Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mark Zuckerberg, Kenosha Muhafızlarının kararlarının "operasyonel bir hata" olduğunu söylüyor
Yorumları: 1,522
Konuları: 1,522
Kayıt Tarihi: 22-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Perşembe günü şirket çapındaki bir toplantıda Mark Zuckerberg, Wisconsin, Kenosha'da yakın zamanda yaşanan çatışmayı hem yedi dakikalık bir genel seslendirme hem de daha sonra Buzzfeed News tarafından rapor edilen çalışanlardan gelen ateşli bir dizi soruda ele aldı.

Salı gecesi Kenosha'daki protestolar, daha sonra Illinois'de ikamet eden Kyle Rittenhouse olarak tanımlanan bir seyirci tarafından iki kişinin öldürülmesi üzerine şiddete dönüştü. Rittenhouse, olayla bağlantılı olarak iki cinayetin yanı sıra dikkatsizce tehlikeye atma ve yasadışı ateşli silah bulundurmakla suçlandı.

Saldırının ardından Facebook, kendi kendini ilan eden milis gruplarına izin verdiği için eleştirildi. protesto gecesi bir etkinlik için silahlı katılımcıları davet eden Kenosha Muhafızları adlı bir grup da dahil olmak üzere platformda örgütlenmek. Birkaç Facebook kullanıcısı, olayın çatışmadan önceki saatlerde şiddete yol açma olasılığı bulunduğunu bildirdi, ancak Facebook moderatörleri grubun ve olayın Facebook politikasını ihlal etmediğini söyledi.

Çalışanlara yaptığı konuşmada, Zuckerberg, "bir grup kişinin" Kenosha Muhafız sayfasını vurulmadan önce potansiyel olarak şiddeti kışkırttığını bildirdi ve Facebook'un sayfayı canlı tutmak için bir hata yaptığını söyledi.

Haftalık şirketimizdeki Soru-Cevap bölümünde Facebook çalışanları ile Kenosha'da neler olduğu hakkında konuştum ve paylaşmak istedim.

Mark Zuckerberg tarafından Cuma günü gönderildi, 28 Ağustos 2020

Zuckerberg, "Büyük ölçüde operasyonel bir hataydı" dedi.

ve belirli milislerin ve komplo ağlarının nasıl çalıştığının ayrıntılarını anlayın. İlk şikayetlerin yönlendirildiği yükleniciler ve incelemeciler bunu almadı. İkinci incelemede, daha duyarlı bir şekilde yaparak, tehlikeli organizasyonlardan sorumlu ekip bunun politikaları ihlal ettiğini fark etti ve biz de kaldırdık. "

En önemlisi, ikinci incelemenin çekimden sonra, Bu da olay listesinin şiddet potansiyeli trajik bir şekilde açıklığa kavuşturulmuştu. Kenosha Muhafız sayfası ve etkinliği ertesi sabah kaldırıldı.

"Nefret dolu safranın hizmetlerimize yayılmasını sağlamak için hangi noktada sorumluluk alıyoruz?"

Zuckerberg, Rittenhouse'un Kenosha Muhafızları etkinliğine kaydolmadığını ve Facebook'un araştırmasının, gruba bağlı olduğuna dair herhangi bir kanıt ortaya çıkarmadığını vurguladı. Facebook, olayı toplu çekim olarak sınıflandırdı ve ilgili içeriği aktif olarak denetlemeye devam ediyor.

"Ekiplerimiz proaktif olarak içerik arıyor ve çekimleri öven içeriği kaldırıyor," diye devam etti Zuckerberg. "Politikalarımızı uygulamaya ve politikaları geliştirmeye devam edeceğiz."

Buzzfeed News'e göre bazı Facebook çalışanları bu cevaptan memnun kalmadı.

"Antisemitizm, komplo ve beyaz üstünlüğü hizmetlerimizde kokuyor."

Diğerleri, şirketin tepkisel moderasyon modelinin trajedileri meydana gelmeden önlemeyi zorlaştırdığından endişeliydi. Buzzfeed News tarafından alınan bir başka yorum, "Hatalardan kaçınmak ve daha proaktif olmak konusunda daha iyi olmamız gerekiyor" dedi. "Bu sorunları gerçek zarara yol açmadan önce ortadan kaldırmak için mekanizmalar inşa etmek yerine, hasara zaten yapıldıktan sonra yanıt verme döngüsüne yakalanmışız gibi geliyor."

Facebook'un ne kadar etkili olduğu açık değil saldırıyı toplu atış olarak belirledikten sonra bile atanı öven içeriği ortadan kaldırmak. Perşembe günkü bir Guardian raporunda, Rittenhouse'u öven ve protestocuların öldürülmesini alkışlayan yaygın memler bulundu. Rapor, Perşembe sabahı itibariyle "Ücretsiz Kyle" veya "Ücretsiz Kyle Rittenhouse" ifadelerini içeren yüzlerce gönderi ve mem tanımladı. Site Intelligence'ın bir raporu, neo-Nazi grupları arasında Rittenhouse'a verilen desteğin arttığını da belirledi.

Toplantı tamamen Kenosha çekimine odaklanmadı, aynı zamanda iOS App Store ile ilgili son endişeleri de kapsadı. Zuckerberg'in Apple'ın uygulama içi satın almalardan yüzde 30 komisyon toplayarak "tekel kiraları" talep ettiğini söylediği bildirildi. Epic Games, devam eden bir rekabet davasının parçası olarak alınan bir eleştiri.

Facebook CEO'su da Kasım seçimlerinden sonra “önemli bir sivil huzursuzluk riski” olduğuna inandığını söyledi.

.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Elon Musk, COVID-19 için pozitif ve negatif test edildiğini söylüyor sercantelli 0 400 14-11-2020, Saat: 23:10
Son Yorum: sercantelli
  Microsoft, Rus, Çinli ve İranlı bilgisayar korsanlarının ABD seçimlerini hedeflediğini söylüyor sercantelli 0 413 12-09-2020, Saat: 13:35
Son Yorum: sercantelli
  Epic, "Apple ile Giriş Yap" ın Fortnite için çalışmaya devam edeceğini söylüyor berhank 0 436 11-09-2020, Saat: 01:13
Son Yorum: berhank
  FX başkanı bile, yayın akışının hepimiz için kafa karıştırıcı olduğunu anlıyor hoppa 0 524 10-09-2020, Saat: 21:12
Son Yorum: hoppa
  Medeni haklar grupları, Facebook’un Hindistan politika şefinin istifa etmesi gerektiğini söylüyor sercantelli 0 697 09-09-2020, Saat: 19:32
Son Yorum: sercantelli

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi