Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SpaceX’in tarihi lansmanından sonra uzay istasyonunun geleceği nasıl görünüyor?
Yorumları: 1,551
Konuları: 1,551
Kayıt Tarihi: 24-12-2019
Rep Puanı: 5
#1

Bu hafta sonu SpaceX’in Crew Dragon lansmanının başarısıyla, NASA artık ABD’den kendi astronotlarını bir kez daha fırlatma kapasitesine sahip ve bu da Uluslararası Uzay İstasyonu’nun geleceği için değişikliklerin beklendiği anlamına geliyor. Yakında, insanları 2011'den beri karakola götürmekten tek başına sorumlu olan Rus Soyuz roketinin yanı sıra, yeni bir araç grubu insanları düzenli olarak Florida sahilinden istasyona uçurabilir.

Bu, özel araçların ve devlet tarafından işletilen araçların yan yana uçarak insanları uzaya ve ISS'ye götürdüğü yeni bir insan uzay uçuşu çağı. SpaceX ve NASA'nın diğer ticari ortağı Boeing, insanları düzenli olarak ISS'ye göndermeye başladıkça uzay istasyonuna giden trafiğin nasıl gelişeceği aşağıda açıklanmıştır.

Rus ilişkileri

O zamandan beri Uzay Mekiği programının 2011'de sona ermesiyle, NASA ve Rusya'nın uzay şirketi Roscosmos, simbiyotik bir ilişkiye kilitlendi. NASA'nın kendi astronotlarını ve uluslararası ortaklarını Uluslararası Uzay İstasyonu'na götürmesi için Rusya'ya ihtiyacı vardı. Rusya, NASA’nın parasından yararlandı - Rusya’nın Soyuz kapsülündeki bir koltuk, NASA’yı 80 milyon ABD Dolarını yükseltti.

Bu, NASA ve Roscosmos arasındaki ilişki için iyi oldu.

"NASA'da konuştuğum herkes, ABD ile Rusya arasındaki jeopolitik ilişkiler kötüye gitse de, ISS söz konusu olduğunda ilişkilerinin her zamanki kadar güçlü kaldığını söyledi." "Karşılıklı bağımlılık aslında oldukça iyi bir çalışma ilişkisi sağlar."

Artık NASA yepyeni bir yolculuğa çıktığına göre, uzay ajansları arasında bir zamanlar birbirine bağlı ilişki gelişecek. NASA yöneticisi Jim Bridenstine, Roscosmos genel müdürü Dmitry Rogozin ile satın almak yerine ileriye doğru hareket eden her bir ülkenin araçlarının koltuklarını takas etme konusunda görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Bridenstine, "Gemide hem Rus hem de Amerikalı astronotları tamamlayacaksak, o zaman Rus kozmonotlarını Ticari Mürettebat'a fırlatmaya istekli olmalıyız ve Amerikan astronotlarını Soyuz'a fırlatmaya istekli olmalıyız," dedi Bridenstine. "Ve Dmitry Rogozin ile son görüşmelerim, sanırım ikimiz de ilerledikçe her iki ülke için gerekli olan güçlü bir anlaşma içindeydik."

Rogozin, NASA ve SpaceX'i lansman için açıkça tebrik etti. Bu olumlu tepki, Rogozin’in, Rusya uzay endüstrisine yönelik ABD yaptırımlarını alenen kınadığı ve NASA’nın Ticari Mürettebat Programında bir kazı yaptığı 2014 tarihli yorumuyla tam bir tezat oluşturuyor.

(SpaceX CEO'su Elon Musk, bu hafta sonu lansmandan sonra "trambolinin işe yaradığını" savunarak bu yorumla ilgili şaka yaptı.) Gerçek şu ki, NASA'nın Rusya'nın Soyuz roketine bağımlı olması Roscosmos'a roket ve kapsüllerini üretimde tutmak için önemli bir neden verdi. Çok fazla fon da getirdi. Harrison, "Rusya'nın uzay endüstrisi için büyük bir gelir kaynağı kaybetmesi değişecek," diyor. "ABD'nin artık Soyuz uçuşları satın almasına gerek kalmayacağı için." TASS'ın 2,77 milyar dolara denk gelen bir raporuna göre, Roscosmos'un bu yılki bütçesi yaklaşık 176 milyar ruble. Bu, 2020 için 22,6 milyar ABD doları olarak belirlenen NASA bütçesinin çok küçük bir kısmı. CSIS'e göre NASA'nın Soyuz koltuk satın alması 2018'deki yıllık Roscosmos bütçesinin yüzde 17'sini oluşturdu. "Rusya büyük bir kayıp yaşıyor. uzay endüstrisi için gelir kaynağı. "

Harrison, bu yeni operasyonel değişimin bir sonucu olarak, gelecekte daha az Soyuz uçuşu görebilmemizin mümkün olduğunu söylüyor.

Ve yakın zamanda çekilme ihtimalleri çok az. Yani uzay gücü açısından, teknolojiye sahipler, ancak yıllar geçtikçe bu teknolojiyle gittikçe daha az şey yapabilecekler. "

Şimdilik NASA, Roscosmos ile ilişkiler güçlü ve uzay ajansı bu sonbaharda bir Rus Soyuz roketinde bir koltuk daha satın aldı. Ancak bundan sonra, yeni ticaret başlayacak ve bunun Roscosmos için alt çizgiyi nasıl etkilediği daha açık hale gelecektir.

İş için açık

SpaceX ilk uçan olsa da Astronotlar, şirket NASA için özel bir uzay aracı üzerinde çalışan tek şirket değil. Boeing, SpaceX’in Crew Dragon ile aynı şeyi yapmayı amaçlayan kendi mürettebat kapsülünü, CST-100 Starliner'ı geliştirmeye devam ediyor. Ancak, insanlar araçta uçmadan önce gidilecek hâlâ bir yol var.

Boeing, Aralık ayında Starliner ile plansız bir test uçuşu gerçekleştirdi. Görev sırasında ortaya çıkan bir dizi yazılım hatası nihayetinde kapsülün beklendiği gibi uzay istasyonuna ulaşmasını engelledi. Şirket, yanaşma yeteneklerini göstermeden Starliner'ı eve erken getirmek zorunda kaldı.

Ancak Boeing, Starliner'ı uzay istasyonuna güvenli bir şekilde yerleştirebileceğini ve ardından kapsülü eve getirebileceğini gösterdiğinde, şirket kendi ekibini de yörüngeye gönderecek. Bu gerçekleştiğinde, NASA astronotlarını istasyona taşıyabilen üç araç, daha önce bir tane varken çalışır durumda olacak.

Bu değişiklikle, sonunda başka insanlar uzay istasyonuna seyahatlerinde NASA astronotlarına katılabilir. . Bridenstine, Ticari Mürettebat Programının ana hedefini çok açık hale getirdi: insanlı uzay uçuşunu Amerikan topraklarına geri döndürmek. Ancak programın ikinci amacı, hem SpaceX hem de Boeing'in özel müşterilere araçlarında koltuk satmasına izin vererek uzaya erişim sağlamaktı. NASA ayrıca uzay istasyonunu ticari fırsatlar için kullanılabilir hale getiriyor, bu da ajansın geçmişte kesinlikle karşı çıktığı bir şey.

Ayrıca, Axiom adlı özel bir şirket için gelecek yıl ISS'ye özel vatandaşlar göndermeyi planlıyorlar ve bu şirket 2024'te kendi uzay istasyonunu kurmayı planlıyor. Ve Tom Cruise'un Crew Dragon ile bir tür çekim yapmak için uçması büyük bir olasılık var. ISS'de gelecekte film gösterimi.

Bu tür özel gezilerin rutin hale gelip gelmediği fiyata bağlıdır. SpaceX'in Crew Dragon'daki bir koltuk NASA'yı yaklaşık 55 milyon dolar yönetirken, Boeing’in Starliner'ındaki bir koltuk 90 milyon dolara mal oluyor. SpaceX, ortalama bir müşteri için daha ucuz olsa da, her iki maliyet de hala ulaşılamaz durumda. Harrison, "Bunların çoğu, hem SpaceX hem de Boeing için maliyeti ne kadar düşürebileceklerine bağlı," diyor. "SpaceX'in gözü uzay turizmine odaklanıyor, bunu karşılayabilecek insanlara uçuşlar teklif ediyor ve bu kesinlikle daha fazla hacim yaratır."

"Çoğu, maliyeti ne kadar düşürebileceklerine bağlı."

Harrison, istasyonun özel üretim, imalat veya uzay turizmi için kullanılmasının ISS'yi ticarileştirmek için çok yol kat edebileceğini savunuyor. Bu, NASA'nın gerçekleştirmeye çok istekli olduğu bir şey. SpaceX ve Boeing düzenli olarak uçmaya başladıktan sonra, diğer uzay dışı şirketlerin insanları ve mülkleri uzay istasyonuna göndermekle ilgilenip ilgilenmediklerini öğreneceğiz.

Harrison, "İş davasının bu konularla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı net değil" diyor. "Ticarileştirme açısından neyin işe yarayacağını ve neyin işe yaramayacağını gerçekten anlamadan önce deneysellik ve adaptasyon görmemiz gerekiyor."

.
Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MSI ’nın Zirve dizisi, toplantı odası için yapılmış gibi görünüyor social 0 1,059 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: social
  DuckDuckGo, Bing'e yenildikten sonra Google'ın Android arama motoru açık artırmasını "temelde kusurlu" olarak nitelendir LazyMt 0 452 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: LazyMt
  xCloud, gelecekte nasıl oyun oynayabileceğimize dair bitmemiş ama ilham verici bir bakış sercantelli 0 447 15-11-2020, Saat: 23:11
Son Yorum: sercantelli
  Microsoft, donanım sorunları ortaya çıktıktan sonra Xbox Elite 2 denetleyici garantisini uzatıyor Tolga 0 434 15-11-2020, Saat: 23:10
Son Yorum: Tolga
  Çığlıktan sonra, Microsoft, istenmeyen Windows 10 web uygulaması yüklemelerini duraklatmaya basıyor chaitra 0 473 15-11-2020, Saat: 22:45
Son Yorum: chaitra

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi