Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
San Quentin'deki mahkumlar COVID'den ölüyor ve yardım gelmiyor
Yorumları: 1,467
Konuları: 1,467
Kayıt Tarihi: 07-01-2020
Rep Puanı: 1
#1

Test pozitif çıkınca Quinn * ikinci bir cümle alacakmış gibi hissetti. "Bizi öldürmek için buraya COVID gönderdiklerine inanıyorum. Bu kadar basit ”diyor. San Quentin Eyalet Hapishanesinde yaşayan bir baba ve COVID-19 testi pozitif çıkan 2200'den fazla mahkumdan biri. Kuzey Kaliforniya'da bulunan ıslah tesisi, ülkedeki en büyük koronavirüs salgınının merkezidir.

San Quentin muhtemelen önlenebilir bir trajediydi. Mart ayından bu yana uzmanlar, hapishanede COVID-19 salgınlarının ölümcül olacağı konusunda uyarıda bulunuyor ve federal yargıçları mahkumları serbest bırakmaya ve hapishane nüfusunun boyutunu küçültmeye çağırıyor.

Kaliforniya'da bu çok geç oldu. Bunun yerine, Kaliforniya Düzeltme ve Rehabilitasyon Dairesi (CDCR), erkekleri bir salgınla mücadele eden Chino'daki bir hapishaneden virüssüz San Quentin'e taşıdı. Bunu yaparken, birincisinden daha ölümcül olan ikinci bir sıcak nokta oluşturdular. Nature'daki bir rapora göre, Temmuz ayında San Quentin'deki insanların üçte birinden fazlası virüse yakalandı. Ağustos'a kadar 24 mahkum öldü.

Bu bir kaza gibi gelmiyor

Amerika’nın virüsün hapishanelerde yayılmasını engelleyememesi, virüsü tamamen kontrol altına almadaki başarısızlığının önemli bir parçası.

Mart ayından Haziran ayının başına kadar, ABD hapishanelerindeki COVID-19 vakalarının sayısı, genel nüfustaki yüzde 3'e kıyasla, günde yaklaşık yüzde 8 oranında arttı. Ülkedeki en büyük 20 hastalık kümesinden 19'u hapishanelerde veya hapishanelerde.

San Quentin'deki erkekler için bu bir kaza gibi gelmiyor. Kaçak cep telefonlarında The Verge'e konuşan mahkumlar, tesisi viral bir merkez üssü haline getiren sistemik başarısızlıkları tartıştılar - kasıtlı saldırganlık eylemleri olarak yorumladıkları başarısızlıklar. Adamlar büyük ölçüde dış dünyadan koparılsa da, bilgi sızar ve komplo teorileri bol miktarda bulunur.

Quinn'in inandığı bir teori, hapishane yetkililerinin hapishaneyi öldürmek için COVID-19'u kasıtlı olarak serbest bırakmasıdır. nüfus. Vali, artık insanları idam cezasına çarptırmayacaklarını söyledi. Yani virüsü buraya ne yapmak için gönderdiler? İdam sırasındaki insanları öldürmek ”diyor. "Buradaki herkesten daha pahalılar. Yani benim gibi insanlar bu süreçte süpürülüyor. ”

Endişeleri kulağa sadece söylentiler gibi gelebilir, ancak kurumda köklü bir güvensizliği yansıtıyor. Bu güvensizlik pek çok yönden garanti edilmektedir: CDCR COVID-19'u kasıtlı olarak hapishaneye salmamış olabilirken, aylarca süren siyasi jokey ve yasal çatışmalar hapishanenin pandemiye tepkisini yavaşlattı ve salgına doğrudan katkıda bulundu.

California hapishane sistemindeki ilk mahkum, Mart ayında COVID-19 için pozitif test yaptı. Vakanın bildirilmesinden hemen sonra, eski bir CDCR sekreteri olan Scott Kernan, hapishaneleri bir "tinderbox" olarak adlandırdı. Daha sonra 25 Mart'ta avukatlar ve avukatlar federal yargıçlardan eyalete hapishane nüfusunu azaltma ve onları ağır hastalık riskine sokacak sağlık koşulları olan mahkumları serbest bırakma emrini vermelerini isteyen bir önergeyi sundular.

25 Mart'a eşlik eden bir uzman deklarasyonunda, Washington Eyaleti Islah Dairesi'nde düzeltici bir sağlık danışmanı ve eski sağlık hizmetleri sekreteri olan Marc Stern, sistemin virüsü kontrol altına almak için kritik bir pencereye sahip olduğunu söyledi. hareket. "Virüsün yayılmasını azaltmada etkili olmak için, bu küçültme önlemlerinin şimdi alınması gerekiyor."

Kaliforniya eyaleti, mahkumların serbest bırakılması taleplerini geri püskürttü. Devlet, hapishanelerdeki insanları COVID-19'dan korumak için çoktan adımlar attığını söyledi: hapishaneler yeni mahkumların alımını askıya aldı, ziyaretçileri engelledi ve daha riskli, yurt tarzı konutlarda yaşayan insanları transfer etmeyi planladı.

Ziyaretçilere izin vermeme kararı, umutlarını korumak için aile ziyaretlerine bel bağlayan Quinn gibi mahkumlar için zordu. Quinn’in ailesi, zaman alan bir yolculuk yapabildiklerinde onu görür. Geçmişte ödevlerinde sorun yaşayan kardeşine ders verir, sık sık annesi ve kızıyla konuşurdu. Şimdi, onları bir daha ne zaman göreceğinden emin değil.

"Sıkıyönetim ilan ederlerse, bize gaz verecekler"

Salgın başladığından beri Quinn hücresinden neredeyse hiç ayrılmadı. Başka bir kişiyle paylaştığı dört buçuk metrelik sekiz inçlik bir alan. Nadiren duşa girebiliyor. Sağlıklı kalmaya çalışmak için su içiyor ve egzersiz yapıyor, ancak bu kadar sınırlı zemin alanı nedeniyle zor. Temmuz başında kötü çatlamış dudaklar ve hafif ateşin yanı sıra, en kötü semptom sakatlayıcı anksiyetedir.

Konuştuğumuzda Quinn, hapishanenin neden kendisini güvende tutmak için daha fazlasını yapmadığını ve salgın düzelmezse ne olabileceğini tartışıyor. Virüsü de taşıyan hücre arkadaşı, öleceğine inanıyor. Ayrıca hapishane sisteminin onu öldürmeye çalıştığını düşünüyor.

Verge, San Quentin'e iki kez e-posta gönderdi ve bu makale için yorum istemek için beş kez aradı.

Eski bir West Virginia hapishane kütüphanecisi olan Mary Rayne, bilgilerin hapishanelerde ve hapishanelerde hızla dolaştığını söylüyor. Tesisler haber çölleridir ve cep telefonlarından veya mektuplardan içeri giren her yeni bilgi değerli bir maldır. Mevcut hapishane hayatı endişesinden beslenen her şey kesinlikle geniş çapta dolaşıma girecektir. Rayne, sistemin mahkumları imha etmeyi planladığı söylentilerinin tanıdık geldiğini söylüyor. "Dolaşım asistanımın bir gün bana söylediği bir hapishanede çalıştım, 'Biliyorsun, sıkıyönetim ilan ederlerse, bize gaz verecekler' dedi.

Bu tür söylentiler, mahkumların kendilerini sağlıklı tutmakla yükümlü sisteme güvenmemeleri nedeniyle yayıldı, diyor sosyal psikolog ve Santa Cruz'daki California Üniversitesi'nde hapsedilme konusunda çalışan bir profesör olan Craig Haney.

"Mahkumlar, insanların en iyi çıkarlarına sahip olmadıklarını düşündükleri ve onlara tam anlamıyla insan değilmiş gibi davrandıkları bir ortamda yaşamaya alışıyor" diyor Haney. "Mahkumların cezaevi sisteminin bunu yapmış olabileceğine inanmaları hiç de şaşırtıcı değil."

San Quentin dışarıda San Francisco Körfezi'ne bakan bir kaleye benziyor.

Kuzey, Doğu, Güney, Batı olarak adlandırılan dört hücre bloğu beş kat yüksekliğindedir ve yaklaşık 500 hücreye sahiptir. Daha çok yurt şeklinde tasarlanan H Ünitesi, kısmen ruh sağlığı sorunları belgelenmiş erkeklere ayrılmıştır.

Quinn bir ranza, tuvalet, lavabo ve küçük bir dolapla dolu seyrek bir hücrede yaşıyor. Günde üç öğün yemek yiyor, bunlardan ikisi genellikle haşlanmış yumurta ve bir dilim ekmek veya bir elma ve salamlı sandviçten oluşan soğuk çuval öğle yemeği. Hapishanenin bir sıcak yemeği olan akşam yemeği servis edildiğinde soğuktur. Quinn, "Yemek seni doyurmaz," dedi. "Tekrar tekrar aynı şey oluyor."

İlkbaharda, COVID-19 önlemlerinin bir parçası olarak, ruh sağlığı ekibindeki personel, H Biriminden North Block'a taşınmak üzere bazı adamları seçti. daha fazla alan yaratma çabası. Erica * adlı bir sosyal hizmet görevlisi The Verge'e "Hangi adamların oraya [North Block'a] çıkacak kadar istikrarlı olduğuna karar vermek zorunda kaldık" dedi. “Bütün bu isimleri bulmamız gerekiyordu. Hiçbirimiz onların hareket etmesini istemedik. "

Erica taşındıktan sonra hastalarını görmeye devam edemedi - hapishane, virüsün mahkumlardan personele yayılmasından endişeliydi.

Haber, bir süredir sahip olduğu bir duyguyu doğruladı: hapishane, mahkumlarını umursamıyordu. "Yolsuzluk her yerde" diyor. "Bu insanlar karar verir ve kimi etkilediğini umursamaz." "Yolsuzluk her yerde"

San Quentin'deki mahkumlar binalar arasında karıştırılırken, COVID-19 zaten California Erkek Enstitüsü aracılığıyla yayılıyordu ( CIM) Chino'da, 400 mil uzakta. Test pozitif çıkan mahkumların sayısı Nisan'a kadar istikrarlı bir şekilde arttı ve 13 Mayıs'a kadar 397 mahkum pozitif test yaptı. 20 Mayıs'a kadar, yaklaşık 599 virüse yakalandı. İki düzineden fazla mahkum, hapishane dışında hastaneye kaldırılmak zorunda kalacak kadar şiddetli semptomlara sahipti. Şartlı tahliyeye yakın 65 yaşındaki bir adam da dahil olmak üzere altı kişi öldü. Hapishanenin dört tesisinin her birinde salgın görüldü. Mahkmların ranzalarda sıra sıra uyudukları yatakhane tarzı konut birimlerinden birinde, bu noktada sakinlerin yüzde 60'ından fazlası virüse yakalandı.

Yasal savaşlar mahkumların serbest bırakılmayacağı anlamına geliyordu. Ancak hiç kimse - devlet, avukatlar ya da hapishane sistemindeki tıbbi bakımı denetlemek için atanan federal görevli Clark Kelso değil - mahkumları hapishaneler arasında nakletmenin iyi bir fikir olduğunu düşünmedi.

California Correctional Health Care Services (CCHCS), mahkumların taşınmasının virüsün hapishaneler arasında yayılma riski taşıdığını söyleyerek kabul etti. CDCR mahkumları hareket ettirmiyordu.

Ancak Mayıs ayının sonunda, Kaliforniya eyaleti yine de 700 kadar tıbbi açıdan savunmasız mahkumu CIM'den başka hapishanelere nakletme planları yapıyordu. Kelso, 27 Mayıs'taki bir mahkemede açıklanan bir strateji geliştirdi: Tıbbi açıdan yüksek riskli mahkumları bulundukları yerde tutma riski nakil riskinden daha yüksekse, devlet onları taşımayı düşünürdü.

O noktada CIM'deki her konut biriminde en az bir COVID-19 vakası vardı. Hapishanede risk altındaki mahkumları taşıyacak hiçbir yer yoktu, bu yüzden Kelso ve CDCR'nin sekreteri onları orada bırakmanın onları taşımaktan daha riskli olduğuna karar verdi.

Cezaevi Hukuk Bürosu'nun yönetici müdürü Don Spectre, "Tahliye talep ettik ancak tahliye olmadı" diyor. "Alıcı, denemeye, birkaç kişiyi transfer etmenin ve onları zarar görmekten kurtarmanın faydalı olduğuna karar verdi."

Bu yüksek riskli mahkumlardan bazıları San Quentin'e taşınmaya ayarlandı. Transferin başka bir salgına yol açmadığından emin olmak için ayrılmadan önce COVID-19 için test edilmeleri gerekiyordu.

120 erkek için yapılan negatif COVID-19 testlerinin çoğu, 30 Mayıs'ta CIM'den San Quentin'e aktarıldıklarında bir haftadan daha eskiydi. Otobüsler CIM'den ayrıldığında, bazı mahkumlar virüse yakalanmış olabilir. Hareket halindeyken çalışan otobüs sürücüleri ve güvenlik de test edilmedi ve salgının kaynağı da olabilir. Temas takibi bildirilmediğinden, virüsün San Quentin'e nasıl girdiğini kesin olarak söylemek zor.

Eyalet konusunda tavsiyelerde bulunan doktor Brie Williams, San Quentin COVID-19 salgınına nasıl tepki vermesi gerektiği. "Bu çok yıkıcı bir iddia veya söylenti ve bunun doğru olduğunu önerecek hiçbir şey bilmiyorum," dedi. Williams aynı zamanda San Francisco'daki California Üniversitesi'nde Ceza Adaleti ve Sağlık Konsorsiyumu'nun da direktörüdür.

Transferler, avukatların CIM'deki yüksek riskli müşterileri için korktukları için gerçekleşti. Williams, "Sağlıklarını korumak için yaşlı veya ciddi şekilde hasta olan kişileri belirlediler" diyor. Sonra işler çok ters gitti.

Quinn'e öyle gelmedi. Chino transferlerini öğrendiğinde, ziyaretçilere aylarca süren yasağın anlamsız, hatta acımasız görünmesine neden oldu.

"Anlayıp anlamadığınızı bilmeden önce bile travmatik oldu" diyor. "Buraya 121 erkek getirdiklerini ve sayıların her gece arttığını bildiğim için ..."

Chino'dan adamlar geldikten sonra insanlar hastalandı. Söylentiler çılgına döndü. Yaygın inanç - The Verge ile konuşan mahkumların yankıladığı - salgının kasıtlı olduğu yönündeydi. Quinn’in hücre arkadaşı, "Hemşirelere söyledim, sanırım bizi öldürmeye çalışıyorlar," dedi. "Buradan kurtulacağıma inanmıyorum."

Quinn, COVID-19 için test edildiğinde sonuçlarını alması iki hafta sürdü. Yaz başında, Kaliforniya hapishane sistemi, ülkenin geneline çok benzer şekilde yetersiz COVID-19 testiyle boğuşuyordu. San Quentin, Körfez Bölgesi'ndeki araştırmacılardan ücretsiz koronavirüs testleri alma fırsatı buldu ancak teklifi reddetti. Sonuçlar o kadar uzun sürdü ki Quinn, testin negatif çıkacağını varsaydı. Sonra hastalığı olduğunu söyleyen bir mektup aldı.

Salgın mahkumların her türlü kontrol hissini ellerinden aldı

Personelin, insanların neden hastalandığına dair kendi teorileri vardı. Sosyal hizmet uzmanı Erica, "Erkeklerin hasta olduğunu bilip onları hareket ettirdiklerinde hiç böyle bir şey görmedim" diyor.

Bilerek yapılmış olmalı - başka bir açıklaması yok. ”

Paranoya hapishanelerde ve mahkumlar arasında her zaman yaygındır. Sosyal psikolog Haney, "Bir şeyleri kendi başınıza kontrol edemeyeceğiniz bir ortamda doğal bir insan tepkisi" diyor. Sağlık hizmeti mahkumlarının en iyi zamanlarını geçirmeleri düzenli olarak yetersizdir ve tıbbi olarak gerekli olanlarla değil, davalarla sürdürülür. Salgın sadece bu gerilimi şiddetlendiriyor: Mahkumlar enfeksiyondan korkuyor, ancak kendilerini güvende tutmak için yapabilecekleri çok az şey var. Gardiyanların işte olmadıkları zamanlarda önlem aldıklarına güvenemezler, birbirlerinden uzak duramazlar ve ziyaretçilerle her zamanki iletişimleri olmaz, bu da işleri daha stresli hale getirir.

Bu ortam mahkumların, sorumlu kişilerin kasıtlı olarak hayatlarını daha da kötüleştirmeye çalıştığını hissetmelerini kolaylaştırır. Sağlık personeli ile işbirliği yapmak konusunda isteksizler ve bu da salgını kontrol etmeyi daha zor hale getiriyor. Bazı mahkumlar tesisteki sağlık personeline güvenmedikleri için test yaptırmaktan çekiniyorlardı - tanıdık bir hücreden çekilip daha kötü bir yere konulabileceklerinden endişe ediyorlardı.

Quinn, "Ahbaplar öksürüyor ve hapşırıyor, her şey düşüyor gibi görünüyor," diyor. "Beni aşağıya, ona sahip olan birinin altına taşırsanız, beni daha fazla riske atarsınız."

Salgın, tutukluların sahip olabilecekleri herhangi bir kontrol veya özerklik hissini ellerinden aldı. Haney, "Çoğumuzun özgürlüklerimizi kaybettiğimizi hissettiğimiz ve hayatımızı kontrol etme yeteneğimizi kaybettiğimiz ve endişe verici ve kafa karıştırıcı olduğu bu pandemide, buna kıyasla soluk kalıyor," diyor. "Bu ortamlarda zayıf bir çaresizlik var."

COVID-19 Kaliforniya hapishanesinde hala yanıyor sistemi. San Quentin'den üç mahkum, Susanville kırsalındaki California Islah Merkezi'ne transfer edildi ve başka bir salgına yol açtı. California Kadın Enstitüsü'nde vakalar artıyor. California'da hapsedilen 10.000'den fazla kişi virüse yakalandı - 57'si öldü.

CDCR izleyicisine göre San Quentin'deki aktif COVID-19 vakalarının sayısı birkaç düzineye düştü.

Hapishanenin içinden sosyal medyada yer alan görüntüler, kirli zeminleri ve dikenli tel bariyerlere takılmış çöpleri gösteriyor. Quinn hala orada ve hala hasta. Şimdiye kadar, hapishane revirinin ona virüs için herhangi bir ilaç vermediğini, ancak susuz kalması ve Tylenol alması söylendiğini söyledi.

Ufukta küçük bir parlak nokta var. Temmuz ayında, California Valisi Gavin Newsom, San Francisco Chronicle'a göre, hizmet için en az 180 günü kalanlardan başlayarak Ağustos ayı sonuna kadar 8.000 mahkumu serbest bırakacağını duyurdu. Yine de Cezaevi Hukuk Bürosu, planların yeterince agresif olmadığını ve salgınları kontrol altına alacak kadar hapishanedeki nüfusu azaltmayacağını söylüyor. Daha fazla insanı serbest bırakılmaya uygun hale getirmeye çalışıyorlar.

Quinn yıllarca hapishaneden ayrılmaya uygun olmayacak, ancak duyuru sonunda kendisinin de çıkabileceği konusunda umutluydu. "Bu bir piyango gibi," dedi. "Asla bilemezsiniz."

San Quentin artık erkeklerin bahçeye geri dönmesine izin veriyor, böylece bütün gün hücrelerinde sıkışıp kalmıyorlar. Haftalarca kapalı mekanda kaldıktan sonra, hoş bir değişiklik oldu. Aynı zamanda cezaevinde bilgi yayılması için yeni fırsatlar sağlar.

Kısa süre önce bacağından ameliyat olan ve yürümekte zorlanan Quinn’in annesi, oğlunun serbest bırakılıp bırakılmayacağını merakla bekliyor. Çıktığı zaman için inşaatta çalışan bir iş bulmasına yardım etti. Kuzeniyle kalacak bir yeri var. Orada bebeğimi hissediyorum, dedi. "Orada gerçekten neler olup bittiğini bilmemek çok korkutucuydu. San Quentin'in bir idam cezası alanı var, ancak şimdi tüm yeri idam koğuşuna dönüştürdüler. "

* Olaya karışanların kimliğini korumak için isimler değiştirildi.

.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Xbox Game Pass Ultimate aboneleri artık bir aylık Disney Plus'a ücretsiz sahip oluyor hoppa 0 394 15-11-2020, Saat: 22:39
Son Yorum: hoppa
  Elon Musk, COVID-19 için pozitif ve negatif test edildiğini söylüyor sercantelli 0 400 14-11-2020, Saat: 23:10
Son Yorum: sercantelli
  Microsoft, Rusya ve Kuzey Kore'den bilgisayar korsanlarının COVID-19 aşı üreticilerine saldırdığını söyledi berhank 0 426 14-11-2020, Saat: 23:08
Son Yorum: berhank
  PayPal artık ABD'deki tüm kullanıcıların kripto para birimi alıp satmasına izin verecek berhank 0 418 14-11-2020, Saat: 00:21
Son Yorum: berhank
  Antivirüs'e abone olun: COVID-19 araştırmasıyla ilgili haftalık bir bülten KennethFoups 0 512 12-09-2020, Saat: 13:55
Son Yorum: KennethFoups

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi