Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Facebook, sanal gerçekliği bir platforma dönüştürüyor - ancak bazı bağımsız geliştiriciler onun gücünden korkuyor

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : berhank
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
494
mesajlar
494
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
05-01-2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
15-11-2020, Saat: 00:09

Facebook ’un Connect konferansı, sanal gerçeklik açısından yılın en büyük günlerinden biridir. Ancak 2020'de geliştirici Guy Godin gergindi.

Godin, kulaklıkların içinden masaüstü bilgisayara erişim sağlayan en çok satan bir VR uygulaması olan Sanal Masaüstü'nün geliştiricisidir. 2019'da, Oculus Quest uygulamasına yeni bir özellik ekleyerek mobil kulaklık kullanıcılarının bilgisayarlarından VR oyunları oynamasına izin verdi. Bu özellik popülerdi, ancak Oculus ’un ana şirketi Facebook bundan memnun değildi. Şirket, akış kalitesinin Quest sahipleri için yeterince güvenilir olmadığını söyleyerek onu güncellemeyi geri aldı. Godin, özelliği mağaza dışında indirilebilen resmi olmayan bir yama olarak yeniden ekledi. Ancak Facebook'un kendi yayın izleme özelliğini test ettiğinden ve bunun Connect'te sürümünün modası geçmiş olacağından şüpheleniyordu.

Godin'in hesabına göre Facebook, Sanal Masaüstü'nün altından ikinci kez halıyı çekecekti. 2017 yılında, bağlı Oculus Rift başlığı, uygulamasının temel işlevlerini Oculus uygulamasına "Sanal Masaüstü" etiketli bir simge altında birleştirdi. Godin, bu hareketin kullanıcıların Oculus'u dolandıracağını düşündükleri için tek yıldızlı incelemeler bırakmasıyla kafa karışıklığına ve hayal kırıklığına neden olduğunu söylüyor. "Her yıl Oculus Connect'te parmaklarımı karıştırıyorum.

Ancak yönetici John Carmack, izleyicilere Oculus'un özelliği eklemekle derinden ilgilendiğini söyledi ve "tam şu anda biri kablosuz VR akış sistemi kullanıyor ve bundan değer alıyor" gerçeğini öne sürdü. Oculus kulaklıklarında, birisi muhtemelen Godin'in uygulamasını kullanıyordur.

"Başarılı olursanız, muhtemelen Oculus tarafından kopyalanacaksınız. Godin, platformlarına entegre olacaklar ”diyor. "Ücretsiz bir şey teklif ederlerse, bununla rekabet edemem." Ve uygulaması güvenliyken, Facebook, Quest uygulaması Yur Fit'e kıyasla UploadVR'nin hızlı bir şekilde uyguladığı Oculus Move adlı bir sağlık izleme aracını duyurdu.

Sanal gerçeklik, en yeni ve en garip bilgi işlem türlerinden biridir. Ancak hobi amaçlı bir deneyden küçük bir ticari ekosisteme dönüştüğü için, bağımsız geliştiriciler tanıdık bir sorunla karşı karşıyadır: güçlü platformların etkin bir şekilde kendi geliştiricileriyle rekabet ettiği bir ekosistem. 1990'larda ve 2000'lerde, masaüstü yazılım şirketleri, Apple tarafından "kırılma" ya da Microsoft tarafından ezilme konusunda endişeliydi, bilgisayar devleri ya anahtar özellikleri klonladılar ya da kendi rakip ürünlerini tercih ettiler. Geçtiğimiz on yılda, iOS geliştiricileri, uygulama içi satın alma ücretlerinin ve rastgele App Store politikalarının Apple'ın kendi hizmetlerinden yararlandığından şikayet ettiler.

Oculus, 2014'te satın alınmadan önce 2012'de tüketici VR patlamasını başlattı. Bugün, Oculus Quest'in en çok satan VR başlığı olduğu ve geçen hafta Oculus Quest 2 adlı daha ucuz bir halefinin duyurulduğu bildirildi. Facebook, Quest'in ilk yılında 100 milyon dolarlık yazılım satışları elde ettiğini söylüyor - 1 milyon doları geçen bir oyun büyük bir başarı olarak kabul edildiğinde büyük bir rakam. Mobil uygulamaları ile Apple ve Google donanımına yıllarca bağımlı kaldıktan sonra, şirket sanal gerçekliğe hakim olmaya hazırlanıyor.

VR sosyal uygulama üreticisi Bigscreen'in CEO'su Darshan Shankar, "Facebook burada kazanmak için en çok motivasyon kaynağı" diyor. "Quest ile rekabet etmek zor, çünkü çok iyi bir cihaz."

Facebook, küçük ancak büyüyen VR pazarının temel taşı haline geldi

​​Ancak Facebook, VR yazılımı pazarını genişletse bile, bazıları geliştiriciler gücü konusunda kararsızlar. Birkaç Kongre üyesi de dahil olmak üzere antitröst bekçileri, Facebook'u Instagram ve WhatsApp gibi rekabeti klonlayarak veya satın alarak sosyal medyayı tekelleştirmekle suçladı. Godin ve Shankar, VR topluluğunun diğer bazı üyeleri arasında, Facebook'un Oculus uygulamaları için benzer planları olduğuna inanıyor. Çok sayıda birinci taraf oyunu yapmanın yanı sıra, patlama yapan hit Beat Saber'in geliştiricisi olan Beat Games gibi stüdyoları satın aldı.

"Temelde kobayız - neyin işe yaradığını görmek için harika şeyler yapıyoruz."

Hem Godin hem de Shankar, Oculus'tan erken işe alma teklifleri aldıklarını söylüyor. "Yıllardır Oculus ve Facebook'taki çeşitli insanlar bize şunu öneriyordu:" Biz de bu konuda çalışıyoruz. Tüm bu prototiplere sahibiz. Yapacağını söylediğin şeyi yapıyoruz. Sadece katılmalısın, "diyor Shankar. "'Facebook eninde sonunda seni ezecek. Neden hemen şimdi katılmıyorsun? 'Bu, tekrar tekrar alacağımız türden bir mesaj. " Bir Facebook sözcüsü, şirketin belirli uygulama kararlarını tartışmadığını söyleyerek yorumu reddetti.

Shankar, 2016'da lansmanından bu yana kendi kitlesini kuran Bigscreen için parlak bir gelecek görüyor. Horizon adında daha metaverse benzeri bir Facebook uygulaması. Ancak sosyal medyada, Facebook'un yüzde 30'luk uygulama içi satın alma komisyonundan duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi ve Bigscreen'in film kiralama gibi çekici özelliklerde gerçekten para kaybetmesine neden olduğunu söyledi. Ağustos ayında “Finansal olarak imkansız” diye tweet attı. "Yardım istedik, Facebook bize oyunlar gibi daha iyi bir iş modeli bulmamızı söyledi."

Facebook, geliştiricilerin uygulama içi satışlarında önemli bir kesinti yapma konusunda pek benzersiz değil.

Diğer şikayetlerin yanı sıra Spotify ve Epic Games, Apple ’ın uygulama içi abonelik ücretleri için yasal itirazda bulundu ve Spotify, ücretleri üçüncü taraf geliştiricilerden rekabete aykırı bir "vergi" olarak nitelendirdi. "Finansal olarak imkansız."

Benzer şekilde, teknoloji sektörü eleştirmenleri, kullanıcıları kötü amaçlı veya kötü tasarlanmış yazılımlardan korumayı amaçlayan uygulama mağazası kurallarının rekabeti engellemek için kullanılıp kullanılmadığını sorguladılar. Oculus, Quest mağazasının küratörlüğünü yapma ve kullanıcıların VR hakkındaki fikirlerine zarar verebilecek deneyimlerden kaçınma niyetinde netti. Uygulamaları Apple veya Google'dan çok daha yüksek standartlarda tutar ve geliştiricilerden Oculus'u erken konuşmalarını ve daha geniş kalite kriterlerinin yanı sıra "olası pazar başarısını" göstermelerini ister.

Oculus ürün müdürü Prabhu Parthasarathy, Quest 2 ’nin duyurusu sırasında, The Verge ’e “kablosuzda ilgi çekici bir deneyim açısından hâlâ iniş yapamadık” dedi. Kabul edilebilir olarak gördüğü bir çözüm bulamazsa, Sanal Masaüstü sürümünün çökertilmesi şaşırtıcı değildir.

Ancak Godin, Voices of VR podcast röportajında, deneyiminin anlamlı olmadığını iddia etti. Deneysel ve bazen hatalı olan Oculus Link özelliğinden daha az güvenilir, bu da Quest kullanıcılarının bir USB-C kablosuyla PC VR oyunlarını oynamasına olanak tanıyor.

"Nefret ettiğim şey, adı koparacakları veya üzerinde çalıştıkları için uygulamama özellikler eklememi engelleyecek olmaları. Bu adil rekabet değil. ” Sanal Masaüstü'nün ekran görüntüsü Virtual Desktop sosyal geliştiricilerinin hepsi Steam değil Guy Godin /

endişeli. Quest 2 ’nin duyurusu etrafında Oculus, koronavirüs salgını sırasında fiziksel buluşmaların yerini alacak, platformlar arası, iş odaklı bir araç olan Spatial adlı üçüncü taraf bir sanal ofis alanını belirgin bir şekilde sergiledi. Mekansal CEO Anand Agarawala, küçük geliştiricilerin hala devlere göre avantajları olduğunu söylüyor. Agarawala, "Büyük şirketler sadece daha yavaş hareket ediyor" diyor. "Etrafta dolaştık - piyasadaki en gelişmiş çözüme sahibiz."

Oculus, kendi kendine yeten Quest ve özenle yönetilen uygulama mağazasıyla her şeyi tamamladı ve yakın zamanda yakında çıkacak olan Rift masaüstü kulaklığının kullanımdan kaldırılması. (Kullanıcılar Quest'te Oculus PC oyunlarını ve diğer masaüstü oyunlarını oynamaya devam edebilirler, ancak ayrı bir kablo gerektirir.)

"VR başından beri oldukça açık bir platformdu ve Oculus bile kendileri açık kulaklıklar.

Bu ilk standartlara göre, "bu sadece tamamen kapalı bir platformdur." Dolayısıyla, Oculus'un vitrinde görünürlük her zamankinden daha önemli. Sanal gerçekliğin dışında teknoloji tekelleri korkusu artıyor

Facebook hala potansiyel bir rekabete sahip, özellikle Apple ve Sony'den - eskisinin bir artırılmış gerçeklik (AR) inşa ettiği söyleniyor. veya VR kulaklık ve ikincisi PlayStation VR sistemini PlayStation 5 ile birlikte yenileyebilir. Bununla birlikte, her iki şirket de kilitli platformlarıyla biliniyor. PC tabanlı kulaklıklar, Valve'ın rakip SteamVR mağazası dahil olmak üzere daha açık bir ortam sunar, ancak yine de yüksek güçlü bir bilgisayar gerektirir ve genellikle daha yüksek bir fiyat etiketi ile gelir.

Sanal Masaüstü gibi araçların arkasındaki fikirler Tamamen kumaştan icat edilmedi ve birçok Oculus kullanıcısı için fazladan bir özellik yüklemek zorunda kalmamak bir kazanç gibi gelebilir. Android tabanlı Quest donanımı da Apple ’ın iPhone'u kadar kilitli değildir. Kullanıcıların, Sanal Masaüstü için akış yaması dahil olmak üzere uygulamaları yandan yüklemelerine olanak tanır. İOS gibi bir platformda, Godin'in çözümü bir başlangıç ​​değildir.

Ancak ortamın sgramuz olasılık hissini sevdikleri için sanal gerçeklik uygulamaları geliştiren kişiler için Facebook'un duvarlarla çevrili bahçesinin dışında hissetmek acı bir dönüş olabilir. Etkinlikler.

Her gün yaptığım bu ve benim işim bu, ”diyor Godin. "Ama bir geliştirici olarak her yıl sizi öldürmeye çalışan bir platform için geliştirme yapmak çok sinir bozucu." .
Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Facebook, AI'nın nefret söylemi baskısını körüklediğini söyledi LazyMt 0 0 19-11-2020, Saat: 21:29
Son Yorum: LazyMt
  Facebook, İçeriği Seçim Günü civarında şiddeti durdurmak için kısıtlayabileceğini söyledi chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: chaitra
  Facebook sızıntıları, Mark Zuckerberg'in kararlarını öfkeli çalışanlara savunduğunu gösteriyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa
  Facebook, Kasım ayında erken zaferini iddia eden siyasi reklamları reddedecek berhank 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: berhank
  Facebook, yüzlerce aktivistin hesabını "yanlışlıkla" askıya aldığını söylüyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.