Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Facebook, İngiltere'nin İkinci Dünya Savaşı kod kırma merkezi Bletchley Park'ın kurtarılmasına yardımcı olmak için 1 mil

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : enis
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
490
mesajlar
490
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
18-10-2019
(Kayıt Tarihi)
Gizli
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 23:53

Facebook, Birleşik Krallık'ın 2. Dünya Savaşı sırasında kod kırma merkezi olan ve şu anda müze olarak faaliyet gösteren Bletchley Park'a 1 milyon £ (1.3 milyon $) bağışta bulunuyor.

The Bletchley Park Trust, kayıtlı bir yardım kuruluşu, koronavirüsün neden olduğu düşen ziyaretçi sayısı nedeniyle sitenin 2 milyon sterlinlik bir gelir açığıyla karşı karşıya olduğunu Ağustos ayında duyurdu. Gelirdeki düşüş nedeniyle (yıllık gelirin yüzde 95'i) park, işgücünün üçte birini oluşturan 35 işten çıkarmayı düşündüğünü açıkladı. Facebook'un bağışı bu işlerden bazılarını kurtaracak, ancak kaçı olduğu belli değil.

Bletchley Park, dünyanın ilk programlanabilir dijital bilgisayarına ev sahipliği yapıyordu

Facebook, bağışı Bletchley Park ’ın "modern bilgi işlemin doğum yeri olarak süregelen mirası" nedeniyle yaptığını söyledi. Parkın kod-kırıcıları ve matematikçileri sadece Naziler tarafından kullanılan Enigma kodlarını kırmakla kalmadı, bu da bazı tarihçilerin savaşın süresini iki ila dört yıl kısalttığını söylediği bir başarı, aynı zamanda önemli teorik ve mühendislik atılımları da yaptı. Bunlar arasında, dünyanın ilk programlanabilir dijital bilgisayarı olan Colossus'un yaratılması ve modern bilgisayar bilimi ve yapay zekanın babası olarak görülen İngiliz matematikçi Alan Turing'in çalışması yer alıyor. Bletchley Park'taki kod kırma operasyonunun zirvesinde yaklaşık 10.000 çalışan vardı ve işgücünün yaklaşık 75'ini kadınlar oluşturuyordu.

Facebook'un yardımcısı Steve Hatch, "Alan Turing ve Bletchley ekibinin tarihi başarıları Facebook dahil hepimize büyük fayda sağladı ve modern bilgi işlemin bu ruhani evini korumaya yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz," dedi. Kuzey Avrupa Cumhurbaşkanı, bir basın açıklamasında. Birleşik Krallık, yarısından fazlası mühendislik rollerinde çalışan, 3.000'den fazla çalışana ev sahipliği yapan, Facebook ’un ABD dışındaki en büyük mühendislik merkezidir.

Bir basın açıklamasında, Bletchley Park CEO'su Iain Standen, sitenin bağışlarından dolayı "Facebook'a çok minnettar" olduğunu söyledi. Standen, "Bu önemli destekle, Bletchley Park Trust, 'yeni dünyada' çalışmak ve kapılarını gelecek nesillere açık tutmak için daha iyi konumlanacak," dedi.

Verge, Facebook'un bağışıyla kaç işin kurtarılabileceğini sormak için Bletchley Park Trust'a ulaştı ve daha fazlasını duyarsak bu hikayeyi güncelleyeceğiz.

Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Facebook, AI'nın nefret söylemi baskısını körüklediğini söyledi LazyMt 0 0 19-11-2020, Saat: 21:29
Son Yorum: LazyMt
  Facebook, İçeriği Seçim Günü civarında şiddeti durdurmak için kısıtlayabileceğini söyledi chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: chaitra
  Facebook sızıntıları, Mark Zuckerberg'in kararlarını öfkeli çalışanlara savunduğunu gösteriyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa
  Facebook, Kasım ayında erken zaferini iddia eden siyasi reklamları reddedecek berhank 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: berhank
  Facebook, yüzlerce aktivistin hesabını "yanlışlıkla" askıya aldığını söylüyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.