Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elon Musk'ın Tesla'nın "Tam Kendi Kendine Sürüş" seçeneğinin fiyatını yükseltmeye devam etmesinin nedeni işte burada
Yorumları: 1,520
Konuları: 1,520
Kayıt Tarihi: 05-01-2020
Rep Puanı: 4
#1

CEO Elon Musk bu hafta Twitter'da yaptığı açıklamada, Tesla'nın Otopilot sürücü yardım paketinin en üst seviye "Tam Otomatik Sürüş" versiyonunun fiyatını 1 Temmuz'da yaklaşık 1.000 $ artıracağını duyurdu. Şirket bunu daha önce birkaç kez yaptı. Muhtemelen bunu tekrar yapacak.

Açıkçası "Tam Kendi Kendine Sürüş" paketi henüz Teslaların insan müdahalesi olmadan araç kullanabilmesini sağlamıyor. Şu anda, müşterilere Autopilot'taki bir dizi artımlı iyileştirmeye erişim sağlıyor. Ancak Musk, şu anda 7.000 dolara mal olan özelliğin değerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Aslında, yazılım üzerindeki çalışma tamamlandığında çok daha yüksek.

"Yazılım, yasal onay ile tam kendi kendine sürüş özelliğine yaklaştıkça [] fiyat artmaya devam edecek. İşte bu noktada FSD'nin değeri muhtemelen 100.000 doları aşan bir yerde, ”diye tweet attı.

Otomatik pilot çok şey yapabilir, ancak Tesla uzun bir atışla tam olarak otonom değil

Bu gibi görünebilir çok çünkü Tesla'nın arabaları şu anda "tam kendi kendine sürüş" yeteneğine sahip değil. Otomatik pilot, bir Tesla'yı virajların etrafında bile bir şeride ortalayabilir ve aracın hızını öndeki araca göre ayarlayabilir.

Diğer bir özellik, bir Tesla'yı trafik ışıklarında duracak şekilde yavaşlatabilir ve işaretleri durdurabilir.

Otomatik pilot, bir yolun şerit işaretçileri soluksa veya yoksa ve dönüş yapamıyorsa bu görevlerden bazılarını gerçekleştiremez. Sürücünün eli her zaman direksiyonda olmalıdır, aksi takdirde Otomatik Pilot, tamamen devre dışı kalmadan önce bir dizi uyarıda yanıp söner.

Ancak bu özellikler uyum içinde çalıştığında, araba gibi hissedilebilir. Musk'ın neden fiyatın artması gerektiğine inandığını anlamayı kolaylaştırıyor.

İlgili

Elon Musk’ın Tesla’nın sürücüsüz otomobilleriyle ilgili en çılgın tahminleri

Musk’ın Otopilot’un nihai değerinin bu kadar yüksek olduğunu düşünmesinin başka bir nedeni daha var. Tesla’nın arabaları kendi kendine gidebildiğinde, şirketin bu kabiliyeti bir "robotaksi filosu" haline getireceğine söz verdi. Amaç, her bir Tesla müşterisinin arabasının, sahibi kullanmıyorken diğer insanların selamlayabileceği otonom bir araç olarak ikiye katlanmasını sağlamaktır.

Yalnızca bir robotaksi hizmeti işletmek Tesla için daha fazla gelir sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Musk, sahiplerinin de yılda 30.000 ABD doları kazanmalarına izin vereceğini söyledi. Aslında Musk, bu fikrin değerinin o kadar yüksek olduğuna inanıyor ki, sadece Tam Otonom Araç Paketinin maliyetini değil, Tesla’nın araçlarının etiket fiyatını yükseltmekten bahsetti.

Tesla’nın ürünlerini para kazandıran makinelere dönüştürmek yinelenen bir konudur. Örneğin Musk, şirketin güneş paneli kiralama seçeneğini "çatınıza para yazıcısı" koymaya benzetti.

Tesla’nın ürünlerini para kazandıran makinelere dönüştürmek Musk için bir tema.

Musk’ın yatırımcılar için yaklaşan bir "pil günü" etkinliğinde Tesla tarafından ortaklaşa geliştirilen daha ucuz ve daha uzun ömürlü bir pil sunması bekleniyor. Tesla'yı yakından takip eden insanlar, bu yeni pilin ekstra kapasitesini ve esnekliğini elektrik şebekesine geri satmak için kullanmaktan ve mal sahipleri ve muhtemelen şirket için başka bir potansiyel gelir akışı yaratmaktan bahsedebileceğini umuyor. Bu, şirketin bunu ev tipi pil depolama ürünleriyle zaten yaptığı bir şey.

Teknoloji şirketlerinin yıllardır yaptığı şey bu: Müşterilere yalnızca donanım değil, hizmetler satarak sürekli gelir akışı yaratın. Apple gibi devler, yalnızca iCloud ve Apple Music gibi hizmetlerden yılda on milyarlarca dolar kazanıyor. Tesla bir adım daha ileri gidiyor: Müşterileri de harekete geçebilir.

Tesla'nın Tam Otonom Otonom seçeneğinin fiyatını da artırmaya devam etmesi için ikna edici bir mali neden var.

Diğer yarısı, temelde Tesla'nın bilançosunda daha sonraki bir tarihte tanıyabileceği bir para yığını olan "ertelenmiş gelir" olur.

Şirket, Otomatik Pilotta Gezinme veya Trafik Işığı ve Dur İşareti Kontrolü gibi yeni bir özelliği kullanıma sunduğunda, bu mali çeyrekte bu ertelenmiş gelirin bir kısmını gerçek gelir olarak sayabilir. Tesla'nın her yeni özelliğin değerini tam olarak nasıl hesapladığı belli değil, ancak şirket 2020'nin ilk çeyreğini 1,2 milyar dolarlık ertelenmiş gelirle tamamladı. Sürekli kârlılığın sınırında yaşayan bir şirket için, bu gibi nakit para çekme yeteneği, belirli bir çeyreği kırmızı veya siyahla bitirmesi arasındaki fark anlamına gelebilir. (Şirket, diğer otomobil üreticilerine yasal krediler satarak kazandığı paraya benzer bir şey yapıyor.)

Musk, Tesla'nın insanların araba satın alma şeklini nasıl değiştirdiğini ve bunun haklı nedenleriyle sık sık övünüyor. Tesla müşterileri, araçları doğrudan şirketten satın alırlar - bu, birçok eyalette hala yasadışıdır - ve bunu bir bayiye gitmeyi tarih öncesi hissettirecek kadar basit olan bir web portalı aracılığıyla birkaç saniye içinde bile yapabilirler.

Ancak Musk, Tam Kendi Kendine Sürüş paketi gibi özelliklerin fiyatını her artırdığında, gelir getirici robotaksiler gibi vaatler sallarken, Musk'ın araba satın alma deneyimini tartışmasız çok daha fazla değiştirdiği daha açık hale geliyor ilginç bir şekilde: şirketinin müşterilerini de spekülatöre dönüştürüyor.

Ancak geçmese veya beklenenden uzun sürse bile Tesla bu arada kumbarayı doldurmanın bir yolunu buldu. .
Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Oyun endüstrisi, en önemli ürünlerini satmakta sefil bir şekilde başarısız olmaya devam ediyor chaitra 0 526 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: chaitra
  İşte xCloud sayesinde Samsung buzdolabında çalışan Doom LazyMt 0 418 15-11-2020, Saat: 23:11
Son Yorum: LazyMt
  İşte Xbox Series X'te ışın izlemeye en iyi bakışımız niggaTR 0 465 15-11-2020, Saat: 22:41
Son Yorum: niggaTR
  İşte Xbox Series X veya Series S için sahip olmanız gereken bazı aksesuarlar social 0 374 15-11-2020, Saat: 22:39
Son Yorum: social
  İşte Xbox Series S ve Series X kgramolları için ön sipariş verebileceğiniz yer camoka 0 398 15-11-2020, Saat: 22:39
Son Yorum: camoka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi