Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Robot burnunuzu temizlerken lütfen sakin olun
Yorumları: 1,522
Konuları: 1,522
Kayıt Tarihi: 22-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

COVID-19 için test edildiyseniz, büyük olasılıkla bir burun çubuğunun tatsızlığını yaşamışsınızdır. Birisi uzun saplı bir pamuklu çubuğu alıp burnunuza - burnunuza - burun boşluğunuz olan mukus mağarasının arkasına ulaşana kadar sokar. Varışta, salgılarınızı toplamak ve merhametli bir inzivaya çekilmek için pamuklu çubuğu iyi bir şekilde döndürürler. Kişisel deneyimlerime dayanarak bunun benzersiz bir şekilde tatsız bir his olduğunu söyleyebilirim. Bu, kaşınmanın tam tersi gibi, yanlış hissettiren bir şey.

Bu, belki de Tayvanlı tıp teknolojisi şirketi Brain Navi tarafından geliştirilen bu otonom burun temizleme robotunu görünce bu kadar huzursuz olmamın nedeni budur. Burnuma pamuklu çubuk yapıştırmak istemediğim tüm varlıklar arasında, heyecanlı bir yürümeye başlayan çocuk ile eğitimli bir dağ gorili arasında, endüstriyel bir robot kolu listenin oldukça üst sıralarında yer alıyor. Burun çubuğu güven gerektirir.

Burnunuza pamuklu çubuk sokması için bir robota güvenir miydiniz?

Yine de, bot var ve Brain Navi’nin durumu düşündüğünüzden daha ilgi çekici. Toplu testler küresel olarak artarken şirket, testlerin otomatikleştirilmesinin enfeksiyonları azaltabileceğini ve sağlık personelini daha acil işlerin üstesinden gelmek için serbest bırakabileceğini savunuyor.

Doktorlar The Verge, makine hakkında konuştu, ancak gerçek dünyadaki şansı hakkında biraz daha şüpheciydi.

Öncelikle, her şeyin nasıl çalıştığından bahsedelim. Prosedüre başlamak için, bir hasta makinenin kendisini yönlendirmek için kullandığı bir burun klipsini takar. Daha sonra başlarını, göz muayeneleri için kullanılanlara benzer bir metal brakete yerleştirirler (dünyanın en kötü hız trenini sürüyormuş gibi tutma çubuklarını tutmak, görünüşe göre isteğe bağlıdır). Derinlik algılayan bir kamera daha sonra yüzlerini tarar ve burun deliğinden kulak kanalına olan mesafeyi ölçer.Beyin Navi, burun boşluğunun derinliği için güvenilir bir vekildir ve robotun içinizde güvenle gezinmesine yardımcı olur.

Robot daha sonra tabanından bir pamuklu çubuk çıkarır ve eziyetli bir yavaşlıkla kurbanın hastasına yaklaşır. Swabı yerleştirir, döndürür, sonra geri çekerek örneği taşıma ve analiz için steril bir tüpe yerleştirir. Bunların hepsini aşağıda izleyebilirsiniz:

Açık konuşalım: Bu hiç eğlenceli görünmüyor! Bu biraz ürkütücü görünüyor! Robotun hareketlerinin yavaşlığı ve kaçınılmazlığı hakkında örtük bir tehdit gibi hissettiren bir şey var ve tüm operasyon bir uzaylı lobotomisi havasına sahip.

"Geri bildirimi duyduk ve bu korkunç şeyi nasıl azaltabileceğimizi çözüyoruz. duygu."

Brain Navi, her şeyin nasıl göründüğünün çok iyi farkındadır.

Ama o, tüm bunların bir aşinalık meselesi olduğunu söylüyor. "Bence bu yeni bir şey olduğu için insanlar korkacak ama bu normal. Geri bildirimi duyduk ve bu korkunç duyguyu nasıl azaltabileceğimizi çözüyoruz. "

Robotun yanlışlıkla etinize geçip geçmediğini anlayacak basınç sensörü yok, ancak Lee, 3D görüntülemenin doğru ve güvenli rehberlik sağladığını söylüyor. Ayrıca birisi rahatsızlık duyarsa veya acı çekerse, kolayca uzaklaşabileceğini söylüyor. "Seni peşinden koşmuyoruz!" o ekliyor

Makinenin kendisi Brain Navi’nin ana ürününden uyarlanmıştır: hastaları beyin ameliyatına hazırlamaya yardımcı olan endüstriyel bir robot kol. Bu kısa süre önce Tayvan'daki klinik denemeleri bitirdi ve yasal onay bekliyor. Swab makinesi ise sadece Brain Navi’nin kendi çalışanları üzerinde (sorunsuz) test edildi ve kendi denemeleri için onaylandı.

Evet, uygun bir nazofaringeal sürüntü için ne kadar geriye gitmeniz gerekiyor. Image: New England Journal of Medicine

Lee, Brain Navi’nin CEO'sunun makineyi 2002-4 yıllarındaki SARS salgınıyla motive ettiğini söylüyor.

Lee, "Bu [sağlık çalışanlarına] yardım etmek için bir robot geliştirmeye yardım etmek istememizin nedeni budur" diyor. "Onlar bizim için, salgınla savaşan kahramanlar."

Lee, Brain Navi'nin robotu gelen yolcular üzerinde test etme olasılığı hakkında Tayvan'ın Taoyuan uluslararası havalimanı ile görüştüğünü söyledi. Kendisinin açıkladığı gibi, bu, makinenin faydaları için mükemmel bir örnek olacaktır. Lee, "Her ülke ekonomisini yeniden açmak ve güvenli bir şekilde yeniden açmak istiyor, [havalimanlarında] büyük ölçekli testler anahtar olabilir" diyor. Robotun sadece iki dakika içinde bir swab uygulayabileceğini ve hiç durmadan çalışacağını söylüyor.

"Benim endişem, swabın olmaması gereken bir yere gitmesidir."

Doktorlar The Verge, Brain Navi'nin makinesi hakkında konuştu yine de şüpheciydi. Tıbbi personelin, doğru koruyucu donanıma sahip oldukları sürece nazal sürüntüleri alırken çok fazla tehlike altında olmadığını ve robotun insanlardan daha yavaş olduğunu belirttiler. Johns Hopkins Sinüs Merkezi direktörü Andrew Lane, The Verge'e temel konseptin makul ve ilginç olduğunu, ancak özellikle burun boşluğunda gezinme söz konusu olduğunda makinenin güvenlik prosedürleri hakkında daha fazla ayrıntı görmek isteyeceğini söyledi.

"Sonuç olarak, nazofarengeal swabı, dirençle karşılaşılıp karşılaşılmadığına ve / veya hastanın ağrı hissedip hissetmediğine dikkat ederek dikkatlice yerleştirmek gerekir (eküvyonun yaptırılması olağan hoş olmayan hislerinin ötesinde). Başı bir şekilde kısıtlanmış haldeyken, benim endişem, makinenin ya arızalanması ya da sadece, swabın gitmemesi gereken bir yere gidecek şekilde yanlış tasarlanmış olması olabilir. "

Lane, yaklaşma açısının bir swab uygulamak da yanlışsa, ciddi hasar oluşma ihtimali vardır. "En kötü durum senaryosu, bir sinüs duvarından göze veya beyne itilen çubuktur" diyor.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi'nde (NHS) çalışan bir doktor, The Verge'e endişe hastayla iletişim eksikliği olacaktır. İlk kez bir burun çubuğu kullanıyorsanız, neler olduğunu anlatamasaydınız kendinizi güvende hisseder miydiniz?

"Burun sürüntüleri, kendinize yaptığınızda bile ağrılıdır ve bence Bir makinenin bunu yapmasına izin verirseniz kimse son derece rahatsız olur, ”dedi doktor. "Benim için ve karşılaştığım hastaların çoğu için, swabın diğer tarafında olmanın nasıl bir şey olduğunu anlayan bir insan isteyeceklerini düşünüyorum."

Şu anda bu, robotların bir çubuğun ucunda yapamayacağı türden bir empati.

Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Antivirüs'e abone olun: COVID-19 araştırmasıyla ilgili haftalık bir bülten KennethFoups 0 512 12-09-2020, Saat: 13:55
Son Yorum: KennethFoups
  Dell XPS 13 2'si 1 arada inceleme: XPS 13'e sahip olun KennethFoups 0 414 12-09-2020, Saat: 01:58
Son Yorum: KennethFoups
  YouTube içerik oluşturucuları, Los Angeles'taki etkileyicilerden lütfen parti yapmayı bırakmalarını istiyor berhank 0 282 27-08-2020, Saat: 10:11
Son Yorum: berhank

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi