Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Microsoft ’un yeni resim açıklamalı yapay zekası Word, Outlook ve ötesinde erişilebilirliğe yardımcı olacak

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : camoka
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Gold Üye
*****
447
mesajlar
447
konular
0
REP PUANI
Gold Üye
19-09-2019
(Kayıt Tarihi)
Gizli
(Cinsiyet)
#1
15-11-2020, Saat: 23:11

Microsoft, belirli sınırlı testlerde insan doğruluğunu aşan yeni bir resim yazısı oluşturma algoritması geliştirdi. AI sistemi, şirketin görme engelliler için asistan uygulaması olan Seeing AI'yı güncellemek için kullanıldı ve yakında Word, Outlook ve PowerPoint gibi diğer Microsoft ürünlerine dahil edilecek. Burada, erişilebilirliği artırmak için özellikle önemli olan, görüntüler için alternatif metin oluşturma gibi görevler için kullanılacak.

Saqib Shaikh, "İdeal olarak, herkes belgelerdeki, web üzerindeki, sosyal medyadaki tüm görseller için alternatif metin eklemelidir - çünkü bu, kör kişilerin içeriğe erişmesine ve sohbete katılmasına olanak tanır" dedi , bir basın açıklamasında Microsoft'un yapay zeka ekibiyle bir yazılım mühendisliği yöneticisi. Ama ne yazık ki insanlar öyle değil. Dolayısıyla, eksik olduğunda alt metni doldurmanın bir yolu olarak resim açıklamasını kullanan birkaç uygulama var. "

Yeni algoritma, Microsoft'un söylediği gibi iki kat daha iyi

​​Bu uygulamalar, Microsoft'un kendi Seeing AI'yı da içeriyor. Seeing AI, görme engelliler için akıllı telefon kamerasından görüldüğü şekliyle dünyayı tanımlamak için bilgisayarla görmeyi kullanıyor. Ev eşyalarını tanımlayabilir, metin okuyup tarayabilir, sahneleri tanımlayabilir ve hatta arkadaşları tanımlayabilir.

Microsoft, Seeing AI için kullanıcı numaralarını açıklamıyor, ancak Azure AI kurumsal başkan yardımcısı Eric Boyd, The Verge'e yazılımın “görme engelli veya görme bozukluğu olan kişiler için önde gelen uygulamalardan biri olduğunu” söyledi. " Görme AI, görme engelli ve az gören iOS kullanıcılarından oluşan AppleVis tarafından üç yıl üst üste en iyi uygulama veya en iyi yardımcı uygulama seçildi.

Microsoft ’un yeni resim altyazı koyma algoritması, yalnızca nesneleri tanımlamakla kalmayıp aynı zamanda aralarındaki ilişkiyi daha kesin bir şekilde tanımlayabildiği için Seeing AI performansını önemli ölçüde artıracaktır. Böylece, algoritma bir resme bakabilir ve sadece içerdiği öğeleri ve nesneleri (örneğin, "bir kişi, sandalye, akordeon") değil, nasıl etkileşimde bulunduklarını da (örneğin, "bir kişi sandalyede oturuyor ve akordeon çalmak ”). Microsoft, algoritmanın 2015'ten beri kullanımda olan önceki resim altyazılama sisteminden iki kat daha iyi olduğunu söylüyor.

Eylül ayında yayınlanan bir ön baskı makalesinde açıklanan algoritma, şu ana kadarki en yüksek puanları elde etti. "gece" olarak bilinen bir resim yazısı karşılaştırması. Bu, kendi kısıtlamalarına sahip olmasına rağmen, resim altyazıları için sektör lideri bir puan tablosudur.

Nocaps karşılaştırması, Açık Görsel Veri Kümesinden alınmış yaklaşık 15.100 görüntüyü açıklayan, insan tarafından oluşturulmuş 166.000'den fazla altyazıdan oluşmaktadır.

(Burada nocaps veri kümesini keşfederek veya aşağıdaki galeriye bakarak resimlerin ve başlıkların karışımı hakkında bir fikir edinebilirsiniz.) Algoritmalar, bu resimler için insanlardan gelenlerle eşleşen altyazılar oluşturma yetenekleri açısından test edilir. Grid Görünüm Screen_Shot_2020_10_14_at_2.26.18_P

Yine de, nocaps kıyaslamalarının, genel bir görev olarak resim altyazısının karmaşıklığının yalnızca küçük bir şeridini yakaladığını unutmamak önemlidir.

"Gece saatlerinde insan performansını aşmak, resim altyazısının çözülmüş bir sorun olduğunun göstergesi değil"

Karşılaştırmanın yaratıcılarından Harsh Agrawal'ın e-posta yoluyla The Verge'e söylediği gibi: resim altyazısının çözülmüş bir sorun olduğunun göstergesi değil. " Argawal, gece saatlerinde performansı değerlendirmek için kullanılan ölçümlerin "yalnızca kabaca insan tercihleriyle ilişkili olduğunu" ve karşılaştırmanın kendisinin "tüm olası görsel kavramların yalnızca küçük bir yüzdesini kapsadığını" belirtti.

Argawal, "Çoğu kıyaslamada olduğu gibi, nocaps kıyaslaması modellerin görevdeki performansının sadece kaba bir göstergesidir" dedi. "Gece saatlerinde insan performansını aşmak, yapay zeka sistemlerinin görüntü kavrama konusunda insanları geride bıraktığını göstermez."

Bu sorun - belirli bir karşılaştırmadaki performansın daha genel olarak temel görevdeki performans olarak tahmin edilebileceğini varsayarsak - AI yeteneğini abartmak söz konusu olduğunda yaygın olanı. Nitekim Microsoft, geçmişte algoritmalarının yazılı kelimeyi anlama yeteneği hakkında benzer iddialarda bulunduğu için araştırmacılar tarafından eleştirilmişti.

Bununla birlikte, resim altyazı ekleme, son yıllarda çok büyük gelişmeler kaydeden bir görevdir. yapay zeka ve Microsoft'un algoritmaları kesinlikle son teknolojidir.

.
Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bu Microsoft Flight Simulator videosu, PC oyunlarında 40 yıllık değişiklikleri vurgulamaktadır KennethFoups 0 0 15-11-2020, Saat: 23:18
Son Yorum: KennethFoups
  Microsoft, yalnızca OpenAI ’nin çığır açan GPT-3 metin oluşturma modelini lisanslar sercantelli 0 0 15-11-2020, Saat: 23:17
Son Yorum: sercantelli
  Microsoft, Series X'inizi açmadan önce 14 Ekim'de Xbox Design Lab'i duraklatıyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 23:17
Son Yorum: hoppa
  Microsoft ’un 219,99 ABD doları fiyatıyla Xbox Series X 1 TB genişletilebilir depolama alanı chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: chaitra
  Doom Eternal, Microsoft ’un ZeniMax ’ı satın almasının ardından Xbox Game Pass ’a gelen ilk oyundur berhank 0 0 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: berhank

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.