Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : Eski Facebook moderatörleri yaklaşan ABD seçimleri için endişeli

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : enis
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
490
mesajlar
490
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
18-10-2019
(Kayıt Tarihi)
Gizli
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 23:27

Viana Ferguson, Facebook'ta içerik moderatörü olduğunda, hemen ırkçı olarak tanıdığı bir gönderiyle karşılaştı: Siyah bir çocuğu olan beyaz bir ailenin fotoğrafında "ev, evcil hayvansız bir ev değildir . " Ancak yöneticisini resmin sadece bir ailenin masum fotoğrafı olmadığına ikna etmekte zorlandı.

Ferguson, "Aynı bakış açısına sahip görünmüyordu, kullanabileceğim bir referans yoktu" dedi. Fotoğrafta evcil hayvan olmadığına işaret etti, ancak yönetici ona da "Fotoğrafta ev de yok" dedi.

Ferguson, fotoğrafın eksikliğinin birkaç örneğinden biri olduğunu söyledi. Facebook moderatörlerinin büyük bir çoğunluğu üçüncü şahıs danışmanlıkları için gerçekleştirilen günlük işlerinde karşılaşacakları yapı ve destek. Ferguson, kendilerini Real Facebook Gözetim Kurulu olarak adlandıran bir grup tarafından düzenlenen ve yaz boyunca Facebook reklamverenlerini boykot etme çağrısına öncülük eden ilerici bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan Color of Change ve İngiltere merkezli kar amacı gütmeyen teknoloji adalet kuruluşu Foxglove tarafından düzenlenen bir çağrı üzerine konuştu.

"Clickbait hala yalanlara hükmediyor ve nefret Facebook'ta hala Kaliforniya orman yangını gibi dolaşıyor."

Foxglove'un kurucu ortağı Cori Crider, "2020'de dünyanın en büyük sosyal ağında, tıklama tuzağı yalanları yönetmeye devam ediyor ve Facebook'ta hala Kaliforniya'da bir orman yangını gibi dolaşıyor," dedi.

"İçerik moderatörleri, seçimlerimizi koruyan ön saflardaki itfaiyecilerdir" dedi. "Facebook'un çalışmaları için o kadar kritikler ki, Facebook onları salgın sırasında ofislerine geri çekti ve ofislerinde tuttu."

Hem ABD'de hem de denizaşırı ülkelerde Facebook moderatörü olarak çalışmanın zorlukları iyi belgelenmiştir ve uzun yıllar boyunca travmatik içeriği saatlerce görüntülemenin, şirketin şu anki ve eski ABD merkezli moderatörlere, üzerinde gelişen zihinsel sağlık sorunlarını telafi etmek için 52 milyon dolar ödemeyi kabul etmesine nasıl yol açtığına ilişkin tutarlı şikayetler. iş.

İlgili

Amerika'daki Facebook moderatörlerinin gizli yaşamları

Eski moderatör Alison Trebacz, 2017'deki toplu çekimlerden sonraki günü hatırladığını söyledi Las Vegas'taki Mandalay Bay kumarhanesinde, iş kuyruğu yaralı ve ölmekte olan kurbanların videolarıyla doluydu. Ancak bir videoyu "rahatsız edici" olarak işaretlemek için moderatörlerin bir kişinin tamamen aciz olduğunu doğrulaması gerekiyordu ki bu, zamanında yapılması neredeyse imkansız olan bir şeydi. "Etkinliğin gerçekleşmesinden sonraki beş dakika içinde tam yön ve rehberlik olmadan popüler içerikle ilgili bu büyük kararları almaya çalışan moderatörler ve temsilciler olarak görev alıyoruz," dedi.

Trebacz, işinin bir parçası olarak dedi. o ve diğer moderatörler düzenli olarak grafik içeriği izlemek zorunda kaldı ve işin doğası nedeniyle zihinsel olarak tükenmiş hissetti.

Şirket, moderatörlerin şirket dışındaki kişilerle işleri hakkında konuşabilmelerini sınırlayan ve işin genel stresini artıran ifşa etmeme anlaşmaları kullandı. Color of Change'den Jade Ogunnaike, moderatörlerin bağımsız yükleniciler olduğunu ve çoğunun sosyal yardım veya hastalık izni almadığını belirtti.

"Facebook gibi şirketler Black Lives Matter hakkında bu büyük açıklamaları yaptığında ve önemsediklerinde eşitlik ve adalet konusunda, bu içerik moderatörlerine ve yüklenicilere davranış biçimiyle doğrudan bir tezat oluşturuyor ”dedi Ogunnaike.

Grup, Facebook'un diğer Facebook çalışanları ile aynı hakları alacak ve yeterli eğitim ve destek sağlayacak tam zamanlı çalışanlar yaptığını görmek istiyor. Şirket, şiddet içeren ve sorunlu içeriğin kökünü kazımak için yapay zekaya güveniyor olsa da bu, Ferguson'un bahsettiği gibi daha incelikli ırkçılık örneklerini ele almak için yeterli değil.

"Facebook işin büyük kısmını yapan insanlardan değerli geri bildirimler almak isterse, onları evlerine getirerek fayda sağlayacaktır."

Ancak Trebacz, insan moderatörlerin uzaklaşmayacağına işaret etti; bunun yerine daha da önemli hale geliyorlar.

Platformun, gittikçe daha fazla nefret içerikli içerik yayınlayan yeni cesur insanlarla başa çıkmak için yetersiz olduğunu söyledi. Bir moderatör daha sonra Facebook kurallarına aykırı olduğu tespit edilen bir içeriği kaldırırsa, disiplin cezasına çarptırılabilir ve hatta kovulabilir, diye ekledi.

Trebacz, Facebook'un içerik kararları hakkında moderatörlerle daha gerçek zamanlı iletişim sağlayacağını ve her zaman tepki vermek yerine öncelikli olarak daha fazla karar alınacağını umduğunu söyledi. Ancak, önümüzdeki birkaç haftanın mevcut içerik moderatörleri için "aşırı derecede zor" olacağını beklediğini söyledi.

"Kaos olacağını düşünüyorum" dedi. "Gerçekten."

Facebook, Pazartesi günü yapılan yorum talebine hemen yanıt vermedi. Wall Street Journal Pazar günü, şirketin risk altındaki ülkelerde kullandığı dahili araçları uygulama planlarıyla önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerde olası kaosa hazırlandığını bildirdi. Planlar, viral olmaya başladıkça gönderilerin yayılmasını yavaşlatmayı, kullanıcıların gördüğü içeriği değiştirmek için Haber Kaynağı algoritmasını değiştirmeyi ve ne tür içeriğin kaldırılması gerektiğine ilişkin kuralları değiştirmeyi içerebilir.

.
Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Facebook, AI'nın nefret söylemi baskısını körüklediğini söyledi LazyMt 0 0 19-11-2020, Saat: 21:29
Son Yorum: LazyMt
  Facebook, İçeriği Seçim Günü civarında şiddeti durdurmak için kısıtlayabileceğini söyledi chaitra 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: chaitra
  Facebook sızıntıları, Mark Zuckerberg'in kararlarını öfkeli çalışanlara savunduğunu gösteriyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa
  Facebook, Kasım ayında erken zaferini iddia eden siyasi reklamları reddedecek berhank 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: berhank
  Facebook, yüzlerce aktivistin hesabını "yanlışlıkla" askıya aldığını söylüyor hoppa 0 0 15-11-2020, Saat: 00:11
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.