Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Memlerle Elon Musk’ın Tesla fabrikasını kazanmak için destansı kampanya
Yorumları: 1,478
Konuları: 1,478
Kayıt Tarihi: 07-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Mayıs ayında dünyanın eski petrol başkentinin bir simgesi gerçek bir Elon Musk idolüne dönüştürülmeden önce, Kurt Stenstrom'un heykelin yüzünü ölçmek için havada 70 fitlik bir kiraz toplayıcısına binmesi gerekiyordu. Oklahoma’nın apartman büyüklüğündeki Golden Driller heykeli 1966 yılında inşa edilen Tulsa, yıllar içinde yeni parklardan rock n roll radyo istasyonlarına kadar her şeyi tanıtmak için sık sık dekore edilmiştir. Ama hiç kimse yüzü süslememişti. Bu yüzden önce birinin onu ölçmesi gerekiyordu.

Ölçümler güvence altına alındı, Stenstrom Photoshop'u Mac mini'sinde çalıştırdı. Musk’ın önceki gece tüm gece boyunca yarattığı yüzünün birleşik görüntüsünü değiştirdi. Tulsa yetkililerinin Tesla'yı yeni Cybertruck fabrikasını kurmaya ikna etme çabalarını duyuracağı bir etkinlikten önce çalıştığı litografi şirketi, Driller'ı Musk gibi giydirmek için sadece bir gün daha geçirdi, bu nedenle Stenstrom'un hızlı çalışması gerekiyordu.

Musk’ın önceki gece tüm gece boyunca oluşturduğu yüzünün birleşik görüntüsünü değiştirdi

​​Tesla'yı etkileme çabası sonuçta başarısız olacaktı; şirket bunun yerine fabrikayı Austin, Texas'ın hemen dışında inşa edecek. Musk, Automotive News'e verdiği demeçte, kararın Tulsa üzerinden oraya taşınmak isteyen bazı kilit çalışanlarına indiğini söyledi.

Ancak son birkaç ayını Tesla'ya kur yapmak için harcayan Tulsalılara göre, şirketi iki kez düşündürttüler ve Elon Musk'un önüne Teksas'ta önerilenleri gölgede bırakan bir teklif sundular. Musk'ın yüzünü ve Tesla'nın logosunu Golden Driller'da tokatlamak ya da "Büyük" reklamı yapan bir web sitesi açmak gibi bir dizi viral, akılda tutulmuş fikirler olmasaydı, radarda bile olmazlardı. Şehrin gelişim için adım attığı Lanet Alan ”.

Hükümetlerin büyük işler kazanmak için kendilerini utandırmaları, iş yapmanın bedelinin bir parçasıdır. Şehirlerin Amazon'u yeni genel merkezleri için en iyi seçenek olduğuna ikna etmeye çalıştıkları tüm saçma yolları hatırlıyor musunuz?

Ancak Musk memleri seviyor. İnternet konuşması söz konusu olduğunda, diğer Fortune 500 CEO'ları bakireler ve o Çad'dır. Tulsa, son birkaç ayını Cybertruck fabrikasına inmek için galaksi beynini kullanarak geçirdi. Neredeyse çalıştı.

Tesla'nın yeni fabrikası için yapılan yarışmanın hikayesi, Tesla hakkındaki birçok hikayenin yaptığı gibi başladı: bir tweet ile Elon Musk'tan.

"Orta ABD olacak." Cybertruck'ı inşa etmenin yanı sıra Musk, fabrikanın Amerika Birleşik Devletleri'nin Doğu Kıyısı'na yönelik Model Y SUV'ler üreteceğini de sözlerine ekledi.

Tesla, 2016 yılında Nevada'da ilk Gigafactory'yi açtı. Şirket, 2016 yılında Buffalo, New York'ta satın aldığı Solar City fabrikasını Gigafactory 2 olarak adlandırıyor. Şirket, 2019'da Çin'de üçüncü bir Gigafactory kurdu ve kısa süre önce Almanya, Berlin dışında dördüncü bir temel attı.

Ancak Tesla'nın Kaliforniya, Fremont'ta bulunan ABD'deki tek araç fabrikası tıkır tıkır patlıyor - öyle ki, şirket 2018'de bir çadırda Model 3'ler yapmaya başladı. Model Y ile birlikte Bu yılın başlarında tanıtılan ve Cybertruck, Tesla Semi ve yeni Roadster gibi yeni modeller piyasaya sürüldü, Kuzey Amerika'da başka bir fabrikaya ihtiyacı vardı.

"Cybertruck Gigafactory için keşif yerleri"

Tesla, 2014'ün başlarında orijinal Gigafactory'yi inşa etmeyi düşündüğünü duyurduğunda, büyük vergi teşvikleri elde etme umuduyla ülkenin dört bir yanından teklifler isteyerek bir tür tanıtım gezisine çıktı . Tesla nihayetinde, eyalet tarihinin en büyüğü ve o sırada Amerika Birleşik Devletleri'nde dağıtılan en büyük 15 paketinden biri olan Nevada'dan 1,3 milyar dolarlık bir paket aldı.

TechCrunch, 10 Mart'taki tweet'inden hemen sonra Tesla'nın Nashville, Tennessee'yi düşündüğünü bildirdi. O haftanın sonunda Colorado, Arkansas ve diğer eyaletler Tesla'ya ulaştı. Missouri'nin Joplin şehri arazi ve bir teşvik paketi teklif etti. Ve Tulsa, Oklahoma'da bir "Big Fucking Field" vaat eden gizemli bir web sitesi, aynı adlı bir Twitter hesabının yanında çıktı.

Site, 17 Mart'ta beyaz Neue Haas Grotesk Cybertruck GIF'inin önünde görünen metninde "Hey Elon, büyük bir lanet alanına ihtiyacın olduğunu duyduk" ilan etti. BeamNG.drive gibi - gerçekçi çarpışma fiziği ve sağladığı tanrısal kontrol seviyesiyle aynı derecede bilinen kötü şöhretli bir araç simülatörü. (Bu, popüler bir Polygon serisi Car Boys'un kalbindeki yazılımdı.) "Cybertruck Gigafactory'niz için tam yerimiz var. Tulsa'da. ”

Ancak resmi bir irtibat adı veya numarası yoktu, resmi bir e-posta adresi yoktu. Bir sürü pislik postasıyla çevrili 1500 dönümlük arazi hakkında biraz bilgi.

"Hey Elon, büyük bir lanet alana ihtiyacın olduğunu duyduk."

"Bize güvenmeyin. Arkadaşlarınıza güvenin. Tulsa’nın BFF'si ulusal düzeyde tanınırlık kazanıyor ”diye yazdı.

Joe Rogan: "Elon, bu iyi bir çim, ciddiyim dostum." Steve Jobs: "Oklahoma'daki pisliği tattım ve çok lezzetli." Peter Thiel: "Harambe'nin ruhu bu topraklarda ağırdır." Thomas Edison: "Cybertrucks'ı inşa etmek için iyi bir hayal gücüne ve dev bir alana ihtiyacınız var." Site, Ludacris'in fotoğrafları gibi Tesla şakalarıyla ve Musk'ın "çılgın mağara" tweet'iyle doluydu. Site, Musk'ın en sevdiği düzenleyici kurum olan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (merak ediyorsanız 1.053 mil) genel merkezine olan mesafeyi bile kaydetti.

Sitenin arkasındaki grup Gitwit Creative adlı bir pazarlama firmasıydı. Gitwit'in kurucularından biri olan Jacob Johnson, The Verge'e bir telefon görüşmesinde, ekibinin Musk'ın tweet'ini gördükten sonra onu bir hevesle oluşturduğunu söyledi. Ekibinin sahip olduğu tek yol, bir şehir yetkilisi tarafından işe alınmasaydı, yapacaklarını yapmaktı. Johnson, "Bazı radikal fikirler buldular ve biz sadece" Siktir et, hadi yapalım "dedik." Dedi. "'Bir şeyler yapalım ve şehirlerin yapması gerektiğini düşündüğümüz şeyi yapalım.' Gibi.

Johnson, Gitwit'in yakın zamana kadar çok fazla ekonomik kalkınma çalışması yapmadığını söyledi ve buldu çoğu "gerçekten sıkıcı" oluyor.

Johnson, "Sürekli aynı şeyler oluyor," dedi.

Oklahoma, The Verge'e bir Zoom çağrısı üzerine, "yeni bir marka aldığını" ve "son birkaç yılda iş kurma konusunda gerçekten iyi şanslar elde ettiğini" söyledi. Doğal olarak, arkadaşları ve meslektaşları onun Tesla’nın yeni fabrikası için öncü olacağını düşünüyorlardı.

Oklahoma resmi hiçbir şeye başlamamıştı, ancak Kouplen bunun denemeye değer olduğuna inanıyordu. Musk'ta tweet attı ve insanların aynısını yapması için Facebook ve LinkedIn'de bir çağrı yaptı. Hatta Vali Kevin Stitt'i aradı ve Tesla CEO'sunda tweet atmasını istedi.

"" Elon'a tweet gönderir misin? "dedim. Biliyorsun, belki seninkini okur, ”” diye hatırladı Kouplen.

Stitt bunu onayladı: "Oklahoma yenilikçi. Oklahoma, Amerika'nın merkezidir. Oklahoma kamyon ülkesidir. Hadi konuşalım @elonmusk. " Kouplen, Tesla'daki bir çalışanın nihayetinde kendisine Musk'ın bu erken itmeden 40.000 tweet siparişi aldığını söylediğini söyledi.

"" Hey, Elon'a bir tweet gönderir misin? "dedim. Biliyorsun, belki seninkini okur. "

Tüm bunlar Mart ortasında gerçekleşirken, koronavirüs Amerika Birleşik Devletleri'nde hızla yayılıyordu ve kapatmaların gerekli olacağına dair ilk işaretler ortaya çıkmaya başladı. yukarı. Ülkede yerinde sığınma siparişleri düzenleyen ilk bölgelerden biri, Tesla'nın Fremont fabrikasının bulunduğu Alameda da dahil olmak üzere San Francisco Körfez Bölgesi'ni oluşturan ilçelerdi.

Musk öfkeliydi. Onun gözünde Amerika Birleşik Devletleri'nde Nisan ayı sonuna kadar "sıfıra yakın" vakalar olacaktı. Virüsün sunduğu riski küçümseyerek Fremont fabrikasını açık tutmak için savaştı. Ülkenin dört bir yanındaki bazı yerler, Nisan sonu ve Mayıs başında gevşetici kısıtlamaları düşünmeye başladığında Musk patladı. 29 Nisan'da tweet attı ve barınma emirlerinin insanları tüm anayasal haklarına karşı zorla evlerine hapsettiğini söyledi.

Musk, Nisan ayında Tesla’nın operasyonlarını Kaliforniya’dan tamamen çıkarmakla tehdit etti ve Tesla’nın Alameda ilçesine dava açmasını sağladı. Ardından, halk sağlığı düzenini ihlal ederek 11 Mayıs'ta Fremont fabrikasını yeniden açtı. 15 Mayıs'ta Electrek, Tesla'nın Cybertruck fabrikası için Austin, Texas'ı seçtiğini bildirdi. Musk'ın planladığı her şey bitmiş görünüyordu.

Yoksa miydi? Bu makalenin yayınlanmasından saatler sonra TechCrunch, AP ve CNBC'den üç kişi daha Tulsa'nın hala yarışmakta olduğu haberini aldı.

Bu arada Kouplen ve diğerleri, Mart ve Nisan ayları boyunca Tesla'yı Tulsa'ya çağırma konusundaki farklı çabalara katılmaya zorladı. Bu, dili konuşmasa bile Gitwit'in yapmakta olduğu şeyi kucaklamakla başladı.

"Ya bizi batıracaktı, bilirsiniz, çünkü çok tatsız olarak görülebilirdi ya da bilirsiniz ... ”dedi, takip ederek.

Çok özgünler. " "Tesla'nın kültürünü gerçekten araştırmıştık ... ve oldukça özgür bir şirket"

Kouplen, siteyi "Hail Mary hareketi gibi" olarak nitelendirdi. Ancak, "O sırada, şansımız yine de oldukça zayıfladı, bu yüzden onların dikkatini çekeceğini ve bizi haritaya taşıyacağını ve belki de bize biraz ilgi çekeceğini umuyorduk" dedi.

Bu arada Gitwit'teki insanlar siteyi gerçek dünyadaki gelişmelere uyarlamaya devam etti. Mayıs ayı sonlarında "Big Fucking Field burada" yazıyordu. Evet, haberleri duydum - Austin ile benim aramda. Seçim oldukça açık görünüyor. Ve değilse… yardım etmeme izin verin. " Bunun altında yeni bir web sitesine ("austinsaysno.com") bağlantı vardı ve "Austin'in Tesla'yı istememesinin" sözde nedenleriyle dolu.

Tüm yutturmaca gerçekten işe yaradı. Şehirlerden site seçeneklerini toplamaya başlayan Kouplen'e göre, Tesla ve Oklahoma eyaletteki bir fabrikanın neye benzeyeceği hakkında konuşmaya başladı. Kısa bir konferans görüşmesinden sonra, devlet ilk teklifini sundu. Resmen yarıştaydı. (Tesla, bu hikaye için kimseyi yorum yapmaya hazırlamadı.)

Ancak bu noktada Tesla, Teksas'ta bir konumu kilitlemiş ve bu tür projelerle gelen sıkıcı şeylere çoktan geçmiştir. , kapalı toplantılarda yerel yetkililerle ayrıntılar oluşturmak gibi.

Johnson’ın ekibi Stenstrom ve işvereni Meeks Lithography’ye maketler gönderdi. Musk'ın yüzünü heykele uygulayan iki "montajcı" dan biri olan Andrew Aldridge'e göre, pek çok kişi Musk'ın yüzünün Driller'da boyandığını düşünürken, aslında araçları sarmak için kullanılanla aynı türden bir vinil. Driller gülünç görünüyordu - ki bu mükemmeldi.

The Golden Driller, Musk öncesi makyaj.

Johnson, "Sadece basılacağını biliyorduk," dedi. "Bu gerçekten tek hedef oldu: Nasıl sadece Tesla yöneticilerinin Twitter beslemelerinde ve gelen kutularında kalabiliriz?"

Mayıs ayı sonlarında güneşli bir Çarşamba sabahı Danny O'Connor, Musk maskeli Golden Driller'ın önünde durdu. O’Connor en çok, Everlast'la birlikte 90'ların House of Pain grubunu (“Jump Around” ünü) oluşturan diğer rapçi Danny Boy olarak bilinir. O’Connor, belediye başkanı G.T. Bynum ortaya çıktı.

Tulsa nakli olan O’Connor, şehirde 1983 yapımı The Outsiders filminden evi satın alıp restore etmesiyle tanınıyor.

(Belediye başkanı, yerel Tesla Sahipleri Kulübü'nün düzenlediği ve Driller'in etrafında yavaşça kıvrılan geçit töreninin bir parçası olarak bir Tesla'da sahneye şoförlü olarak götürülüyordu.)

Geç saatlerde sersemlemiş ve yanıyordu. bahar güneşi - O'Connor, kendi deyimiyle, "trajik bir İrlandalı" - arkasındaki 70 metrelik heykele döndü.

"Bu iri koca adama bakacak mısın? Demek istediğim, haydi! " dedi. "Ve Elon, senin için büyük bir köpürme sahamız var. Sana bunu söylediğimde bana güven dostum. " Birkaç vuruş geçti. Kendini tekrarladı. "Bu, şimdiye kadar gördüğünüz en büyük, en havalı heykel değil mi?"

"Bu büyük ürkütücü adama bakar mısınız? Demek istediğim, haydi! "

Tesla geçit töreni tamamlandıktan sonra, Bynum sonunda O’Connor’un açık tenini koruyarak etkinliğe geldi. Tulsa’nın girişimcilere olan sevgisinden ve petrol endüstrisinin yükselişi sayesinde şehrin başlangıçta nasıl geliştiğinden bahsetti. Ve Tesla'nın temiz enerjiye odaklanarak şehrin bu döngüyü baştan başlatmasına nasıl yardımcı olabileceğinden bahsetti.

"Topluluk olarak, önümüzde birlikte çalışmak için potansiyel fırsat konusunda çok heyecanlıyız. Bu nedenle, bir topluluk olarak bizler, nasıl olduğumuzu göstermenin bir yolu olarak oldukça havalı olduğunu düşündüğüm bir şey bulduk o kırmızı halıyı açmak ve bu şirketle ortak olmak istiyorum ”dedi.

"Altın Elon'u görelim." Tesla logolu "gömlek" ve Tesla markalı kemer tokasıyla tamamlanan dev Musk faks cihazı ortaya çıktı.

"Golden Elon" u görünce Kouplen şöyle düşündü: "Aman Tanrım, gidiyoruz Oklahoma'daki her petrol ve gaz üreticisini çileden çıkarmak - ki bu çok fazla. Ve çok güçlü ve önemli ve çok fazla sivil katılım sağlıyorlar. " Ancak bazılarının "gerçekten iyi arkadaşlar" olduğunu söylediği "birkaç petrol ve gaz işletmecisi" aradığında, umursamadılar. Kouplen, sonunda herkesin fabrikayı kazanmak için "bizi oyunda tutmanın en iyi yollarını bulmaya çalıştığını" fark ettiklerini söyledi.

Johnson heykele bakıp şöyle düşündüğünü hatırladı: "Kahretsin, az önce ne yaptık?" Ancak tepkinin nihayetinde olumlu olduğunu söyledi ve dublörün nasıl sonuçlandığından memnun olduğunu söyledi - o kadar hızlı bir şekilde bir araya gelse de Gitwit Creative, 10.000 $ civarında olan faturaya takılıp kaldı.

"Bunun için bize kimi ödeyeceğimizi hala bilmiyorum," dedi gülerek.

Golden Elon viral oldu.

Bir Tulsa hava durumu spikeri, istasyon logosuyla yaptığı Cybertruck'un kendi maketini tweetledi. ("Hey @elonmusk, @ NewsOn6 @Tesla fırtına kovalayan kamyonda seninle fırtına gibi koşmak için sabırsızlanıyor" diye yazdı.) Yerel bir prodüksiyon şirketi, bir Tesla Modeli ile çekilmiş Matthew McConaughey'nin yer aldığı Lincoln reklamlarının bir parodisini yaptı 3.

"Tulsa topluluğundaki hem resmi hem de gayri resmi herkes, farklı bir şeyler yapabileceğimizi kanıtlamak ve nihayetinde burada gerçekten var olan yenilikçi ruhu göstermek için inanılmaz derecede uyumlu bir çaba gösterdi Johnson, "dedi.

Mayıs ayı sonlarında bir ara daha yakaladılar. Kouplen ve Stitt, NASA yöneticisi (ve eski Oklahoma kongre üyesi) Jim Bridenstine tarafından Mayıs ayı sonlarında SpaceX’in astronot fırlatılmasına katılmak üzere Kennedy Uzay Merkezi’ne davet edildiler. Buna alternatif astronotlarla ve tabii ki Musk ile bir akşam yemeği de dahildi.

Kouplen, tartışmanın mekana odaklandığını ve çok gayri resmi olduğunu söyledi. (Grup pizza yedi; Kouplen Musk'ın biberli yemek yediğinden emindi.) Ticaret sekreteri, Musk'a “Tesla Oklahoma'ya gelmezse kovulacak adam olduğunu söyleyerek, konuşan dükkanda kendinden emin bir atış yapmasına izin verdi. "

Gecenin sonunda Musk, Kouplen ve Stitt'e Oklahoma'nın işgücünü soruyordu.

Golden Driller'ı da sordu. Bir aydan biraz daha uzun bir süre sonra Musk, Big Fucking Field'ı şahsen görmek için Tulsa'ya uçtu.

Yaygın bir teori son iki aydır Tesla kaldıraç için Tulsa'yı kullanıyordu; Tesla, altı yıl önce yaptığı fırının küçültülmüş bir versiyonu gibi, Teksas'taki eyalet ve yerel yönetimlerden olabildiğince çok değer elde edebilmesi için sadece "devam ediyordu".

Bu Teksas'taki bazı tartışmaları hızlandırdı. Haftalarca kapalı kapılar ardında yapılan tartışmalardan ve maratonda kamuya açık yorum oturumlarından sonra, Austin'in bulunduğu Travis County'deki yetkililer sonunda bir teşvik paketine oy verilip verilmeyeceğini tartıştılar. Bir yetkili, anlaşmayı sindirmek için bir hafta daha istedi. Ancak diğerleri daha fazla gecikmenin Tulsa'ya fayda sağlayacağından endişeliydi.

Yetkililer, toplantıda video konferans yapan Tesla’nın üst düzey küresel kamu politikası direktörü Rohan Patel’e başvurdu ve şirketin bir hafta daha bekleyip bekleyemeyeceğini sordu.

Patel daha fazlasını söylemeyi reddetti, ancak ima yetkilileri korkutmak için yeterliydi. Oy vermeye karar verdiler ve anlaşmayı onayladılar.

Tesla, Travis County ve yerel Del Valle okul bölgesinden toplam vergi indirimi için yalnızca yaklaşık 60 milyon dolarlık bir netleştirme yaptı. Texas valilik ofisi The Verge'e, şirketin altı yıl önce Nevada'yı seçmeye giden yolda büyük bir mola verdiğini söyledi.

Bu arada Oklahoma da bir teklif hazırlamıştı Kouplen'e göre bu, Nevada teşvik paketiyle "karşılaştırılabilir". Tesla, Teksas'ta olduğu gibi halka açık toplantılarda Oklahoma ile bir anlaşma yapmaya çalışma noktasına asla gelemezken, Kouplen, eyaletin ve şirketin yaklaşık iki ay boyunca eyaletin teklifindeki ayrıntılar hakkında "hemen hemen tüm gün" konuşarak geçirdiğini söyledi. . Tesla ile bir NDA nedeniyle ayrıntıları tartışmayı reddetti.

"Kelimenin tam anlamıyla her şeyi masaya attık."

"Çok ikna ediciydi. Kelimenin tam anlamıyla her şeyi masaya attık. Katılan kabilelerimiz vardı. Şehir de katıldık. Devlet, yerel vakıflar katılıyor ”dedi. Reno paketinin ne olduğunu biliyorduk. Ve buna benzer bir paket oluşturmaya çalışıyorduk.

Ağustos ayı başlarında Tesla, Austin dışındaki araziyi seçtiğini duyurduktan sonra Automotive News'e “fabrikayı çalıştırmak için California'dan Austin'e taşınması gereken ekibin kilit üyelerinin” “Austin'in en iyi seçim, tamamen dürüst olmak gerekirse. ”

Austin'e gelen Tesla, basitçe bir oldu bitmiş olabilir. Ne de olsa Musk, Tesla’nın aramasına tweet atmadan bir ay önce, basitçe "Giga Texas?" bir anket eklenmiş. (İki seçenek var mı? "Cehennem evet" ve "Hayır." Oy veren 300.000 kişinin yüzde 80,2'si öncekini seçti.)

Yine de Tesla'yı Tulsa'ya getirmeye yönelik mim ağırlıklı baskı yeterince işe yaradı Musk'ın Big Fucking Field'ı şahsen görmesini sağlamak için - bir salgın sırasında, daha az değil.

Tesla Oklahoma'dan geçmiş olabilir, ancak Musk ilerideki projeler için eyaleti "şiddetle dikkate alacağını" söyledi. Sonuçta Kouplen, Oklahoma'nın bir otomotiv üretim üssüne sahip olduğunu ve zaten havacılık endüstrisindeki tedarikçilere ev sahipliği yaptığını belirtti. Tam da SpaceX'in daha fazlasına ihtiyacı olması durumunda, bilirsiniz, uzaya.

Driller'a gelince, Musk'ın yüzü Tulsalıları koronavirüsü yenmeye teşvik etmek amacıyla cerrahi bir maskeyle değiştirildi.

"Bu sayfa artık benim gerçeğimi yaşamam ve sahada oynamamla ilgili" yazıyor.

Bunun altında, bir e-posta adresine bağlı bir düğmede "bağlanmak ister misin?"

yazıyor.
Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MSI ’nın Zirve dizisi, toplantı odası için yapılmış gibi görünüyor social 0 1,050 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: social
  Microsoft Outlook, Office 365, Teams ve diğer hizmetler kesintinin ardından "çoğu kullanıcı" için geri döndü omer.dundar 0 523 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: omer.dundar
  Arama motoru yeniden markalaştığı için Bing artık Microsoft Bing oldu Tolga 0 457 15-11-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: Tolga
  Microsoft, daha fazla istenmeyen uygulama yüklemek için Windows bilgisayarımı yeniden başlatmaya zorladı enis 0 520 15-11-2020, Saat: 22:45
Son Yorum: enis
  Halo: The Master Chief Collection, Xbox Series X ve S için tamamen optimize edilecek enis 0 501 15-11-2020, Saat: 22:44
Son Yorum: enis

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi