşımında olduğu gibi doğrudan müşterilerle çalışıyor.

Bu lansmanda Starlink uydularının hepsi olacak. aynı zamanda nispeten yeni bir özellik sunuyor. Güneş ışığının uyduların en parlak kısımlarından, özellikle antenlerden yansımasını önlemek için tasarlanmış, güneşlik olarak bilinen, açılabilir bir vizörle donatılmıştır. Amaç, gece gökyüzünde olabildiğince karanlık görünmeleri için yörüngedeyken Starlink uzay aracının genel parlaklığını azaltmaktır. SpaceX, bu güneş şemsiyelerinden birini daha önceki bir Starlink uçuşunda Haziran ayı başlarında başlatmıştı. Bu, tüm filonun vizörü taşıyacağı ilk fırlatma.

SpaceX’in yeni güneş şemsiyeleri, astronomi topluluğu tarafından Starlink hakkında dile getirilen endişelere doğrudan bir yanıt. SpaceX'in uydularının ilk lansmanından sonra, gökbilimciler uzay aracının gökyüzünde ne kadar parlak göründüğünü fark ettiler ve bilim adamları, bu kadar büyük bir parlak uydu takımyıldızının evren gözlemlerine müdahale edeceğinden endişe duymaya başladılar.

Şirket, daha koyu görünmesi için Ocak ayı başlarında Starlink uydularından birini kaplamayı denedi; bu çözüm aracı herkesin korkularını yatıştıracak kadar hafifletmedi. Son yörüngelerine vardıklarında uyduların yönünü değiştirmek gibi ufukta daha fazla değişiklik de olabilir.

SpaceX'ten Falcon 9, şirketin fırlatma rampasından saat 10: 54'te ET'de kalkış için planlandı. NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi. SpaceX, görev için kullandığı roketlerinden birini, daha önce dört kez uzaya gidip geri dönen bir Falcon 9 kullanıyor. Roket, fırlatmanın ardından Atlantik'teki SpaceX'in drone gemilerinden birine inmeye çalışacak ve potansiyel olarak aracın altıncı kez uçmasını sağlayacak. Haziran ayında, SpaceX, bir uçuşun ardından beşinci kez aynı Falcon 9'u indirerek yeni bir rekor kırdı; şirket bu görevle başarıyı tekrarlayabilir.

Her şey yolunda giderse, iki BlackSky uydusu, kalkıştan sadece bir saat sonra ilk olarak konuşlandırılacak. Starlink uyduları bundan yaklaşık 30 dakika sonra açılacaktır. SpaceX, bu görev için orijinal lansman tarihini kötü hava koşulları nedeniyle 8 Temmuz'da ve ardından ikinci kez 11 Temmuz'da erteledi ve şirketin aracı kontrol etmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu iddia etti.

Şirket, roketten veri toplamak için planlanan kalkıştan bir dakika öncesine kadar fırlatma için geri sayım yapmaya karar verdi.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SpaceX ’in Crew-1 fırlatmasından uzay istasyonuna ne beklemeli? LazyMt 0 847 14-11-2020, Saat: 23:20
Son Yorum: LazyMt
  Çin, muhtemelen bir uzay uçağı olan "yeniden kullanılabilir test uzay aracı" nı piyasaya sürdü niggaTR 0 444 07-09-2020, Saat: 17:51
Son Yorum: niggaTR
  Çin, gizli uzay aracının güvenli inişini "önemli atılım" olarak kutluyor chaitra 0 368 07-09-2020, Saat: 12:47
Son Yorum: chaitra
  Çin, muhtemelen bir uzay uçağı olan "yeniden kullanılabilir test uzay aracı" nı piyasaya sürdü niggaTR 0 455 05-09-2020, Saat: 00:59
Son Yorum: niggaTR
  En son Starlink lansmanıyla SpaceX, 100 Mbps indirme hızları ve "uzay lazerleri" sunuyor sercantelli 0 380 03-09-2020, Saat: 19:55
Son Yorum: sercantelli

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi