Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
On binlerce yeni uydunun olduğu bir gelecek, astronomiyi "temelden değiştirebilir": haber
Yorumları: 1,461
Konuları: 1,461
Kayıt Tarihi: 21-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Gelecekte, gökbilimciler gece gökyüzünü gözlemledikçe, gittikçe daha fazla uydunun işlerini mahveden yukarıdan geçtiğini görebilirler ve bir çalışma grubunun yeni raporuna göre bu sorunun daha da kötüye gitmesi muhtemeldir. gökbilimciler. Uzay şirketleri on binlerce yeni uyduyu Dünya çevresindeki alçak yörüngelere enjekte etmeye devam ederken, yeni eklemeler gece gökyüzünün ve Evrenin astronomik gözlemlerini "temelden değiştirebilir".

Bu devin etkilerini azaltmak için Takımyıldızları olabildiğince çok kullanan grup, astronomi üzerindeki uydu etkisini azaltmak için 10 öneri öneriyor. Ancak, birçok şirketin önerdiği gibi, Dünya yörüngesine 100.000'den fazla uydu eklenirse, etkilerini tamamen silmenin bir yolu yoktur. Tucson, Arizona'daki NOIRLab'da bir gökbilimci olan Connie Walker ve raporun bir işbirlikçisi olan Connie Walker, "Bulgularımızdan elde ettiğimiz ana paket, hiçbir azaltma kombinasyonunun uydu takımyıldızlarının optik astronomi üzerindeki etkisini ortadan kaldırmayacağıdır" dedi. bulgular.

"Hiçbir azaltma kombinasyonu uydu takımyıldızlarının optik astronomi üzerindeki etkisini ortadan kaldırmaz."

SpaceX, Amazon, OneWeb ve daha fazlası gibi çok sayıda şirket, aşağıdaki zemine geniş bant internet erişimi sağlamak için binlerce uyduyu Dünya üzerindeki orta ila alçak yörüngelerde fırlatmayı önerdi.

SpaceX, FCC'den Dünya üzerinde yaklaşık 12.000 uydu fırlatma iznine sahipken, Amazon 3.236 uyduyu başlatmak için onay aldı. Kısa bir süre önce iflas edip mülkiyetini değiştiren OneWeb, mali sıkıntıların önüne 650 uydu yerleştirmeyi planlamıştı. Bununla birlikte, bazı şirketler takımyıldızlarına önemli eklemeler yapmayı planlıyor; SpaceX, ilk 12.000 uyduya ek olarak 30.000 uydu daha fırlatma arzusunu belirtirken, OneWeb iflasın dertlerinin ortasında bile 48.000 uydu fırlatmak için izin istedi.

Gökbilimciler önerilen tüm bu takımyıldızlar hakkında giderek daha fazla endişe duymaya başladı. Bu uzay araçlarının Evren'in gelecekteki gözlemlerine karışabileceğinden korkmak. Parlak uydular bir gözlemevinin üzerinden geçtiklerinde, görüntü üzerinde beyaz çizgiler bırakarak evrenin planlı gözlemlerini bozabilirler. Artı, SpaceX'in kurduğu uydular, gökyüzündeki yükseklikleri ve nasıl tasarlandıkları nedeniyle özellikle parlaktı. Örneğin, antenleri özellikle parlaktır ve geceleri bile gökyüzünden gelen ışığı yansıtmada etkilidir. Ulusal Bilim Vakfı astronomik bilimler bölümü müdürü Ralph Gaume basın toplantısında “Uyduların uzay çağının başlangıcından beri görülebildiğini biliyorsunuz” dedi.

Projede SpaceX, Amazon ve OneWeb'den temsilcilerle çalıştılar ve sonunda on binlerce yeni uydunun geleceği ile astronominin nasıl görüneceğine dair kapsamlı bir kılavuz hazırladılar. Rapor, bu takımyıldızların hem astronomi hem de insan deneyimi üzerindeki etkilerinin "ihmal edilebilirden aşırıya" değiştiğini söylüyor. Rapor, uyduların en çok alacakaranlık saatlerinde, gökyüzü karanlıkken, ancak Güneş hala uzay aracının yüzeyinden yansıyabildiğinde görünür olacağını doğruladı. Ancak OneWeb'in yaklaşık 50.000 uydu ağı gibi bazı takımyıldızların tam olarak gerçekleştirilmesi, bazı gözlemlerin her zaman görüntülerindeki uydularla ilgilenmek zorunda kalacağı anlamına gelebilir.

" OneWeb gibi büyük bir takımyıldız (1.200 kilometrede 47.000 uydu) başlatılırsa, her 32. karşılaşmada Michigan Üniversitesi'nde astronomi profesörü olan Patrick Seitzer, Samanyolu galaksimizdeki en büyük uydu galaksimiz olan Büyük Macellan Bulutu'nun gözlemlerini açıklarken, en az bir uydu izi ”dedi.

Ve bu astronomi için büyük bir zorluk. "

Rapor, mega takımyıldızların ve gökbilimcilerin uyuma yakın bir ortamda yaşayabilmeleri için hem gözlemevleri hem de uydu operatörleri için bir öneri listesi detaylandırıyor. Gözlemevlerinin yapabileceği en büyük şey, uydu izlerini görüntülerden dijital olarak kaldırmaya yardımcı olmak için yazılım araçlarını ve algoritmalarını iyileştirmektir; yazılım aynı zamanda bu uyduların belirli zamanlarda ne zaman ve nerede olacağını tahmin etmeye de yardımcı olabilir ve muhtemelen gökbilimcilerin gece gökyüzünü gözlemlerken bunlardan kaçınmalarına olanak tanır.

"Bu astronomi için büyük bir zorluktur."

Uydu operatörlerine gelince, astronomi grubu uydu tasarımında yapılabilecek bir dizi değişiklik ve ince ayar önerdi. Uyduları olabildiğince karanlık olacak şekilde tasarlamak çok önemli bir öneri. SpaceX, ilk olarak bir uyduyu kaplayıp ardından diğerlerine bir vizör ekleyerek uydularının yansıtıcılığını azaltmak için çeşitli yollar deniyor. Bazı gökbilimciler kaplamanın nasıl çalıştığını ölçebildiler, ancak salgın nedeniyle vizörlü olanları gözlemlemek zordu. Ulusal Optik Astronomi Gözlemevi'nin vekil direktörü Lori Allen, "Pek çok teleskopun salgın nedeniyle hala kapalı olduğu gerçeği bizi biraz engelliyor," dedi.

Gökbilimciler, gökyüzünde daha uzun süre görülebilecekleri için 600 kilometrenin üzerinde yörüngede dönen uydular konusunda özellikle endişe duyuyorlar. Seitzer, "600 kilometre sınırının paket servisi yüksek rakımlı olanların çok daha tehlikeli olmasıdır" dedi. SpaceX'in uyduları bu sınırın altında yörüngede dönecek, ancak OneWeb'in önerdiği takımyıldızı bundan çok daha yüksek bir yörüngede dönecektir. Gökbilimciler ayrıca uydu operatörlerinin yerdeki işaret fişeklerini en aza indirgemek için uydularının yüksekliklerini nasıl ayarlayabilecekleri konusunda önerilerde bulundu. "Uydu takımyıldızlarını fırlatmamak - ancak bu bir seçenek olabilir, endüstri için uygun değil."

Her şeyden önce grup, hem uydu operatörlerinin hem de gökbilimcilerin, astronomiyi ne kadar etkileyeceklerini gerçekten belirlemek için tüm bu uyduların gözlemsel bir kampanyasını organize etmek için birlikte çalışması gerektiğine inanıyor. Uydu operatörleri araçlarında ince ayar yaparken, gökbilimcilerin gerçekten çalışıp çalışmadıklarını görmek için bu güncellemeleri ölçmeleri gerekecek. Ayrıca, bu uydular ne kadar çok gözlemlenirse, gökbilimciler onların nerede olacaklarını ve bir görüntüyü nasıl etkileyeceklerini o kadar iyi tahmin edebilir. Allen, "Bu, çok çeşitli dağıtım aşamalarında ve aydınlatma açılarında uydu parlaklığının birden çok ölçümünü gerektirir" dedi.

Önümüzdeki yıllarda, çok sayıda şirket geniş bant sağlamak için büyük takımyıldızlar yaratmayı denediğinden ve başarısız olduğundan, birçok operatör tüm bu uyduları yerleştirmeyi başaramayacak. Ancak, şirketler bu uzaydan internet pazarından bir parça almaya istekli olduklarından hazırlıklı olmak en iyisidir. Belki de astronomiye yönelik riski azaltmanın en büyük yolu tüm bu uydu fırlatmalarının durmasıdır, ancak gökbilimciler durumun böyle olmayacağını biliyor. Walker, "Uydu takımyıldızlarını fırlatmamak - bu bir seçenek olsa da, endüstri için uygun değil" dedi.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Microsoft ’un yeni Xbox uygulaması, Xbox One oyunlarını iPhone'unuzda yayınlamanıza izin verecek Tolga 0 994 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: Tolga
  Windows on ARM, yeni x64 öykünmesi sayesinde çok sayıda uygulama almak üzere niggaTR 0 464 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: niggaTR
  Microsoft yarın yeni bir Surface Laptop'u duyurabilir LazyMt 0 531 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: LazyMt
  Microsoft ’un yeni 549 dolarlık Surface Laptop Go, Chromebook'larla rekabet etmeyi hedefliyor LazyMt 0 916 15-11-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: LazyMt
  Microsoft ’un güncellenmiş Surface Pro X ’i daha hızlı bir işlemciye ve yeni platin renk seçeneğine sahip hoppa 0 1,009 15-11-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi