Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Facebook, AI'nın nefret söylemi baskısını körüklediğini söyledi

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : LazyMt
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Onursal Üye
*
1,546
mesajlar
1,546
konular
2
REP PUANI
Yeni Üye
07-01-2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
19-11-2020, Saat: 21:29

Facebook, yapay zeka kullanarak daha fazla nefret söylemini proaktif olarak tespit ettiğini söylüyor. Perşembe günü yayınlanan yeni bir şeffaflık raporu, bu yılın başlarında yapılan politika değişikliklerinin ardından sosyal medyadaki nefret hakkında daha fazla ayrıntı sunuyor, ancak bazı büyük soruları cevapsız bırakıyor.

Facebook'un üç aylık raporu, nefret söyleminin yaygınlığı hakkında yeni bilgiler içeriyor. Şirket, Facebook kullanıcılarının gördüklerinin yüzde 0,10 ila 0,11'inin nefret söylemi kurallarını ihlal ettiğini tahmin ediyor ve bu da "her 10.000 içerik görüntülemesi için 10 ila 11 nefret söylemi görüntüleme" anlamına geliyor. Bu, rastgele bir gönderi örneğine dayanır ve oldukça viral gönderilerin etkisini yakalayarak salt gönderi sayısından ziyade içeriğin erişimini ölçer. Yine de dış kaynaklar tarafından değerlendirilmemiştir. Gazetecilerle yaptığı bir görüşmede, Facebook dürüstlükten sorumlu Başkan Yardımcısı Guy Rosen, şirketin "bir denetimi planladığını ve bunun için çalıştığını" söylüyor.

Facebook, kullanıcılar bunu bildirmeden önce çoğu nefret söylemini proaktif bir şekilde ortadan kaldırdığında ısrar ediyor. Son üç ayda Facebook ve Instagram nefret söylemi yayından kaldırma işlemlerinin yaklaşık yüzde 95'inin proaktif olduğunu söylüyor.

Facebook'un zaman içinde nefret söylemi algılama oranları

Bu, ilk çabalarından bu yana dramatik bir sıçrama - 2017'nin sonlarında, yayından kaldırma işlemlerinin yalnızca yüzde 24'ü proaktif olarak gerçekleşti.

Organize nefret grupları ayrı bir moderasyon kategorisine giriyor ve bu kategoride 139.900'den 224.700'e çok daha küçük bir artış görüldü.

Facebook, bu yayından kaldırmaların bir kısmının yapay zeka iyileştirmeleriyle desteklendiğini söylüyor. Facebook, "nefret dolu memleri" daha iyi tespit edebilen sistemler için Mayıs ayında bir araştırma yarışması başlattı. En son raporunda, metin ve resimleri art arda analiz etme yeteneğini öne sürdü ve aşağıdaki görüntü makrosu (Facebook tarafından oluşturulmuş) gibi içerik yakaladı.

Mezar içeren görüntü makrosu ve Facebook tarafından oluşturulan bu makro, metnin yanında görüntüleri analiz ederek tespit edilmesi gereken nefret söylemini gösterir.

Bu yaklaşımın açık sınırları vardır. Facebook'un belirttiği gibi, "yeni bir nefret söylemi önceki örneklere benzemeyebilir" çünkü yeni bir eğilime veya habere gönderme yapıyor. Bu, Facebook ’un birçok dili analiz etme ve ülkeye özgü eğilimleri yakalama becerisinin yanı sıra Facebook'un zaman içinde değişen bir kategori olan nefret söylemini nasıl tanımladığına bağlıdır.

Koronavirüs salgını, Facebook'un normal moderasyon uygulamalarını aksattı çünkü moderatörlerin evlerinden bazı son derece hassas içerikleri incelemesine izin vermiyordu. Facebook, üç aylık raporunda, kısmen yapay zeka sayesinde yayından kaldırma sayılarının "pandemi öncesi seviyelere" döndüğünü söyledi.

Ancak bazı çalışanlar, işe başlamadan işe geri dönmeye zorlandıklarından şikayet ettiler. daha iyi koronavirüs korumaları için açık bir talebi imzalayan 200 içerik moderatörü ile güvenli. Bu mektupta moderatörler, otomasyonun ciddi sorunları çözemediğini söylediler. "Yapay zeka bu işe uygun değildi. Önemli konuşmalar Facebook filtresinin içine girdi ve kendine zarar verme gibi riskli içerikler uyanık kaldı "dediler.

Facebook, şeffaflık raporlarının yeni yasalar için model olmasını istiyor

Rosen, buna katılmıyor Facebook ofislerinin güvenli çalışma alanı gereksinimlerini "karşıladığını veya aştığını" söyledi. "Bunlar, bu işin inanılmaz derecede önemli bir bölümünü yapan inanılmaz derecede önemli işçiler ve yapay zekaya yaptığımız yatırımlar, insanları güvende tutmak için bu içeriği tespit etmemize ve kaldırmamıza yardımcı oluyor," dedi.

Amerikalılar da dahil olmak üzere Facebook eleştirmenleri milletvekilleri, muhtemelen yeterince nefret dolu içerik yakaladığına ikna olmayacaklar.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, bir Senato duruşmasında şirketin moderasyon uygulamalarını savundu ve Facebook'un bu verileri gelecekteki raporlara dahil edebileceğini belirtti. "Bence tüm bunların çok yardımcı olacağını düşünüyorum, böylece insanlar nasıl yaptığımızı görüp bizi sorumlu tutabilir," dedi.

Zuckerberg, Kongre'nin tüm web şirketlerinin Facebook'un liderliğini takip etmesini zorunlu kılması gerektiğini öne sürdü. ve politika uygulama başkanı Monika Bickert bugün bu fikri yineledi. "Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlemeleri yürürlüğe koymaktan veya [İletişim Ahlakı Yasası] Bölüm 230'da reform yapmaktan bahsederken, pek çok kişi tarafından görülmeden önce, zararlı içerik üzerinde hareket etmek için şirketleri nasıl sorumlu tutacağımızı düşünmemiz gerekir. Bugünün raporundaki rakamlar bu konuşmayı bilgilendirmeye yardımcı olabilir, "dedi Bickert. "İyi içerik düzenlemesinin tüm sektörde buna benzer bir standart oluşturabileceğini düşünüyoruz."

.
Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Facebook Haber Sayfası | Sponsor Reklam ile facebook sayfa Kasımı admin 0 0 02-05-2022, Saat: 16:35
Son Yorum: admin
  Midrub Facebook Ads Manager - Script for Instagram, Facebook and Whatsapp Ads Automatizations scripti indirimli ucuza ku camoka 1 362 24-02-2021, Saat: 20:49
Son Yorum: sinancag1
  Facebook, İçeriği Seçim Günü civarında şiddeti durdurmak için kısıtlayabileceğini söyledi chaitra 0 295 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: chaitra
  Facebook sızıntıları, Mark Zuckerberg'in kararlarını öfkeli çalışanlara savunduğunu gösteriyor hoppa 0 301 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa
  Facebook, Kasım ayında erken zaferini iddia eden siyasi reklamları reddedecek berhank 0 273 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: berhank

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.