Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Etkileyenlerin bir sonraki sınırı: kendi canlı alışveriş kanalları

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : hoppa
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
442
mesajlar
442
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
03-01-2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 23:28

Carla Stevenné ’nin ilk canlı yayını onu korkuttu. Amazon Live ’ın etkileyici beta grubunun bir parçası olarak satacak bir şeyler bulması ve ayrılan saatini nasıl dolduracağını bulması gerekiyordu. Kendi kendine ve bir kamerayla konuşarak 60 dakikayı doldurmayı, daha önce ürünleri canlı yayınlamayı hiç denememişti. Evine baktı. Birkaç şey göze çarpıyordu: su geçirmez bir Bluetooth hoparlör, Crest 3D Whitestrips ve bir Bluetooth karaoke makinesi.

"O zamana bakıyorum, 15 dakikaydım [ve] , 'Ö. MG, bir saate varmak için 45 dakika kaldı - Bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. " 200 akış sonra, bir saatin göz korkutucu kadar yakın olmadığını ve bir seferde yüzlerce insanın ayarlayabileceğini söylüyor.

2020, ABD teknoloji şirketleri için canlı alışveriş yılı oldu. Amazon, Temmuz ayında etkileyiciler için Amazon Live'ı başlattı ve Instagram ve Facebook, Ağustos ayında canlı alışveriş özelliklerini başlattı. Google'ın Ar-Ge bölümü Area 21, canlı olmayan ancak alışverişe uygun hikayeler sunan Shoploop'u da başlattı ve küçük girişimler, canlı alışverişi sadece bir şey değil, perakendenin geleceği haline getirme çabalarını sürdürdü.

Teknoloji şirketlerinin ABD'de canlı alışverişin büyük olabileceğine inanması için iyi bir neden var: Çin'de zaten çok büyük. Çin İnternet Ağı Bilgi Merkezi tarafından yayınlanan bir rapora göre, geçen Haziran ayına göre 126 milyon artışla Mart ayında, 60 milyon kişi alışveriş canlı yayınlarını izledi. Kim Kardashian West bile canlı bir alışveriş akışında üretken bir Çinli etkileyiciyle ortaklık kurdu ve bildirildiğine göre neredeyse anında 15.000 şişe parfüm sattı.

Instagram'dan Layla Amjadi, "Canlı alışveriş, tek seferde keşfetmenin ve üzerinde düşünmenin gerçekten fantastik bir-iki yumruğu ve doğal olarak eğlenceye, dolayısıyla alışverişe uygun bir araç," diyor Instagram'dan Layla Amjadi alışveriş için ürün lideri. "Yalnızca o ürünü keşfetmekle kalmaz, daha sonra onu duyarsınız, hareket halinde görürsünüz, iş başında görürsünüz."

Ayrıca, perakende mağazalarının önlerini kapatan bir çevrimiçi alışverişe geçiş yalnızca yoğunlaştı. Canlı alışveriş, özellikle etkileyicilerin erişimi ve coşkusuyla birleştiğinde bir perakende ilkesi haline gelebilir.

Hélène Heath, Shoploop videolarından birinde maskara gösteriyor.Segment genelinde alışveriş sepetlerine beş bin ürün eklendiğini söylüyor. Sadece kendi markalı ürünlerini sattığı için satışlar Dragun için bir nimetti.

"Baktığınız ve taklit etmek istediğiniz insanlardan markaları ve ürünleri keşfetmek için pek çok gizli talep var, Amjadi diyor. "Yaratıcılar Instagram'da birden fazla kapasitede görünebilirler. Pazarlama kapasitesinde veya satış kapasitesinde ortaya çıkabilirler ve çoğu zaman, her ikisini de giderek daha fazla yapıyorlar. ”

Kendi ürünlerini satmayan etkileyiciler, bağlı kuruluş bağlantılarından para kazanabilirler. platform. Amazon, canlı etkinlikleri için bağlı kuruluş bağlantılarını kabul ederken Instagram, markaların yayına girmeden önce Facebook'a kaydolmasını gerektirir. Doçent olan Lauren Beitelspacher, Instagram'da şimdilik yalnızca markalar para kazanabilir ve Facebook işlemden pay alır.

Alışverişin başarısını yaşamak için çok önemli olan influencer'lar, takipçilerinin güvenini ve hayranlığını çoktan kazandılar, diyor doçent Lauren Beitelspacher Babson Koleji'nde pazarlama yaparak onları mükemmel bir satış elemanı yapıyor.

"Etkileyicilerle yapılan bu canlı alışveriş, temelde bir arkadaşınızla ya da gerçekten hoşlandığınız biriyle alışveriş yapıyormuşsunuz gibi," diyor.

Stevenné ’nin akışında olduğu gibi, izleyiciler daha fazla bilgi edinmek için sorular sorabilir. Facebook, en iyi uygulamalar kılavuzunda canlı alışverişin etkileşim yönünü vurgulamaktadır. Rehber, DM gönderen veya yorum yapan herkese yanıt vermenin onları yeni müşterilere dönüştürmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ancak, her içerik oluşturucu henüz büyük bir başarı elde edemedi. Google, Shoploop'un lansmanı için güzellik içeriği oluşturması için Hélène Heath'i işe aldı, ancak Heath dokuz videosuna eklediği satış ortağı bağlantılarından hiç para kazanmadı. Ayrıca, bu ilk anlaşmanın sona ermesinden bu yana daha fazla video yapmadı. Stevenné, Amazon'un canlı alışveriş hizmetindeki başarısı sayesinde tam zamanlı olarak etkilemeye odaklanabildiğini, ancak yine de satışlarla parayı geri kazanmayı umarak tüm ürünleri kendisi satın alması gerektiğini söylüyor. Heath, geleneksel markalı gönderiler ve ürünlere bağlı kuruluş bağlantıları aracılığıyla Instagram'da da ürün satmaya devam ediyor.

"Ürünlere gerçekten aşık olan bir arkadaş gibi görünmekle sonra onu almaya çalışmak arasında kesinlikle bir denge var. İzleyicilerinizin satın alması için ondan biraz para kazanabilirsiniz, ”diyor Heath.

Etkileyici olan herkes yayına girdiğinde, ürün pazarlamasının saldırısı muhtemelen durmayacaktır.

Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Facebook'un muhafazakarları disiplin önlemlerinden korumak için kendi kurallarını savunduğu bildirildi enis 0 0 14-11-2020, Saat: 23:25
Son Yorum: enis

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.