Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SpaceX’in Crew Dragon, bu hafta sonu ilk kez NASA astronotlarını eve getirmeyi planladı
Yorumları: 769
Konuları: 770
Kayıt Tarihi: 29-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Bu hafta sonu, iki NASA astronotunun SpaceX’in yeni yolcu kapsülü Crew Dragon ile evlerine Dünya'ya dönmesi bekleniyor. Crew Dragon yolcuları gezegenin yüzeyine ilk kez taşıyacak ve nihayetinde aracın insanları güvenli bir şekilde uzaya ve geriye taşıyıp taşıyamayacağını kanıtlayacak.

Deneyimli astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley gemide olacak uzay aracı. İkili, Mayıs ayı sonunda Crew Dragon içindeki Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatıldıklarında tarih yazdı ve özel yapım bir aracın insanları yörüngeye taşıdığı ilk kez oldu. Fırlatma, ABD'deki insanlı uzay uçuşunun geri dönüşünü müjdeledi. İnsanların Amerika Birleşik Devletleri'nden yörüngeye en son uçtukları 2011'de Uzay Mekiğinin son uçuşuydu. NASA, dokuz yıl boyunca astronotları ISS'ye götürmek için Rus roketlerine güvendi - ancak şimdi ajans bunun yerine SpaceX'in araçlarını kullanabilir.

"Fizik kanunları açısından, işin yarısını tamamladık."

Lansman çok sayıda tantana alsa da, astronotları eve götürmek bu görevin aynı derecede kritik bir parçası. Eski bir NASA astronotu ve Crew Dragon üzerinde çalışan SpaceX danışmanı Garrett Reisman, The Verge'e "Fizik kanunları açısından bakıldığında, işin sadece yarısını tamamladık" dedi.

Bir ısı kalkanı, mürettebatı iniş sırasında oluşan ve 3.500 Fahrenheit dereceye kadar ulaşabilen yoğun ısıdan korumalıdır. Sonunda, Crew Dragon, Atlantik Okyanusu'nda nispeten nazik bir şekilde aşağıya sıçrayabilmesi için aracı yavaşlatan bir paraşüt takımı yerleştirecek.

SpaceX daha önce uzaydan çok sayıda uzay aracını geri getirdi, ancak hepsi araçlar, şekil ve genel işlev bakımından farklı olan Crew Dragon'un kargo versiyonlarıydı. Mürettebat Ejderhası, acil durdurma sisteminin eklenmesi sayesinde önceki modelden daha asimetriktir. Şirket, Crew Dragon'u daha önce uzaydan Dünya'ya geri getirdi - ancak Mart 2019'da aracın vidasız test uçuşu sırasında yalnızca bir kez.

Ancak bu uçuşların ciddi bir şekilde başlayabilmesi için SpaceX'in Crew Dragon araçlarının güvenli olduğunu NASA'ya kanıtlaması gerekiyor. Şirket, Demo-1 adlı bir görevin bir parçası olarak Crew Dragon'un mürettebatsız bir test uçuşu yapmak zorunda kaldı - onu istasyona gönderiyor ve sonra eve geri dönüyordu. Behnken ve Hurley, SpaceX’in Demo-2 adlı ilk mürettebatlı test uçuşunun bir parçası. "Bir uzay gemisini eve getirmek, bu gerçekten büyük bir olay."

Crew Dragon, 31 Mayıs'ta istasyona vardığından beri yanaşmış durumda. Astronotlar ve NASA, uzay ortamında nasıl durduğunu görmek için Crew Dragon üzerinde tonlarca analiz yaptılar ve araç gayet iyi gidiyor gibi görünüyor. NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich konferans sırasında "Dragon üzerindeki sistemler çok iyi işliyor" dedi. "Uzay aracı çok sağlıklı."

Şu anda Behnken ve Hurley, 1 Ağustos Cumartesi günü saat 19: 34'te (ET) uzay istasyonundan ayrılacaklar. Kapsül daha sonra önümüzdeki birkaç saat içinde ISS'den yavaşça uzaklaşacaktır. Ardından 2 Ağustos Pazar günü, Crew Dragon, iticilerini yaklaşık 13: 56 PM ET'de ateşleyerek aracı yörüngeden çıkaracak.

Crew Dragon'un potansiyel olarak inebileceği yedi farklı iniş bölgesi vardır. Crew Dragon Görüntüsü için yedi potansiyel iniş bölgesi: NASA

Hava büyük bir sınırlayıcı faktör olduğundan, bunların tümü değişebilir. Crew Dragon, Apollo misyonlarından bu yana Dünya'ya geri döndüğünde suya inmek üzere tasarlanan ilk insan taşıyan uzay aracıdır, bu da iniş alanında iyi havanın anahtar olduğu anlamına gelir. NASA, Dünya'ya inerken fazladan G kuvveti çektikten sonra astronotların dalgalı suya inmesini istemiyor. İşler çok pürüzlü olursa, kapsül devrilebilir ve bu da astronotların dışarı çıkmasını zorlaştırabilir.

Bu nedenle, NASA bu iniş için iniş alanında sakin sular ve saatte 10 milin altında rüzgarlar istiyor. Görev ekibi bölgede yağmur veya şimşek istemiyor. Aslen, bu hafta sonu bir iniş için işler iyi görünmüyordu, çünkü İsai Kasırgasının Cumartesi ve Pazar günleri Florida'nın doğu kıyılarını takip etmesi bekleniyordu.

Ancak nihayetinde, yerinden çıkarma işlemi son dakikada iptal edilebilir. "Kelimenin tam anlamıyla, serbest bırakabileceğimiz yaklaşık bir saatlik bir süremiz var ve son dakikada havanın veya bir şeyin yolunda olmadığını düşünürsek, SpaceX ekibi araca komuta edebilir ve Bob veya Doug tüm serbest bırakma dizisini durdurabilir ve durdurabilir. Reed, "dedi.

Reisman'a göre Crew Dragon istasyondan indirildiğinde, bu uzay aracının büyük olasılıkla aşağıya sıçrayacağı anlamına geliyor. Uzay istasyonundan ayrıldıktan sonra geri dönmeye kararlısın, dedi. "Çünkü araçta itici gaz, oksijen ve benzeri gibi sarf malzemeleri kullanıyorsunuz." SpaceX, bu sıçrama meydana geldiğinde esnekliğe sahiptir. Reed'e göre, iniş fırsatlarının çoğu, çıkarma işleminden yaklaşık 15 veya 17 saat sonra gerçekleşiyor. Ancak SpaceX, gerekirse su sıçramasını iki gün sonraya erteleyebilir. Crew Dragon'da ayrıca yiyecek, oksijen ve daha fazlası gibi üç güne kadar yetecek kadar kaynak var.

İlk gemi, Mürettebat Ejderhasını sudan çıkarmak için tasarlanırken, gemideki 40 kişiden fazla mürettebat, astronotların kapsülden çıkmasına yardımcı olacak. İkinci bir tekne, Crew Dragon’un paraşütlerini alacak ve indikten sonra kapsülden ayrılacak. Herhangi bir nedenle astronotlar bir tür acil durum yaşıyorlarsa, ana kurtarma teknesinde bir helikopterin Behnken ve Hurley'i su sıçrama bölgesinden hızla tahliye etmesini sağlayan bir helikopter pisti var. Ancak bu gerekli değilse, tekne herkesi kıyıya götürecektir. Başarılı bir iniş, SpaceX'in rutin görevleri yapmaya başlamasının önünü açmalıdır

Başarılı bir iniş, SpaceX'in rutin yapmaya başlamasının yolunu açmalıdır. ISS misyonları. Yeni bir Crew Dragon, daha uzun bir görev için dört kişilik bir mürettebatı uzay istasyonuna taşıyarak Eylül ayı sonlarında uçacak. Ve sonra, 2021 baharında, Crew Dragon'un dört kişilik bir mürettebatla başka bir uçuşa çıkması planlanıyor. Aslında, gelecek yıl bu görev Behnken ve Hurley'nin eve geldiği aynı Crew Dragon'u kullanacak. SpaceX bu Crew Dragon'u başlattıktan hemen sonra, NASA şirketi gelecekteki uçuşlarda kapsülleri yeniden kullanması için onayladı. Ve SpaceX onları tersine çevirmenin uzun sürmeyeceğini söylüyor.

Tüm gözler Behnken ve Hurley’in dönüşünde ve ikisi güvenli bir iniş girişiminde bulunurken endişeler artıyor. Reisman, "Tekneye çıkana kadar, hatta karaya çıkana kadar ve onların Houston'daki Gulfstream [jet] 'ten çıktıklarını ve kalabalığa el salladıklarını görene kadar, yine de gergin olacağım," dedi. /.
Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Xbox Series X ile bir hafta: yükleme süreleri, oyun performansı ve daha fazlası chaitra 0 504 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: chaitra
  Microsoft ’un yeni görünümlü Xbox kontrol paneli bu hafta kullanıma sunuluyor hoppa 0 872 15-11-2020, Saat: 23:10
Son Yorum: hoppa
  Dell XPS 13 (2020 sonu) incelemesi: mükemmellik, iyileştirilmiş hoppa 0 410 15-11-2020, Saat: 22:40
Son Yorum: hoppa
  SpaceX ’in Crew-1 fırlatmasından uzay istasyonuna ne beklemeli? LazyMt 0 852 14-11-2020, Saat: 23:20
Son Yorum: LazyMt
  Dell XPS 13 (2019'un sonu) incelemesi: altı çekirdekli olanı Tolga 0 390 12-09-2020, Saat: 01:36
Son Yorum: Tolga

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi