Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eski bir Windows dizüstü bilgisayarı Linux'a nasıl geçirilir
Yorumları: 1,520
Konuları: 1,520
Kayıt Tarihi: 05-01-2020
Rep Puanı: 4
#1

Federal hükümetin Ekim 2020'deki Dijital Analiz Programı (DAP) sayısına göre, bilgisayar kullanıcılarının yüzde 3,2'si Microsoft artık ücretsiz olarak desteklemese bile hala Windows 7 kullanıyor. Daha eski bir sisteminiz varsa ancak Windows 10'u desteklemeyeceğinden endişeleniyorsanız veya artık Windows ile uğraşmak istemiyorsanız bir önerim var: Masaüstü Linux'a geçin.

Masaüstü Linux, Windows 7 (ve daha eski) dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarınızda çalışabilir. Windows 10'un yükü altında bükülen ve kırılan makineler bir cazibe gibi çalışacak. Ve günümüzün masaüstü Linux dağıtımlarının kullanımı Windows veya macOS kadar kolaydır.

Ve Windows uygulamalarını çalıştırabileceğinizden endişeleniyorsanız, yapmayın. Örneğin, Linux üzerinde Word, Excel ve PowerPoint'in sınırlı sürümleriyle birlikte gelen ücretsiz Office Online'ı çalıştırabilirsiniz. Takımlar artık Linux'ta çalışıyor. Skype uzun süredir Linux'ta mevcuttur. Ve Microsoft, yeni Edge web tarayıcısını Linux'a aktarıyor. Tam Office 365 paketi yakında Linux'a gelecek - bu sadece ne zaman olacağı.

Diğer tüm masaüstü yazılım ihtiyaçlarınız için, genellikle aynı işi iyi yapabilen ücretsiz, açık kaynaklı bir program vardır.

Veya Outlook yerine e-posta için Thunderbird. Tam teşekküllü bir ofis paketi için LibreOffice'i şiddetle tavsiye ederim.

Wine kullanarak Linux üzerinde birçok yerel Windows programını çalıştırabilirsiniz. Bunu ayarlamak zor olabilir, ancak ticari kardeşi CodeWeaver ’ın Crossover Linux ’u, oyunlar dahil birçok özel programın kurulmasını kolaylaştırır.

Bu, ofisinizin yalnızca Windows programları için işe yaramazsa, Linux üzerinde bir sanal makinede (VM) Windows 7'yi her zaman çok daha az tehlikeyle çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Bu iş için Oracle ’ın harika ücretsiz VirtualBox VM programını öneriyorum.

Hangi Linux?

Piyasada yüzlerce Linux masaüstü dağıtımı (dağıtım olarak bilinir) var. En iyi bilinenleri Debian, openSUSE ve Ubuntu gibi dağıtımları içerir. Ancak amaçlarımız doğrultusunda size Linux Mint'in nasıl kurulacağını anlatacağım.

Mint ’in varsayılan Tarçın arayüzü Windows 7'ye çok benziyor ve çalışıyor. Mint'in varsayılan Tarçın arayüzü Windows 7'ye çok benziyor ve çalışıyor.

Kişisel masaüstü Linux favorim olmasının yanı sıra, Windows kullanıcıları için iyi çalışıyor.

Elbette bir öğrenme eğrisi var, ancak almayı Windows 10 ’un masaüstünden daha kolay buldum.

Mint'in diğer Linux dağıtımlarıyla paylaştığı bir diğer avantaj da düşük güçlü donanımlarda çalışması. Mint'i Windows 7 bilgisayarlarınızdan herhangi birinde çalıştırabilirsiniz. Linux Mint'in çalışması gereken tek şey bir x86 işlemci, 1GB RAM (2GB veya 4GB ile daha mutlu olacaksınız), 15GB disk alanı, 1024 x 768 çözünürlükte çalışan bir grafik kartı ve bir CD / DVD sürücüsü veya USB'dir. Liman. Bu kadar. Heck, Mint'i hemen hemen her Windows XP PC'de çalıştırabilirsiniz.

Mint, diğer Linux masaüstü bilgisayarlar gibi tamamen ücretsizdir. Sana bir kuruşa bile mal olmayacak.

Peki ya beğenmezseniz? Bu da bir endişe değil. Mint'i deneyebilirsiniz ve eğer sizin bir fincan çayınız değilse, Windows'a geri dönersiniz ve bitirdiniz. Zarar yok, faul yok.

O halde başlayalım. İlk olarak, Mint out'u nasıl deneyeceğinizi, ardından makinenize nasıl kuracağınızı göstereceğim.

Mint out'u deneyin

Mint'i İndirin

Önce, Mint ISO dosyasını indirin. Bu, işletim sistemini çalıştırmak veya kurmak için kullanabileceğiniz Mint işletim sisteminin bir görüntüsüdür. Yaklaşık 1,8 GB olduğundan indirilmesi biraz zaman alabilir.

Size bir masaüstü bilgisayar seçeneği sunulur. İlk Linux masaüstünüz için, popüler Cinnamon masaüstünü kullanmanızı tavsiye ederim. Linux hakkında daha fazla bilgi edindiğinizde ve keşfetmek istiyorsanız, diğerlerinden birini deneyebilirsiniz.

Mint ISO dosyasını bir DVD'ye veya USB sürücüye yazın

Bir ISO yakıcı programına ihtiyacınız olacak. DVD'ler için ImgBurn veya USB sürücüler için LinuxLive USB Creator gibi ücretsiz programlar öneririm. Diğer iyi seçenekler Windows için Yumi veya UNetbootin'dir.

Linux Live USB Creator gibi bir ISO yazıcı programına ihtiyacınız olacak Böyle bir ISO yazıcı programına ihtiyacınız olacak Linux Live USB Creator Ekran Görüntüsü: Linux Live USB Creator

Linux Mint ISO dosyası ile birlikte yazıcı programını Windows sisteminize yükledikten sonra, görüntüyü bir USB sürücüsüne yazmak için bunu kullanın. Not: Mint'i bir DVD kullanarak eski sistemlere yükleyebilirsiniz, ancak gerçekten yavaştır. Bir DVD kullanmanız gerekirse, önce yeni yazdırdığınız diskte hata olup olmadığını kontrol edin.

Bir USB sürücü oluşturduğunuzda, onu kalıcı depolama ile kurma seçeneğine sahip olacaksınız.

Bu, yeni programları, dosyaları, ayarları veya her neyse, eğer bu kaplama dosyası bir mini-sabit sürücü ise saklamanıza izin verir. Bu şekilde, PC'nize herhangi bir şey yüklemeden veya değiştirmeden Mint'in lastiklerini tekmeleyebilirsiniz. Beğenmezseniz, bir süre sonra hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Bu yöntemle ilgili bir başka kullanışlı şey de, Mint'i beğenirseniz, USB sürücüsünü kullanışlı olarak kullanabilmenizdir. cep bilgisayarı. Mint'in yanı sıra, kendi programlarınızı, dosyalarınızı ve masaüstü kurulumunuzu saklamak için de kullanabilirsiniz. Bu şekilde, gittiğiniz her yerde Mint yanınızda olur ve kendi işletim sisteminiz ve programınızla herhangi bir genel bilgisayarı güvenle kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızı alternatif bir önyükleme için ayarlayın

Şimdi sisteminizi yeniden başlatacaksınız, ancak Windows çıkmadan önyükleme işlemini durdurun, böylece bilgisayarınızın UEFI veya BIOS ayarlarına ulaşabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız sisteminize bağlıdır.

En iyi şey, belirli PC veya dizüstü bilgisayar markanız ve "UEFI" (veya daha eski bilgisayarlarda, bilgisayarınızın markanız ve "BIOS") için bir Google araması yapmaktır. ). Örneğin, Dell bilgisayarlarda, sistem kurulumuna girmek için F2 tuşuna dokunursunuz; HP ile saniyede bir Escape tuşuna dokunursunuz; ve Lenovo sistemlerinde, sistem kurulumuna gitmek için güç açma düğmesine basıldıktan sonra (Fn +) F2 veya (Fn +) F1 tuşuna beş ila 10 kez dokunursunuz.

BIOS veya UEFI'ye ulaştığınızda "Önyükleme", "Önyükleme Seçenekleri" veya "Önyükleme Sırası" etiketli bir menü seçeneği arayın. İçinde "önyükleme" kelimesi bulunan bir şey görmezseniz, "Gelişmiş Seçenekler", "Gelişmiş BIOS Özellikleri" veya "Diğer Seçenekler" gibi diğer menü seçeneklerini kontrol edin. Bulduğunuzda, önyükleme sırasını, önce sabit sürücüden başlatmak yerine optik sürücüden veya bir USB sürücüden önyükleme yapacak şekilde ayarlayın.

Linux Mint'i başlatın

PC'niz alternatif bir sürücüden önyükleme yapacak şekilde ayarlandıktan sonra, DVD veya USB sürücünüzü takın, yeniden başlatın ve ilk menüden "Linux Mint'i Başlat" ı seçin.

Mint'i deneyin

İsterseniz birkaç gün ayırın. Windows hala orada. Sürücü olmadan her yeniden başlattığınızda, Windows'a geri dönecektir.

Gördüklerinizi beğendiniz mi? O zaman Mint'i bilgisayarınıza kuralım.

Linux Mint'i Kurun

Her ciddi yükseltme gibi, Windows sisteminizin tam bir yedeğini alarak başlayın. Linux kurmak, Windows kurulumunuza en azından zarar vermemelidir, ancak işi riske atmaya inanmıyorum.

Eskiden Linux'u UEFI ve Secure Boot (yalnızca onaylı yazılımı başlatmanızı sağlayan bir standart) yüklü olan Windows PC'lere yüklemek büyük bir sıkıntıydı. Bu günlerde sorun değil. Ancak herhangi bir nedenle bilgisayarınızda çalışan Mint'i Güvenli Önyükleme ile yükleyemezseniz, Güvenli Önyüklemeyi her zaman kapatabilirsiniz. Güvenli Önyüklemeyi kapatmanın birçok yolu vardır. Her şey, önyükleme işlemi sırasında UEFI kontrol paneline gitmeyi ve onu kapatmayı içerir.

Şimdi, asıl kuruluma geçelim.

PC'nizin fişe takılı olduğundan emin olun

Bu basit görünebilir, ancak bir işletim sistemi yüklemek bilgisayarınıza gerçek bir egzersiz ve son şey sağlayacaktır istediğiniz Linux Mint'i kurarken pil gücünün bitmesidir.

15GB kadar az bir miktarla idare edebilirsiniz ama ben Linux'a en az 100 GB vermeyi tercih ediyorum. Sonra Linux'a yeniden başlıyorum. Linux bölümünüz için en az 15 GB (daha fazlası daha iyidir) alanınız olduğundan emin olmak için Windows disk yöneticisini kullanın. Linux bölümünüz için en az 15 GB (daha fazlası daha iyidir) alanınız olduğundan emin olmak için Windows disk yöneticisini kullanın.

Linux'a Başlayın

Mint görüntülendiğinde, soldaki simge seçimlerinizden biri Mint'i kurmak olacaktır. Çift tıkladığınızda yola çıkarsınız.

Sisteminizi, kullanıcı kimliğinizi adlandırın ve şifrenizi ayarlayın

Kurulum yolculuğunuzda bir klavye düzeni seçmeniz istenecek, sisteminize bir ad verin, kendiniz için bir kullanıcı adı seçin ve bir parola oluşturun. Dosyaları meraklı gözlerden nispeten korumak için ana dizininizi şifrelemeyi de seçebilirsiniz.

Bu kararların çoğu basittir. Kritik bir seçenek, sabit sürücünüzü nasıl bölümleyeceğiniz olabilir. Bu gerçek bir acı olabilir.

Bu durumda, Kurulum Türü menüsünde "Yanlarında Linux Mint'i Yükle" yazan ilk seçeneği seçin.

Bunu yaptığınızda, aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

Linux bölümünüzü seçin. Linux bölümünüzü seçin.

Ardından, Linux için hangi dosya sistemini kullanacağınızı seçmelisiniz. En popüler seçim Ext 4'tür. Ayrıca bir bağlama noktası seçmelisiniz, Linux'un başlayacağı kök dizini. Burada, benim yaptığım gibi yapmanızı ve bağlama noktanız için ortak "/" işaretini seçmenizi öneririm.

Sistem anlık görüntüsü oluşturma

Mint 20 ’nin kurulum menüsü, Timeshift ile bir sistem anlık görüntüsü oluşturmanıza olanak sağlar. Bu şekilde, bir şeyler ters giderse, sistem dosyalarınızı geri yükleyebilir ve çalışan bir sistemi geri alabilirsiniz. Bunu yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Hazır oradayken, düzenli bir Timeshift programı ayarlayın. Benimkini haftalık programa göre ayarlıyorum.

Ek sürücüleri kontrol edin

Ardından, bilgisayarınızın ek sürücüye ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmak için, uygulamalar menüsünü açın, "Sürücü Yöneticisi" ni arayın ve programı çalıştırın.

Tamamen vanilya, genel bir dizüstü bilgisayarınız olsa bile bunu yapmak iyi bir fikirdir. Sürücü Yöneticisi uygun bir güncelleme bulursa, devam edin ve kurun.

Videoları izlemek için sürücüler gibi tescilli multimedya codec bileşenlerini de yükleyebilirsiniz. Bunu da yapmanızı tavsiye ederim.

Mint'i en son sürüme güncelleyin

Ayrıca, sisteminizi en son Mint sürümüne güncellemek için ayarlamalısınız. Windows'un aksine, Mint'i güncellediğinizde, yalnızca işletim sisteminizi değil, yüklü tüm programlarınızı da güncelliyorsunuz. Buna web tarayıcınız, ofis paketiniz ve Mint ’in kullanımı kolay Yazılım Yöneticisi ile yüklediğiniz diğer programlar dahildir.

Sisteminizi güncel hale getirmek için menü çubuğundaki kalkan simgesini tıklayın. Varsayılan olarak, sağdaki kalkan güncelleme simgesiyle birlikte ekranın altında menü çubuğunu bulacaksınız. Bir kez tıklandığında, sizden şifrenizi soracak ve sisteminizi gerçekten güncellemek isteyip istemediğinizi soracaktır. Şifrenizi girin, evet deyin ve güncelledikten sonra, yeni güncel Mint sisteminizi çalıştırmaya hazır olacaksınız.

Kurulum rutini, sistem ayarlarına bakmanıza da izin verir ve Yazılım Yöneticisi ile yeni programlar bulun, ancak muhtemelen yeni bir kullanıcı olduğunuz için bunları şimdilik atlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı ana sürücünüzden başlatmak için sıfırlayın

Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Amazon ’un Luna oyun akış hizmeti, Windows ve Nvidia GPU'lar tarafından desteklenmektedir Tolga 0 848 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: Tolga
  Windows XP kaynak kodu çevrimiçi olarak sızıyor camoka 0 517 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: camoka
  Microsoft'un Mac gibi görünmesini sağlayan gizli bir Windows XP teması vardı hoppa 0 483 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: hoppa
  Windows on ARM, yeni x64 öykünmesi sayesinde çok sayıda uygulama almak üzere niggaTR 0 495 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: niggaTR
  Winstall, Microsoft'un paket yöneticisiyle Windows uygulamalarını toplu yüklemenize olanak tanır hoppa 0 524 15-11-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi