Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kanalizasyon sistemleri COVID-19 erken uyarı işaretleri olarak kullanılabilir
Yorumları: 1,468
Konuları: 1,468
Kayıt Tarihi: 13-11-2019
Rep Puanı: 5
#1

Bu haftanın başlarında, Arizona Üniversitesi başkanı Robert Robbins, bir COVID-19 salgınını durdurmasına yardımcı olan kaka hakkında bir telefon görüşmesi yaptı.

Okulun kampüse dönüş planının bir parçası olarak üniversite, kampüs içi yurtlardan gelen atık suyu koronavirüs belirtileri açısından analiz ediyordu. Projenin başındaki profesör, virüsü Likins Hall adlı bir yurtta bulduğunu söylemek için aradı.

Yöneticiler yatakhaneye indiler, içerideki herkesi test ettiler ve semptomları olmayan kişilerde iki vaka buldular.

"Bu, yardımcı olacak çok değerli bir araç olacak Robbins bugün bir brifingde dedi. Virüs bulaşmış ancak semptomları olmayan kişileri yakalamak, virüsün yayılmasını durdurmak için kritik öneme sahip, dedi ve atık su onları bulmaya yardım ediyordu.

İnsanlar COVID-19 ile hastalandıklarında, virüs dışkılarında daha hasta hissetmeden ortaya çıkar. Virüs lekeli dışkı daha sonra kanalizasyon sistemlerine doğru ilerliyor. Kanalizasyonun izlenmesi, halk sağlığı yetkililerinin tespit edilmeyen herhangi bir viral yayılmaya göz kulak olmalarına yardımcı olur.

Michigan’daki Hope College gibi diğer üniversiteler kampüste COVID-19'u izlemek için atık su kullanıyor.

New Haven'daki atık su arıtma tesisindeki işçiler her gün biraz kanalizasyon sifonu çekiyor ve bunu bir soğutucuya koyuyor. Ardından, Yale Üniversitesi'nden araştırmacılar onu almak için uğrar. Ellerinde, bu çöp yığını, yerel COVID-19 salgınının gidişatını tahmin etmek için önemli bir araçtır.

Yale ekibi tarafından toplanan verileri kullanan New Haven epidemiyoloğu Brian Weeks, "Şehirde neler olup bittiğine dair bize daha iyi bir fikir veriyor" diyor.

Proje üzerinde çalışan Yale kimya ve çevre mühendisliği profesörü Jordan Peccia, Yale araştırma ekibinin arıtma tesisinden toplanan örnekleri analiz ettiğini ve virüs seviyelerini haftada bir şehre bildirdiğini söylüyor. Peccia ve ekibi tarafından toplanan örnekler, atık su işlendiğinde geride kalan konsantre malzeme olan lağım çamuru parçalarıdır. Çamurdaki virüs seviyelerini şehirde bildirilen vaka sayılarıyla karşılaştırdıklarında, çamurdaki viral yüklerin vaka sayımlarından yaklaşık bir hafta önce arttığını gördüler. "Bu yüzden erken bir uyarı olabilir" diyor.

Weeks, New Haven yeniden açılmaya başladığında lağım çamuru verilerini izlediğini söylüyor.

"Vakaların tekrar toparlanmasını bekliyoruz çünkü insanlar hayatlarında ilerliyor, toplumla etkileşimde bulunuyor, restoranlara gidiyor ve toplu taşıma kullanıyor.

"Bu bize hastane verilerine bağlı olmaktan biraz daha hızlı hareket etme fırsatı verecek."

Yaklaşık 800 mil uzakta, Carmel, Indiana, aynı yaklaşımı benimsiyor.

The Verge'e konuşan Carmel Belediye Başkanı Jim Brainard, "Bu, bir ani artış olup olmadığını görmenin bir yolu, yeniden açılışımızın bir kısmından geri çekilmemiz gerektiğini biliyoruz" dedi. "Umarım mecbur kalmayız, ancak en azından bilinçli bir karar vermek için gerekli verilere sahibiz."

Brainard ve şehrin kamu hizmetleri müdürü, Nisan ayı sonlarında kanalizasyon testlerini okudu. Ülkenin her yerinden atık su örnekleri toplayan ve analiz eden Massachusetts merkezli biyoteknoloji şirketi Biobot ile ortak olmaya karar verdiler. Brainard, geri dönüş süresinin yavaş olduğunu söylüyor - şimdiye kadar sadece bir örnek aldılar, ancak bu hafta daha fazla sonuç almayı umuyorlar. Şehir, analizi yerel olarak yapmak için Notre Dame Üniversitesi'ndeki bir laboratuvarla ortaklık yapmayı düşünüyor. "Bir gecede FedEx'e gitmemiz gerekmiyordu, sadece oraya sürebilirdik," diyor.

Sözcü Sarah Pugsley, The Verge'e gönderdiği bir e-postada, Biobot’un geri dönüş süresinin Mart ve Nisan ayları boyunca yavaş olduğunu söyledi. "Bu teste olan yüksek talep göz önüne alındığında, şimdi 3 günde almayı hedeflerken, başlamasına 3-7 günlük garantili bir geri dönüşle 1 Haziran'da başlayan ücretli bir hizmet olarak sunuyoruz" dedi.

Ayrıca, şehrin geneline ek olarak belirli binalardan gelen kanalizasyon sularını da sonunda test edebileceklerini umuyor. "Örneğin Geico'nun burada büyük bir tesisi var" diyor. Teorik olarak, binanın hemen dışındaki bir rögar deliğinden kanalizasyon örnekleri alabilirler. "O zaman o binada bir artış görseydik, birkaç gün içinde o binadaki herkesi bir test yaptırabilir, onu kimin yaydığını bulabilir, karantinayı başlatabilir ve temas takibini yapabiliriz."

Weeks, New Haven'ın bireysel tesisleri de test edebileceğini umuyor. "Gelecekte bakım evleri gibi önemli sitelerden ve bunun gibi yerlerden veri almayı umuyoruz" diyor.

Kanalizasyondaki koronavirüs seviyeleri, New Haven'ın salgınını izlemek için kullandığı verilerin yalnızca bir parçası, diyor Weeks, vaka sayıları ve hastaneye yatma oranları. Ama değerli bir katkı oldu, diyor. "Bu farklı veri kümeleriyle evlenmek, eğer hepsi aynı hizadaysa, bu olağanüstü."

Güncelleme 27 Ağustos, 17:14 : Kolejler ve üniversitelerle ilgili bilgiler güncellendi.

.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Windows XP kaynak kodu çevrimiçi olarak sızıyor camoka 0 490 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: camoka
  DuckDuckGo, Bing'e yenildikten sonra Google'ın Android arama motoru açık artırmasını "temelde kusurlu" olarak nitelendir LazyMt 0 452 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: LazyMt
  Microsoft, çalışanların kalıcı olarak evden çalışmasına izin veriyor soulmy 0 418 15-11-2020, Saat: 23:12
Son Yorum: soulmy
  Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi artık güncellenmiş bir Başlat menüsü ve daha fazlasıyla kullanılabilir social 0 444 15-11-2020, Saat: 22:44
Son Yorum: social
  Elon Musk, COVID-19 için pozitif ve negatif test edildiğini söylüyor sercantelli 0 401 14-11-2020, Saat: 23:10
Son Yorum: sercantelli

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi