Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instagram dolandırıcılıklarına bağımlıyım
Yorumları: 1,461
Konuları: 1,461
Kayıt Tarihi: 21-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Pandeminin ortasında Los Angeles'a taşındım ve dairemi neredeyse yalnızca tüm zayıf noktalarımı kullanan lüks bir bütçe ürünleri bahçesi olan Facebook Marketplace'ten döşedim: fırsatlar, çevrimiçi alışveriş, internette yabancılarla pazarlık.

< Satın aldığım ilk şeylerden biri, standartlarıma göre (225 $!) ucuz olmayan, ancak IKEA'nın sayısız teklifine kıyasla benzersiz görünen bir masa ve dört sandalyeydi.

Onu almaya gittiğimde, bunun aslında bir IKEA teklifi olduğu açıktı - hevesli kişiler tarafından kalitesiz bir şekilde elle boyanmış bir teklif bana satan oyunculuk öğrencisi. Artık satın almak istemedim (neden yeni 120 dolara mal olan eski mobilyalara 225 dolar harcayasın?) Ve muhtemelen adama bir hata yaptığımı ve zamanını boşa harcadığım için özür dilediğimi söylemeliydim, bunun yerine ona bolca teşekkür ettim ve boya işinde ona iltifat etti.

28 yıllık sosyalleşmeden dolayı sakat kaldım ve bana tüm paranı teslim etmenin tamamen bir yabancıyı rahatsız etmekten daha iyi olduğunu öğretti - bu da beni şu makalenin tezine getiriyor: ataerkillik en büyük aldatmaca!

Boya şimdi soyuldu ve sandalyelerden biri kırıldı, ama dürüst olmak gerekirse o adamın koşuşturmasına saygı duyuyorum.

Muhtemelen onu birkaç ay içinde Facebook Marketplace'te tekrar satacağım, ideal olarak kendi kendine nezaket hapishanesine hapsolmuş birine.

İlk önce okudum. DMV-ileri estetiğine rağmen karantina sırasında takılmak için en sevdiğim yerlerden biri haline gelen Better Business Bureau dolandırıcılık izleyicisinde bu konu hakkında. Arama çubuğuna "Instagram" yazın ve platformda yanıltıcı ürünler satın alan kişilerin şikayet sayfalarını ve sayfalarını göreceksiniz.

Hiç almadıkları nadir bir spor ayakkabısına 400 dolar harcayan biri, "Recliner Lüks Kamp Sandalyesi-kamp sandalyesi" almaya çalışan ve onun yerine "hurda tabure" alan birinden şikayet var. , "Ve" yeniden doğmuş Ağırlıklı, oyuncak bebek gibi hayat "satın almaya çalışan ve" tarif edildiği gibi HİÇBİR ŞEY OLMAYAN "ucuz bir ürün alan ve" teslimat süresinin çok dışında "gelen birinden (umarız bir ebeveyn!)

Arkadaşım Jessamyn, bir Instagram reklamında gördüğü bir çift bot satın aldığında bunu ilk elden yaşadı, yalnızca orijinal olarak ilan edilenden farklı boyut, renk ve malzeme olan ayakkabılar aldı.

Bu, şirketlerin Noel Gününe kadar size kaşmir kazak almak için sürekli olarak 23 yaşındaki çocukları istismar ettiği, 24 saat boyunca hızlı yanıt veren müşteri hizmetleri dönemidir.

Ancak tüm şirketler değil.

Jessamyn'in botları iade etmeye çalıştıktan sonra aldığı e-posta:

Sayın tüketicimiz,

< Öğelerden memnun kalmadığınız için çok üzgünüz.

Bunları arkadaşlarınızdan birine hediye olarak vermeniz mümkün olacak mı? Ya da bunu telafi etmenin bir yolu olarak indirime ne dersiniz?

Geri dönerseniz, pahalı nakliye ücretini ödersiniz. Bunu telafi etmenin bir yolu olarak büyük bir kupon kodu veya% 40 geri ödemeye ne dersiniz?

- Missgaki Müşteri Hizmetleri

Bu taktik - bunun da olacağını açıklıyor öğeyi iade etmek pahalıdır ve bunun yerine bir indirim teklif etmek - bu tür dolandırıcılıkta yaygındır. Şirketin teklifini kaç kişinin kabul ettiğinden emin değilim, ancak boktan bir ürün için çıldırdıktan sonra çözümün başka bir ürün elde etmek olabileceğini öne sürmek cesurca.

Jessamyn, bunu kabul etmediğini açıkladı. İndirim istemiyor, tam para iadesi istiyordu. Bu sefer şirket şunu söyledi:

Sevgili tüketici,

Öğelerden memnun kalmadığınız için çok üzgünüz.

Başkalarına hediye olarak vermek mümkün olacak mı? Veya bunu telafi etmenin bir yolu olarak büyük bir kupon kodu veya% 20'lik kısmi geri ödemeye ne dersiniz?

Sadece bir öneri, geri dönmeyi tercih ederseniz, bir sonraki adıma geçeceğiz.

Cevabınızı dört gözle bekliyorum.

Saygılarımızla,

MJH

Bu bir süre devam etti, Jessamyn evet, para iadesi istediğini açıkladı ve şirket kibarca bunun yerine bir indirim isteyip istemediğini sordu. E-posta zincirini okumak, sonsuz bir döngüye takılan otomatik bir sesli mesajı dinlemek gibi bir his veriyor.

Reklamdaki ayakkabıların yan yana fotoğrafları ve aldığı ayakkabılar dahil olmak üzere 30 e-posta gönderdikten sonra, 40 $ geri aldı - başlangıçta harcadığının yaklaşık yarısı. Şirket ayrıca bir sonraki satın alma işlemi için yüzde 20 indirim yaptı.

Bunun ne kadarı Instagram Topluluk Kurallarını ihlal ediyor? Söylemesi zor. Platformun, neyin satılmakta olduğunu yanlış gösteren listelemelere karşı bir politikası var, ancak bir öğenin orijinal fotoğraftan yanlış beyan olarak sayılması için ne kadar farklı olabileceği belirsiz. (Şirket ayrıca "çok dar kıyafetleri olan bir kişi" gösteren veya insan kanı satan reklamları da yasaklar, ancak bu başka bir günün hikayesi).

Bir satıcı Instagram'ın politikalarını ihlal etse bile, şirket söz konusu reklamı kaldırmanın ve muhtemelen hesabı kapatmanın ötesine geçmez.

Taklit ürünler ve dolandırıcılık faaliyetleri tüm topluluğumuza zarar veriyor ve Instagram'da yeri yok. ”

Özünde, dolandırıcılık kendi tüketiciliğimizi kullanarak işliyor - istediğimiz her şeyin hazır ve ucuz olması gerektiği fikri ve günler içinde teslim edilir. Reklamlar, arkadaşların ve ünlülerin fotoğraflarının yanında gösterilir ve onlara diğer platformlarda sahip olmayabilecekleri bir özgünlük havası verir. İstediğimiz bir şey görüyoruz, tıklıyoruz. Daha fazla araştırma yapmamız gerektiğini anladığımızda artık çok geç.

Dolandırıcıların daha sofistike hale geldiği de doğru. Kimliklerini sosyal medya aracılığıyla saklıyorlar ve takip edilmesi zor ödeme yöntemlerini kullanıyorlar. Instagram gibi platformlar değişip tüketici davranışını yeniden şekillendirdikçe dolandırıcılar buna uyum sağlar ve insanların güvenini kazanmanın yeni yollarını bulur. Sonu net olmayan bir kedi fare oyunu. Ancak dikkat edersek, bize kendimiz hakkında dolandırıcılardan daha çok şey söyleyebilir.

.
Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Instagram Berkaybaba35 0 515 25-08-2021, Saat: 10:30
Son Yorum: Berkaybaba35
  instagram üzgünüz ancak bir sorun oluştu Hatası Kesin Çözümü admin 0 983 06-02-2021, Saat: 23:48
Son Yorum: admin
  instagram reels nasıl kaldırılır? admin 0 573 06-02-2021, Saat: 23:47
Son Yorum: admin
  Patent, Instagram'ın bağlantılara başlık eklemek için bir ücret talep edebileceğini öne sürüyor enis 0 802 14-11-2020, Saat: 23:29
Son Yorum: enis
  Kim Kardashian West protesto için Instagram ve Facebook hesaplarını bir günlüğüne donduruyor hoppa 0 636 14-11-2020, Saat: 23:29
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi