Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dikey filmlerin kutuplaştırıcı, umut verici geleceği
Yorumları: 447
Konuları: 447
Kayıt Tarihi: 19-09-2019
Rep Puanı: 0
#1

Kültürdeki her sismik değişim, başlangıçta dirençle karşı karşıyadır. İzleyiciler bilerek gülerken, bir grup partiye gidenlerin resimlerden bahsetme fikriyle alay ettiği Rain sahnesinde Singin ’i hatırlıyor musunuz? Sinema filmi, bir sanat formu olarak davasını açıklamak zorundaydı ve konuşan resim, sessiz filmlerin makul bir devamı olarak benzer engellerle karşılaştı. (City Lights'ta Charlie Chaplin, politik bir konuşmanın müziği olarak ciyaklama seslerini kullanarak sesin gelişiyle alay etti - "Fark nedir?" Diye soruyordu.)

Film izleyicilerinin nasıl olduğu gibi görünen basit bir soru bile Filmlerin son on yılda tartışmalı bir tartışma konusu olduğunu görmelisiniz, Sean Parker'ın Gösterim Odası, hala sinemalarda olan filmler için 50 $ 'lık ev kiralama hizmeti sunmayı planlıyor; Netflix, Cannes Film Festivali'nde ve tiyatro vitrini seçimlerinden dolayı büyük tiyatro zincirleri arasında sorunları tetikliyor; ve NBCUniversal'i filmleri sinemalardan almak ve istek üzerine yayınlamak için çok hızlı olduğu konusunda Regal uyarıyor. Popüler eğlence yeni bir ortam bulduğunda, kaçınılmaz olarak geri tepme olur. Bir hesap oluşturmadan, dansları öğrenmeden ve buna çok düşmeden önce kaç kişi TikTok ile alay etti?

Damien Chazelle'in Fotoğraf: Apple

" The Stunt Double "ın başladığı yer sert düşmektir.

(Evet, The Matrix'i anımsatıyor.) Sonra sahne Buster Keaton tarzı sessiz bir komediye, ardından Raiders of the Lost Ark modunda bir hazine avı macerasına (ya da temel aldığı birçok erken macera filminden birine dönüşüyor) üzerinde). Montaj, The Searchers'dan ve ardından bir klişe Western çatışmasından, Singin 'in the Rain'in "Gotta Dance" numarasından kıyafetlerle yapılan bir dans, North by Northwest saygı duruşuna dönüşen bir Alain Delon kalkışından çekilen bir çekimle devam ediyor. üzerinde. Chazelle, Apple'ın videoyu açıkladığı gibi, "sinema tarihine bir yolculuk" ile klasikleri anıyor. Ve bunların hepsi, video çekerken telefonunu yana çevirmeleri gerektiğini bilmeyen zavallı büyükanne veya amcanızdan görmeyi beklediğiniz dar dikey en boy oranında çekiliyor.

Çoğu filmin bazen kare kare olarak tanımlanan “Akademi Oranında” çekildiği zamanlarda bile, resim yaklaşık 4: 3 oranında uzun olduğundan daha genişti. Ortam başladığından beri çoğu film manzara modunda çekildi (bir fotoğrafçının dediği gibi - bir meslekten olmayan kişi "yana doğru" diyebilir). Film yapımının sınırları daha yüksek kare hızları, deneysel çalışma süreleri ve diğer yenilikçilerin yeniden düşüneceği şeylerle test edilecek, ancak bunlar yukarıdan aşağıya değil, hemen hemen her zaman yan yana görüntüleniyor.

Yatay yönelimli tiyatrodan gelişen bir mecra için bu doğal bir seçim: Birçok erken dönem sessiz film sahnede çekilmiş gibi görünüyor.

İlgili

Knives Out'un görüntü yönetmeni istiyor sinemaya karşı dijital tartışmayı bitirmek için

Chazelle, eski tanıdık medyanın ürettiği anlatı diline dayanan, film için yeni bir araç hakkında dokuz dakikalık büyük bir açıklamayı yönetmek için harika bir seçim. Yönetmen Akademi Ödüllerinde En İyi Film'i eve götürmedi, ancak The Umbrellas of Cherbourg, Rebel Without a Cause, Casablanca ve Fred'in filmografisine referanslar üzerine inşa edilen nostaljik bir müzikal olan La La Land müzikali için önemli övgü topladı. Astaire ve Ginger Rogers. La La Land'de Chazelle, beyaz perdenin altın çağına olan sevgisini açıkça gösterdi. Orijinalliğin ölümünden kaç kişi şikayetçi olursa olsun, yeniden yapımların, yeniden başlatmaların, devam filmlerinin ve ön filmlerin yapılmaya devam etmesinin bir nedeni var - aşinalık koltukları dolduruyor.

Kısa bir film olarak, "The Stunt Double" değil ' t Kötü, ancak özellikle olağanüstü bir hikaye anlatımı da değil. Yolculuğun, sinematik nostaljiyle mitolojik, kavranması kolay bir yolculuk olması gerektiği açık.

Chazelle’in çekimleri, dikey bir ortam için belirgin bir şekilde tasarlandı ve bazı anlar, uzaya olan aşırı odaklanmadan gerçekten faydalanıyor. Genel olarak, her şeyin sabit olduğu ve çevredeki durgunluğun aksine tek bir öğenin hareket ettiği film çekimlerinde çarpıcı bir şey vardır. Alfred Hitchcock, Jessica Tandy’nin karakterinin bir eve gidip bir adamın parçalanmış vücudunu keşfettiği The Birds / Kuşlarda buna benzer bir sahne çekti ve yaklaşmakta olan tehlikenin habercisi. Şok edici an, bir kamyonun tek seferde soldan sağa ve bir sonraki sefer geri döndüğü durgun, dingin bir manzaranın çekimleriyle kaydedilir. (Strangers on a Train'de benzer bir Hitchcock çekimi, karşıt kontrast biçiminin etkinliğini gösterir - tek bir unsur dışında her şey hareket halindedir.) "The Stunt Double" da Chazelle, benzer görsel kontrast çekimleri yapar ve genellikle yan tarafın yerini alır. Dikey bir eksen boyunca hareketle yana doğru hareket. İki silahşör Damien Chazelle'in Fotoğraf: Apple

He ayrıca silahlı çatışma çerçevelerinde yenilikler, klasik bacak perspektifini ve kılıfın yan tarafındaki çekimleri değiştirerek özellikle çerçeveye uyuyor.

Chazelle, sahne arkası çekimlerinde "Dikey en boy oranıyla oynamanın gerçekten eğlenceli yanlarından biri," diyor, "gözün ne zaman gördüğü ile nasıl oynayabileceğiniz ve bir izleyiciyi nasıl kullanabileceğinizdir. sol ve sağdan ziyade yukarı ve aşağı bakmaya alışmışlar. "

" The Stunt Double "ın telefonla çekilmesi, en az şaşırtıcı olan kısımlarından biridir. o. Chazelle telefonunu iki eliyle tutarken bir çekimde yoğun bir şekilde izlediği için kamera arkası görüntüleri biraz tuhaf görünüyor. Ancak Steven Soderbergh, tamamen iPhone'larda çekilmiş iki uzun metrajlı film yayınladı ve Tangerine’deki Sean Baker gibi diğer film yapımcıları onun önünü açtı. Apple, daha iyi kameralarla aygıtlar üretmeye devam ediyor; bu nedenle, düzenleme büyüsü, profesyonel aydınlatma ve yüksek kaliteli pratik ve dijital efektlerle, iPhone'da çekilen filmlerin iyi görünmesini görmek zor değil, profesyonel olarak çekilmiş demo görüntülerini yaşamak çok zor olmasa bile Herkül görevi. Apple'ın iPhone 11 Pro'yu tanıtan Eylül 2019 açılış konuşmasıyla ilgili daha ilginç şeylerden biri, film yapımcılarının aynı anda iPhone lenslerinin dördüyle de çekim yapmasını sağlayan bir uygulama olan FiLMiC Pro'nun sunumuydu - öne bakan lens dahil.

The Jazz Singer, ABD'de ilk konuşan film değildi (ne kadar sıklıkla övgü alsa da), ancak erken bir konuşmacı olarak birçok sessiz sahneye sahip. "The Stunt Double" da benzer şekilde, yeni bir film yapım modu fikrini test ederek suya batmış bir ayak parmağı gibi hissediyor. Erişilemeyen rol arkadaşının peşine düşen yalnız bir dublör hakkında. (Tarsem’in Düşüşü daha iyisini yaptı.) Çağlar boyunca anlatılan farklı hikayeler için aynı aktörleri kullanıyor. (Wachowskis'in Bulut Atlası bunu daha iyi yaptı.) Ang Lee’nin Gemini Adamı gibi, kendi benzersiz değerlerinden çok sinematik olasılıklar için bir sergi olarak duracak. Chazelle diğer filmlerden çekimleri kopyaladı, kırptı ve değiştirdi, böylece kompozisyonları ilginç olsa bile, ekip belirli bir zihniyet içinde çalışsa bile burada neredeyse hiçbir yeni şey olmadı. Apple’ın kamera arkası videosunda parkur uzmanı olarak gösterilen Jesse La Flair, "Çoğu zaman, yukarıdan geliyoruz veya yukarı çıkıyoruz" diyor. "Bu yüzden bir şeyden atlıyoruz, bir şeyden aşağı iniyoruz, bir şeyden aşağı doğru kıvrılıyoruz. Dolayısıyla, bu dikey çerçeveye sahip olmak, gerçekten ne yaptığımızın perspektifini veriyor. ”

Dikey en boy oranına karşı tepkiyi tahmin etmek kolaydır - özellikle de Apple deneyini bir TV şovu yapımına veya uzun metrajlı bir film.

Şimdi, filmlerin her zaman yapılma şekline karşı uygulanırsa bu direncin nasıl artacağını bir düşünün.

Ancak yenilik konusunda açık fikirli olmaya değer ve yeni medyayı sırf bu farklı. Geçmişte teknoloji dostu Tribeca Film Festivali'ne yaptığım gezilerde, sanal ve artırılmış gerçeklikte filmlerin keyfini çıkarmanın yeni yollarını keşfetmekten büyük keyif aldım. Bir gece, yalnızca Snapchat’in uygulama araçları ve gözlüğündeki kamera kullanılarak yapılan kısa filmler arasındaki bir yarışmayı izledim. Gecenin göze çarpan kısa filmleri, TikTok'ta bulabileceğiniz şeyden çok uzak değildi - izlenim yüklü bir "Owen Wilson Kendisi" ve The Notebook, "The Notebook Snapstory" nin yüz değiştirilmiş bir yeniden anlatımı. Kısalar, standart bir film ekranının ortasına sarsıcı bir şekilde yansıtılıyordu, ancak kalabalık yine de hevesliydi. Arkasındaki Tribeca prestijiyle, kısa program, daha fazla keşif potansiyeline sahip formatın meşrulaştırılması gibi geldi. Dikey en-boy oranında eğlenceli film konseptleri eğlenceli olabilir.

Fotoğraf: Apple

Bununla birlikte, format sınırlı geliyor.

Pozlar, anlar, fikirler ve çağrışımlar için daha iyidir. (Zach Snyder gibi film yapımcıları böylesine kompozisyon odaklı bir formatta başarılı olabilirler.) “Dublör” biraz sıkıcı oluyor ve bunun bir kısmı formatın taşıdığı zihinsel çağrışımlarla ilgili. TikToks bir dakika içinde ortaya çıkıyor ve sıkıcı olmaya başladıklarında, platform kullanıcıları bir sonrakine kaydırmaya teşvik ediyor. Snapchat'in dikey şovlarının tümü atlama işlevleriyle donatılmıştır, bu da yığın parça ileri atlamayı kolaylaştırır.

Dikey kareleri çevrimiçi videolar ve atlanabilirlikle eşleştiren bu zihinsel ilişki, Dikey Sinema'nın engellerinden yalnızca biridir. yüzleşmek. Chazelle’deki gibi dikey filmler sadece mevcut film ekranları için yapılmamaktadır. Sinemaların formata uyum sağlamak için dikey film ekranları kurduğu varsayımsal bir dünyada, izleyiciler başlarını veya gözlerini yukarı ve aşağı eğmek zorunda kalabilir, tam kareyi göremezler. (Hiç bir IMAX tiyatrosunda ön sırada oturdunuz mu?) Sinema zincirlerinin küçülmekte olan tiyatro pencerelerini müzakere ettiği ve sinema salonlarını güvende tutmak için mücadele ettiği günümüz dünyasında (şu anda yüklü bir terim), popüler hale getirilmiş dikey bir çerçeve yine başka bir neden olacaktır. akışı tercih etmek için.

(Smell-O-Vision'ın yükselişini ve düşüşünü hatırlıyor musunuz?)

Ama Chazelle en azından Dikey Sinemanın deneye değer olduğu şeyler. "Bu konuda biraz daha özgür düşünmememiz için hiçbir neden yok," diyor, "tıpkı uzun zaman önce ressamların buna karar vermesi gibi, bilirsiniz, 'Pekala, eğer böyle bir resim yapmak istersem, ben Dikey olarak boyayacağım, bu yatay olacak, bu bir kutu olacak, bu bir duvarda olacak, bu bir tavanda olacak, buna insanların yukarı bakmasını istiyorum, insanların aşağıya bakmasını istediğim şey bu için. 'Herhangi bir hareketli görüntüyü biraz daha boş bir sayfa olarak düşünmeye çalışıyordum. " Yeniliğe ve değişime direnme dürtüsü neredeyse her zaman yanlış dürtüdür. Film hayranları olarak, "The Stunt Double" gibi deneylere giren düşünce ve zanaatı takdir edebilir ve çocukluğumuzun, sinemanın veya başka bir şeyin saldırı altında olduğundan şikayet etmeden önce bekleyebiliriz.

Ve İnovasyonları hikaye anlatımı için dikey formatta görmek için daha fazla Apple projesini beklememize gerek yok. TikTok, kullanıcıları yeni tür hikayeler yaratmaya davet etmek, ardından tekrarlamak ve birbirlerinin kreasyonlarını inşa etmek için inanılmaz bir platform olmuştur. Will Smith’in veya The Washington Post’un görünüşü gibi TikTok hesaplarının, birçok kullanıcının sunduğu gerçek ciddiyetle karşılaştırıldığında ne kadar yerinde olmadığına dikkat edin.

Bir telefonun ön kamerası, samimiyet ve savunmasızlığı ifade etme fırsatı sunar.

Bu anlar tek kullanımlık gelebilir ve kısa sürede unutulabilir, ancak içerik olarak TikTok'un geçici doğası, içerik oluşturucuların kendilerini fazla ciddiye almak zorunda olmadıkları anlamına gelir. Ortamın sınırlarını test edebilir, ardından bu sınırları daha da bükebilirler. Rahatsız edici sinemayı bir dakika içinde yaratabilirler. Yine de platform, YouTube'dan alınmış, yana doğru çevrilmiş veya başka bir ortam için oluşturulmuş videoları da içeriyor. Zaman sınırlarının ve telefon üretiminin sınırlarına karşı mücadele eden içerik oluşturucuların kanıtları var. Huzursuzluk yaratıcılığı besler. Yaratıcılık yeni ortamlar bulur. Bunun nereye gideceğini göreceğiz.

.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  xCloud, gelecekte nasıl oyun oynayabileceğimize dair bitmemiş ama ilham verici bir bakış sercantelli 0 447 15-11-2020, Saat: 23:11
Son Yorum: sercantelli
  SpaceX’in tarihi lansmanından sonra uzay istasyonunun geleceği nasıl görünüyor? li0n 0 973 30-08-2020, Saat: 19:09
Son Yorum: li0n
  Musk, Tesla'nın iki faktörlü kimlik doğrulamasının "utanç verici bir şekilde geç" olduğunu ancak yakında geleceğini söyl omer.dundar 0 314 30-08-2020, Saat: 00:48
Son Yorum: omer.dundar
  Nomad Baz İstasyonu Pro incelemesi: kablosuz şarjın mükemmel geleceği sercantelli 0 365 25-08-2020, Saat: 18:17
Son Yorum: sercantelli

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi