Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ford, GM, FCA ve Tesla fabrika işçilerini nasıl geri getiriyor?
Yorumları: 1,546
Konuları: 1,546
Kayıt Tarihi: 07-01-2020
Rep Puanı: 2
#1

Geçen hafta, fabrika çalışanları, ülkenin dört ana otomobil üreticisi olan Ford, General Motors, Fiat Chrysler Automobiles ve Tesla için otomobil yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'nde işe geri döndü. Ve bu şirketlerin her biri, bu çalışanların COVID-19'a yakalanmasını veya yayılmasını nasıl engelleyeceğini gösteren bir plan yayınladı.

Bu planlar büyük ölçüde aynı şekli alıyor. Her biri, ilgili şirketin işyeri güvenliğini denetleyen en üst düzey yöneticisinin çalışanlarına bir mektupla başlayan parlak PDF broşürlerinde sunulurlar. Herhangi bir kurumsal belge gibi, ara sıra basmakalıp sözlerle boğuşuyorlar. Ancak hepsi, çalışanlara maske gibi Kişisel Koruyucu Ekipman (KKD) sağlamak veya en az 1,8 metre fiziksel mesafeyi zorlamak da dahil olmak üzere birçok aynı temel önlemi açıklıyor.

Aralarında bazı farklılıklar olsa da . Ve Birleşik Otomobil İşçileri sendikası (Tesla hariç tüm fabrikalardaki işçileri temsil eder) bunun için kışkırtmasına rağmen, hiçbirinin yerinde sağlam şirket içi test planları yok. Dolayısıyla, her şirket kaçınılmaz olarak enfekte çalışanlarla uğraşmaya başladığından - Ford bu hafta Chicago montaj fabrikasında olduğu gibi - planlarda neler olduğunu ve nerede ayrıldığını anlamaya değer.

Ford'un "İşe Dönüş Üretim Başucu Kitabı"

Ford, ana markası ve lüks markası Lincoln'de sekiz ABD fabrikası işletiyor.

Sürpriz değil. Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, şirketin "işe geri dönme planımızı geliştirmeye 40 yıllık işimde dahil olduğum her şey kadar özen ve özen gösterdi" dedi.

Başucu kitabının uzunluğunun bir kısmı, Ford’un yöneticiler ve fabrika temizlik ekipleri için örnek kontrol listelerini dahil etmesinden ve ayrıca şirketin planın ana noktalarını ortaya çıkarmak için kendini tekrar etme isteğinden kaynaklanıyor. Hatta Ford birkaç sayfayı kabarık kurumsal konuşmalarla doldurur (sayfa 4'te olduğu gibi, şirketin "gerçeklerinden" birini müşterilerimiz için değer yaratma ve kondisyonumuzu optimize etme konusunda acımasız davranarak "ticari zorluklarımızı karşılama yeteneği" olarak tanımlamaktadır. . ”)

. @ Ford İcra Kurulu Başkanı Bill Ford:

" 40 yıllık işimde dahil olduğum her şey gibi işe geri dönme planımızı geliştirmeye çok dikkat ve özen gösterdim. " pic.twitter.com/l4YAJNo13B

— Michael Martinez (@MikeMartinez_AN) 21 Mayıs 2020

Ancak şirket aynı zamanda çalışan işçiler için sıcaklık izleme protokolünü düzenlemek için her gün fabrikaya giriyor, bu muhtemelen bu dört otomobil üreticisinden herhangi birinin en karmaşık düzeni.

Yerdeki işaretleri takip ederek ve doğrudan tarayıcıya bakarken doğru bir okuma elde etmek için gözlükleri ve şapkaları çıkarmalı ve yüz maskelerini indirmelidirler.

Bir çalışan, Ford'un belirlediği (açıklanmayan) eşiğin üzerinde bir sıcaklık gösterirse, işe dönmeden önce üç şeyden birini yapması gerekir. Sağlık uzmanlarının COVID-19'a sahip olmadıklarını "klinik olarak belirlediğini" gösterebilirler. 72 saattir ateşleri yoksa ve semptomlarının ortaya çıkmasının üzerinden 10 gün geçtiyse geri dönebilirler. Veya artık semptomları yoksa ve arka arkaya ve en az 24 saat arayla iki negatif test sonucu almışlarsa geri dönebilirler.

Yürürlükte bir test rejimine sahip olmamak, planlarda bu kadar ayrıntılı olsa bile boşluklar olduğu anlamına gelir - ve aynı şey diğer otomobil üreticilerinin planları için de geçerlidir - çünkü insanlar herhangi bir belirti göstermeden koronavirüse sahip olabilir ve onu yayabilir. Örneğin, bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, bir Ford çalışanının semptomlarının başka bir hastalıkla ilişkili olduğuna karar verirse, bu onların geri dönmesini sağlar. Ancak bu, çalışanın koronavirüs taşımadığı anlamına gelmez.

Ford’unki gibi ayrıntılı planlarda bile sağlam testler yapılmayan boşluklar var

Ford, tüm çalışanların her gün "işe rapor verme yeteneklerini değerlendiren" bir çevrimiçi anket doldurmasını sağlıyor. Vardiyaları için geldiklerinde anketi doldurduklarına dair bir e-posta veya SMS onayı göstermeleri gerekir.

Esasen, çalışanları hem girişlere hem de iş istasyonlarına en yakın otoparklara atayarak bu fabrikaları parçalıyor. Şirket aynı zamanda bu çalışanları, normalde kullandıkları banyo olmasa bile kendilerine en yakın banyoları kullanmakla sınırlıyor. Ford'un ayrıntılı bir sıcaklık tarama süreci vardır ancak herhangi bir test planı yoktur. Image: Ford

Ford, bu iş istasyonlarını mümkün olduğunca 1,8 metre veya daha fazla yere yayıyor. Bunun mümkün olmadığı durumlarda şirket plastik bariyerler veya kalkanlar koyuyor. İşçilere her gün yeni maskeler ve yeni güvenlik gözlükleri veriliyor ve bazılarına tam yüz siperi verilecek. Perşembe günkü tüm ziyareti boyunca maske takmaya zorlanmayan Başkan Trump değilseniz, tüm ziyaretçilerin, müteahhitlerin ve satıcıların da maske takması gerekiyor. (Bill Ford'un açıklamasına göre, yalnızca "teşvik edildi".) Şirket, tüm fabrikalarının en az 30 günlük KKD tedarik etmesini istiyor (cerrahi eldivenler, güvenlik gözlükleri ve yüz siperleri ve dezenfektan sprey ve mendil).

Kafeteryalar da kapalı olacak ve Ford, yüz yüze etkileşimlerde konferans görüşmelerini ve Webex toplantılarını teşvik ediyor.

Tüm bunlara rağmen, Ford bu hafta üç çalışanı COVID-19 için pozitif çıktı. Şirketin yayınlanan planında, bu gerçekleştiğinde attığı adımları açıklıyor. İlk olarak, Ford'un insan kaynakları departmanının başka kimlerin maruz kalmış olabileceğini bulmak için temas takibi yapması gerekiyor. Enfekte bir çalışandan 15 dakikadan fazla bir süredir "yakın temas halinde" olan veya birinden "bulaşıcı salgılarla doğrudan temas" olarak tanımlanan işçiler 14 gün boyunca eve gönderilecek. Şirket ya işçinin fabrikanın alanını ya da tüm tesisi temizlemek için geçici olarak kapatacak.

"Gülmeyi unutmayın!"

Bir pandemi sırasında çalışmak streslidir ve Ford, çalışanlarına kendilerini akıl sağlıkları konusunda endişelenirken bulduklarında "yalnız olmadıklarını" hatırlatır. Bu nedenle Ford, oyun kitabındaki çalışanlara "sosyal medya dahil haber tüketimini" sınırlamaları ve "dikkat dağıtıcı bildirimleri" kapatarak teknolojilerini "yönetmeleri" gerektiğini söylüyor. Şirket, çalışanlara "müzikle veya bir podcastle [u] n rüzgar al", "yeni bir tarif dene" veya "yeni bir beceri" öğrenmeyi öneriyor.

"Gülmeyi unutmayın!" Ford yazıyor.

Ford’un planında eksik olan şey, çalışanlarını test etmek için net bir stratejidir.

Ne yazık ki şirket yalnız değil. General Motors’un "İş Yerine Güvenle Geri Dönme" planı

General Motors’un 40 sayfalık planı, dördünün en uzun ikinci planı. Ford’un kılavuzunda olduğu gibi, GM’in kılavuzu sıcaklık taramaları, temizlik ve fiziksel mesafeye ilişkin protokolleri kapsar, ancak çalışanlarını test etmek için bir plan sunmaz.

ABD'de Buick, Cadillac, Chevrolet ve GMC markaları genelinde 10 fabrika işleten GM, Ford’unkine benzer bir sıcaklık izleme işlemi kullanıyor. Bununla birlikte, bir tripod üzerindeki tarayıcı yerine, GM, kulplu bir kızılötesi tarayıcı kullanıyor gibi görünüyor. GM, işçilere işe gelmeden önce çevrimiçi olarak bir anket doldurmalarını sağlamak yerine, vardiyaları için vardıklarında onlara sorular soruyor.

GM, ev yapımı maskelere izin vermez, ancak işçilerin kendilerine verilmiş olanları yeniden kullanmalarına izin verir

Geldiklerinde, işçilere verilir ve yemek ya da içmek dışında bir yüz maskesi takmaları gerekir. Çalışanların "[h] omemade veya harici olarak satın alınan maskeleri" kullanmalarına izin verilmiyor çünkü şirket "tasarımın veya malzemelerin yeterliliğini doğrulayamadığını" söylüyor, ancak bazı durumlarda N95 solunum cihazlarının kullanımına izin verecek.

GM fabrikalarında şirket, hava akışını artırmak ve işçilerin dokunması gereken yüzeylerin sayısını azaltmak için kapıların açık olmasını istiyor. GM ayrıca işçilerin ellerinden başka vücut parçalarını yapabildikleri zaman kapıları açmaları için kullanmalarını tavsiye ediyor. Plastik bölücüler veya kalkanların kullanımından söz edilmemesine rağmen, çalışanlar mümkün olduğunca altı fitin ötesine yerleştiriliyor. Çalışanların birlikte yakın bir şekilde çalışması gereken yerlerde GM, "yüz maskesi ve koruyucu gözlük takmanın gerekli korumayı sağladığını" söylüyor.

GM (ve diğerleri), haberleri ve sosyal medya tüketimini azaltmayı öneren stresi yönetme hakkında bir bölüm içeriyor. Image: General Motors

Bir çalışan evde semptomatik hissederse, GM, gelmeden önce kendi vücut sıcaklığını ölçmesini ister. 100,4 Fahrenheit derecenin üzerindeyse, GM işe gelmemelerini ve bunun yerine doktorlarıyla iletişim kurmalarını ister. . GM, iş yerinde semptomatik hisseden çalışanlara (veya işte semptomatik olan biriyle karşılaşan kişilere) amirleriyle iletişime geçmelerini ve fabrikalarının sağlık merkezine "hemen" rapor vermelerini veya sağlanan iki yardım hattından birini aramalarını söylüyor.

GM, virüsü başka kimlerin kapmış olabileceğini belirlemek için temas takibi yapacak. Şirket, işe dönüş planında olumlu vakaları nasıl ele alacağı konusunda daha fazla ayrıntıya girmiyor. Ford gibi GM de çalışanların “[a] haberlerde, sosyal medyada ve televizyonda eğlenmelerini”, iyi uyumalarını, sağlıklı beslenmelerini ve alkol ve uyuşturucudan uzak durmalarını tavsiye ediyor. Fiat Chrysler Automobiles'in "Birbirimizi Güvenli Çalışma Paketine Geri Dönmesini Sağlayalım"

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) - Chrysler, Dodge, Jeep ve RAM markaları - Ford veya GM'ler ile aynı temellerin bazılarını kapsayan çok daha kısa 11 sayfalık bir işe dönüş "paketi" yayınladı. Ancak FCA’nın planı, şirketin nasıl ısındığı konusunda sapma gösteriyor ve genel olarak kapsamı ve ayrıntıları bakımından daha sınırlı.

FCA, dijital sıcaklık tarayıcıları kullanmak yerine tüm çalışanlara "yeniden kullanılabilir bir sıcaklık şeridi" sağlıyor. Şirket, fabrika çalışanlarının her vardiyadan iki saatten kısa bir süre önce bu şerit veya kendi termometreleri ile sıcaklıklarını ölçmeleri gerektiğini söylüyor. Sıcaklık şeridini kullanan işçiler bunu alınlarına kadar tutmalı ve yaklaşık 15 saniye yerinde tutmalıdır.

Şerit 30 gün boyunca tekrar kullanılabilir. Fiat Chrysler, çalışanlarına işe gelmeden önce kullanmaları için "yeniden kullanılabilir bir sıcaklık bandı" veriyor

FCA çalışanları daha sonra bu sıcaklığı her vardiyadan önce doldurulması gereken bir "Günlük Sağlık Riski Değerlendirme" sayfasına kaydetmelidir. Bir işçinin sıcaklığı 100.4 Fahrenheit veya daha yüksekse (veya sayfadaki diğer sorulardan herhangi birine "evet" yanıtı veriyorsa), işe gitmemeleri ve bir şirket yardım hattını aramaları söylenir. Plan bundan bahsetmese de FCA bir basın bülteninde "çalışanların ve ziyaretçilerin sıcaklıkları hakkında kendi kendilerine rapor ettiklerini doğrulamak için termal görüntüleme kameraları kurduğunu" söyledi.

Fiat Chrysler'in sıcaklık şeridi talimatları. Image: Fiat Chrysler Automobiles

İşe vardıklarında, FCA'nın fabrika çalışanları, tamamlanmış risk değerlendirme sayfasını teslim ettikleri turnikelerden geçmek zorunda. FCA, işçilerin bu noktada "çalışanların akışını devam ettirmek için" küçük sohbetler yapmamalarını veya sorular sormamalarını ister. Şirket, çalışanlara ön kollarını turnikeyi itmek için kullanmalarını söyler ve hemen ardından el dezenfektanı sunar.

(Kişisel maskelere izin verilmez.)

FCA, her fabrika iş istasyonu için bir "vardiya başlangıcı sanitasyon süreci" uyguladığını ve tesislerinde temizlik sıklığını artırdığını söylüyor. Şirket, sekizden fazla çalışanın toplantılarını askıya aldı ve bazı alanları daha fazla mesafe sağlayacak şekilde yeniden tasarladı. Plan, bu iş istasyonlarını nasıl değiştirdiği konusunda ayrıntıya girmiyor, ancak basın web sitesindeki görüntüler, bazı alanlarda artık plastik kalkanların nasıl yerleştirildiğini gösteriyor.

Otomobil üreticisinin yayınladığı işe dönüş kılavuzu, çalışanları test etmek için herhangi bir planı dahil edin.

Tesla'nın İşe Dönüş Başucu Kitabı

Tesla'nın başucu kitabı 38 sayfada izliyor ve CEO Elon Musk'ın şirketi yeniden açma arzusu konusunda neden bu kadar gürültülü olduğunu göstermeye yardımcı oluyor Fremont, California'daki araç fabrikası. Tesla, bu yılın başlarında Çin fabrikasında aylardır çalışmakta olan COVID-19 ile ilgili bir kapatma ile ilgilendi ve bu nedenle şirket, çalışanları güvenli bir şekilde Fremont fabrikasına geri getirmek için ne yapılması gerektiğini bildiğine inanıyor. Tesla'nın oyun kitabını bilgilendiren bilgiler.

Bununla birlikte, Tesla'nın başucu kitabı diğer otomobil üreticileriyle aynı zemini kapsıyor ve benzer şekilde bir test planından yoksun.

Bazı ortak alanlar kapalı ve konferans odaları üçte bir kapasiteyle kapatılıyor. Şirket ayrıca fabrikaya gittiği servis araçlarının kapasitesini düşürerek toplam servis sayısını artırdı.

Çalışanların sıcaklıklarını ölçmek için bazı girişlere termal kameralar takıldı ve Tesla, tıpkı Ford gibi, her gün onlara çevrimiçi bir sağlık kontrolü yaptırıyor. Tesla maskeler sağlıyor ve işçilerin bunları takması bekleniyor. Ancak şirket, bazı yerlerde maskelerin isteğe bağlı olması için oyun kitabının dilinde yer bırakıyor.

Tesla'nın oyun kitabının Ford ve GM'lerle aynı vuruşların çoğunu vuran bir bölümü. Image: Tesla

Tesla, şüpheli veya pozitif COVID-19 vakalarıyla nasıl başa çıkacağını göstermek için bir dizi senaryo ortaya koyuyor. Bir Tesla çalışanının COVID-19 semptomları varsa - veya kendini iyi hissetmiyorsa - başucu kitabında yöneticilere o çalışanı eve gitmeye ve tıbbi sağlayıcısına danışmaya yönlendirmeleri söyleniyor.

Semptomları olan ve testi pozitif çıkan biriyle (veya kendi test sonuçlarını bekleyen biriyle) doğrudan teması olan çalışanlar, hastalandıktan sonra 10 gün ve iyileştikten sonra en az üç gün evde kalmalıdır. Ancak bu çalışanlar negatif bir test alırsa, 24 saat boyunca semptom göstermedikten sonra işe dönebilirler. Tesla, muhtemelen enfekte çalışanların Ford gibi iki negatif test yaptırmasını istemiyor.

Olumlu vakaların olması durumunda Tesla, temas takibi gerçekleştirmek için güvenlik ekibinden yararlanacak. Şirket, oyun kitabında, işçinin bulunduğu alanı da temizleyeceğini açıklıyor, ancak daha fazla ayrıntıya girmiyor.

Ford ve GM gibi Tesla da "salgını defalarca duymak aşırı strese neden olabilir" diyor, bu nedenle çalışanların "sosyal medya da dahil olmak üzere haberleri izlemek, okumak veya dinlemek için ara vermelerini tavsiye ediyor" . " Şirket, çalışanları iyi yemek yemeye, alkol ve uyuşturucudan uzak durmaya, başkalarıyla bağlantı kurmaya ve "gevşemek için" zaman ayırmaya teşvik ediyor.

Birlikte ele alındığında bu planlar, bir pandemi sırasında ABD'deki otomobil endüstrisini tekrar çalışır duruma getirmenin ne kadar zor olacağını gösteriyor. Her şirketin planı farklıdır ve bazıları belirli açılardan tartışmalı olarak daha iyi olsa da hiçbiri hava geçirmez değildir - Ford'un halihazırda olumlu vakalarla uğraştığını gördüğümüz gibi.

Toyota, Volkswagen, Daimler (Mercedes-Benz'in ana şirketi), BMW, Nissan, Honda, Hyundai, Kia, Subaru ve Mazda'nın hepsi burada fabrikalar işletiyor.

Otomobil üreticileri üretime yeniden başlarken başka iki sorunla da uğraşmak zorunda. Birincisi, çoğu kendi yerel salgınlarıyla uğraşan tedarikçilere güveniyor. Tedarikçilerin kapalı kalması veya üretimi tekrar durdurması gerekirse, ABD'li otomobil üreticilerini üretimi durdurmaya zorlayabilir. Aslında, GM ile zaten oluyor.

Diğeri, salgın sırasında yeni araçlara olan talebin önemli ölçüde düşmüş olması. Dolayısıyla, her şey bu otomobil üreticilerinin ortaya koyduğu planlara göre gitse bile, işçilerinin ürettiği arabaları satın almak için bekleyen hiç kimse olmayabilir.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Microsoft Outlook, Office 365, Teams ve diğer hizmetler kesintinin ardından "çoğu kullanıcı" için geri döndü omer.dundar 0 523 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: omer.dundar
  Microsoft, xCloud'u web üzerinden iOS'a getiriyor camoka 0 417 15-11-2020, Saat: 23:12
Son Yorum: camoka
  xCloud, gelecekte nasıl oyun oynayabileceğimize dair bitmemiş ama ilham verici bir bakış sercantelli 0 447 15-11-2020, Saat: 23:11
Son Yorum: sercantelli
  Microsoft, Gears Tactics'i Xbox Series X ve S'ye nasıl getirdi? sercantelli 0 379 15-11-2020, Saat: 22:43
Son Yorum: sercantelli
  Eski bir Windows dizüstü bilgisayarı Linux'a nasıl geçirilir berhank 0 384 15-11-2020, Saat: 22:39
Son Yorum: berhank

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi