Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elon Musk, Neuralink beyin implantlarının tanıtımında domuzları izliyor
Yorumları: 1,522
Konuları: 1,522
Kayıt Tarihi: 22-12-2019
Rep Puanı: 2
#1

Elon Musk’ın beyin-makine arayüz şirketi Neuralink, YouTube'da canlı olarak yayınlanan bir etkinlikte şirketin cihazıyla birlikte bir domuzu sergiledi. Gertrude adlı bir domuz, beyninin burnuna bağlı bir bölgesinden sinyalleri kaydeden bir cihaza sahipti. Gösteri sırasında iki ay boyunca implantı almıştı.

Gertrude’un burnu nesnelere dokundukça, bir dizi nokta ve bir dizi ses, daha fazla nöronun ateşlendiğini gösteriyordu. Domuzların beyinlerinin büyük kısımları burna adanmış hassas bir algılama aracıdır.

"Kafatasındaki bir Fitbit gibi."

Neuralink cihazının tasarımı, geçen yıl piyasaya sürüldüğünden bu yana değişti ve cihazın kendisini Gertrude'da görülmesi zor hale getirdi. Artık madeni para şeklindedir ve kulağa yakın duran küçük bir modül yerine kafatası ile aynı hizada oturması amaçlanmıştır. Musk, "Kafatasındaki küçük tellerle bir Fitbit gibi" dedi. Bir kullanıcı, Bluetooth Low Energy kullanarak cihazla iletişim kurabilir ve birinin telefonundaki bir uygulamayla eşleşebilir, dedi.

Geçen yılki etkinlikte olduğu gibi Musk, gösterinin temel amacının işe almak olduğunu söyledi. (Neuralink şu anda yaklaşık 100 kişiyi istihdam ediyor, dedi Musk. Sonunda 10.000'den fazla kişiyi istihdam etmeyi umuyor.) İnsan beynini yapay zeka ile birleştirmek Musk'ın cihazları yaratmak istemesinin nedenidir.

Şirketin teknolojiye ana katkısı, beyin aktivitesini almak için elektrotlarla kaplı ince, esnek telleridir.

İplikler diğer sistemlerden daha fazla elektrota sahiptir - bu da daha fazla bilgi anlamına gelir - ve sert iğneler kadar zarar vermeyebilirler. Ancak beyindeki yabancı cisimler zamanla bozulur ve daha küçük olanlar daha hızlı bozulur. Bu geceki gösteride ekibin bir üyesi, Neuralink için en büyük zorluklardan birinin, cihazın beyin gibi aşındırıcı bir ortamda on yıllarca dayanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Diğer ayrım Musk’ın tutkusudur. Bu geceki etkinlikte, cihazın hafıza kaybından felçlere ve bağımlılığa kadar birçok nörolojik sorunu çözmeye yardımcı olabileceğini veya bir kullanıcının sağlığını izleyip kalp krizi geçiriyorlarsa onları uyarabileceğini söyledi. Geçen yılki etkinlikte, Neuralink'in cihazın uygulama sürecini Lasik göz ameliyatı kadar basit ve güvenli hale getirebileceğini söyledi; bu gece genel anestezi olmadan bir saatten kısa sürede yapılabileceğini söyledi.

Geçen yıl Musk, 2020'de insanlarda klinik denemelere başlamayı umduğunu söyledi. Uzun vadede Musk, omurga üzerinde ikinci bir implant kullanarak bu tür yaralanmalara sahip kişilerde tam hareketi yeniden sağlayabileceklerini söyledi.

Ancak Musk, cihazın yapabileceği en önemli şeyin, insanların "AI simbiyozu" olarak adlandırdığı ve insan beyninin yapay bir zeka ile birleşmesine olanak tanıyacağını söyledi. "Öyle ki dünyanın geleceği, Dünya insanlarının birleşik iradesi tarafından kontrol ediliyor - bence bu açıkça istediğimiz gelecek olacak," dedi bu gece.

Şu anda, cihaz beynin yüzeyiyle sınırlıdır - daha derin bölgelere tünel açmaz. Hareket, görme ve duyma gibi pek çok önemli işlev beyin yüzeyinde gerçekleşir.

Musk, şirketin cihaz üzerinde çalışması ve uygulama için cerrahi prosedürü iyileştirmesi için robotik, elektrik ve yazılım mühendisleri işe almak istediğini söyledi. Şirket 2017'de kurulduğundan bu yana çok fazla ciro elde etti ve kurucu ekibin yalnızca iki üyesi hala Neuralink'te çalışıyor.

Eski çalışanlar Stat News'e şirketin kaotik olduğunu ve araştırmacıların projelere acele etmeleri için yoğun baskı altında olduklarını söyledi.

Bir çalışan, "Tıbbi bir cihaz ve bu tıbbi cihazı implante etmek için cerrahi bir yaklaşım geliştiriyorlar ve buna bir teknoloji şirketi kullanarak yaklaşıyorlar - hızlı hareket edin ve bir şeyleri kırın" dedi.

Musk, cihazın ilk çıktığında "oldukça pahalı" olacağını, ancak fiyatı birkaç bin dolara indirmek istediğini söyledi. "Lasik'e benzer bir şekilde elde etmenin mümkün olduğunu düşünüyorum" dedi.

Güncelleme 28 Ağustos 19:57 ET: Musk'tan gelen ek yorumlarla güncellendi.

.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Elon Musk, COVID-19 için pozitif ve negatif test edildiğini söylüyor sercantelli 0 400 14-11-2020, Saat: 23:10
Son Yorum: sercantelli
  Elon Musk'ın Tesla'nın "Tam Kendi Kendine Sürüş" seçeneğinin fiyatını yükseltmeye devam etmesinin nedeni işte burada berhank 0 412 30-08-2020, Saat: 07:48
Son Yorum: berhank
  Elon Musk, yeni bir fabrika için bir "pişirme" düzenledi niggaTR 0 428 30-08-2020, Saat: 07:16
Son Yorum: niggaTR
  Elon Musk, yaklaşık 800 milyon dolar değerinde ilk Tesla tazminat ödülüne ulaştı enis 0 324 30-08-2020, Saat: 06:30
Son Yorum: enis
  Elon Musk, Tesla'nın "Pil Günü" etkinliğini ve hissedarlar toplantısını erteleyeceğini söyledi niggaTR 0 419 30-08-2020, Saat: 04:11
Son Yorum: niggaTR

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi