Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Epic, Apple ile yasal mücadelesinde neden Unreal Engine'i kaybetmeyi göze alamıyor?
Yorumları: 1,551
Konuları: 1,551
Kayıt Tarihi: 24-12-2019
Rep Puanı: 5
#1

Epic'in Fortnite'ın geleceği konusunda Apple ile yürüttüğü hukuk mücadelesi, oyun stüdyosunun en kazançlı ve önemli varlıklarından biri olan Unreal Engine platformu için hızla varoluşsal bir savaşa dönüştü.

Apple, Fortnite'ı App Store'dan kaldırdıktan sonra, Epic’in oyun motoruna bağlı diğer geliştirici hesabını hedef aldı ve şirketin lisanslama işini iOS ve macOS desteğini kesme tehdidiyle riske attı. Epic, kısa vadede işletmeyi korumak için Pazartesi akşamı geç saatlerde verilen bir son dakika geçici kısıtlama emri aldı, ancak Unreal Engine'in kaderi hala havada ve motora dayanan üçüncü taraf araçlardan oluşan tüm bir ekosistemi tehlikeye atıyor. .

Unreal Engine'in kaderi havaya uçtu

Epic'in geçen hafta bir mahkeme kararında uyardığı gibi, Apple'ın Unreal Engine'e karşı hareketleri "yüzlerce video oyununun arkasındaki yazılımı tehdit ediyordu, insan beyni, Bebek Yoda ve uzay uçuşu. " Bu projelerin çoğunun Epic Games ve Fortnite ile bariz bir bağlantısı yok, ancak işlerini yapmak için şirkete ve araçlarına güveniyorlar. Epic ve Apple yıllarca süren yasal savaşa alıştıkça, bu projeler de büyük olasılıkla kesintiye uğrayacak.

1998'de birinci şahıs nişancı oyunu Unreal ile birlikte geliştirilen Unreal Engine, Epic'in işinin temel taşlarından biri haline geldi. ve genel olarak oyun endüstrisi.

Motor aynı zamanda Epic'in Fortnite ve Gears of War ve Unreal Tournament gibi geçmiş büyük hitler de dahil olmak üzere kendi oyunlarını oluşturma şeklidir. Çok sayıda büyük bütçeli oyun yapımcısı, Gearbox Software (Borderlands 3) ve Riot Games (Valorant) ve Square Enix (Final Fantasy VII Remake) gibi Epic’ler için özel, şirket içi motorları da terk etti. Epic, yazılımın lisansını kendi motorlarını oluşturacak kaynakları olmayan binlerce geliştiriciye, yaratılan her şeyin yüzde beşi karşılığında verdi. Bu lisanslama, Epic’in Unreal Engine’ini yalnızca daha mobil odaklı Unity’nin rakibi olan büyük, büyük bütçeli oyunlar için bile popüler bir araç setine dönüştürdü.

Unreal Engine, Epic'in Apple ile olan mücadelesinde ikincil hasar olma riski altında

Artık motor, şirketin Fortnite'daki uygulama içi ödemeler konusundaki mücadelesinde ikincil hasar olma riski altında. Apple, Epic'in birincil uygulama geliştirici hesabını iptal ederek Fortnite'ı kaldırdığında, bir sözleşme ihlalinden sonra bağlantılı hesapları kaldırma politikasının bir parçası olarak, Epic'in iOS'ta Unreal Engine'i korumak için kullandığı geliştirici hesabını da iptal etmeyi planladı.

Mahkeme önümüzdeki birkaç hafta boyunca Apple'ın bu hesabı iptal etmesini engelledi, ancak hesabı duruşmanın tamamı boyunca koruyup korumayacağı henüz belli değil.

Ancak uzun vadeli etkiler, özellikle iOS oyun geliştiricileri için feci olabilir. Apple, geliştiricilerin iOS uygulamalarını oluşturduğu, test ettiği ve daha sonra gözden geçirilmesi için gönderdiği süreci kontrol ettiğinden, Unreal'in iOS platformunu destekleyememesi, Epic'in işletim sisteminin yeni özelliklerini dahil edemeyeceği veya güncellemeleri ve hata düzeltmelerini uygulayamayacağı anlamına gelir. bir oyun geliştiricisinin ürünü çalışır halde tutması gerekebilir.

"Epic, Apple'ın geliştirici araçlarına erişimi kaybederse, bu, App Store'da (veya diğer platformlarda) Unreal kullanan mevcut uygulamaları bozmaz,", şu anda faaliyet gösteren popüler bir oyun öykünme geliştiricisi olan Riley Testut AltStore adlı alternatif bir mobil uygulama mağazası The Verge'e söylüyor. “Sorun ileriye dönük geliştiriciler için daha fazla; Epic, Apple’ın araçlarını kullanamazsa, hata düzeltmeleri veya yeni özellikler yayınlayamaz. Bu, büyük olasılıkla Unreal tabanlı oyunların iOS ve macOS'un gelecekteki sürümlerinde er ya da geç bozulacağı ve Epic'in bu konuda hiçbir şey yapamayacağı anlamına gelir. "

Microsoft, bir bildiride mahkemede benzer bir noktayı dile getirdi. geçen hafta gönderildi. “Farklı platformlar için farklı oyun motorları kullanarak bir oyun geliştirmek çok pahalı ve zor olabilir.

Gammill'in resmettiği gibi, Apple'ın Epic'in hesabını feshetmesi onu "iOS ve macOS platformlarında müşterilerini ve potansiyel müşterilerini terk etmek veya yeni oyunlar geliştirmeye hazırlanırken farklı bir oyun motoru seçmek arasında seçim yapmaya" zorlayacaktır. "Epic söz konusu olduğunda, Unreal Engine gerçekten yok edilecek. Artık kullanılabilir bir motor olmayacak. "

Gammill, Unreal Engine'de iOS desteğine dayanan bir oyun örneği olarak, Turn 10 Studios yarış serisinin mobil versiyonu olan Microsoft’un Forza Street'i özellikle gösterdi. "Unreal Engine'in iOS ve macOS'u desteklemeye devam etme becerisine ilişkin belirsizlik bile Microsoft'un (ve bence diğer oyun yaratıcılarının) projeleri için Unreal Engine'i seçme olasılığını azaltacak," diye yazdı. "Oyun yaratıcıları yıllarca sürebilecek geliştirme projeleri planlarken, seçilen motorun oyun yaratıcılarının oyunlarını dağıtmayı planladıkları tüm platformlarda kullanılabilir olmaya ve desteklemeye devam edeceğinden emin olmak önemlidir."

Unreal Engine, esas olarak konsol ve PC oyunlarının geliştirilmesi için kullanılıyor, ancak oyun endüstrisi platformlar arası oyuna doğru kayarken giderek daha önemli hale gelen büyüyen bir mobil işletmesi var.

Motorun çapraz platform yapısı, onu sanal dünyalar oluşturmak için başvurulacak platformlardan biri yapan bir satış noktasıdır. Bir Apple geliştirici hesabı olmadan Epic, iOS ile ilgilenen geliştiricilere bu avantajlardan herhangi birini vaat edemez, bu, ana rakibi Unity'nin halka açılmaya hazırlanırken hoş olmayan bir şok.

Pazartesi günkü duruşmada, bir Epic avukatı bunu bile savundu. sadece Apple'ın Unreal Engine ile ilişkili hesabı feshetme tehdidi, geliştiricileri platformdan “kaçmaya” sevk etti. "Epic söz konusu olduğunda, Unreal Engine gerçekten yok edilecek. Artık kullanılabilir bir motor olmayacak, ”diyor davada Epic'i temsil eden Cravath, Swaine & Moore hukuk firmasından Katherine Forrest. "Epic, Unreal Engine ile bunu sunamazsa, Unreal Engine artık var olmayacak. Geliştiricilerden şu anda Unreal Engine'den kaçtıklarını söyleyen bilgiler alıyoruz. "

Birden çok platforma taşınabilen bağımsız oyunlar gibi daha küçük, daha az grafik ağırlıklı projeler de oluşturan şirketler için, Unreal Engine için iOS desteğinin olmaması bir anlaşma kırıcı olacaktır. Bir oyun geliştiricisi için başka bir motora geçmek genellikle devam eden bir projede neredeyse her saat çalışmayı bir kenara atmak ve tamamen sıfırdan başlamak anlamına gelir.

Özellikle Disney ve Lucasfilm, Epic'in motorunu, Solo, Rogue One ve The Mandalorian gibi büyük Star Wars projeleri için sanal setler, karakterler ve animasyonlar oluşturmak için kullanan bir film yapım aracı olarak kullandı. Mimari firmalar motoru benzer nedenlerle kullanır ve bu şirketlerin devam eden projelerin gerçek zamanlı görselleştirmelerini gerçekleştirmesine izin verir. Epic ayrıca, gerçek zamanlı grafikler, kaplamalar ve diğer gerçek zamanlı oluşturulmuş varlıkları üretebilen motorla Unreal'i yayın ve canlı etkinlik prodüksiyonu için lisanslar.

Yüksek profilli bir örnek, The Weather Channel’ın, tamamı Unreal Engine kullanarak stüdyodaki gerçek dünyadaki ana bilgisayarlar etrafında simüle edilmiş doğal afetlerin efektlerini ve görsellerini harmanlayan, artık viral olan karma gerçeklik segmentleridir.

Bu projelerin çoğu, iOS işlevselliği gerektirir, ancak arka uç sistemlerini daha sınırlı bir şekilde etkilenecek olan macOS üzerinde çalıştırabilirler. Unreal Engine'de macOS desteği olmadan Epic, macOS test araçlarına erişimini ve hata düzeltmeleri ve güvenlik yamaları içerebilecek hızlı güncellemeler yapma yeteneğini kaybeder. Apple artık, geliştirici kimliğine sahip oldukları sürece, macOS'ta bile üçüncü taraf uygulamaların onayını (başka bir deyişle Apple onayı) gerektiriyor. Bu geliştirici kimliği veya noter onayı olmadan, Unreal Engine kullanıcılarının etkin bir şekilde güncellemeleri araştırması ve Apple'ın incelemediği üçüncü taraf yazılımlara uyguladığı güvenlik uyarılarını tıklaması gerekir.

"Google hesabınıza erişimi kaybettiğinizi düşünün, ve onunla birlikte gelen her şey, ”diyor Apple hakkında olumsuz konuşmanın yankı uyandırması korkusuyla isimlendirilmemek isteyen bir iOS geliştiricisi The Verge'e.

Şu anda, Mac'te imzasız yazılım çalıştırmaya çalışmak korkutucu uyarılar gösteriyor ve bu durumdan kaçınılabilir. Gelecekte, o kadar kesin değil. " "Mac'te Unreal Engine için hattın sonu olacaktı."

Geliştirici, iOS'ta olduğu gibi, macOS desteğini kaybetmenin etkilerinin hemen hissedilmeyeceğini, ancak riskin şirketleri korkutabileceğini söylüyor. "Bu belirsizlik nedeniyle, geliştiriciler artık Apple platformlarını desteklemek için Unreal Engine'e güvenemeyecekler. Örneğin, Epic, Apple Silicon'ı desteklemek için araçlarını yayınlayamayacaktı, bu yüzden etkili bir şekilde Mac'teki Unreal Engine için hattın sonu olacaktı ”dediler.

Epic'in hukuk ekibinin retoriğinin - ve Unreal Engine'in "kesinlikle yok edileceğini" iddia eden retoriğinin abartılı olup olmadığını ya da Apple'ın gerçekten milyarlarca doları kesme gücüne sahip olup olmadığını söylemek için henüz çok erken. tek bir geliştirici hesabını feshederek veya hatta sadece bunu yapmakla tehdit ederek dizlerinin üzerinde şirket. Ancak Epic, Apple ile eşi benzeri görülmemiş hesaplaşmasını başlatan Fortnite güncellemesini geri çekmeden mücadelesine devam etmeyi taahhüt etti. Ve artık Apple'ın, Epic'in diğer geliştiricilerin takip etmeye istekli olabileceği bir iz bırakmamasını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapmaya istekli olduğu artık açık.


Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Microsoft, yeni Windows uygulama mağazası politikalarıyla Apple'ı vurdu LazyMt 0 429 15-11-2020, Saat: 23:12
Son Yorum: LazyMt
  Apple TV, 10 Kasım'da Xbox kgramollarına geliyor LazyMt 0 449 15-11-2020, Saat: 22:41
Son Yorum: LazyMt
  What Remains of Edith Finch'ten ücretsiz varlıklar Unreal Engine'e geliyor hoppa 0 419 14-11-2020, Saat: 23:20
Son Yorum: hoppa
  Apple ’ın HomePod mini için ön sipariş verme Tolga 0 736 14-11-2020, Saat: 23:20
Son Yorum: Tolga
  Bugün kendi DIY akıllı gözlüğünüzü yapabilecekken neden Apple veya Facebook'u bekleyesiniz? niggaTR 0 513 14-11-2020, Saat: 23:19
Son Yorum: niggaTR

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi