Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Facebook artık daha hızlı denetleme için içeriği sıralamak için AI kullanıyor

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : social
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
473
mesajlar
473
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
16-10-2019
(Kayıt Tarihi)
Gizli
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 00:18

Facebook, yapay zekanın platformlarında daha fazla denetim görevi üstlenmesini istediğini her zaman açıkça ortaya koymuştur. Bugün, bu amaca yönelik en son adımını açıkladı: makine öğrenimini moderasyon kuyruğunun başına getirmek.

Facebook'ta denetleme şu şekilde çalışır. Şirketin kurallarını ihlal ettiği düşünülen gönderiler (spam'den nefret söylemine ve "şiddeti yücelten" içeriğe kadar her şeyi içerir) kullanıcılar veya makine öğrenimi filtreleri tarafından işaretlenir. Bazı çok net vakalar otomatik olarak ele alınır (yanıtlar örneğin bir gönderinin kaldırılmasını veya bir hesabın bloke edilmesini içerebilir) geri kalanı insan moderatörler tarafından incelenmek üzere kuyruğa girer.

Facebook, dünya genelinde bu moderatörlerden yaklaşık 15.000 kişiyi istihdam etmektedir ve geçmişte bu işçilere yeterli desteği vermediği ve onları travmaya yol açabilecek koşullarda çalıştırdığı için eleştirilmiştir. Görevleri, işaretli gönderileri sıralamak ve şirketin çeşitli politikalarını ihlal edip etmediklerine dair kararlar vermektir.

Geçmişte, moderatörler gönderileri aşağı yukarı kronolojik olarak inceliyor ve bildirildikleri sırayla ilgileniyorlardı. Şimdi Facebook, en önemli gönderilerin ilk önce görüldüğünden emin olmak istediğini ve yardımcı olmak için makine öğrenimini kullandığını söylüyor.

Facebook'un ML filtreleri tarafından proaktif moderasyonu ve Facebook kullanıcılarından gelen reaktif raporları bir araya getiren eski denetim sistemi. Resim: Facebook Artık yayın sırasını insan moderatörleri tarafından incelenmek üzere sıralamak için makine öğrenimini kullanan yeni denetim iş akışı. Image: Facebook

Bu kriterlerin tam olarak nasıl ağırlıklandırıldığı net değil, ancak Facebook amacın önce en çok zarar veren gönderilerle ilgilenmek olduğunu söylüyor. Dolayısıyla, bir gönderi ne kadar viral olursa (ne kadar çok paylaşılır ve görülürse) o kadar hızlı ilgilenilir. Aynı şey bir gönderinin ciddiyeti için de geçerlidir. Facebook, gerçek dünyaya zarar veren gönderileri en önemli olarak sıraladığını söylüyor. Bu, terörizm, çocuk istismarı veya kendine zarar verme içeren içerik anlamına gelebilir. Bu arada, sinir bozucu ancak travmatik olmayan spam gibi gönderiler, inceleme için en az önemli olanlar olarak sıralanır.

Facebook, geçmişte makine öğrenimi filtrelerinin gönderileri nasıl analiz ettiğine dair bazı ayrıntılar paylaştı. Bu sistemler, "tüm gönderi bütünlüğü yerleştirmeleri" anlamına gelen ve Facebook'un "bütünsel" bir yaklaşım olarak adlandırdığı içeriği değerlendirmeye alan "WPIE" adlı bir modeli içerir.

Bu, algoritmaların herhangi bir postadaki çeşitli unsurları bir arada değerlendirerek görüntünün, altyazının, afişin vb. birlikte neyi ortaya çıkardığını çözmeye çalıştığı anlamına gelir. Birisi "özel ikramlardan" "tam bir parti" ve pişmiş ürünler gibi görünen bir resimle birlikte sattığını söylüyorsa, Rice Krispies karelerinden mi yoksa yenilebilir ürünlerden mi bahsediyor? Başlıkta belirli kelimelerin kullanılması ("güçlü" gibi), yargıya bir şekilde yön verebilir.

Facebook, içeriği sıralamak için WPIE olarak bilinen" bütünsel "değerlendirme aracı dahil olmak üzere çeşitli makine öğrenimi algoritmaları kullanır. Image: Facebook

Facebook'un platformlarını yönetmek için yapay zekayı kullanması, geçmişte incelemeye girdi ve eleştirmenler, yapay zekanın pek çok çevrimiçi iletişimin bağlamını yargılama kapasitesinden yoksun olduğuna dikkat çekti.

Parlow, "Sistem, daha az hata yapmak için yapay zeka ve insan eleştirmenlerle evlenmekle ilgili" dedi. "AI asla mükemmel olmayacak."

Şirketin makine öğrenimi sistemlerinin yanlış sınıflandırdığı gönderilerin yüzde kaçı sorulduğunda, Parlow doğrudan bir yanıt vermedi, ancak Facebook'un otomatik sistemlerin yalnızca insan incelemeciler kadar doğru olduklarında insan gözetimi olmadan çalışmasına izin verdiğini belirtti . "Otomatik işlem için çıta çok yüksek" dedi. Yine de Facebook, denetim karışımına giderek daha fazla yapay zeka ekliyor.

.
Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Surface Duo'ya daha yakından bakalım KennethFoups 0 0 15-11-2020, Saat: 23:18
Son Yorum: KennethFoups
  MSI ’nın Zirve dizisi, toplantı odası için yapılmış gibi görünüyor social 0 0 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: social
  Xbox Series X denetleyicisine ve 1 TB genişletme kartlarına daha yakından bakış soulmy 0 0 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: soulmy
  Xbox Series X ile bir hafta: yükleme süreleri, oyun performansı ve daha fazlası chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: chaitra
  Microsoft Outlook, Office 365, Teams ve diğer hizmetler kesintinin ardından "çoğu kullanıcı" için geri döndü omer.dundar 0 0 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: omer.dundar

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.