Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : SpaceX ’in Crew-1 fırlatmasından uzay istasyonuna ne beklemeli?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : LazyMt
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
437
mesajlar
437
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
07-01-2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 23:20

15 Kasım akşamı, SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na başka bir astronot mürettebatı göndererek bu yılın başlarında elde ettiği muazzam başarıyı yeniden yaratmayı planlıyor. Bu görev, hem SpaceX hem de NASA için bir kilometre taşıdır. Bu, şirket için ilk "operasyonel" mürettebatlı uçuş ve Amerikan astronotlarının nispeten rutin olarak fırlatılmasını sağlamaya yönelik bir adım.

Crew-1 adlı uçuş, Uluslararası Uzay İstasyonu'na toplam dört astronot gönderecek SpaceX'in yeni Crew Dragon uzay aracında, şirketin Falcon 9 roketinin üzerine fırlatmak için tasarlanmış bir kapsül. Yolculardan üçü NASA astronotları - Michael Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker - dördüncüsü, Soichi Noguchi adlı Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı'ndan bir astronot. Dörtlü, halihazırda ISS'de bulunan üç ek mürettebat üyesine katılacak ve 2021 baharında ayrılmadan önce altı aya kadar kalacak.

Şirketin ilk "operasyonel" mürettebatlı uçuşu

Bu, Crew Dragon'un Mayıs ayında, uzay aracı iki NASA astronotunu (Bob Behnken ve Doug Hurley) aracın ilk mürettebatlı uçuşunda taşıdığında sahip olduğu sürücüler.

Crew Dragon tam da bu yüzden NASA ’nın Ticari Mürettebat Programı için geliştirildi: NASA ’daki astronotların ISS ’ye gidip gelmeleri için özel bir uzay taksisi görevi görmek için.

Bu göreve giden yol hakkında bilmeniz gerekenler, SpaceX'in Crew Dragon'un ilk operasyonel uçuşu sırasında neler beklemeniz gerektiği ve önümüzdeki yıllarda işlerin nasıl sonuçlanacağı burada.

Arka plan

Crew-1, SpaceX'in 31 Mayıs'ta Behnken ve Hurley'i uzay istasyonuna taşıyan tarih yazma uçuşundan beş aydan fazla bir süre sonra geldi. Görev, özel bir şirketin insanları yörüngeye uçurduğu ilk seferdi. Ayrıca, 2011 yılında Uzay Mekiği programının sona ermesinden bu yana astronotların Amerikan topraklarından yörüngeye ilk kez fırlatışlarıydı. Yaklaşık on yıldır NASA astronotları, uzay istasyonuna ulaşmak için Rus roketlerine güvenmek zorunda kaldı. Kazakistan. SpaceX ’ten Crew Dragon, Behnken ve Hurley yanındayken Cape Canaveral, Florida ’dan kalktığında, ABD insanlı uzay uçuşundaki boşluğu etkin bir şekilde sona erdirdi.

"Ülkenin fırlatma sağlayıcısı olmaktan onur duyuyoruz."

SpaceX ’in Mayıs uçuşu, insanları uzay istasyonuna rutin olarak uçurmaya başlamadan önce Crew Dragon ’un yeteneklerini göstermeyi amaçlayan bir testti.

SpaceX'teki insan uzay uçuşu programlarının kıdemli yöneticisi Benji Reed, "Mürettebatlı görevler için ülkenin fırlatma sağlayıcısı olmaktan ve NASA'nın bize Amerikan astronotlarını uzay istasyonuna götürüp götürmemiz için verdiği sorumluluğu ciddiye almaktan onur duyuyoruz," dedi. basın toplantısı. Alınan dersler

SpaceX'in Behnken ve Hurley'in görevinden öğrendiklerine dayanarak Crew Dragon'da birkaç ince ayar yapması gerekiyordu. Belki de en büyük değişiklik, uzay aracının ısı kalkanında, aracın Dünya'nın atmosferinde gezinirken aşırı ısınmasını önleyen önemli bir donanım parçasıydı. SpaceX, Ağustos ayında Crew Dragon geri döndüğünde, ısı kalkanındaki bazı taşların şirketin beklediğinden daha fazla aşındığını gördü.

SpaceX erozyonun mürettebat için herhangi bir tehlike oluşturmadığını iddia ediyor, ancak şirket, ısı kalkanı döşemelerinin bir kısmını yeniden tasarlamayı seçti ve bu görevden önce onları test etti. Şirket bunun “endişelenecek bir şey olmadığını” söylüyor. SpaceX'in yapım ve uçuş güvenilirliğinden sorumlu başkan yardımcısı Hans Koenigsmann, Ekim ayında düzenlediği basın toplantısında, "Astronotlar her zaman güvendeydi ve araç mükemmel çalışıyordu" dedi.

ve "Tamam, muhtemelen bu bölgedeki ısı kalkanını güçlendirmeliyiz." SpaceX'in Crew Dragon'u Ağustos'ta Bob'u aldıktan sonra sıçrıyor Behnken ve Doug Hurley, Uluslararası Uzay İstasyonu'na. Fotoğraf: Bill Ingalls / NASA

The Crew Dragon ’un paraşütleri de önceki uçuşta beklenenden farklı davrandı ve bir güncelleme yapılmasına neden oldu. Uzay aracı, okyanusa yavaşça sıçramak için kendini yavaşlatmak için bir dizi paraşüt kullanır. Bu kanallar planlanandan biraz daha düşük bir rakımda açıldı. SpaceX, o zamandan beri Crew Dragon'un, uzay aracının ne zaman atmosferin doğru kısmında bulunduğunu daha iyi belirlemek için dış hava basıncını nasıl ölçtüğünü değiştirdi.

SpaceX'in Crew Dragon'da birkaç ince ayar yapması gerekiyordu

SpaceX ve NASA'nın yaptığı son değişiklik, araç tasarımı değil, prosedür etrafında dönüyor. Mürettebat Ejderhası Ağustos ayında Pensacola kıyılarına sıçradığında, araç, yakınlarda bir uzay aracı görmek isteyen bir sürü eğlence amaçlı kayıkçı tarafından karşılandı.

Crew Dragon, çok yaklaştıklarında ve uygun önlemleri almadığında insanlar için zehirli olabilecek yakıt ve yakıt kullanıyor.

Tekrarlanan bir sahneyi önlemek için SpaceX ve NASA, ABD Sahili ile çalıştıklarını söylüyor. Suda izinsiz ziyaretçilerin araca yaklaşmaması için, inen Crew Dragon çevresinde 10 millik bir uzak durma bölgesi yaratın. Koenigsmann, "Bir sonraki sefer daha fazla tekne olmasını ve bölgenin diğer [sivil] teknelerden gerçekten uzak olmasını istiyoruz," dedi.

Kalkış ve yanaşma

Tüm bu değişikliklerle birlikte, Crew-1 lansmanı, Mayıs ayındaki lansmanla neredeyse aynı görünecektir - ancak bu, gece gerçekleşecek. Uzay aracı, NASA ’nın Florida ’daki Kennedy Uzay Merkezi ’nden 19:27 PM ET ’de SpaceX ’in Falcon 9 roketinin üzerinde havalanacak. SpaceX, baharda uzay istasyonuna giden bir sonraki mürettebatlı görevinde kullanmak üzere bu uçuştan ilk aşama güçlendiriciyi kurtarmaya çalışacak.

SpaceX'in imzası olan beyaz ve gri basınçlı giysilerini giydikten sonra, dört astronotlar, iki markalı beyaz Tesla Model X'in içinde NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'ndeki fırlatma rampasına gidecek. Arabalardan indiklerinde, roketin tepesine bir asansöre binecekler ve kapalı bir koridordan geçerek Falcon 9'un tepesine tünemiş Crew Dragon'a girecekler.

Mürettebat daha sonra yörüngede bir günden fazla zaman geçirecek, Uluslararası Uzay İstasyonu'na varacak ve 16 Kasım Pazartesi günü saat 11:00 ET civarında yanaşacak. ISS'ye varması yaklaşık 19 saat süren Behnken ve Hurley'in görevinden bile daha uzun sürecek.

Uzay istasyonuna bağımsız olarak yanaşmak üzere tasarlanan Crew Dragon, uzaydaki hedefine yavaşça yaklaşacak ve kullanacak kendisini açık bir yerleştirme bağlantı noktasına yerleştirmek için bir dizi sensör ve kamera. Bağlantı kurulduğunda, mandallar Crew Dragon'u yerinde tutacak ve Crew-1'in ISS'de altı aylık kalış süresi başlayacak.

Dört kişilik ekip, ISS'de yaşayan üç kişiye katılacak

Dört kişilik ekip, halihazırda ISS'de yaşayan üç kişiye katılacak: Rus kozmonotlar Sergey Ryzhikov ve Sergey Kud-Sverchkov ve NASA astronotu Kate Rubins. Mürettebat son 10 yılda tipik olarak altı kişiyi doldurduğu için, ISS'de yedi kişinin birlikte yaşayıp çalışacağı ilk sefer olacak. Uzay istasyonunda fazladan mürettebat üyesi için fazlasıyla yeterli yer varken, araç aslında kısa bir “mürettebat dairesi” veya bir astronotun uyuyabileceği bir yer. Astronot Michael Hopkins, NASA'nın UUİ ’deyken uyuyabileceği başka bir yer göndermeyi umduğunu, ancak bu arada muhtemelen Crew Dragon'da uyuyacağını söyledi.

Aslında, bu görevin 31 Ekim'de gerçekleşmesi gerekiyordu, ancak NASA, SpaceX'in Falcon 9 roketinin ana motorlarında bazı düzensiz davranışlar bulmasının ardından uçuşu bu hafta sonuna geri çekti. Şirket, sorunu çözmek için bu uçuş için kullanılan Falcon 9'un iki motorunu değiştirmek zorunda kaldı.

Görev daha sonra 14 Kasım Cumartesi için planlanmıştı, ancak roketin inmesi gereken rüzgar koşulları Atlantik'teki bir insansız hava aracı gemisinde çok dalgalıydı ve fırlatma gecikmesine neden oluyordu. NASA Yöneticisi Jim Bridenstine'den gelen bir tweet'e göre lansman 15 Kasım Pazar günü için planlandı.

Güncelleme: Kara rüzgarları ve kurtarma operasyonları nedeniyle, @NASA ve @SpaceX, 19: 27'de @Space_Station'a astronotlarla birlikte Crew-1 görevinin başlatılmasını hedefliyor. EST Pazar, 15 Kasım. İlk aşama güçlendiricinin, Crew-2'de astronotları uçurmak için yeniden kullanılması planlanıyor. #LaunchAmerica

- Jim Bridenstine (@JimBridenstine) 13 Kasım 2020

İlerlerken görev, hem fırlatma rampasının yakınında hem de denizde hava durumunu yakından takip etmeye devam edecek . SpaceX ’in Crew Dragon kapsülü, bir şeyler ters giderse mürettebat üyelerini kurtarmak için kendisini roketten ayırarak ve okyanusa paraşütle atlayarak uçuş sırasında iptal etme yeteneğine sahiptir.

Fotoğraf: Joel Kowsky / NASA

Şimdilik, Pazar günü hava durumu işbirliği yapabilir gibi görünüyor, çünkü hala 60 o gün için uygun koşulların yüzde şansı. NASA ’nın canlı yayını, Pazar öğleden sonra saat 15: 15'te başlayacak. Falcon 9 roketinin ilk resmi görevinde fırlatılmasını görmek için bekleyin.

Güncelleme 17:00 ET: Bu hikaye, Mürettebat-1 görevi.

.
Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çin, muhtemelen bir uzay uçağı olan "yeniden kullanılabilir test uzay aracı" nı piyasaya sürdü niggaTR 0 34 07-09-2020, Saat: 17:51
Son Yorum: niggaTR
  Çin, gizli uzay aracının güvenli inişini "önemli atılım" olarak kutluyor chaitra 0 32 07-09-2020, Saat: 12:47
Son Yorum: chaitra
  Çin, muhtemelen bir uzay uçağı olan "yeniden kullanılabilir test uzay aracı" nı piyasaya sürdü niggaTR 0 40 05-09-2020, Saat: 00:59
Son Yorum: niggaTR
  En son Starlink lansmanıyla SpaceX, 100 Mbps indirme hızları ve "uzay lazerleri" sunuyor sercantelli 0 41 03-09-2020, Saat: 19:55
Son Yorum: sercantelli
  SpaceX, Florida'dan on yıllardır ilk güneye giden roketi fırlattı li0n 0 47 01-09-2020, Saat: 18:14
Son Yorum: li0n

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.