Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : PS5 ’in DualSense denetleyicisi Fortnite ve NBA 2K21 gibi oyunları nasıl daha iyi hale getirir?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : social
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
473
mesajlar
473
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
16-10-2019
(Kayıt Tarihi)
Gizli
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 23:20

İkili çubukların piyasaya sürülmesinden bu yana, video oyun denetleyicileri pek değişmedi. Paylaşma düğmeleri ve bazı ergonomik ince ayarlar eklendi, ancak oyunlarla etkileşim ve deneyimleme şekliniz büyük ölçüde aynı. Sony ’nin DualSense denetleyicisini bu kadar ilginç kılan da budur.

PlayStation 5 ile birlikte sunulan DualSense, yüzeyde oldukça tanıdık görünen bir denetleyicidir. Ama aynı zamanda cazip bir fikirle gelen bir fikir: ellerinizdeki hisler sizi bir oyuna daha fazla kaptırabilir. DualSense'in en büyük yenilikleri, kumlu bir plajda yürüyüş simülasyonundan oyun kurucunuzun ne zaman yorgun olduğunu size bildirmeye kadar her şeyi yapabilen yeni dokunsal titreşimler ve değişken gerilimli arka tetikleyicilerdir.

Doğru kullanıldığında, DualSense aslında oyunları daha iyi hale getirir.

Denetleyici Fotoğraf: Vjeran Pavic / The Verge

En basit haliyle, DualSense, PS4'ün denetleyicisi DualShock 4'e biraz fütüristik bir yaklaşım gibi görünüyor.

Yerleşik bir mikrofonu ve kulaklık girişi, arka tarafında bazı hoş dokulu tutamaçları var ve USB-C ile şarj oluyor. DualShock ile kabaca aynı pil ömrüne sahip olacaksınız; Ortalama olarak, her yedi veya sekiz saatlik kullanımdan sonra DualSense'imi yeniden şarj etmem gerekiyordu. (30 $ 'a bir şarj istasyonu satın alırsanız ayrı bir şarj etme seçeneği de vardır.)

Ergonomik açıdan bakıldığında, yeni kontrol cihazı öncekinden biraz daha büyük ve daha ağırdır. Beni rahatsız etmedi, ancak bazı kullanıcılar için sorun olabilir. Bununla birlikte, boyuttaki bu değişikliğin nedeni, DualSense'teki en büyük değişikliklerin kaputun altında olmasıdır. Denetleyici artık modern bir akıllı telefona benzer şekilde dokunsal geri bildirim sunuyor, bu da gerçek dünyadaki hisleri simüle etmek için daha ince titreşimler oluşturabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, değişken gerilime sahip yeni tetikleyiciler, yani üzerlerine bastığınızda çeşitli direnç seviyeleri sunabilecekleri anlamına geliyor.

Bu pek çok moda kelime. Oyunlar için aslında ne anlama geliyor?

Titreşimler

Titreşimlerle başlayalım. Rumbling kontrolörler Nintendo 64'ten beri ortalıkta, ancak çok fazla çeşitlilik sunmadılar. Oyun kumandanız, bir patlama olduğunda veya yumruklandığınızda sallanır.

DualSense farklıdır. Kumandanın titreşimleri tipik bir oyun kumandası gibi büyük ve şiddetli olabilir, ancak aynı zamanda çok daha ince ve özel hisler de verebilir.

İlgili

PlayStation 5 incelemesi Xbox Series X incelemesi

En iyi örnekler, PS5 ile birlikte gelen bir 3D platform oyunu olan Astro's Playroom'da bulunabilir. Çeşitli ortamlarda maceraya atılan küçük bir robot olarak oynuyorsunuz ve her biri farklı dokunsal hisler sunuyor. Bir kumsalda yürürken kumun çatırdamasını, bir panele geçerken camın çatlamasını, bir şemsiye üzerindeki yağmur damlalarının pıtırtı ya da gevşek bir kabloyu çekerken elastik gerginliği hissedebilirsiniz.

Daha da etkileyici: Genellikle, bu hislerin oyun kumandasının farklı bölümlerinden geldiğini hissedebilirsiniz. Örneğin, soldan büyük bir rüzgar gelebilir ve ayak seslerinden gelen titreşim buna göre sola ve sağa değişirken ellerinizin üzerinde hareket ettiğini hissedeceksiniz. Denetleyicinin yerleşik hoparlörlerinden ses efektleri ekleyin ve inanılmaz derecede sürükleyici olabilir. Su havuzuna sıçratmak gibi sıradan etkinlikleri tatmin edici bir şeye dönüştürebilir.

Sackboy: Büyük Bir Macera.Lansman sırasında sonuçlar karışıktır. Titreşimleri iyi kullanan birkaç oyun daha var, ancak hiçbiri Astro kadar etkileyici değil. Örneğin, Bugsnax lansman başlığında arka planda gök gürültüsünün hafif gürültüsünü hissedebilir ve bir fırtınanın yaklaştığını bilmenizi sağlar. Ve Sackboy: A Big Adventure'da, üzerine atladığınızda etrafınızda kayaların yuvarlandığını veya bir balonun patlamasını hissedebilirsiniz.

Hayal kırıklığı yaratan bir şekilde, PS5'in en büyük lansman oyunlarından ikisi bu özelliği gerçekten kullanmıyor . Hem Demon ’s Souls hem de Spider-Man: Miles Morales, Astro'nun inceliğine yaklaşmayan oldukça standart titreşimler gibi hislere sahip. Demon's Souls iki seçenek bile sunuyor - normal ve sürükleyici - ancak fark edebildiğim tek fark, silahınızı savurduğunuzda bazı ekstra gümbürtülerdi.

Tetikleyiciler

Aynı şey büyük ölçüde için de geçerli. DualSense tetikleyiciler. Astro, buradaki en iyi vitrin. Bir yayı ateşlediğinizde, geri çekilen ipi taklit ederek tetikte bir direnç hissedeceksiniz. Yayla çalışan bir robotu kontrol ettiğiniz ve yayı sıkıştırıp zıplatmak için daha fazla bastırmanız gereken diziler de vardır. Yine, PS5 ’in diğer büyük vitrin oyunları bundan hiç yararlanmıyor.

Şu ana kadar favorim NBA 2K21. Janta yakın durursanız, gerginlik harekete geçer, bu yüzden pozisyona girmek için biraz daha fazla bastırmanız gerekir; rakibiniz ne kadar büyükse, gerginlik o kadar büyük olur. Dayanıklılığı temsil eden benzer bir özellik var. Bir oyun boyunca oyuncular doğal olarak yorulur ve ne kadar yorulurlarsa, koşmak için doğru tetiğe bastığınızda o kadar fazla gerginlik hissedersiniz. Bu özellikle yararlıdır çünkü her oyuncunun durumunu sürekli olarak fiziksel olarak hatırlatır. NBA 2K21.

Diğer oyunlar tetikleyicileri daha idareli kullanır. Örneğin Bugsnax'ta, yaratıkları aramak için kamera benzeri bir tarama cihazı kullanırsınız. Bir hayvanı taramak için, sağ tetiğe basarsınız ve bu, tek kullanımlık bir kamera kullanıyormuşsunuz gibi tatmin edici bir "ses" verir. Özellikle Fortnite'ın tetikleyicileri nasıl kullandığını ve sahip olduğunuz silaha bağlı olarak farklı miktarlarda gerilim vermesini seviyorum. Bir tabancayı ateşlemek için tetiği çekmek biraz direnç verirken, bir saldırı tüfeği biraz daha fazlasını gerektirir ve bir av tüfeği bundan daha fazlasını gerektirir.

Ama potansiyel orada. Astro'nun Oyun Odası, DualSense için net ve bariz bir durum ortaya koyuyor, ancak 2K21 ve Fortnite gibi oyunlardaki tek seferlik özellikler, kontrol cihazının daha küçük dozlarda katkı sağlayabileceğini de gösteriyor. Şimdilik, en azından içinde ok ve yay olan herhangi bir şeyi oynamaktan heyecan duyuyorum.
Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Surface Duo'ya daha yakından bakalım KennethFoups 0 0 15-11-2020, Saat: 23:18
Son Yorum: KennethFoups
  MSI ’nın Zirve dizisi, toplantı odası için yapılmış gibi görünüyor social 0 0 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: social
  Xbox Series X denetleyicisine ve 1 TB genişletme kartlarına daha yakından bakış soulmy 0 0 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: soulmy
  Microsoft'un Mac gibi görünmesini sağlayan gizli bir Windows XP teması vardı hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: hoppa
  Xbox Series X ile bir hafta: yükleme süreleri, oyun performansı ve daha fazlası chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: chaitra

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.