Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Semptom izleme yoluyla COVID-19'u izlemek, grip mevsimi başladığında daha zor olacak
Yorumları: 769
Konuları: 770
Kayıt Tarihi: 29-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Önümüzdeki birkaç ay içinde grip mevsimi toparlanmaya başladıkça, halk sağlığı yetkililerinin COVD-19 pandemisini izlemek için öksürüğü ve ateşi olan kişilerin sayısındaki eğilimlere güvenmesi giderek zorlaşacak. Önümüzdeki aydan itibaren, acil servise grip benzeri semptomlarla gelen insanlar sadece grip olabilir.

Wisconsin'deki Marshfield Clinic Research Institute'te bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu Edward Belongia, "Semptomlar örtüşüyor" diyor. Uzmanlar, COVID-19'u influenzadan ayırt etmek için laboratuar testi gibi diğer yöntemlere güvenmek zorunda kalacak.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ülke çapındaki binlerce sağlık hizmeti sağlayıcısından oluşan bir ağ aracılığıyla grip gibi görünen hastalıkları (grip benzeri hastalık olarak adlandırılır) izler. Tipik olarak Ekim'den Şubat'a kadar süren bir grip mevsiminde farklı bölgelerdeki grip benzeri hastalıkların temel düzeylerini gösteren verileri yayınlarlar.

COVID-19 salgını, Mart ayında ABD'nin bazı bölgelerinde grip ölürken hızlanmaya başladı. Grip benzeri hastalık raporları tırmanmaya başladı. Normalde, hastalık raporları, laboratuar testleriyle onaylanan grip vakalarının miktarıyla oldukça yakından takip edilir.

Araştırmacılar, koronavirüsün ne kadar dolaştığını görmek için bu boşluğu kullanabildiler.

Boston Çocuk Hastanesi'nde bir bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu ve baş inovasyon sorumlusu olan John Brownstein, bu tür bir kaba önlemin COVID-19 gibi yeni, nispeten gizemli hastalıklar için yararlı olduğunu söylüyor. İlk zamanlarda, doktorlar özellikle COVID-19 vakalarının neye benzediğini tam olarak anlamadılar. "Bu, verilerdeki sapmaları aradığınızda ve grip ve diğer solunum virüsleriyle ilgili geçmiş verilerden beklediğinizin ötesinde ani artışlar yaşadığınızda" diyor.

İki hastalığı ayırt etmek, grip azalırken Mart ve Nisan aylarında daha kolaydı - grip benzeri hastalığın olağan temel düzeylerinden herhangi bir artış veya sapma daha belirgindi. Doktorlar ayrıca grip benzeri semptomları olan bir kişinin gerçekte grip olmadığını daha rahat tahmin edebilirler.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde doktorlar ve araştırmacılar, COVID-19 olma olasılığı yüksek olan hastalıkların kriterlerini de geliştirdiler. Devam eden bir süreç ve COVID-19 ile grip arasında hâlâ örtüşmeler var - ateş, nefes darlığı, öksürük - ancak tat veya koku kaybı gibi koronavirüs enfeksiyonuna özgü bazı özellikler biraz daha net.

Kuzey Carolina'da bir eyalet epidemiyoloğu olan Zack Moore, halk sağlığı bölümünün eyaletteki acil servislerden bilgi topladığını ve bir algoritmanın her hastalık için tanımlarını karşılayan hastaları aradığını söylüyor. Birisi tat alma duyusunu kaybettiğini söylerse, bu grip benzeri bir şeyden çok COVID-19 benzeri bir hastalık olarak işaretlenir.

Yine de, halk sağlığı yetkililerinin pandemiyi izlemesinin tek yolu semptom sürveyansı değildir. Ayrıca, gerçekte kaç kişiye koronavirüs bulaştığını gösteren pozitif testlerin sayısı gibi ölçümleri de izliyorlar. Birden fazla veri kaynağını birleştirmek, uzmanların salgının tek bir önlemle elde edebileceklerinden daha eksiksiz bir resmini elde etmelerine yardımcı olur.

Laboratuvar verileri, halk sağlığı görevlilerinin grip mevsiminde görebilecekleri daha karmaşık semptom sürveyansını anlamalarına yardımcı olacaktır. COVID-19 testi, bu grip mevsiminde Şubat ve Mart aylarına göre çok daha yaygın olacak. Yetkililer grip benzeri hastalıklarda artış görürlerse, bunu test sonuçları bağlamında analiz edebilecekler. Örneğin Kuzey Carolina, bir hastane ağından grip, COVID-19 ve diğer virüsler için test sonuçları hakkında bilgi alıyor.

Bir pandeminin aciliyeti olmasa bile grip benzeri belirti sürveyans verilerini doğru şekilde yorumlamak her zaman bağlam gerektirir. Moore, örneğin, Noel'den hemen önce grip benzeri hastalık raporlarında genellikle hafif sıçramalar gördüklerini söylüyor, ancak bu genellikle daha fazla grip olduğu anlamına gelmiyor. Tipik olarak, başka bir solunum yolu hastalığı türüdür.

Riskler yüksek. Bu sonbahar ve kış hastalanan insanların kaç tanesinde grip yerine COVID-19 olduğunu bulmak, pandemiyi yönetmek ve izlemek için çok önemlidir. Brownstein, iki, eşzamanlı virüsten gelen sinyalleri başarılı bir şekilde ölçme çabasının genel olarak hastalık takibini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor. “Umut, COVID-19'un bizi genel gözetim etrafında daha iyi bir iş çıkarmaya zorlamasıdır” diyor.

.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Surface Duo'ya daha yakından bakalım KennethFoups 0 883 15-11-2020, Saat: 23:18
Son Yorum: KennethFoups
  Xbox Series X denetleyicisine ve 1 TB genişletme kartlarına daha yakından bakış soulmy 0 509 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: soulmy
  Xbox Series X ile bir hafta: yükleme süreleri, oyun performansı ve daha fazlası chaitra 0 497 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: chaitra
  Microsoft ’un güncellenmiş Surface Pro X ’i daha hızlı bir işlemciye ve yeni platin renk seçeneğine sahip hoppa 0 1,007 15-11-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: hoppa
  Microsoft ’un yeni resim açıklamalı yapay zekası Word, Outlook ve ötesinde erişilebilirliğe yardımcı olacak camoka 0 860 15-11-2020, Saat: 23:11
Son Yorum: camoka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi