Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Facebook'un bağımsız gözetim kurulu artık davaları kabul ediyor

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Tolga
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kurumsal Üye
*****
769
mesajlar
770
konular
0
REP PUANI
Kurumsal Üye
29-12-2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 23:28

Facebook ’un uzun zamandır beklenen gözetim kurulu Perşembe günü şimdi davaları kabul ettiğini duyurdu. İlk olarak 2018'de sosyal medya devi tarafından duyurulan kurul, Facebook'un moderasyon kararlarını bağımsız bir şekilde kontrol etme amacını taşıyor.

Yönetim kurulu, dünyanın dört bir yanından nihai ve nihai kararı verecek bağımsız üyelerden oluşuyor. Facebook ve Instagram'ın ifade özgürlüğüne ve insan haklarına saygıya dayalı olarak hangi içeriğe izin vermesi veya kaldırması gerektiği konusunda bağlayıcı kararlar. İdari direktör Thomas Hughes Perşembe günü yaptığı görüşmede, "Odak noktamız yalnızca tek bir harekete tepki vermek veya belirli bir haber döngüsünü takip etmekle kalmayan, aynı zamanda insan haklarını ve ifade özgürlüğünü uzun vadede korumakla ilgili bir kurum inşa etmek oldu" dedi.

40 kişilik kurulun üyeleri Mayıs ayında tanıtıldı ve aralarında eski bir başbakan, bir Nobel Barış Ödülü sahibi ve Snowden sızıntılarının yayınlanmasını denetleyen Guardian editörü de bulunuyor. Her yönetim kurulu üyesi üç yıllık bir dönem görev yapacak ve Facebook, operasyonlarını finanse etmek için geri dönülmez bir güvene 130 milyon dolar koydu. Facebook, en önemlisi, yönetim kurulunun karar verme sürecine müdahale etmeyeceğine söz verdi.

Yönetim kurulu, Facebook tarafından atıfta bulunulan vakaları kabul etme veya reddetme konusunda yegane takdir yetkisine sahiptir

Şimdilik, yönetim kurulu yalnızca Facebook tarafından kaldırılan içerikle ilgili vakaları dinleyecektir.

Kurul, Facebook tarafından yönlendirilen vakaları kabul etme veya reddetme konusunda tamamen kendi takdirine sahiptir.

Facebook'un yönetişim ve küresel ilişkiler direktörü Brent Harris, çağrıda şirketin 3 Kasım'daki ABD başkanlık seçimlerinden önce hızlandırılmış inceleme için herhangi bir vaka sunmayacağını söyledi.

Kullanıcılar Facebook'un platformda bırakmaya karar verdiği üçüncü taraf içeriğini işaretleyemeyecek, en azından henüz değil. Bir yönetim kurulu eş başkanı olan Columbia Hukuk profesörü Jamal Greene, bu işlevselliğin "önümüzdeki aylarda" ekleneceğini söyledi.

Kurul üyeleri sırayla, komitenin çoğunluk oyuyla vakaları değerlendirecek ve incelemek üzere seçecek bir vaka seçim komitesinde dönüşümlü olarak çalışacak. Her vaka, incelenen içeriğin bölgesinden en az bir üyeyi içerecek beş üyeli bir panele atanacaktır. Yönetim kurulu, içeriğin Facebook'un topluluk standartlarını ve değerlerini ihlal edip etmediğine ve uluslararası insan hakları normlarına ve standartlarına uygun olup olmadığına karar verecek.

"Her itirazı duyamıyoruz, çünkü sunulacak cilt çok yüksek, ancak kararlarımızın etkili olmasını ve tek vakanın ötesinde etkili olmasını istiyoruz, "dedi Greene.

Kurul, bir vaka üzerinde görüşmeden önce açık bir yorum dönemi düzenleyecek

Helle Thorning-Schmidt, Danimarka eski başbakanı ve gözetim kurulunun başka bir eş başkanı, dava kararlarının yönetim kurulunun web sitesinde yayınlanıp arşivleneceğini ve kararlarını verirken kullanılan bilgilerin sunulacağını söyledi.

"Elbette şirketi taahhütlerinden sorumlu tutacağız," diye ekledi.

Yönetim kurulu ayrıca, üçüncü şahısların görüşlerini ve bakış açılarını paylaşmalarına izin vermek için bir vaka üzerinde müzakereye başlamadan önce kamuya açık bir yorum dönemi uygulamaya karar verdi. Kullanıcılar, web sitesinde yeni vakalar yayınlandığında ve halka açık yorumlara açıldığında uyarı almak için kaydolabilecekler.

Yönetim kurulu prosedürlerini oluşturmak için Zoom konusunda birkaç kez toplanmış olsa da Greene, önemli sorunları veya hangi vakaları inceleyeceğini tartışmak için bir araya gelmediğini söyledi. Greene, "Artık başlattığımıza göre, sağlam konuşmalar yapacağımız ve üzerinde durmamız gereken belirli türden meseleler arayacağımız düşünülebilir," dedi. Thorning-Schmidt, kurulun, vakaları gelmeye başladıklarında nasıl seçeceğine dair belirli kriterler belirleyeceğini de sözlerine ekledi.

Facebook yöneticilerinin, kurulun bağımsız çalışması üzerinde hiçbir etkisinin olmaması amaçlanmıştır. şirketin önemli çabalarının sonucu. The Information'a verdiği röportajda Mark Zuckerberg, gözetim kurulu başarılı olursa Facebook'un bağımsız yönetimini genişletmeyi umduğunu söyledi.

"Modelin planlandığı gibi çalıştığını varsayarsak, ya rolünü genişletmeyi ya da başka İçerik politikalarımızın daha fazla yönüne resmi yönetişim ve zaman içinde yaptırım, ”dedi.

İtirazda bulunan kişinin, içeriğin yayınlandığı platformda (Facebook veya Instagram) aktif bir hesabı olması ve kullanıcıların Facebook veya Instagram'ın nihai kararından sonraki 15 gün içinde itirazda bulunması gerekir.

Kurul, bir vakayı incelemek üzere kabul ettikten sonraki 90 gün içinde kararını verecektir.

Thorning-Schmidt, "Facebook'taki içerikle ilgili tüm sorunları çözemeyeceğimizi biliyoruz ve daha önce de defalarca söyledik" dedi. "Gözetim kurulu hızlı bir yangın veya her şeyi kapsayan bir çözüm olarak değil, Facebook'un en önemli içerik sorunlarından bazılarını yönetme yaklaşımını kritik ve bağımsız bir şekilde kontrol etmek için yaratıldı."

.
Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Facebook, AI'nın nefret söylemi baskısını körüklediğini söyledi LazyMt 0 0 19-11-2020, Saat: 21:29
Son Yorum: LazyMt
  Facebook, İçeriği Seçim Günü civarında şiddeti durdurmak için kısıtlayabileceğini söyledi chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: chaitra
  Facebook sızıntıları, Mark Zuckerberg'in kararlarını öfkeli çalışanlara savunduğunu gösteriyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa
  Facebook, Kasım ayında erken zaferini iddia eden siyasi reklamları reddedecek berhank 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: berhank
  Facebook, yüzlerce aktivistin hesabını "yanlışlıkla" askıya aldığını söylüyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.