Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SpaceX’in Crew Dragon, uzay istasyonuna başarıyla yanaşıyor
Yorumları: 1,468
Konuları: 1,468
Kayıt Tarihi: 13-11-2019
Rep Puanı: 5
#1

Bu sabah, SpaceX’in yeni Crew Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonuna başarılı bir şekilde yanaştı ve şirketin ilk mürettebatını yörüngedeki karakola getirdi. Onların gelişi, SpaceX'in, dün, 30 Mayıs'ta, Cape Canaveral, Florida'dan başarıyla havalandırılan Crew Dragon'un ilk mürettebatlı görevi için bir başka önemli dönüm noktasıdır.

Şimdi, Crew Dragon'un yolcuları - NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley - ISS'de dört aya kadar sürebilecek uzun süreli kalışa başlayacak. İstasyonda yaşayan üç mürettebat arkadaşına katılacaklar: NASA astronotu Chris Cassidy ve Rus kozmonotları Anatoly Ivanishin ve Ivan Vagner.

Crew Dragon'un kenetlenmesi, SpaceX'in kapsülünün en büyük özelliklerinden birini sergiledi

​​" Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir uzay gemisinin Uluslararası Uzay İstasyonuna demirlemiş olduğu son zamandan bu yana bu dokuz yıllık çabanın küçük bir parçası olmaktan gerçek bir onur, ”dedi Hurley. Hawthorne McGregor ve Kennedy Uzay Merkezi’ndeki SpaceX erkek ve kadınlarını tebrik etmeliyiz. Bunu mümkün kılmak için son birkaç yıldır gösterdikleri inanılmaz çabalar abartılamaz. ”

Crew Dragon’un kenetlenmesi, SpaceX’in kapsülünün en büyük özelliklerinden birini sergiledi: otomatik yerleştirme sistemi.

SpaceX, geçen yıl şirketin Crew Dragon'un test versiyonunu gemide bir mürettebat olmadan uzay istasyonuna göndermesiyle bu yeteneği başarıyla sergiledi. Ancak bu sefer şirketin, Crew Dragon'un en değerli kargosunu uçakta taşıdığında teslim edebileceğini kanıtlaması gerekiyordu.

Bu otomatik yanaşma özelliği Crew Dragon için önemli bir yükseltmedir. Kapsülün öncülü olan SpaceX’in kargo Dragon'u, ISS'ye malzeme ve yiyecek teslim ederken bu kabiliyete sahip değildi. Tüm bu kargo görevleri için, ISS'deki astronotlar, istasyonun robotik kolunu yaklaşan bir kargo Ejderhasını tutup bir yanaşma limanına getirmek için kullanmak zorunda kaldı. Bu teknik, yanaşma olarak bilinir ve ISS'deki astronotların çok fazla çalışmasını gerektirir. Crew Dragon'un otomatikleştirilmiş yetenekleri, yeni ekipler geldiğinde astronotların başka şeyler üzerinde çalışmaları için zaman kazanmalarına yardımcı olmalıdır.

Aslında, Behnken ve Hurley, uzayda geçirdikleri süre boyunca, bir kez fırlatmadan sonra ve uzay istasyonuna yaklaşırken ikinci kez olmak üzere, bazı manuel uçuşları denediler. Aracı manuel olarak uçurmak, Crew Dragon’un şık iç dokunmatik ekranları ile arayüz oluşturmayı içerir. SpaceX’in basınçlı giysilerinin eldivenleri dokunmatik ekranla uyumludur ve astronotların gerekirse giydirilirken ekranlarla etkileşime girmesine olanak tanır. Mürettebat ISS'den 220 metre uzağa vardığında Hurley, aracı otomatik yanaşma sistemi devralmadan önce eldiven takılıyken uçurabileceğini gösterdi. Araç ISS'ye doğru ilerlerken, kapsülün küçük iticilerinden çıkan dumanlar uzay istasyonunun kameralarından görülebiliyordu. "Adını Endeavour olarak adlandırmamızın diğer nedeni Bob ve Ben için biraz daha kişiseldi. İkimiz de Shuttle Endeavour ile ilk uçuşlarımızı yaptık ve bu ismi taşımamız bizim için çok önemliydi."

Uzayda yolculuk sırasında Behnken ve Hurley, Mürettebat Ejderhasında uyumanın nasıl bir şey olduğunu daha iyi anlamak için ISS'ye yaklaşmadan önce biraz uyudu. Kestirmek için rahat bir yer olduğu ortaya çıktı. ISS'ye varmadan önce bir etkinlik sırasında Behnken, "Dün gece iyi bir gece uykusu çektik," dedi. "Araçta ne kadar iyi uyuduğumuza şaşırdık - Uzay Mekiğinden biraz daha sessiz, biraz daha çevre kontrollü." Crew Dragon, yolculuk sırasında tesisleri kullanmaları gerekmesi ihtimaline karşı da bir tuvalete sahiptir (mürettebat bunu kullanıp kullanmadıklarını söylememiştir).

Yanaşma, Crew Dragon'da yaklaşık 19 saat geçirdikten sonra gelir

Yerleştirme Bu sabah saat 10: 29'da ET civarında gerçekleşti ve şimdi Behnken ve Hurley araçtan çıkmadan önce biraz beklemek gerekiyor. Astronotlar, Mürettebat Ejderhasının kapağını saat 12:45 ET civarında açacaklar. Mürettebat yaklaşık 30 dakika sonra küçük bir karşılama törenine ev sahipliği yapacak.

Behnken ve Hurley ISS'ye vardıklarına göre, eve ne zaman gelecekleri belli değil.

Her şey, NASA'nın oradayken ne kadar iş yapmalarını istediğine bağlı. Bir noktada NASA ikiliyi ne zaman eve getireceğine karar verecek. İşte o zaman Behnken ve Hurley, Mürettebat Ejderhasının içine geri dönecek ve Dünya'ya geri dönecek. Endeavour gölgesinde ISS. Resim: NASA / SpaceX

Crew Dragon, astronotları Dünya atmosferinde kavurucu yolculuktan korumak için bir ısı kalkanıyla donatılmıştır. Ayrıca mürettebatın bir SpaceX gemisi tarafından kurtarılabilecekleri Atlantik Okyanusu'na yavaşça indirilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış dört paraşüt sporu yapıyor. Bu yoğun yolculuk, NASA astronotlarını uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan özel araçlarla uçurma girişimi olan, ajansın Ticari Mürettebat Programı'nın bir parçası olarak, NASA için Crew Dragon'un son testi olacak.

Şimdilik, SpaceX ve Crew Dragon, bu önemli test görevinin ilk yarısı tamamlandığı için biraz ertelendi. Mürettebat, ISS'ye yanaştığı sırada Crew Dragon'un kontrollerini gerçekleştirecek, ancak çoğu zaman park etmiş bir araba gibi hareketsiz kalacaktır.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SpaceX ’in Crew-1 fırlatmasından uzay istasyonuna ne beklemeli? LazyMt 0 851 14-11-2020, Saat: 23:20
Son Yorum: LazyMt
  Çin, muhtemelen bir uzay uçağı olan "yeniden kullanılabilir test uzay aracı" nı piyasaya sürdü niggaTR 0 446 07-09-2020, Saat: 17:51
Son Yorum: niggaTR
  Çin, gizli uzay aracının güvenli inişini "önemli atılım" olarak kutluyor chaitra 0 368 07-09-2020, Saat: 12:47
Son Yorum: chaitra
  Çin, muhtemelen bir uzay uçağı olan "yeniden kullanılabilir test uzay aracı" nı piyasaya sürdü niggaTR 0 456 05-09-2020, Saat: 00:59
Son Yorum: niggaTR
  En son Starlink lansmanıyla SpaceX, 100 Mbps indirme hızları ve "uzay lazerleri" sunuyor sercantelli 0 381 03-09-2020, Saat: 19:55
Son Yorum: sercantelli

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi