Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İnternet Hukuku Hakkında
Yorumları: 11
Konuları: 10
Kayıt Tarihi: 16-12-2019
Rep Puanı: 0
#1
Teknolojinin yaygınlaşması ve internetin bir yaşam tarzı haline gelmesi sonucu, farklı suç türleri de ortaya çıkmaktadır. Bunun neticesi olarak da yasal anlamda düzenlemeler yapmak bir zorunluluk haline gelmektedir. Globalleşen dünyada yeni bir teknolojik gelişme, çok hızlı bir şekilde tüm Dünya'ya yayılmaktadır. Bu durumun avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajları ortadan çıkarmak amacıyla devletler de yasal düzenlemeler yoluna gitmektedir. 

Ülkemizde de bilişim suçlarına yönelik tek bir kanun yoktur. Mevcut kanunlara bilişim suçlarıyla ilgili ifadeler eklenerek çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Genel olarak AB uyum yasaları çerçevesinde düzenlemeler yapılmış olup, her suçun kendi alanıyla ilgili düzenlemeyi ihtiva edecek şekilde çalışmalar yapılmıştır. 

Bilişim suçlarıyla ilgili en kapsamlı düzenleme 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer almaktadır. Kanun metnine, https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5237.pdf linkinden ulaşmak mümkündür. 

Geçmiş yıllardaki başıboşluk büyük ölçüde ortadan kaldırılmış olup, çok önemli cezalar da verilmeye başlanılmıştır. Bu yüzden, nasıl ki gerçek dünyada attığımız adımlara, söylediğimiz sözlere dikkat ediyorsak, sanal alemde de dikkatli olmalı ve bir vatandaş olarak görevimizi tam olarak yerine getirmeliyiz. 

Sizin de şahit olduğunuz, cezai işlemle sonuçlanan durumları paylaşarak bu konuya katkı sağlayabilirsiniz.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi