Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elon Musk, Cuma günü çalışan bir Neuralink cihazının demosunu vaat ediyor
Yorumları: 1,551
Konuları: 1,551
Kayıt Tarihi: 24-12-2019
Rep Puanı: 5
#1

Elon Musk, gizli nörotek firması Neuralink'in Cuma günü saat 18: 00'da (ET) çalışan bir "cihaz", muhtemelen bir beyin-makine arayüzü göstereceğini söyledi. Musk, insanoğlunun beyin gücümüzü destekleyerek yapay zekaya ayak uydurmasına yardımcı olmak için BMI cihazlarının gerekli olduğuna dair inancından defalarca bahsetti, ancak şu anda amacı çok daha basit: insanların telefonları veya bilgisayarları akıllarıyla kontrol etmelerini sağlayan implante edilebilir bir cihaz yaratmak.

Musk ilk olarak 28 Ağustos "ilerleme güncellemesini" Temmuz ayında duyurdu ve şimdi nelerin gösterileceğiyle ilgili daha fazla ayrıntı sunuyor. Güncellemenin, şirketin teknolojisini beyne bağlamak için tasarlanmış ikinci nesil bir robotun ve "gerçek zamanlı olarak ateşlenen" bir nöron demosunun ortaya çıkarılmasını içereceğini, ancak bununla tam olarak ne anlama geldiği net değil.

Musk’ın Tesla ve SpaceX gibi diğer girişimleriyle karşılaştırıldığında bile Neuralink iddialı. Şirket beyne "iplik" dediği insan saçından daha ince esnek elektrotlar kullanarak bağlanmak istiyor. Mevcut BMI cihazları, bu iş için hasara neden olabilecek sert elektrotlar kullanır. Ancak esnek elektrotları yerleştirmek çok daha hassas ve zorlu bir iştir, bu nedenle şirket, işi yapmak için robot gibi bir "dikiş makinesi" oluşturmaya odaklanır.

@Neuralink cihazında çalışan canlı web yayını
Pasifik Cuma 15:00 https://t.co/PouLbrGzFU

— Elon Musk (@elonmusk) 26 Ağustos 2020

Sonuç olarak Neuralink, BMI'ler için kurulum sürecini Lasik göz ameliyatı kadar invazif olmayan hale getirmeyi, hatta genel anestezi kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmayı umuyor. Musk daha önce, yüksek eğitimli sinir cerrahları kullanma ihtiyacıyla ilgili kısıtlamaların ve maliyetlerin üstesinden gelmek için VKİ'ler için otomatik Lasik benzeri bir sürece ihtiyaç duyulduğundan bahsetmişti. Ancak Musk'a göre bu henüz gösterilmeye hazır değil. Musk, olayla ilgili devam eden bir soruya yanıt olarak, "LASIK'ten hala uzak, ancak birkaç yıl içinde oldukça yaklaşabilir," dedi.

Pek çok bilim insanı, Musk'ın bu tıp alanına katılımını memnuniyetle karşıladı. felçli bireylere ve nörolojik bozuklukları olanlara yardımcı olmak için büyük BMI potansiyeli. Diğerleri, bu cihazların gelecekteki kullanımıyla ilgili iddialarının kanıtlanmış olmaktan uzak olduğu ve ilerleme için zaman çizelgelerinin fazlasıyla iyimser olduğu konusunda uyardı. Neuralink geçen yıl 2020'nin sonunda klinik denemelere başlayacağını söyledi, ancak bu hedefle ilgili daha fazla güncelleme yapmadı.

Neuralink, Cuma günkü etkinliği nasıl izleyebileceğinizi henüz resmi olarak açıklamadı. ancak şirketin YouTube kanalını takip etmek güvenli bir bahis gibi görünüyor.


Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Oyun endüstrisi, en önemli ürünlerini satmakta sefil bir şekilde başarısız olmaya devam ediyor chaitra 0 533 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: chaitra
  İşte xCloud sayesinde Samsung buzdolabında çalışan Doom LazyMt 0 418 15-11-2020, Saat: 23:11
Son Yorum: LazyMt
  Microsoft Surface, Xbox ve bulut hizmetleri sayesinde pandemik bir artış elde ediyor niggaTR 0 434 15-11-2020, Saat: 22:42
Son Yorum: niggaTR
  Pfizer'in duyurusu, gen bazlı aşıların vaat ettiğini gösteriyor omer.dundar 0 426 14-11-2020, Saat: 23:10
Son Yorum: omer.dundar
  Elon Musk, COVID-19 için pozitif ve negatif test edildiğini söylüyor sercantelli 0 401 14-11-2020, Saat: 23:10
Son Yorum: sercantelli

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi