Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gişe rekorları kıran yaz
Yorumları: 1,446
Konuları: 1,446
Kayıt Tarihi: 03-01-2020
Rep Puanı: 6
#1

Zamanın başlangıcından - yani 20 Haziran 1975'te, Jaws'ın sinemalara girdiği günden beri - Hollywood yaz gişe rekorları kıran Amerika kısaca Amerika oldu: hırslı, pahalı, gürültülü, ateşli silahlara ve efsanelere düşkün ve kahramanlar, esprili, biraz sığ ve her zaman, her zaman yıldızlara ve çizgilere sarılmışlardır.

Gişe rekortmenleri bizim arama kartlarımız, en görünür ihracatımız, son günlerde imparatorluk kurucularımız. Elimizde kalan tek güvenilir ve ortak kültürel deneyim onlar. Çıkışları sıklıkla en büyük ulusal bayramlarımıza denk gelecek şekilde zamanlandığından, ayrılmaz bir şekilde kimliğimizle bağlantılıdırlar. Yazın Amerikalı olmak, sosisli sandviç yemek, cildinizi güneşte kızartmak, beyzbol ve siyaset hakkında kavga etmek ve insanlığın saldırıya uğradığı, işlerin patladığı ve birilerinin günü kurtarması gereken yeni bir filme gitmektir.

Ancak bu yaz, 45 yıldır ilk kez farklı görünüyordu. Hâlâ bir sosisli sandviçiniz olabilir ve takımınız karantinaya alınmasaydı beyzbol izleyebilirdiniz ve neredeyse kesinlikle siyaset hakkında kavga ettiniz. Ancak arabalı bir sinema salonunun yakınında yaşayacak kadar şanslı olsanız (ve bir arabanız olsa), yeni gişe rekorları kıran film yoktu.

Büyük bir ekranda görebileceğiniz tüm Amerikan kahramanları geçmişten, daha basit bir zamandan izler. Kalabalıklar, 1975'te Jaws'ı görmek için bir sinema salonunun önünde sıraya giriyor. Bettmann Arşivi / Getty Images

Dürüst olmak gerekirse, uygun hissediyor. Indiana Jones'tan Kaptan Amerika'ya, Ellen Ripley'den Başkan Whitmore'a, Ethan Hunt'tan Batman'a, hem dünya hem de stüdyo bütçeleri, her yaz, şu ya da bu şekilde, kimsenin saçmalığını almayan ama yapabilen yalnız kurt baş belaları tarafından kurtarıldı. ayrıca gerektiğinde ilham verici konuşmalar yapın. Onlar, Batı'nın kazandığı bir dünya için yeniden tasarlanan beyaz şapkalı Batılı iyi adamların torunlarıdır. Gişe rekorları kıran kahramanlar, görev çağrısına, Amerikan yetkilileri tarafından yönetilen insanlığı kurtarma suçlamasına ya da hükümetin darmadağın olması durumunda, sıradan Amerikalılar tarafından yanıtlanıyor.

Bruce Willis’den Harry Stamper, Armageddon’daki petrol sondajcılarına "Hepimiz burada oturabilir, bu büyük kayanın çarpmasını bekleyebiliriz, her şeyi ve tanıdığımız herkesi öldürebiliriz" diyor.

Hayır demek isteyen var mı? ”

Elbette 1998'de başımızı salladık. Mantıklı. ABD hükümeti, bazı sıradan adamların uzaya gitmesini ve gezegeni kurtarmasını istiyor. Hükümetin kurgusal versiyonu, iki yıl önce, Bağımsızlık Günü Başkanı Thomas Whitmore'un (Bill Pullman) şahsen uzaylı bir daireye savaş uçağı saldırısı düzenlediği 1996'da benzer bir çağrı yayınlamıştı. Ve sonra yine 1997'de, biri eski bir NYPD subayı olan siyah giyinmiş bir çift Amerikan gizli ajanı galaksiyi başka bir dünya dışı tehditten kurtardığında.

İlgili

Bağımsızlık Gün, Amerikan film geleneklerinin çoğunu başlattı: devasa reklam kampanyaları

2020'de çok fazla değil. Amerikalıların ve dünyanın geri kalanının bu yazın yapması gereken yeni gişe rekorları kıran filmleri görememelerinin tam nedeni Amerikan başarısızlığı ile. Ve bu başarısızlık, insanlığı tehdit eden bir virüs karşısında Beyaz Saray'dan ortalama vatandaşlara kadar her seviyeyi kapsıyor. 2020 yazı geçtikçe ve diğer ekonomiler dünyanın dört bir yanında temkinli ama güvenli bir şekilde yeniden açıldıkça, ABD gitgide daha az bir lidere ve tozlu toprağın derinliklerine gömülü kafasıyla bir devekuşuna daha çok benziyor.

Çünkü bu, sadece yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilere gönderilmeyen ticari bir ürünle ilgili değil; Amerikan gişe rekorları kıran oyuncunun neyi temsil ettiğiyle, ördüğü mitlerle ve kollektif kültürel bilincimizdeki yeriyle ilgili bir hikaye.

Yılın en büyük filmi olan Christopher Nolan'ın Tenet'i ile, yavaş yavaş burada yayına girmeye çalışmadan önce Amerika dışında her yerde vizyona girmişken, gişe rekorları kıran filmin bizim için ne anlama geldiğini ve 2020'nin nasıl olduğunu incelememizin tam zamanı. her şey değişti.

1) Richard Wagner'in sinemayı icat ettiği yıl

Doğru bir şekilde başlamak için Jaws'tan 99 yıl öncesine, 13 Ağustos 1876'ya gitmeliyiz. O gün Das Alman besteci Richard Wagner'in dört bölümlük opera döngüsünün ilk bölümü olan Rheingold, prömiyerini Almanya'daki Bayreuth Festivali'nde yaptı. Önümüzdeki dört gece boyunca, Der Ring des Nibelungen (Nibelung'un Yüzüğü) veya sadece "Yüzük Döngüsü" başlıklı döngü, ilk kez tam olarak gerçekleştirilecek.

Bu ilk kez kimse Rheingold'u veya devam filmi Die Walküre'yi dinlemiyordu; Wagner’in patronu sabırsız bir Kral Ludwig, 1869 ve 1870’te Münih’teki performansları "ön izleme" konusunda ısrar etti.

Ancak mali sorunlar inşaatı geciktirdi, bu nedenle Bayreuth'taki ilk festivalin başlaması 1876 yılına kadar sürdü.

Başından beri insanlar hayrete düştü. Bayreuth'daki festival evinin tasarımı devrim niteliğindeydi. Seyircilerin birbirlerini görebildiği geleneksel at nalı oturma yerini, tüm kutuları arkada olacak şekilde, odanın önünden arkasına doğru eğimli, kademeli bir zemine yerleştirilmiş, tamamı sahneye bakan koltuklar lehine ortadan kaldırdı. duvar. Bu şekilde, seyircideki herkes sahneyi engelsiz bir şekilde görebilir ve (kabaca) aynı şeyi görürdü. "Kıta oturma düzeni" olarak adlandırılan bu oturma stili daha sonra sinema salonları tarafından benimsenmiştir.

Bayreuth festival evindeki orkestra, 1882. De Agostini Getty Images aracılığıyla

Bayreuth festival evinde ayrıca bir çift sahne ön sahnesi (biri sahneyi ve biri sahnede olmak üzere iki kemer) ve sahnenin altına gizlenmiş bir orkestra çukuru vardı, böylece müzisyenler tarafından görülemeyecekti. seyirci.

Orkestrayı “resmi ortaya çıkarmak için teknik bir alet” olarak adlandırdı. Buhar bulutları ve sihirli fenerler gibi özel efektler deneyimi artırdı. Das Rheingold prömiyeri, bir sanat eseri ile paradigmayı değiştiren bir karşılaşmaydı, her şeyi kapsayan bir deneyimdi

​​Ve Das Rheingold'un prömiyerini yaptığında, oda karardı ve izleyicilere ne için orada olduklarını açıkladı . Bir gözlemci, deneyimin “karanlık bir çerçevede parlak renkli bir resme” bakmak gibi olduğunu yazdı. İzleyicilerin çoğu için prodüksiyonu görmek, bir sanat eseriyle paradigmayı değiştiren bir karşılaşmaydı, müziğe, aksiyona ve hikayeye odaklanmalarını gerektiren her şeyi kapsayan bir deneyimdi. Bu sosyal bir olay ya da görülme şansı değildi: Şovu izleme zamanı gelmişti.

Wagner "bir dünya yarattı" dedi Alex Ross. Ross, New Yorker’ın müzik eleştirmeni ve kapsamlı gelecek kitabının yazarıdır. Wagnerizm: Müziğin Gölgesinde Sanat ve Politika, Wagner’in ve diğer eserlerin yanı sıra Yüzük’ün kültürel etkisini anlatıyor. "Harika bir tiyatro düşünürüydü - 19. yüzyılda izleyicilerin sahnedeki çalışmalarla ilişkisini değiştiren bu yeni tiyatro alanını geliştirdi." Kısaca Ross, Wagner'in birkaç on yıl daha gösterime girmeyecek olan sinemanın işleyişi için bir tür prototip yarattığını söyledi.

İlgili

Wagner Hollywood'u Nasıl Şekillendirdi

Film eleştirmeni W. Stephen Bush 1911'de şöyle yazmıştı: "Bir filmin müziğinden sorumlu her erkek veya kadın sinema tiyatrosu, bilinçli veya bilinçsiz olarak Richard Wagner'in bir öğrencisi veya takipçisidir. "

Ancak Ring Cycle ilk kez Bayreuth'ta gösterildiğinde, sinema hala uzak bir ufuktaydı. Yani Sanki bir bomba patlamış gibiydi. Artık tüm Avrupa'daki opera şirketleri yeni bir meydan okumaya ve performans için yeni bir modele sahipti. Halka Döngüsü muazzam, çok uzun, sanatçılar için teknik olarak zor ve montajı pahalı; Çoğu opera şirketi onu ikiye böldü ve iki yıl boyunca sahneledi, ilk yıl Rheingold ve Walküre'yi ve ikinci yıl Siegfried ve Götterdämmerung'u sahneledi - eğer isterseniz devam filmleriyle birlikte bir franchise. Hikayesi eski, eski metinlerden alınmış olsa da, ilk izleyicilerinin politik ve sosyal bağlamı ile meşgul olması başından beri açıktı. Halka Döngüsü efsanesi - açgözlülük, aptal adamlar ve gücü hiç bitmeyen kavrayış - zaman kadar eski bir masaldı.

2) Kanepemde tüm Yüzük Döngüsünü izlediğim bir hikayeydi. , yoga pantolonunda

ABD'de salgının ilk günlerinde New York Metropolitan Opera, en ünlü opera prodüksiyonlarının arşivlenmiş kayıtlarını ücretsiz olarak yayınlamaya başladı.

Bu nedenle, çeşitli kültür kurumları arşivlerini yeni gelen izleyicilere açmaya başladığında, Met de kendi geniş kataloğundan yararlanarak katıldı.

Met, Mart ayının sonundaki ikinci haftasında canlı yayına girdi: Ring Cycle'ın 10 yıllık bir prodüksiyonu, deneysel yönetmen Robert LePage tarafından yönetildi ve aylar haber oldu Met'in çökmesin diye sahneyi çelikle güçlendirmesi gerektiğinden öylesine ağır bir set gerektirdiği için galasından önce.

@MetOpera, Robert LePage'in Wagner'in Halka Döngüsünün yüksek teknolojili aşamasını canlandırıyor: https://t.co/ O6q5MC3F4C pic.twitter.com/UklPQUknrw

— Playbill ClassicArts (@playbillarts) 8 Mart 2019

Şirket prodüksiyonu iki sezonda başlatmış olsa da - Rheingold ve Walküre 2010 - '11, 2011 –'12'de Siegfried ve Götterdämmerung - filme alınan versiyon salıdan cumaya dört gece evde televizyonumda oynadı. Gösterinin çoğu taksiti dört ila beş saat sürdüğü için akşam 8'de başladılar ve çok geç bitti. Rhinemaidens ve Vikingler, tanrılar ve cüceler, atlar ve gün doğumları vardı. Kanepeme oturdum, atıştırmalıkları yerken ve kırmızı şarap içerken, oyuncular ölümün, sevginin, altının ve diğer ilgili meselelerin ihtişamı hakkında Almanca olarak çığlık atıp dönüp şarkı söylerken.

Ve benim televizyonum oldukça büyük olsa da, bir film ekranı değil ve kesinlikle Met'teki sahne değil.

Ancak Yüzük yine de büyüsünü yapıyor. LePage’in sahnelemesi, dönen ve ateş ve su projeksiyonları ve çok daha fazlasını gösteren dev bir ekrandan yararlanıyor; Rheingold'un sonunda tanrıların gökkuşağı köprüsünü geçip Valhalla'ya çıktıkları bir an nefesimi kesti. Zamanın başlangıcında ortaya çıkmış gibi neredeyse ilkel gelen bir hikaye beni büyüledi ve kuşattı. Cuma gecesi sona erdiğinde, kendimi uzun, yüksek sesli, parlak bir Dünya'nın uçlarına gidip geri döndüğümü hissettim.

3) Wagner'in gölgesinde uzaylılar ve dinozorlar hakkındaki filmlere ağır basıyor

Ring Cycle'ın en yakın sinematik kuzeni, Peter Jackson'ın The Lord of the Rings dizisi, Noel'de değil, yazın yayınlanıyor. (Filmlerin dayandığı kitapları yazan JRR Tolkien, altın bir güç yüzüğü öyküsünde Wagner'e açıkça cevap veriyordu.) Yüzüklerin Efendisi filmleri, sihirden ateşe, etkileyici yüzyıllara kadar aynı unsurlara sahiptir. Leitmotif kullanımının geçmişi - farklı karakterler için küçük müzik temaları, film bestecilerinin Wagner'den ödünç aldığı bir teknik.

Efsane dokuması ve kahramanın yolculukları ile Ring Cycle da Star Wars filmleriyle yakından ilişkili hissediyor.

Henüz oluşturulmadığını bildiğimiz için yaz gişe rekorları kıran bir film için şablon; önceki tek gerçek "yaz gişe rekorları kıran film", iki yıl önce bir film için gerçek anlamda şok edici olan Jaws'dı. Star Wars, Mark Hamill, Carrie Fisher ve Harrison Ford için çıkış rolleri sundu. Getty Images aracılığıyla Denver Postası Hayranlar, 1977'de San Francisco'daki Coronet Theatre'da Star Wars'u görmek için hafta sonu açılışı sırasında sıraya girerler. Gary Fong / San Francisco Chronicle Getty Images aracılığıyla

Fark etmez. Jaws gibi, Star Wars da büyük, rekor kıran bir gişe rekoru kırdı; dahası, kültürel bir fenomen haline geldi. Hem Jaws hem de Star Wars, gelecekteki yaz gişe rekorları kıran filmlerin üzerinde ilerleyebileceği raylar oluşturdu. Macera, heyecan, göz kamaştırıcı özel efektler ve muhtemelen bazı patlamalarla heyecan verici filmler olacaklar.

Seyirciler tiyatroda birçok kez gişe rekorları kıran bir yaz filmini izlemek isterdi. Arkadaşları ve aileleri ile film hakkında konuşurlardı. Kahramanları ve kötü adamları tarafından söylenen sözler genel sözlere girecekti. Çocuklar Cadılar Bayramı için bu kahramanlar ve kötüler gibi giyinirdi. Saturday Night Live filmi sahtekarlık eder.

Dünyanın her yerinden insanlar bu tür filmleri kendi mahallelerinin sinemalarında izlerdi. Yaz gişe rekorları kıran film, Amerika’nın ulusal efsanesine işlenecek ve ülkenin kendi imajının önemli bir küresel ihracatı olarak işlev görecek: Kavgacıyız, kavgalıyız ve günü kurtarmak için buradayız.

Her şeyi başlatan Jaws, modern torunlarından ton olarak çok farklıydı. Jaws pratikte bir felaket filmi ve özellikle moral verici bir film değil. Trajedi vurur çünkü otorite konumundaki insanlar - belediye başkanı ve polis şefi - sıradan vatandaşları sularında gizlenen köpekbalığından kurtarmada başarısız olur.

Film eleştirmeni J. Hoberman bana "Jaws'ın karakterleri eleştirmesi ilginç" dedi. Hoberman, 1970'lerden beri, büyük ölçüde Village Voice'ta filmler hakkında yazıyor ve gişe rekorları kıran çağın doğduğu kültürel çevre hakkında birkaç kitap yazdı.

"Alegori o kadar basit değil." Film, günü kurtaran muzaffer kahramanlar hakkında daha çok, ölümü zar zor aldatmakla ilgili.

Bu önemli çünkü Jaws yaklaşımından gelişen gişe rekorları kıran filmler, zaman geçtikçe giderek daha açık, öngörülebilir ve muzaffer hale geldi. üzerinde. Bir süre, gişe rekorları kıran oyuncu, bir düşmanı insan hayatına büyük bir bedel ödeyerek yenmenin, eleştirmeden kutlanacak bir şey olup olmadığı konusunda kararsız kaldı. Alien (1979), Ellen Ripley'de büyük bir kahramana sahipti, ancak ondan gelen herhangi bir geçit töreni ya da alaycı bilgelik kırıntısı ile bitmiyor. Düşmanı yener, rahat bir nefes alır ve eve uzun yolculuk için kendisini ve kedisini uykuya daldırır.

IMDB Alien Sigourney Weaver 1979.Klasik yaz gişe rekorları kıranların büyük bir bölümünde, insanlık hayaletler (Hayalet Avcıları) veya uzaylılar (Bağımsızlık Günü, Siyah Giyen Adamlar) veya bir meteor (Armageddon) veya dirilmiş dinozorlar (Jurassic Park) veya başka bir güç tarafından tehdit ediliyor ve bu, Bunu durdurmak için kahraman ya da kahramanlar, şakalar patlatırken ve heyecan verici güç ve ustalık becerileri sergilerken yaptıkları.

E.T. gibi filmlerde saldırı altında olan her zaman tüm insanlık değildi. The Extra-Terrestrial (1982), Back to the Future filmleri (1985, 1989 ve 1990), Batman filmleri (1992, 1995 ve 1997), Top Gun (1986) ve diğerleri, riskler biraz daha düşüktür. Ancak risk ne olursa olsun, sonunda bir rahatlama hissi ve dokunaklı bir neşe var. Ne tür kötü bir şey olursa olsun, biri günü kurtaracak ve hayat normale dönecektir. Buz gibi tiyatrodan çıkıp yaz sıcağında kendini kötü hissederek çıkmamalısın. Geri dönüp gişe rekorları kıran filmin heyecanını yeniden yaşamak istemeniz gerekiyor.

Hollywood tarafından klimalı yaz tüketimi için hazırlanan, paketlenen ve satılan bir filmde ayırt edici bir şey var

Ve dahası, daha fazlası çoğu zaman, bu filmlerin kahramanları pek süslü insanlar değildir.

Mükemmel gişe rekorları kıran kahraman, sadece çok çalışan, çok fazla uzmanlık bilgisi olan ve muhtemelen oldukça büyük bir silahı olan oldukça normal bir adamdır. Başka bir deyişle o biziz; o gerçek Amerika.

Hoberman, "Bununla kaybedemezsin - insanları kendileri hakkında iyi hissettirmek," dedi. "Biz bir numarayız! Sonuçta bu bir iş ve bu iyi bir iş. [1969'daki kanlı revizyonist Western] Vahşi Demet'i şimdi yapmak iyi bir iş olmaz. ”

Elbette, her büyük, heyecanlı yaz sürümü kalıba uymuyor. Anormallikler gözden kaçar. Örneğin 1999'da, iki kara at korku filmi - M. Night Shyamalan’ın sürpriz hiti The Sixth Sense ve düşük bütçeli Blair Witch Project - bir Bağımsızlık Günü'nü süren pazarlama makinesi olmadan kendilerini ihtişamla kapladı. 2003 yılında Pixar Finding Nemo ile başlayarak neredeyse sadece yaz aylarında filmlerini yayınlamaya başladı ve büyük bir başarı yakaladı. Ve Aralık tatillerinin yakınında, gişe rekorları kıran diğer pencerede de pek çok film hit oldu.

Ancak, patlamış mısır eşliğinde klimalı yaz tüketimi için Hollywood tarafından hazırlanan, paketlenen ve satılan bir filmde ayırt edici bir şey var. ve bir jumbo kola.

Çok, çok uzak bir galakside geçen Star Wars bile, haydut Han Solo'da bu kusursuz kaliteye sahipti. Ve daha sonra, akla gelebilecek en çok Amerikan yaz gişe rekorları kıran kahramanlarından birini canlandıracak olan Harrison Ford tarafından canlandırıldı: 1981 yazında sinemalara giren Indiana Jones.

Dikkat çekici, Siegfried'in bir dokunuşu var - 19. ve 20. yüzyıllarda genç adam, efsanevi kahraman ve (tesadüfen değil) Alman milliyetçi ikonu - hepsinde.

4) Hangi gişe rekorları kıran filmlerin çalışması için Yüzük Döngüsü kadar saçma olması gerekir

Wagner'in Halka Döngüsü bir deneyim olarak çağdaş sinemanın öncüsüyse, aynı zamanda tüm unsurlara da sahiptir bence en önemlisi oldukça basit olan yaz gişe rekorları kıran bir film: Çok saçma.

Yani, Wagner'e bunu söylediğimi söyleme. Bunu çok daha ciddi ve heyecan verici bulduğunu düşünüyorum. Ancak en başından beri, mümkün olan en iyi şekilde oldukça gülünç. İlk sahnede, tiz saçmalıklar söyleyen Rhinemaidens, çılgına dönen ve korudukları altını çalan cüce Alberich ile alaycı bir şekilde dalga geçer. O altını yüzüğe kim çıkarırsa, dünyaya hükmedebilir (merhaba Tolkien). Alberich onu cüceleri köleleştirmek için kullanıyor.

Tanrıların hükümdarı Wotan, kalesini inşa eden devlere kayınbiraderini ödeme olarak alabileceklerine söz veren ve anlaşmadan nasıl çıkacağını tam olarak çözemeyen kronik bir dolandırıcıdır. Pek çok şey olur. Kasıtsız ensest (merhaba, Star Wars), iki kez ve birçok tutarsız söz var.

Üçüncü taksitle, aynı zamanda bir tür mızmız ve huysuz bir yetişkin oğul olan, Germen kalıbında güçlü genç bir kahraman olan Siegfried ile tanışıyoruz. Her şey bir kıyametle sona eriyor: Ren nehri kıyılarını taşıyor, halka nehre geri dönüyor ve tanrılar alevler tarafından tüketiliyor.

Halka Döngüsü kendisini çok ciddiye alıyor. Ama hafifçe söylemek gerekirse, oldukça saçma şeyler. Ve canlandırıcı.

Gişe rekorları kıran bir filmin de kendisini çok ciddiye alması gerekir, böylece riskleri anlayabiliriz; Hikayenin işe yaraması için, en azından geçici olarak, bu uzaylıların, dinozorların veya hayaletlerin ya da her şeyin gerçekten bir tehdit olduğuna inanmak zorundayız.

İlgili

Süper kahraman filmleri bir 11 Eylül'ü yeniden yazma konusunda bitmek bilmeyen girişim

Ancak, her şeyin ne kadar tuhaf olduğunu anlamamız da bir o kadar önemlidir, çünkü bu tanıma ekranda olanlardan biraz uzaklaşmamızı sağlar.

Yaz aylarında, gişe rekorları kıran filmler en iyi şekilde kaçışa hizmet ediyor. Tehdit, ama her zaman vekaleten. Heyecan ama gerçekçi olmayanlar.

21. yüzyıl başlarken, 1980'lerin ve 90'ların aksiyon ve komedi odaklı yaz gişe rekorları kıran filmleri genellikle saf fanteziye dönüştü, Harry Potter serisindeki gibi ve Karayip Korsanları filmlerinde olduğu gibi saf aptallık, Disney'in tema parklarında zaten var olan bir yolculuğa dayanan tüm bir franchise. Bu serilerin hiçbiri, yaz gişe rekorları kıranların uzun süredir sergilediği Amerikan vatanseverliğini ihraç etmedi. Ancak geleceğe dair ipuçları da ortaya çıktı - en azından 11 Eylül'ün ardından bir kahraman arıyorduk. İlk olarak, Sam Raimi’nin Örümcek Adam üçlemesi vardı (2002, 2004 ve 2007). Sonra Christopher Nolan'ın Kara Şövalye üçlemesinin (Batman Başlıyor 2005 ve Kara Şövalye 2008) ilk iki taksit, bir süper kahraman filminin neler yapabileceğine dair vizyonumuzu genişletti.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 filminin 14 Temmuz 2011 tarihinde New York'ta düzenlenecek gösterim partisinde sırada bekleyen hayranlar.Diğer filmlerin çıkmayacağı değil. Pixar hala güvenilir yaz hitleri ve Indiana Jones'tan Mission: Impossible'a gişede hala banka yaptı.

Ancak 2010'larda yaza neyin hakim olduğuna şüphe yok: genellikle Amerikan değerlerini yüceltmek ve desteklemek için onlarca yıl önce yazılan çizgi romanlara dayanan süper kahramanlar hakkında filmler. Twin Direkler, Yenilmezlerin geri kalanının toplandığı çadırı kaldırdı. Yıldızlar ve şeritler halinde gerçek ve adalet için savaşan kahraman Kaptan Amerika vardı. Ve Tanrı'dan daha zengin, Amerikan endüstrisi, marifet ve kapitalizm hakkında her şeyi somutlaştıran ve sadece işlevsellik açısından da olsa belirgin bir benzerlik taşıyan içi boş bir robot kostümü içinde uçup giden, becerikli bir playboy Tony Stark vardı Müfettiş Gadget .

Genel olarak süper kahramanların biraz saçma olduğunu kabul etmekte sakınca yoktur. Marvel Sinematik Evreni inşa ederken, Marvel ve bazen onun düşmanı DC, bu bilgiye on yıllardır gişe rekorları kıran öncüllerinin sahip olduğu gibi eğildi: tuhaf kahramanlar ve aptalca şakalar, saçma sapanlar ve komik geri aramalar. Stüdyo, filmlerini fazla ciddiye almanızı istemedi.

Yine de onları ciddiye almanız gerekiyordu; On yıldan fazla bir süredir öyküye ayak uydurmak için zaman, para ve hikaye ve karakter takibi yatırımı, sıradan bir uyumdan daha fazlasını gerektiriyordu.

Ancak Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı, Dünya sakinlerinin yarısının toza dönmesiyle sona erdiğinde, kötü kalpli not, sonunda, son bölümde her şeyin doğru olacağına dair mutlak kesinlik tarafından hafifletildi. Ve yazın gişe rekorları kıran formuna sadık kalan Endgame, ritmini geri kazanmak için hiç zaman kaybetmedi. 5) Efsanelerin fanteziler ve gerçekler yarattığı

Wagner, Ring'in ipliğini döndürürken, İskandinav mitolojisi, ama aynı zamanda 19. yüzyıl Alman izleyicilerinde yankı uyandıracak bir hikaye anlatmaya çalıştı. Ross bana, “Efsaneye yaptığı şey onu modernleştirmek ve çağdaş izleyiciler için dramatize etmekti” dedi. “Her şeyi çağdaş kıyafetlere ve çağdaş hikayelere koymak açısından değil, modernize etti; onlara kendi şartlarında davrandı. Yüzeyin altında, bu eski hikayeleri modern endişelere ve temalara nasıl uyarladığı açıktır. ”

Ross bazı paralelliklere dikkat çekti:" Cücelerin Şefi Alberic, bir sanayici. Woton, zamana ayak uydurmaya ve gücünü sürdürmeye çalışan eski okul bir aristokrattır. Kılıç ve yüzük, birinin gücü kullanmasına izin veren teknolojilerdir. Wagner, çağdaş yaşam hakkında yorum yapmak için efsaneyi kullanıyor. " Daha sonra, iki dünya savaşının gölgesinde Wagner'e kendi cevabını yazan Tolkien, hobbitlerin pastoral yaşamını ve dünyanın kaderini tehdit eden güce aç bir kötülük hayal ederek, Germen mitini belirgin bir İngiliz efsanesine dönüştürecekti.

İlgili

Yenilmezler: Endgame keder hakkında düşünceli bir şey söylüyor.Ve etkisi, tarzını taklit etmenin ötesine geçti. Ross, "Olağanüstü derecede özgün ve güçlü bir sanatçı olan bu son derece sorunlu figür, sanatın nasıl korkunç politikalara sürüklenebileceğinin ve sanatın yaratıcısının kusurlarını nasıl sergileyebileceğinin neredeyse temel dersidir," dedi Ross.

Çoğu insan Wagner ve Halka Döngüsü'nü bir ölçüde Adolf Hitler ve Nazizm ile ilişkilendirir; bunun nedeni, Ross'un kitabında işaret ettiği gibi, Hitler’in kültürel ve politik rejimi, kendi ikonografisini yaratmak için Wagnerian mitolojisinden büyük ölçüde ödünç almıştı. Ross, "Almanya'da saf Alman kahramanının bu sinsi unsurları her yerde nasıl yeneceği bu alegori olarak görülüyordu" dedi. Wagner hiçbir zaman cücelerin Yahudilerin karikatürleri olduğunu söylemese de, bu hakim yorum haline geldi.

Ve kahraman Siegfried, Nazizme o kadar bağlı hale geldi ki, Amerikalı Naziler 1930'larda Long Island'da bir kamp açtıklarında, buraya "Camp Siegfried" adını verdiler.

Efsanenin gücü - bize kökenlerimizi anlatan ve bir halk olarak kim olduğumuza dair bir fikir veren büyük hikayeler - sanatı yönlendiren şeydir. Ve eğer peşinde olduğun şey buysa, milliyetçi bir aidiyet duygusu yaratmak için harika bir yol olmaları tesadüf değil.

Tarihi efsaneye dönüştürürler. Sizi hikayelerinin içine çekerler ve sizden onunla özdeşleşmenizi isterler. Mitler mantıktan çok duygulara dayanır, ilkeler, yönergeler veya mantıklı argümanlardan çok duygulara hizmet eder.

Uzun bir süre için Westernler, Hollywood mitlerinin en büyüğü idi ve Hoberman "eskiden her yerde mevcuttu" dedi. "Bir televizyonu bir cihaz olarak düşünürseniz, onu açarsınız ve orada bir Western olurdu." Ancak tür, yüzyılın ortalarında yok olmaya başladı ve Bonnie ve Clyde ve Easy Rider gibi 1960'ların sonu ve 70'lerin başındaki deneysel, karşı kültür filmleri, Batılı mitolojiye ve onun iyi niyetli John Wayne tarzı kahramana karşı çıktı. .

Hoberman, "Bir süredir, filmlerin göreceli olarak düşük tempolu olduğu bir dönem vardı" dedi. Onlar anti kahramanlar hakkındaydı. Ve bu yüzden, 1980'lerdeki pek çok film, 60'ların sonları ve 70'lerin sersemlemesinden sonra - "normal" olarak algılanan şeye bir dönüş. "

1980'lerin başkanı, Hollywood'da ve televizyonda çoğunlukla iyi adamlarla oynadığı kariyerine ek olarak, Ordu Hava Kuvvetleri'nin film yapım biriminde çalışmıştı. Onun altında, militarist filmler yeniden daha kabul edilebilir hale geldi, diyor Hoberman: "Rambo ve Top Gun'a sahip olduğunuzda, bu yaz eğlencesinin başka bir yönü haline geldi."

Hollywood'un gişe rekorları kıran kahramanı bir tür filmin içine yerleştirilmiştir. bu sadece bir hikaye anlatmaz; sizi hikayenin içinde sarar. Rheingold’un ilk izleyicilerinin ilgisini çeken bir tür gelişmiş gerçeklik olan parlak ışıklar ve yüksek seslerle duyularınızı çeker. Günü kurtarmak için heyecan verici bir görevin içindeymişsiniz gibi hissetmenizi sağlar. Amerikalı olsanız da olmasanız da, kim olursanız olun, efsanesinin içine çekiliyorsunuz. Sen efsanenin bir parçasısın. Yalnızca birkaç saatliğine inanırsınız.

6) Hollywood'un gişe rekorları kıran yığınının zirvesinde kalmak için çabaladığı

Hollywood'un sadık bir tüketicisi iseniz son birkaç yıldaki gişe rekorları kıran yaz filmleri (veya sadece profesyonel olarak onları görmek zorunda olan biri), ince bir değişim fark etmiş olabilirsiniz. Elbette hala Amerikan kahramanları tarafından yönetiliyorlardı. Ama geleneksel Amerikan başkaldırısını biraz küçümsüyorlardı.

Hollywood stüdyoları, 2010'un başlarında uluslararası izleyicileri tiyatroya çekmek için ücretlerinde dikkate değer değişiklikler yapıyorlardı.

Avrupa'da multiplekslerde patlama gibi trendler ve Asya'da artan IMAX ekranları yükselişe yardımcı oldu.

Yine de dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde film yapımcıları, teknoloji ve finansmanın daha bol ve sofistike hale gelmesiyle, yerel film endüstrilerinin Hollywood'un hegemonyasına meydan okumak için büyüdüğü de doğruydu. ABD dışındaki izleyicilerin bilet satın almasını sağlamanın bir yolu, oyuncu seçimi yapmaktı: Filminize çeşitli pazarlardan büyük yıldızlar koyun, insanlar onu görmek için gelecektir. Ancak, kayan yazı adları tehdidi savuşturmak için yeterli değildi; 2019'un sonunda Çin'de bilet satışları rekor kırıyordu, ancak Hollywood'a giden makbuzların payı azaldı.

Yine de, özellikle de MCU behemoth. 2018'de, Gökdelen (Dwayne "The Rock" Johnson'ın ana düşmanın yanan bir kule olduğu film), ABD'de olduğundan iki hafta önce Çin'de gösterime girdi ve Singapurlu aktör Chin Han ve Çinli efsane Tzi Ma gibi küresel yıldızlara yer verdi. Aynı yıl, Amerikan yaz gişe rekorları kıran hâkimiyetinin boş, dev köpekbalığı güdümlü planında mükemmel bir simetrik sonunu işaret ediyor gibi görünen The Meg, Bingbing Li, Masi Oka, Winston gibi aktörlerin de yer aldığı uluslararası bir oyuncu kadrosuna yoğun bir şekilde odaklandı. Chao ve Ólafur Darri Ólafsson.

Ancak milliyetçilik gözle görülür bir şekilde azaldı. Ve yaz gişelerindeki düşüş eğilimleri - X-Men filmi Dark Phoenix ve Men in Black: International gibi franchise odaklı hit olması gereken floplarla - 2019'un sonunda yazın geleceği merak etmeme neden oldu. gişe rekortmenleri gibi görünebilir. Dünya çapında bir izleyici kitlesine daha fazla uyum sağlayacaklar mı, geleneksel mitolojiye daha az bağlı kalacaklar mı? Uzun süredir belirgin bir Amerikan efsane dokumacılığının öncüsü olan Hollywood, kendisini önümüzdeki yıllarda farklı bir şey yaparken bulur mu?

O zamanlar, Hollywood yaz gişe rekorları kıran filminin başka bir yeniden keşfin eşiğinde olabileceğini hayal etmek heyecan vericiydi, çünkü kendisinden önceki Western gibi formülünün metastaz yapmış, bağlanmış gibi hissettim. kendi süsleriyle. Ama ne olacağını asla tahmin edemezdim.

7) Bir pandeminin efsaneyi yok ettiği ve bundan sonra ne olacağını merak ediyoruz

Bu yaz gişe rekorları kıran bir olay olmadı. Uzun zamandır ilk kez, büyük ekranda izleyecek bir Amerikan kahramanı yoktu. Savaş pilotu başkanları, polisler ve askerler yok, sert gizli ajanlar yok, süper kahramanlar yok. Amerika genelinde, birkaç istisna dışında, çoğu büyük ekran karanlık kaldı.

Ya da onları arabalarımızdan, arabalı sinemalarda izledik - diğer dönemlerden kahramanlarla neredeyse terk ettiğimiz bir film formatında bir akşam geçirdik.

Haziran 2020'de bir hafta sonu, Amerika'da en çok hasılat yapan film Jurassic Park'tı. İki hafta sonra Ghostbusters'dı. Bundan bir hafta sonra The Empire Strikes Back.

Ağustos ayına kadar dünya sinemalarının neredeyse yarısı açıktı, ABD dışındakilerin yüzde 90'ı. Uluslararası olarak, çoğu sinema parasını Hollywood gişe rekorları kıran filmlerden çok yerel filmlerden kazanıyordu. Hollywood stüdyoları destek amaçlı yayınların çoğunu 2021'e erteleyerek bir domino etkisi yarattı. ABD'de açılamazlarsa, çoğu yönetici hiçbir yerde açılmayacağına karar verdi.

Ancak, Covid-19 salgını ne kadar uzun süre devam ederse - zayıf halk mesajlaşması nedeniyle Yaygın olarak kabul edilmiş en iyi uygulamalara uyun, ekonomileri zamanından önce yeniden açma dürtüsü ve en yüksek seviyelerde liderlik başarısızlıkları - küresel tiyatro endüstrisi filmlere ne kadar açsa.

ABD'deki sinemalar kapalı kalırken, Çin'de yavaş yavaş yeniden açılmaya başladılar.Yang Yi / Getty Images aracılığıyla Çin Haber Servisi

​​Şimdi Mulan, Disney’in özel yayın hizmeti Disney + 'da çıkıyor, ancak yayıncının bulunmadığı bölgelerde - özellikle Çin'de - sinemalarda da açılacak. Ve Christopher Nolan'ın Tenet'i, orijinal bir film için izleyiciyi hala ne hakkında olduğuna dair çok az ipucu ile ya da hiç ipucu olmadan çekebilen birkaç auteurden biri, nihayet 26 Ağustos'ta yurtdışında açıldı ve haftada bir yavaş bir Amerikan lansmanı başlatması planlanıyor. Daha sonra, tiyatroların açık olduğu yerlerde.

Bu iki yayın iyi giderse ve sonbaharda okullar açıldıkça koronavirüs yükselirse ve insanlar kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirmeye başlarsa, bu oldukça olası görünüyor. Amerikalı izleyicinin Hollywood'daki hakimiyeti zayıflayabilir. Sektör tersine dönebilir.

İroni çok fazla. Gişe rekorları kıranların yarattığı mitoloji - bizi göktaşlarından, uzaylılardan ve insanlığı tehdit edebilecek her şeyden kurtaracak olan bu zavallı, zeki Amerikalılar olacak - fena halde sarsıldı. Zengin, sözüm ona bağımsız ABD, çığır açan bir felaketin başı değil kuyruğu.

Jaws'ın ucunda, yüzen varillere tutunan ve bir adaya geri dönen iki adamız

Ufukta hızlı bir değişiklik yok.

"Para kazanmanın hala en iyi yolu bu."

"Başka herhangi bir ulusal film endüstrisinin tutarlı bir şekilde başarılı uluslararası gişe rekorları kıran filmler üretebileceğini hayal etmek benim için çok zor," diye devam etti. "Çin'de, endüstri fazla milliyetçi, fazla dar görüşlü. Yapamazlar. Ve Amerikalılar ne kadar dar görüşlü olsalar da, filmlerin herkes için olması Hollywood DNA'sının bir parçası. "

Ancak Ross'un da belirttiği gibi, efsaneler olduğunda olanlardan dolayı uzun zaman önce bir değişiklik olabilirdi. milliyetçiliği ve vatanseverliği bir kültürün ön saflarına taşımak için seçilmiştir. "Wagner'in Alman vatanseverce sömürülmesiyle olanlara geriye dönüp bakabiliriz ve bu dersi Amerikan popüler kültürüne uygulayabiliriz" dedi. "Bu hikayelerin nasıl sadece masum olmadığını, aynı zamanda siyasi sonuçları ve bazen oldukça karanlık siyasi sonuçları olduğunu düşünebiliriz."

"Uzun zamandır Nazilerle savaşan Amerikalı iyi adamların arka planda Wagner'in oynadığı resimlerle uğraşıyoruz" diye devam etti. “Ancak 1945'ten beri dünya sahnesinde Amerikan etkisi her zaman iyiye gitmedi. Geri gelmek için çok rahatlatıcı bir hikaye, ancak kira kontratı Amerikan saflığı ve kahramanca iyiliği efsanesine tükeniyor olabilir. " (Gerçekten de, 2018'deki Kara Panter'in dünya çapındaki muazzam başarısı - bir Şubat süper kahraman filmlerinin sattığı olağan anlatıya meydan okuyan sürüm - yeniden değerlendirmenin halihazırda gerçekleşmekte olduğunun herhangi bir göstergesidir.)

Ağustos, Amerika'da çok sayıda hint ve uluslararası ithalat ve yalnızca akışlı yayınlarla kapatıldı, ancak hayır yeni Hollywood gişe rekorları kıran filmler.

Hollywood'daki bir sarsıntı asla kötü bir şey olmadı ve gişe rekorları kıran - gösterişli, pahalı, bilinçsiz gözlüklerin - doğuran ruh her zaman en iyi meyveyi vermedi.

Ancak her şey belirsizdir. Bu yaz efsanelerimizi yıktı. Bu makale zaferle bitmeyecek. Liderlerin örmeye çalıştıkları efsaneler ne olursa olsun, salgınla mücadelemiz de olmayacak. En iyi ihtimalle, Jaws'ın ucundaki iki adamız, yüzen varillere tutunup adaya geri kürek çekiyoruz. Ripley ve kediyiz, uzaylıyı hava kilidinden dışarı itmeye çalışıyoruz, böylece eve varana kadar uyuyabiliriz.

Sadece bir devam filmi olmayacağını umabiliriz.

Yeni hedef: 25.000

İlkbaharda, okuyuculardan Vox'u herkes için ücretsiz tutmaya yardımcı olacak mali katkılar isteyen bir program başlattık ve geçen hafta, 20.000 katılımcıya ulaşma hedefi belirledik. Bunu aşmamıza yardım ettin. Bugün bu hedefi 25.000'e çıkarıyoruz. USPS ile olanlardan koronavirüs krizine ve büyük olasılıkla hayatımızın en önemli başkanlık seçimine kadar, giderek kaotik bir dünyayı anlamak için her ay milyonlarca kişi Vox'a dönüyor.

Bugün 3 ABD doları kadar düşük bir maliyetle katkıda bulunun.

.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SpaceX'in uzaya rekor kıran altıncı uçuşta bir Falcon 9 roketi fırlatmasını izleyin LazyMt 0 339 30-08-2020, Saat: 15:15
Son Yorum: LazyMt
  Dota 2’nin The International 10 ödül havuzu rekor kıran 34.396.000 $ 'a ulaştı (ve artıyor) social 0 809 27-08-2020, Saat: 06:03
Son Yorum: social

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi