Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SpaceX’in gelecekteki Starship roketinin prototipi, 500 feet'e kadar kısa atlama uçuyor
Yorumları: 447
Konuları: 447
Kayıt Tarihi: 19-09-2019
Rep Puanı: 0
#1

İlk astronotlarını Dünya'ya geri gönderdikten sadece iki gün sonra, SpaceX, güney Teksas'ta yeni nesil derin uzay roketinin bir prototipini başarıyla uçurdu, aracı 150 metreye kadar yolladı ve ardından tekrar Dünya'ya indirdi. Bu, devasa uzay gemisinin biraz hava görmek için en büyük test versiyonu.

Prototip, şirketin insanları Ay ve Mars gibi derin uzay dünyalarına taşımak için inşa etmek istediği bir uzay aracı olan SpaceX’in Starship'inki. SpaceX'e göre, uzay gemisinin son versiyonu yaklaşık 400 fit yüksekliğinde ve 30 fit genişliğinde duracak ve 100 tondan fazla kargoyu alçak Dünya yörüngesine gönderebilecek. Starship, Super Heavy olarak bilinen dev bir roket güçlendiricinin üzerine monte edilmiş uzaya uçmak üzere tasarlandı ve her iki araç da SpaceX’in Raptor adı verilen yeni güçlü roket motorundan güç alacak.

biraz hava görmek için devasa uzay gemisinin en büyük test versiyonu

Bugün uçan prototip, Starship'in nihai formundan hala çok uzak. Aracın tabanına monte edilmiş sadece bir Raptor motoru onu havaya taşırken, Starship'in son versiyonu altı ana Raptor motorunu barındıracak şekilde tasarlandı. Starship ayrıca tepesinde bir burun konisi yapacak, bu prototipin kafasında kütleyi simüle etmek için ağırlıklı bir blok vardı.

Ancak, bugünün başarısı bir Geçtiğimiz yıl Starship testlerinde iyi şansa sahip olmayan SpaceX için büyük bir dönüm noktası. Bu testten önce, SpaceX’in önceki Starship prototiplerinden dördü ya patladı, patladı ya da gerçekten uçmadan önce patladı. Bu, yalnızca uçuşa geçmekle kalmayıp erken testlerden de kurtulmayı başaran ilk büyük ölçekli prototiptir.

Günümüz uçuşu, genellikle "atlama" olarak anılır, aracın kontrollü kalkış ve inişini test etmek içindir. Starship, bir gün kendisini Ay'ın veya belki de Mars'ın yüzeyine yavaşça indirmek için yerleşik motorlarını kullanarak diğer dünyalara itici inişler yapmak için tasarlandı. SpaceX'in uçuştan sonra Falcon 9 roketlerini indirmesine benzer bir teknik. Bu kısa atlama, Starship'e benzer boyut ve şekilde aracın en azından düşük bir irtifadan fırlayıp sonra tekrar inebileceğini gösterdi.

bugünün başarısı SpaceX için büyük bir dönüm noktasıdır

SpaceX aslında bir Starship prototipi daha önce kısa bir sıçrama yaptı, ancak bugün uçandan çok farklıydı. Bir yıldan biraz daha kısa bir süre önce şirket, Starhopper lakaplı çok daha küçük bir Starhip versiyonunu tekrar yere indirmeden önce 500 fit'e kadar gönderdi. Bu araç, CEO Elon Musk'ın onu bir su kulesine benzetmesiyle önemli ölçüde farklı bir şekle sahipti. Bugünün Starship prototipi daha çok bir tahıl silosuna benziyor.

Bu prototipin bugünden sonra tekrar uçması mümkün. Bununla birlikte, SpaceX zaten altıncı bir prototip yarattı ve şirket birkaç ayda bir test etmek için hızla yeni araçlar geliştiriyor. Sonunda SpaceX, 500 fitten çok daha yükseğe çıkan uçuşları gerçekleştirmeye çalışacak ve şirket, prototiplerine daha fazla Raptor motoru da dahil olmak üzere daha fazla donanım ekleyecek.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Best Buy, 2021'e kadar mağazalardan PS5 veya Xbox Series X satın almanıza izin vermeyecek omer.dundar 0 441 15-11-2020, Saat: 22:40
Son Yorum: omer.dundar
  Amazon, bazı Xbox Series X ön siparişlerinin en geç 31 Aralık'a kadar ulaşmayacağını söyledi enis 0 418 15-11-2020, Saat: 22:39
Son Yorum: enis
  SpaceX ’in Crew-1 fırlatmasından uzay istasyonuna ne beklemeli? LazyMt 0 847 14-11-2020, Saat: 23:20
Son Yorum: LazyMt
  Hayır, gelecekteki Pixel telefonlar Google Foto ’dan para kapma hizmetinden muaf değil KennethFoups 0 943 14-11-2020, Saat: 23:18
Son Yorum: KennethFoups
  Travis Scott ’ın PS5 ‘kutudan çıkarma ’ tuhaf derecede havalı bir kısa film KennethFoups 0 875 14-11-2020, Saat: 23:09
Son Yorum: KennethFoups

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi