Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SpaceX, ABD Uzay Kuvvetleri için güncellenmiş bir GPS uydusunu başarıyla başlattı
Yorumları: 1,520
Konuları: 1,520
Kayıt Tarihi: 05-01-2020
Rep Puanı: 4
#1

Güncelleme 30 Haziran, 17:45 ET: SpaceX’in Falcon 9 roketi, fırlatma sahasının yukarısındaki şiddetli rüzgarlar nedeniyle kısa bir gecikmenin ardından saat 16:10 ET'de fırlatıldı. Lansmandan sonra, SpaceX’ten Falcon 9, şirketin Atlantik’teki drone gemisine başarıyla indi. 17:40 PM ET civarında SpaceX, GPS III uydusunu planlanan yörüngesine yerleştirerek sorunsuz bir uçuşu tamamladı.

Orijinal Hikaye: SpaceX bu öğleden sonra bir Florida, Cape Canaveral'dan ABD Uzay Kuvvetleri için yeni GPS uydusu - Savunma Bakanlığı tarafından halihazırda yörüngede olan GPS takımyıldızını güncelleme arayışının bir parçası. Bu uydu, şu anda sistemde bulunan daha eski ve daha az güçlü GPS uydularından birinin yerini alacak ve uzaydaki toplam uydu sayısını 31'de tutacak.

Bu, yörüngeye fırlatılan türünün üçüncü GPS uydu modelidir. ve SpaceX'in ikinci kez bir GPS uzay aracını fırlatması. GPS III SV03 olarak adlandırılan bu uydu, Lockheed Martin tarafından tasarlanan ve üretilen GPS III olarak bilinen bir uydu bloğunun parçasıdır. Lockheed Martin, eski GPS uzay aracı ile karşılaştırıldığında, GPS III uydularının "üç kat daha iyi doğruluğa ve sekiz kata kadar gelişmiş sıkışma önleme özelliklerine sahip olduğunu" iddia ediyor.

Uzay aracı ayrıca bir dizi yeni özelliğe sahiptir.

Bu şekilde, GPS sistemini kullanan kişiler uzayda daha da fazla uyduya bağlanabilir. Artı, uzay aracının uzayda öncekilerden daha uzun süre dayanması amaçlanıyor. COVID-19 salgını askeri şubeyi görevi ertelemeye zorladı

Uzay Kuvvetleri Nisan ayında uyduyu fırlatmak için hazırlanıyordu, ancak COVID-19 salgını askeri şubeyi görevi ertelemeye zorladı. Lockheed Martin’in Colorado’daki tesisindeki belirlenmiş kontrol merkezinde ilk fırlatma ve yerleştirme sırasında mürettebatın uyduyu çalıştırırken iki metre uzakta kalma becerisi konusunda özel bir endişe vardı. Uzay Kuvvetleri Uzay ve Füze Sistemleri Merkezindeki orta Dünya yörünge uzay sistemleri bölümünün kıdemli malzeme lideri Albay Edward Byrne, "İnsanlara, personele, süreçlere ve prosedürlere ve ayrıca tesise odaklandık" dedi. bir basın çağrısı. Uzay Kuvvetleri, fırlatma sırasında uyduyu idare etmek için gereken mürettebat miktarını azalttı, bazı terminalleri hareket ettirdi ve ekstra ayırma için bölmeler koydu.

Yeni sisteme prova yaptıktan ve adapte olduktan sonra, Uzay Kuvvetleri artık uçmaya hazır. Bu arada, SpaceX’in Falcon 9 roketinin fırlatılacağı Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundaki fırlatma sahasında da ekstra önlemler alınıyor.

Bir görevden diğerine atlayan personel arasında "çapraz bulaşma" olmaması için farklı uçuşlara farklı kişiler atanır.

"Florida ve Brevard County'de bir dizi vaka arttı, ancak Herkesin güvenli bir şekilde gidebilmesini sağlamak için gerekli önlemleri alıyoruz, ”Brig. 45. Uzay Kanadı komutanı General Doug Schiess görüşme sırasında söyledi. 45. Uzay Kanadı'nın salgın sırasında birkaç fırlatmayı denetlediğini - özellikle SpaceX'in mürettebatlı ve iki NASA astronotunu uzaya gönderen Crew Dragon fırlatmasını - ve 45. Uzay Kanadı'ndaki hiç kimsenin şu ana kadar hastalanmadığını belirtti.

Kalkış, Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan 3:55 PM ET için planlanıyor. SpaceX'in başlatılması için yalnızca kısa bir penceresi var - 4:10 PM ET'ye kadar. SpaceX, kalkıştan sonra Falcon 9 roketini Atlantik'teki şirketin drone gemilerinden birine indirmeye çalışacak. Şimdiye kadar, hava koşullarının lansman için uygun olma olasılığı yaklaşık yüzde 60'tır, ancak SpaceX bugün başlatılamazsa, şirketin 1 Temmuz Çarşamba günü yedek lansman tarihi olacak. SpaceX’in görevle ilgili canlı yayını, lansmandan yaklaşık 15 dakika önce başlayacak.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MSI ’nın Zirve dizisi, toplantı odası için yapılmış gibi görünüyor social 0 1,060 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: social
  Microsoft Outlook, Office 365, Teams ve diğer hizmetler kesintinin ardından "çoğu kullanıcı" için geri döndü omer.dundar 0 529 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: omer.dundar
  Microsoft ’un güncellenmiş Surface Pro X ’i daha hızlı bir işlemciye ve yeni platin renk seçeneğine sahip hoppa 0 1,014 15-11-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: hoppa
  Arama motoru yeniden markalaştığı için Bing artık Microsoft Bing oldu Tolga 0 459 15-11-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: Tolga
  Microsoft, daha fazla istenmeyen uygulama yüklemek için Windows bilgisayarımı yeniden başlatmaya zorladı enis 0 521 15-11-2020, Saat: 22:45
Son Yorum: enis

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi