Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Hindistan'daki Facebook moderatörlerine COVID-19 endişelerine rağmen ofise dönmeleri için baskı yapıldı

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : hoppa
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
442
mesajlar
442
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
03-01-2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 23:28

Kâr amacı gütmeyen bir yayın olan Rest of World'ün yeni bir raporuna göre, Hindistan'da bulunan Facebook moderatörlerine, COVID-19 salgınıyla ilgili güvenlik endişelerine rağmen işverenleri olan üçüncü taraf sözleşme firması Genpact tarafından ofise geri dönmeleri için baskı yapıldı.

Facebook'un dünya çapında denetleme sağladığı pek çok firmadan biri olan Genpact, Hindistan'da çalışanların potansiyel kural ihlalleri için Facebook platformlarına büyük miktarlarda yayınlanan saldırgan ve rahatsız edici içeriği analiz ettiği yaklaşık 1.600 moderatör çalıştırıyor. Şirket, çalışanlarına Temmuz ayının başlarında Haydarabad'daki ofislerine dönmeleri için baskı yapıyordu.Genpact, gizlilik sorunları ve diğer teknik engeller nedeniyle moderasyon hizmetlerinin önemli kısımlarının ofiste yapılması gerektiğini iddia ediyor.

Genpact, ofis içi işlerin bu kadar gönüllü yapıldığını iddia ediyor. Bir Genpact sözcüsü, "Bunu yönetilebilir, güvenli ve açık hale getirmek için, çalışanların bunu gönüllü olarak kabul etmelerini isteyen haftalık bir form imzalamaları gerekiyor" dedi. Ancak çalışanlarla yapılan görüşmelere göre, Genpact yönetiminin bazı çalışanlara ofis içi görevleri yerine getirmemeyi seçmeleri halinde işlerinin risk altında olabileceği talimatını verdiği iddia edildi.

Kurumsal çalışanlar evden çalışırken içerik moderatörlerine işlerine dönmeleri için baskı yapıldı

Dünyanın Geri Kalanı da Hindistan'ın BT sektörünün, ülke genelinde koronavirüs bağlantılı kilitlenmelerin ilk günlerinde gerekli görüldüğünü bildirdi. Bu, ABD'deki teknoloji şirketlerine dış kaynaklı iş gücü sağlayan firmaların, çalışanların gelmesini sağlamak için ofis işleri üzerindeki kısıtlamaları aşabildikleri anlamına geliyordu.

Facebook, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Facebook, tüm dünyada 15.000'den fazla içerik moderatörü çalıştırmaktadır ve bunların büyük çoğunluğu kurumsal çalışanlarla aynı avantajların çoğuna erişimi olmayan yüklenicilerdir. Bu müteahhitler ayrıca çocuk istismarı, şiddet, terörizm videoları ve travma sonrası stres bozukluğuna ve ilgili akıl sağlığı sorunlarına neden olabilecek diğer materyallerin izlenmesini içeren çalışma koşullarına da tabidir.

Bu arada, kurumsal Facebook çalışanları gelecek yılın Temmuz ayına kadar istedikleri herhangi bir yerden çalışabilecekler ve bunun üzerine, konuma bağlı olarak potansiyel ücret indirimini kabul ettikleri sürece kalıcı olarak uzak kalmayı seçebilirler. Kurumsal çalışanlar, pandemiden önce ücretsiz ulaşım ve yerinde yemek avantajlarına ek olarak, hisse senedi opsiyonları ve uzaktan çalışma maliyetlerini ve ofis ekipmanlarını karşılamak için 1.000 $ 'lık bir maaş gibi avantajlar da alıyor.

Bu ayın başlarında The Verge, Facebook'un birincil moderasyon şirketlerinden biri olan Accenture'un Austin, Texas'taki ABD'deki çalışanlarına, endişelerine rağmen ofise geri dönmeleri gerektiği konusunda talimat vermeye başladığını bildirdi. COVID-19 güvenlik önlemleri. Accenture başlangıçta sağlıkları ve güvenlikleri konusunda endişeli çalışanların sorularını yanıtlamayı reddetti ve firma, maaş artışı sağlamayacağını söyledi.

O sırada The Verge'e e-posta ile gönderilen bir açıklamada Accenture şunları yazdı: “Kritik bir ticari neden olması durumunda, insanları kademeli olarak müşteri ofislerine geri gönderiyoruz. Çalışanlarımızın güvenliğine ve refahına öncelik veriyoruz ve insanları yalnızca doğru önlemlerin ve protokollerin yerinde olduğundan ve her ülke veya yerel durum için uygun şekilde değerlendirildiğinden emin olduğumuzda ofislere geri gönderiyoruz. "

Facebook moderatörlerine işlerinin COVID-19 güvenlik önlemlerinden, ofis kapatmalarından ve temizlikten ve diğer iş aksaklıklarından nasıl etkilenebileceğine bakılmaksızın hala ödeme yapıldığını söylüyor. Ancak The Washington Post'un Mayıs ayında bildirdiğine göre şirket, üçüncü taraf şirketlerde içerik moderatörlerinin ofiste tam zamanlı çalışmaya devam etmesini sağlamak için mali teşvikler kullanıyor.

Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Facebook, AI'nın nefret söylemi baskısını körüklediğini söyledi LazyMt 0 0 19-11-2020, Saat: 21:29
Son Yorum: LazyMt
  Facebook, İçeriği Seçim Günü civarında şiddeti durdurmak için kısıtlayabileceğini söyledi chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: chaitra
  Facebook sızıntıları, Mark Zuckerberg'in kararlarını öfkeli çalışanlara savunduğunu gösteriyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa
  Facebook, Kasım ayında erken zaferini iddia eden siyasi reklamları reddedecek berhank 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: berhank
  Facebook, yüzlerce aktivistin hesabını "yanlışlıkla" askıya aldığını söylüyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.