Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Facebook'un kurallarını dünya liderleri için nasıl esnettiğini okuyun

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : camoka
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Gold Üye
*****
447
mesajlar
447
konular
0
REP PUANI
Gold Üye
19-09-2019
(Kayıt Tarihi)
Gizli
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 23:52

Facebook, temelde benzeri görülmemiş bir teknoloji parçasıdır. Her ay, tek bir platform 2,5 milyardan fazla insana özel olarak seçilmiş reklamlar, arkadaşlardan ve aileden durum güncellemeleri ve yeni bağlantılar kurmak için otomatik öneriler sunar. Eleştirmenler genellikle ölçek ve otomasyonun bu kombinasyonuna odaklanır ve Facebook'un algoritmalarının yanlış haberleri ve aşırılık yanlısı içeriği teşvik ettiğini savunurlar.

Ancak The New Yorker'dan bir uzun metrajlı hikaye, Facebook'un sorunlarının biraz farklı bir resmini çiziyor - biri bu sadece tasarımına veya boyutuna bağlı değildir. Yazar Andrew Marantz, Facebook ’un moderasyon çabalarının daha önceki kapsamlı raporlarına dayanarak, eski çalışanlara platformda neden nefret söyleminin ve yanlış bilgilerin yayılabileceği hakkında konuşuyor. Tekrar tekrar, basit bir cevap ortaya çıkıyor: Facebook, güçlü kullanıcılara geçiş izni vermek için kurallarını çarpıttı ve zayıflattı.

Marantz, Facebook'un otomasyonuyla ilgili sorunlara ve içerik moderatörleri için net standartlar oluşturmadaki başarısızlığına kesinlikle işaret ediyor. Ancak hikayenin en canlı anekdotları, Facebook'un bir sorunun var olduğunu açıkça kabul etmesini ve ardından siyasi ve ticari geri tepmeyi kışkırtmaktan kaçınmak için ondan kaçınmasını içeriyor.

Güçlü kullanıcıları kovmak siyasi bir geri tepme yaratabilir

2017'de ABD Başkanı Donald Trump gibi Müslümanların ülkeye girişini yasaklamak için bastıran Facebook'un, dini bir gruba karşı nefret söylemini yasaklayan kurallarına bir boşluk eklediği bildirildi.

Moderatörler Britain First adlı aşırı sağ grubun tehdit edici gönderilerini işaretlediyse, bir denetçi yasağı geri çevirdiğinde "kalite puanlarının" kesintiye uğraması riskiyle karşı karşıya kaldılar - çünkü grubun özel bir "korumalı" durumu vardı.

Facebook bunu yapmaz. Mutlaka aşırı sağa sempati duymamalı. Ancak Bolsonaro gibi rakamlar, Facebook ’un en güçlü kullanıcılarından ve başarı hikayelerinden bazılarıdır. Eski bir çalışanın dediği gibi, "Bir iş için 'Lütfen, efendim, ürünümüzü kullanın' duruşundan 'Aslında efendim, ürünümüzü kullanmak için başınız belada.' ' hafif, eylemleri ilkeli özgürlükçü bir duruşa benzemiyor ve daha çok Twitch'in popüler bir flama yasağını yumuşak bir şekilde çevirmesi gibi görünüyor.

Makaledeki olayların çoğu ilk olarak başka yerlerde bildirildi. Ancak Marantz ’ın hikayesi onları ABD başkanlık seçimlerinden sadece haftalar önce çok önemli bir zamanda bir araya getiriyor. Ve birkaç yeni çalışma, bunların altta yatan sonuçlarını destekledi. Harvard'daki araştırmacılar oy verme ile ilgili yanlış bilgi kalıplarını incelediler ve yayılmanın büyük kısmının anonim troller veya dolandırıcılar tarafından zorlanmayan "elitlerin neden olduğu" olduğu sonucuna vardılar. Benzer şekilde, Cornell Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, Trump'ın COVID-19'un önemli bir yanlış bilgi kaynağı olduğu sonucuna vardı.

Ancak Color of Change başkanı Rashad Robinson, Facebook'un siyasi konuşmalar hakkında isteyerek birçok kural yazdığına dikkat çekiyor. Robinson, "Doğru soru" Facebook daha fazla veya daha az yapmalı mı? "Değil," Facebook kurallarını nasıl uyguluyor ve bundan kimler yararlanacak? "Diyor. Color of Change yaz boyunca, reklamverenlerin Facebook'u boykot etmesine yardımcı olmak için bu mesajı kullandı ve Unilever ve Coca-Cola gibi şirketlerin platformdaki kampanyalarını askıya almasını sağladı.

Benzer şekilde, Facebook'un da bunu yapabileceği yasal olarak şüphelidir. kurallarını herhangi bir miktarda insan veya yapay zeka çabasıyla mükemmel şekilde uygular. (Techdirt'in kurucusu Mike Masnick bundan "Masnick'in İmkansızlık Teoremi" olarak bahsetmiştir.) En etkili sistem bile, çıplaklık içerdiği için ikonik bir savaş fotoğrafını yasaklamak gibi bir şey yapabilir. Ancak kaotik bir seçim yaklaşırken, büyük, kötü davranan hesapları yasaklamaktan bahsetmek potansiyel olarak daha üretken ve çok daha basit bir seçenektir - her ne kadar Facebook'un alt çizgisine zarar verebilir.

Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Facebook, AI'nın nefret söylemi baskısını körüklediğini söyledi LazyMt 0 0 19-11-2020, Saat: 21:29
Son Yorum: LazyMt
  Facebook, İçeriği Seçim Günü civarında şiddeti durdurmak için kısıtlayabileceğini söyledi chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: chaitra
  Facebook sızıntıları, Mark Zuckerberg'in kararlarını öfkeli çalışanlara savunduğunu gösteriyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa
  Facebook, Kasım ayında erken zaferini iddia eden siyasi reklamları reddedecek berhank 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: berhank
  Facebook, yüzlerce aktivistin hesabını "yanlışlıkla" askıya aldığını söylüyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.