Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SpaceX’in bir sonraki Starlink lansmanı, otostop yapan üç uydunun yörüngeye çıkmasını sağlayacak
Yorumları: 447
Konuları: 447
Kayıt Tarihi: 19-09-2019
Rep Puanı: 0
#1

Önümüzdeki haftalarda, uydu operatörü Planet, SpaceX’in Falcon 9 roketlerinden birine binip, SpaceX’in internet ışınlı 60 Starlink uydusuyla birlikte kendi küçük uydusundan üçünü gönderecek. Uydu gaggle fırlatıldığında, Planet, SpaceX'in yeni küçük uydu ortak kullanım programının bir parçası olarak uzaya ilk giren kişi olacak.

Bu sonraki lansmanda yer alan üç Planet uydusu, şirketin alçak Dünya yörüngesindeki mevcut SkySat takımyıldızı. Takımyıldız şu anda, aşağıda Dünya'nın yüksek çözünürlüklü görüntülerini üreten, her biri yaklaşık bir çamaşır makinesi boyutunda olan 15 uzay aracından oluşuyor. Planet, filoyu altı uydu ile tamamlamayı planlıyor: üçü yaklaşan Falcon 9 lansmanında ve üç set daha Temmuz ayında başka bir Falcon 9 Starlink lansmanında uçacak. Şirket başlangıçta SpaceX ile Mayıs ayı ortalarında lansman planını duyurdu.

SpaceX, Falcon 9'daki yolculuk paylaşımlarını koordine etmek için doğrudan küçük uydu operatörleriyle birlikte çalışıyor

Planet'in yaptığı ilk sefer olmayacak SkySats'i bir Falcon 9 roketinde fırlattı. Şirket, Aralık 2018'de bir Falcon 9'a iki SkySat dahil olmak üzere yedi uydu gönderdi.

Spaceflight adlı ayrı bir şirket bu lansmana aracılık etti, ancak şu anda SpaceX, şirketin geçen yıl duyurduğu yeni bir programın parçası olan Falcon 9'daki yolculuk paylaşımlarını koordine etmek için doğrudan küçük uydu operatörleriyle çalışıyor.

Doğrudan birlikte çalışıyoruz. Planet'e göre SpaceX hızlı bir deneyim oldu. Planet'in lansman başkan yardımcısı Mike Safyan, The Verge'e "SpaceX ile çalışmanın gerçekten güzel yanlarından biri, Planet ile çok benzer bir hızda çalışmaları" dedi. "İkimiz de hızlı ilerliyoruz ve tipik havacılık projesinden daha hızlı gitmemize yardımcı olan pek çok şeyi şirket içinde yapıyoruz." Safyan, SpaceX ile sözleşmenin başlangıçta imzalanmasından lansmana kadar tüm sürecin yaklaşık altı ay sürdüğünü söylüyor.

Bu, küçük uyduların etiketlenmesi için bol miktarda fırsat sağlar.

"Yol paylaşımı yükü olarak çalışırken, genellikle bir fırlatma seçmeniz ve ardından bu birincil yükün ne zaman olursa olsun beklemeniz gerekir. hazır ”diyor Safyan. "Ve bazen bu gecikmeler toplamda üç, altı, dokuz, 12 aya kadar çıkabilir. Gerçekten bağlıdır. Oysa SpaceX ile, Starlink'i çok sık başlatıyorlar ve yörünge, bu belirli SkySats için aradığımız şey için gerçekten çok iyi eşleşiyor. "

Üç uydu, yığın yığınının üzerinde bulunan 60 Starlink uyduları

Üç uydu, tümü Falcon 9'un burun konisinin içinde paketlenmiş olan 60 Starlink uydusundan oluşan yığının üstüne yerleştirilecek. Bu üçü ve sonraki üç SkySats lansmanının ardından Planet, müşterilere yeni bir özellik sunacak: Dünya'daki belirli noktaların görüntülerini tek bir günde 12 defaya kadar yakalamak. Yaklaşan altı SkySat, 53 derece kuzey ve güney enlemini geçecek bir yörüngeye yöneliyor ve bu, bu alanlar üzerinde böylesine yüksek bir “tekrar ziyaret oranına” izin verecek. Ve dünyanın diğer bölgelerinde, SkySats aynı bölgeleri günde yedi defaya kadar yakalayabilecek.

Bu yeni özellik Planet'in çözünürlüğünü artırmasıyla aynı anda kullanıma sunuluyor. görüntüleri.

Bu, görüntülerinin çözünürlüğünü piksel başına yaklaşık 2,6 fitten (80 santimetre) piksel başına yaklaşık 1,6 fit'e (50 santimetre) yükseltmeye yardımcı oldu. Planet ayrıca, uzay aracından alınan bu yüksek çözünürlüklü görüntülere yönelik taleplerini göndermelerine yardımcı olmak için müşterilerin yeni bir çevrimiçi kontrol paneli yayınlıyor.

Sadece iki lansmanla Planet, SkySat'ın tüm kapasitesinin kilidini açmaya çok yakın. toplam 21 uyduya sahip takımyıldız. Safyan, şirketin Falcon 9 ile tekrar uçmaktan heyecan duyduğunu söylüyor. Küçük bir uydu operatörü olarak Planet, uydularını farklı roketler üzerinde fırlatma konusunda pek çok deneyime sahip, ancak şirket, SpaceX’in kilogram başına sadece 5.000 $ 'lık düşük bir fiyata mal olan ortak biniş programının duyurusunun oyunun kurallarını değiştirdiğini söyledi. "Fiyatlandırması iyi olan ve istenen bir yörüngeye doğru giden bir yolculuk paylaşımı fırsatı bulabilirsek - ve programa oldukça güvenirsek - o zaman bu bizim uğrak yerimizdir."

< /

.
Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SpaceX ’in Crew-1 fırlatmasından uzay istasyonuna ne beklemeli? LazyMt 0 847 14-11-2020, Saat: 23:20
Son Yorum: LazyMt
  PlayStation 5: Sony ’nin sonraki kgramolları hakkında bilmeniz gereken her şey li0n 0 371 14-11-2020, Saat: 00:17
Son Yorum: li0n
  Trump, bir sonraki FCC komisyon üyesi olarak sosyal medyayı önyargılı olarak görüyor hoppa 0 519 12-09-2020, Saat: 14:16
Son Yorum: hoppa
  Amazon, Apple ve Google'ın açık kaynaklı akıllı ev standardı, 2021 lansmanı için yolda soulmy 0 434 08-09-2020, Saat: 18:04
Son Yorum: soulmy
  Bu sanal etkileyici, bir sonraki League of Legends şampiyonu olabilir LazyMt 0 354 07-09-2020, Saat: 17:51
Son Yorum: LazyMt

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi