Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SpaceX’in Crew Dragon kapsülünde iki NASA astronotunun eve dönüş yolculuğunu nasıl izleyebilirsiniz?
Yorumları: 1,468
Konuları: 1,468
Kayıt Tarihi: 13-11-2019
Rep Puanı: 5
#1

Bu öğleden sonra, NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley, SpaceX’in yeni Crew Dragon'unun içinde Dünya'ya geri dönüş yolculuğuna başlayarak Uluslararası Uzay İstasyonu'na tarihi uçuşlarına son verecek. Her şey plana göre giderse, Pazar öğleden sonra ikisi Florida'nın batı kıyısındaki Crew Dragon'a sıçrayacak.

Yörüngeden Dünya'ya geri dönmek kolay bir iş değil ve iki astronotun uzun bir zamanı var. Sağlam zemine dönmeden önce önlerine yolculuk yapın. Behnken ve Hurley uzay istasyonundan ayrıldıktan sonra, önümüzdeki 18 saati yörüngede geçirecek ve Dünya atmosferine dalmadan önce ISS'den yavaşça uzaklaşacaklar. Crew Dragon, 3.500 Fahrenheit dereceye ulaşan aşırı sıcaklıklar yaşadığından ve saatte 17.500 milden yavaşladığından, bu yüzeye korkutucu bir yolculuk başlatıyor.

İlgili

SpaceX'in Crew Dragon NASA astronotlarını bu hafta sonu ilk kez eve getirme kararı alındı ​​

Bu öğleden sonra Behnken ve Hurley, Crew Dragon'un içine girip 17:45 PM ET civarında kapağı kapattığında işler yoluna giriyor. Saat 19: 34'te (ET) ayrılmak için planlanan saate kadar içeride kalacaklar.

Bundan hemen sonra, Crew Dragon üzerindeki iticiler, ISS'den daha da uzaklaşmak için iki hızlı yanma yapacak.

Çıkardıktan birkaç saat sonra Crew Dragon, aracı planlanan iniş alanına doğru yola sokmak için başka bir motor yakma işlemi yapacak. Şu anda NASA ve SpaceX, Florida’nın Meksika Körfezi’ndeki panhandle’ın kenarında, Pensacola kıyılarında bir su sıçramasını hedefliyor. Konum, Florida'da Crew Dragon'un inebileceği yedi potansiyel bölgeden biri. NASA ve SpaceX, Crew Dragon'un Florida'nın doğu yakasına, Cape Canaveral, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ne inmesini tercih ediyor. Ancak Tropik Fırtına İslamiasının bu hafta sonu doğu Florida'yı gözden geçirmesi, Behnken ve Hurley'i daha batıya gitmeye zorlaması bekleniyor. Pensacola işe yaramazsa, Crew Dragon Panama Şehri dışındaki bir yedek siteye yönelecek. Her iki konum da işe yararsa, bu, Meksika Körfezi'nde bir uzay aracının yere ilk inişi olacak.

Bu son yazmadan sonra, her şeyin yeniden toparlanması için uzun bir bekleme süresi vardır. Behnken ve Hurley, Pazar öğleden sonra atmosferde planlanan alçalmalarından önce gece boyunca biraz uyumaya çalışacaklar.

Kapsülün arka ucuna takılı, fırlatma sırasında destek sağlayan ve kargo taşımak için ekstra alan sağlayan silindirik bir donanım parçasıdır. Ayrıca, uçuş sırasında Crew Dragon için güç üreten tüm güneş panellerini de barındırıyor. Ancak, yere inme zamanı geldiğinde, SpaceX artık gövdeye ihtiyaç duymuyor, bu yüzden ayrılıyor ve Dünya'nın atmosferine düşüyor ve burada yanıyor.

Pazar günü saat 13: 49'da ET'de son iniş başlıyor. . Mürettebat Ejderhası, pervanelerini yeniden yakarak kapsülü yörüngeden çıkaracak ve Dünya'ya doğru yola koyacak. Bu çok hızlı bir dizi olay başlatır. Mürettebat Ejderhası atmosfere düşerken ısınmaya başlarken, kapsülün dış ısı kalkanı aracı ve içerideki mürettebatı korumalıdır. Kapsülün etrafında oluşan ısıtılmış plazma miktarı o kadar yoğun ki, aslında altı dakikaya kadar sürecek bir iletişim kesintisini tetikliyor.

Pazar günü saat 13: 51'de ET'de son iniş başlıyor

Atmosfer Mürettebat Ejderhasının düşüşünü yumuşatmaya yardımcı olur ve onu son derece yavaşlatır. Ancak kapsülün güvenli bir şekilde aşağı inmesi için biraz daha yardıma ihtiyacı var. Yaklaşık 18.000 fit yükseklikte, saatte yaklaşık 350 mil hızla hareket ederken kapsülden iki drog paraşütü açılacaktır.

Crew Dragon 6.000 fit yüksekliğe ulaştığında, aracı frenlemeye devam etmek için dört büyük kırmızı ve beyaz paraşüt açılacak ve öğleden sonra 2:41 PM ET civarında okyanusta nazikçe inmesine izin verecek.

En kısa sürede kapsül suda olduğu için onlarca insanı taşıyan iki SpaceX botu Crew Dragon ile buluşacak. Kapsülü okyanustan çıkaracaklar, paraşütleri alacaklar ve ardından Behnken ve Hurley'i temiz havaya çıkaracaklar. Astronotlar daha sonra kurtarma gemilerinden birindeki helikopter pisti sayesinde kıyıya gönderilecek. Helikopter onları Houston'a geri götürecek bir uçağa götürecek.

NASA'nın inişle ilgili kapsama alanı, Behnken ve Hurley Crew Dragon'a girmeden hemen önce 17:15 PM ET'de başlayacak. Ajans, hem NASA hem de SpaceX'teki görev kontrol merkezlerinden sahneler göstererek, tüm yol boyunca kesintisiz canlı yayın sağlayacak. Böylelikle izleyiciler Behnken ve Hurley’in eve dönüş yolculuğunun her bölümünü takip edebilir.

.
Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  xCloud, gelecekte nasıl oyun oynayabileceğimize dair bitmemiş ama ilham verici bir bakış sercantelli 0 447 15-11-2020, Saat: 23:11
Son Yorum: sercantelli
  Microsoft, Gears Tactics'i Xbox Series X ve S'ye nasıl getirdi? sercantelli 0 379 15-11-2020, Saat: 22:43
Son Yorum: sercantelli
  Eski bir Windows dizüstü bilgisayarı Linux'a nasıl geçirilir berhank 0 384 15-11-2020, Saat: 22:39
Son Yorum: berhank
  SpaceX ’in Crew-1 fırlatmasından uzay istasyonuna ne beklemeli? LazyMt 0 851 14-11-2020, Saat: 23:20
Son Yorum: LazyMt
  PS5 ’in DualSense denetleyicisi Fortnite ve NBA 2K21 gibi oyunları nasıl daha iyi hale getirir? social 0 935 14-11-2020, Saat: 23:20
Son Yorum: social

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi