Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Joe Budden, şirket kitlesini "yağmaladığı" için podcast'ini Spotify'dan kaldırıyor
Yorumları: 447
Konuları: 447
Kayıt Tarihi: 19-09-2019
Rep Puanı: 0
#1

Spotify’ın en büyük özel podcast yayıncılarından biri olan Joe Budden platformdan ayrılıyor. En son bölümünde, kendisi ve şovu 23 Eylül'den sonra Spotify'a özel olmayacak, ancak görünüşe göre Spotify'da hiç mevcut olmayabileceğini öne sürüyor.

"23 Eylül, bu podcast'in nerede olacağını size söyleyemem" diyor. "Ama şu anki haliyle, size nerede olmayacağını söyleyebilirim, o da Spotify."

Duyuru, Spotify'ı yakmak ve şirket ile geçmişini detaylandırmak için bir fırsat olarak görüyor. anlaşmasını imzaladığından beri geçen yıllar, podcast alanında oldukça büyük bir rakip haline geldi. Şovunun Spotify'ın izleyici erişim beklentilerini yüzde 900 aşarak dinleyicilerinin platformu çökertmesine neden olduğunu iddia ediyor.

Yine de hiçbir zaman ikramiye almadığını ve şirketin kendisinin ve ekibinin Noel ve Yılbaşı gecesi tatil günlerine girmesine izin vermediğini, çünkü bu iki bölümü kaçırmalarını gerektirdiğini söylüyor. Şirket onlara gerçek ikramiye ödemeyecek olsa da, sadece seçtikleri saatlerin çok pahalı olduğunu söylemek için onlara Rolexler vermeyi teklif etti. Ardından, Spotify'ın hayranlarına Noel için para vermesini önerdi.

"İzleyiciyi podcast'ten yağmalıyorsun ve [hayranları] umursamadan yolun her adımını yağmalamaya devam ettin." "Herkes toprağı beslemek istemiyor, bazıları sadece almak istiyor meyve."

Spotify'da imzaladığı iki yıl öncesine kıyasla, podcast yayıncılarının birden fazla şirketten daha iyi anlaşmalar bulabileceğini söylüyor ve Spotify'ın, podcast "ekosistemini" beslemek yerine yalnızca yeni popüler şovlar bulmakla ilgilendiğini öne sürüyor.

"Herkes toprağı beslemek istemiyor, bazıları sadece meyveyi almak istiyor," diyor.

Spotify'ın podcast hırsları için kobay olduğunu iddia ediyor çünkü zaten yerleşmiş ve Spotify'a seyirci getirdi. Ayrıcalıklı modelin şirket için işe yarayabileceğini kanıtladı, diyor.

"Spotify bu podcast'i tek başına asla umursamadı" diyor. "Spotify yalnızca platforma katkımızla ilgileniyordu." Şirket ondan reklamları okumasını istedi ve reddetti, bu da bunu platformda para kazanılamayan tek şovdan biri haline getirdi.

Kendisi ve Spotify'ın "podcasting önümüzdeki beş yıl boyunca bizi nereye götüreceği" konusunda farklılık gösterdiğini söylüyor.

"Bu yolu yaratan insanlara olumlu yönde gitmeyen herhangi bir kötü anlaşmaya boyun eğmeyeceğim."

Genel olarak, tüm podcast sistemini ve neyi sorguluyor bir podcast akışı değerlidir, özellikle müzisyenlerin ve plak şirketlerinin akış platformlarıyla bu terimleri zaten oluşturdukları düşünüldüğünde.

Budden, sektör hakkında konuşan Spotify ile ilişkili ilk podcaster değil. Şirketin Gimlet Media'yı satın almasının ardından Spotify'a ait bir gösteri haline gelen The Nod'un sunucuları, Haziran ayında gösteri sahipliği ile ilgili sorunları hakkında konuştu. Brittany Luse ve Eric Eddings, şovlarını ve izleyicilerini oluşturduklarını ancak hiçbirine sahip olmadıklarını söylüyor.

Luse, The Verge'e "Günün sonunda, birinin yeteneğine yatırım yapmak, o yeteneğe sahip olmakla aynı şey değildir" dedi. "[Spotify ve Gimlet] 'in [The Nod ve segmentleri] üzerinde sahiplik iddia edebilecek tek kişi olması çok garip."

Spotify, Kim Kardashian gibi büyük isimler imzalayarak sektörde manşetlere taşındı. West, Joe Rogan ve Michelle Obama, özel şovlara. Tüm bu anlaşmaların şartları net değil, ancak stratejinin en azından bir kısmı, Spotify'ın bu programlara karşı reklam satması ve ek gelir elde etmesidir. (Şirket, premium aboneler dinlese bile podcast'lerde reklamlar içeriyor.) Büyük reklam anlaşmaları satmak için büyük şovlara ihtiyacı var.

Podcasting, potansiyel olarak büyük bir para kazandıran hale geldi, ancak bazı sunucular daha fazla sahiplik istiyor ve ödeme. Budden, diğer özel teklifleri eğlendirip eğlendirmediğini ve bunun podcasting'in geleceği olup olmadığını netleştirmiyor.


Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MSI ’nın Zirve dizisi, toplantı odası için yapılmış gibi görünüyor social 0 1,050 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: social
  Microsoft Outlook, Office 365, Teams ve diğer hizmetler kesintinin ardından "çoğu kullanıcı" için geri döndü omer.dundar 0 523 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: omer.dundar
  Arama motoru yeniden markalaştığı için Bing artık Microsoft Bing oldu Tolga 0 457 15-11-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: Tolga
  Microsoft, daha fazla istenmeyen uygulama yüklemek için Windows bilgisayarımı yeniden başlatmaya zorladı enis 0 520 15-11-2020, Saat: 22:45
Son Yorum: enis
  Halo: The Master Chief Collection, Xbox Series X ve S için tamamen optimize edilecek enis 0 501 15-11-2020, Saat: 22:44
Son Yorum: enis

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi