Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Netflix'e dava açan Sherlock Holmes filmi Enola Holmes'un fragmanını izleyin
Yorumları: 1,467
Konuları: 1,467
Kayıt Tarihi: 07-01-2020
Rep Puanı: 1
#1

Sherlock Holmes’un parlak genç kız kardeşine odaklanan Millie Bobby Brown başrollü Enola Holmes filminin ilk fragmanı, Netflix proje için bir davanın ortasında olmasına rağmen geldi.

Enola Holmes, Nancy Springer tarafından yazılan ve Sherlock Holmes'un küçük kız kardeşini bir dizinin merkezine koyarak Sir Arthur Conan Doyle’un dünyasını yeniden hayal eden bir kitap serisine dayanıyor. Filmin odak noktası Enola olmasına rağmen, Doyle’un malikanesi tarafından açılan dava özellikle Sherlock (Henry Cavill tarafından canlandırılmıştır) ile ilgilidir. Doyle’un mülkü, Sherlock'un nasıl resmedildiğinden dolayı Netflix'e (Springer, Penguin Random House ve filmle ilişkili film yapım şirketinin yanında) dava açıyor; özünde çok nazik. Sanırım bu karavanda geliyor. Sherlock'un ruhlu kız kardeşini, temelde bir insan olduğu için üzgün olan ağabeyi Mycroft'a karşı savunduğu bir sahne var.

Dava genel olarak oldukça vahşi. 2010'ların başındaki bazı mahkeme kararları, birçok Doyle hikayesinin kamuya açık olduğunu buldu, bu nedenle Springer, telif hakkı kurallarına ters düşmeden onlardan ödünç alma hakkına sahip. Ancak yine de telif haklarıyla korunan 10 öykü dizisi vardır. Mülk, Enola Holmes'un bu 10 hikayeden bazılarını kaldırdığını ve bu nedenle telif haklarını ihlal ettiğini iddia ettiği için dava açıyor. Netflix, insanları önemseyen bir Sherlock Holmes sürümünü kullanmak istiyorsa, kamu malı olan sürümden farklı olduğu için karakterin bu sürümünü lisanslamak zorundadır.

Davanın, Doyle'un Sherlock Holmes'un iki farklı versiyonunu nasıl elde ettiğini açıklayan bir bölümü burada.

Şu anda kamuya açık olan hikayelerden sonra ve Telif Hakkıyla Korunan Hikayeler, Büyük Savaş oldu. Birinci Dünya Savaşı'nda Conan Doyle en büyük oğlu Arthur Alleyne Kingsley'i kaybetti. Dört ay sonra kardeşi Tuğgeneral Innes Doyle'u kaybetti. Conan Doyle 1923 ile 1927 yılları arasında Telif Hakkıyla Korunan Hikayeler'de Holmes'a geri döndüğünde, Holmes karakterinin en parlak akılcı ve analitik zihin olması artık yeterli değildi. Holmes'un insan olması gerekiyordu. Karakterin insani bağ ve empatiyi geliştirmesi gerekiyordu.

Conan Doyle, dünyanın her yerinde kalbi olmayan bir beyin olarak bilinen en ünlü karakterinin kalbi olan bir karaktere dönüşmesi için şaşırtıcı sanatsal bir karar verdi. Holmes ısındı. Arkadaşlık yapabildi. Duygu ifade edebilirdi. Kadınlara saygı duymaya başladı.

Ne olursa olsun! Sherlock Holmes'un bu versiyonunun duyguları var ve açıkçası ben stan.

Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Microsoft, yalnızca OpenAI ’nin çığır açan GPT-3 metin oluşturma modelini lisanslar sercantelli 0 847 15-11-2020, Saat: 23:17
Son Yorum: sercantelli
  Netflix ’teki The Liberator, gösteriye fazla odaklanmış başka bir savaş hikayesi LazyMt 0 872 14-11-2020, Saat: 23:08
Son Yorum: LazyMt
  Amazon, Instagram'ın sahte olduğu iddiasıyla etkileyiciye dava açtı hoppa 0 458 14-11-2020, Saat: 00:21
Son Yorum: hoppa
  Bir Amazon depo organizatörü, şirkete ırk ayrımcılığı nedeniyle dava açıyor chaitra 0 439 14-11-2020, Saat: 00:16
Son Yorum: chaitra
  Raised by Wolves, büyük bir kasvetli dizide her tür bilim kurgu filmi hoppa 0 480 12-09-2020, Saat: 13:40
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi